Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim vefat etti oturduğumuz yere aile konutu çıkarabilir miyim ?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-10-2011, 23:55   #1
Konuk

Varsayılan Eşim vefat etti oturduğumuz yere aile konutu çıkarabilir miyim ?

Sayın Yetkili 60 yaşında bir bayanım eşim 6 ay önce vefat etti. Rahmetli eşimle oturduğumuz evde ikamet etmeye devam etmekteyim ve 2 kızım bir oğlum var. Eşim vefat ettikten sonra oturduğumuz ev ve bir dükkan miras kaldı eşimin hiç bir sosyal güvencesi olmadığından dükkandan gelen ( 500 tl) kira geliri ile yaşantımı sürdürmekteyim ancak oğlum mahkemeye başvurarak izale-i şuyu ile oturduğum evi ve dükkanı sattırmak istiyor ancak kızlarım dükkanın satılmasını ama oturduğum evin satılmamasını istiyorlar. Benim hiç bir gelirim yok eğer oğlum izale-i şuyu ile evi sattırırsa sokakta kalacağım. Oğlumun açacağı davaya karşılık evde oturmak için nasıl bir yol izlemem lazım ? oturduğum yere aile konutu çıkartabilir miyim ? Eğer oturduğum konut satılmaz dükkan satılır ise hiç bir gelirim kalmayacak kızlarımından geliri yok geliri olan tek oğlum var bana bakması için tazminat davası açabilir miyim ? Yardımlarınızı bekliyorum.
Old 31-10-2011, 09:55   #2
kezzy

Sayın katılımcı;
Medeni kanuna herkes, yardım edilmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan alt ve üst soya ve erkek-kız kardeşlerine yardım etmekle yükümlüdür ve bu yükümlülükten kaynaklanan nafakaya yardım nafakası adı verilir.

Böyle bir durumla karşı karşıya kalmanız durumunda yoksulluk içinde yaşayan anne, çocuklarından yardım nafakası talep edebilirler.
Yardım nafakası talep edecek kişinin, zaruret durumunda bulunması, ve bunu her türlü delille ispat etmesi gerekmektedir.

Nafaka talep edenin birden fazla çocuğu var ise bunlardan yalnız birine karşı dava açılmış ise mahkeme davacının ve tüm çocukların ekonomik ve sosyal durumlarını araştırır ve sadece davalı olan çocuğa isabet eden miktar üzerinden nafakaya hükmedecektir. Diğer çocuklar hakkında ise olumlu ya da olumsuz bir karar vermeyecektir.

Hem açılacak dava sürecinde, hem de ilerirde karşılaşacağınız sorunlarda, daha fazla bilgi edinebilmek ve hak kaybına uğramamak için muhakkak bir avukattan doğrudan hukuki destek almanız gerektiğini önemle hatırlatırız.

Kahdeme gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılar
Old 31-10-2011, 16:56   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Meslektaşımın görüşlerine ek olarak:

Ölümle eşler arası mal rejimi sona erer.Sağ kalan eş öncelikle katkı veya katılım alacağı varsa bunu talep edebilir.Kalan miktar üzerinden miras payları hesap edilir.Sağ kalan eş aynı zamanda 2.olarak da miras payı da alır.

Diğer yandan sağ kalan eş ,eski yaşantısını devam ettirebilmesi için, ölen eşine ait olup birlikte yaşadıkları konut üzerinde kendisine katılma alacağına mahsup edilmek, yetmez ise bedel eklenmek suretiyle intifa veya oturma hakkı tanınmasını isteyebilir.

Mal rejimi ve miras payınıza ilişkin detaylı bilgi almak için bir avukata doprudan başvurmanızı öneriyoruz.
Old 31-10-2011, 23:55   #4
Konuk

Varsayılan Verdiğiniz yanıtlar için çok teşekkürler

İlk önce açmış olduğum konu ile ilgili yaptığınız yorumlar için çok teşekkür ediyorum.

Sayın Av.Habibe YILMAZ KAYAR vermiş olduğunuz cevap da (Diğer yandan sağ kalan eş ,eski yaşantısını devam ettirebilmesi için, ölen eşine ait olup birlikte yaşadıkları konut üzerinde kendisine katılma alacağına mahsup edilmek, yetmez ise bedel eklenmek suretiyle intifa veya oturma hakkı tanınmasını isteyebilir.) Kızımla bu konuda biraz araştırma yaptığımda vermiş olduğunuz yanıt yanılmıyorsam Türk Medeni Kanunu 255 maddesi ancak bu maddenin devamında 'Haklı sebeplerin varlığı halinde sağ kalan eşin veya ölenin diğer yasal mirasçılardan birinin istemi üzerine, mülkiyet yerine intifa veya oturma hakkı tanınmasına da karar verilebilir.' diye bir madde daha var burada haklı sebepler derken maddi durumun kötü olması mı ? Diğer yandan yasal mirasçılardan birinin istemi üzerine intifa hakkı ve oturma hakkı cümlesine dayanarak yasal mirasçı olan 2 kızım bu evde oturmamı isterse ben evimde oturmaya devam edebilir miyim ? Vermiş olduğum rahatsızlıktan dolayı çok özür diliyor saygılar sunuyorum.
Old 01-11-2011, 17:34   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Haklı sebeplerin ne olduğu yasada açıklanmamış ve hakime takdir yetkisi tanınmıştır.Yani hakim durumun özelliklerine göre mülkiyet mi,intifa veya oturma hakkına dosya kapsamına göre karar verecektir.

Yasa talep hakkının hem mirasçılara hem de sağ kalan eşe ait olduğunu açıklamıştır.

Ek Açıklama:medeni Kanun mad.255 Paylaşmalı mal ayrılığı rejiminde geçerlidir.

İçerik olarak benzer olmasına karşılık yasal mal rejimi olan "edinilmiş mallara katılma" rejiminin düzenlendiği TMK 240 olayda uygulanacaktır.

Daha detaylı bilgi için doğrudan bir avukata başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi