Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ayrı kalma süreci

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-09-2011, 11:43   #1
Konuk

Varsayılan Ayrı kalma süreci

Değerli hukukçularımıza böyle bir site hazırlamalarından ötürü öncelikle teşekkür ederim. Benim sorunum; eşimle ayrı yaşamaktayız. Kendisi uzun bir süreçtir beni türlü oyun ve planlar ile tazminat vermeden boşayabilmek için kandırmaya çalışmaktadır. Maddi durumum şu an çok yeterli olmadığından avukat tutamamaktayım. Eşim ile müşterek çocuğumuz konusunda kendisinin maddi ve manevi sorumluluklarını yerine getirmekten kaçındığı bir gerçek. Boşanmak isteği açık ve net.Kendisini her hafta ben arayarak çocuğu dışarıda gösteriyordum. Ancak kendisi bu kez müşterek kızımızı görmek için kapıya geleceğini söyledi bana.
1- Eşim evi kendi isteği ile terketti. Kapıya gelmesi durumunda hukuken ileride beni mağdur edecek bir sonuç ortaya çıkmaması açısından nasıl davranmalıyım ?
2- Eşim ile aile dostlarımızın zoru ile bir evlilik danışmanına gittik. Burada yine eşim aile dostlarımızın zoru ile danışmana geldiğini ifade etti. Danışmana boşanmak istemediğini, ancak tekrar biraraya gelmeyi asla düşünmediğini söyledi. Ayrıca uzun süredir benim psikolojimin bozuk olduğu yönünde iddiaları mevcut. Ben de aynı iddiaları söylüyorum. Ki evlilik öncesinde kendisinin tedavileri mevcut. Görüşme sonunda danışman her ikimizinde birbirimize karşı bu yöndeki iddialarımıza yönelik olarak psikiyatriste gitmemizi önerdi. Bu durum benim aleyhime bir konuyu ortaya çıkarırmı ?
Maddi durumumu düzeltene değin yani sizler gibi bir avukatım olana değin bu süreç içerisinde hukuki süreçlerde aleyhime sonuç doğuracak bir davranışta bulunmayı istemiyorum. Bu nedenle sizlerin görüş ve önerileriniz benim için çok önemli ve değerli .
Old 27-09-2011, 14:11   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinizle fiilen ayrı yaşamakta olduğunuzdan çocuğunuzun velayetinin tedbiren size verilmesi için bir dava açmanız mümkündür.
Aksi halde taraflar evli kaldığı müddetçe velayet de ortak kullanılmak zorundadır. Annenin hakkı kadar babanın da hakkı olacaktır. Burada taraflar çocuklarını yıpratmamak için anlaşarak hareket edeibililer bu mümkün değilse yukarıda belirttiğim gibi velayet için dava açabilirsiniz.

Yine, ortak hayatı sürdürmeye yanaşmayan ve ortak sorumlulukları yerine getirmeyen eşinize karşı kendiniz ve çocuğunuz için nafaka davası açmanız da mümkündür. Hakim, eşinizin eve yapması gereken parasal katkıya karar verecektir.

Tüm bunların haricinde, boşanmaya karar vermeniz halinde, davanın içinde, nafaka, maddi ve manevi tazminat ve velayete ilişkin talepleriniz olabilir.

Velayetin tayininde asıl olan çocuğun yüksek yararıdır. Kimin yanında sağlıklı ve güven içinde yaşayacaksa mahkeme bunu teshit etmeye çalışır. Uzman pedagog rapor ve gözleminden, tanık anlatımlarından vs.. sonuca ulaşmaya çalışır.

Daha fazlası için mutlaka profesyonel yardım alınız. Hak kaybına uğramayınız.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi