Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

almanyadaki boşanma

Konuyu Kilitleyin
Old 24-08-2011, 15:37   #1
Konuk

Varsayılan almanyadaki boşanma

slm ben almanyada yaşayan alman vatandaşı olan bir türküm. 3 sene önce trde evlilik yaptım bi türkle almanyaya geldik. 1 sene önce eşimle ayrıldım ama davayı bu sene yeni açtık. anlaşmalı boşanma davası açtık şu anda dava yeni açıldığı için dvm ediyor almanyada. benim trde de boşanma davası açmam gerekiyormu. trde bi avukata vekalet versem boşanma davası için ne kadar sürede dava sonuçlanır. ayrıldığım eşim almanyada onunda vekalet vermesi gerekirmi. işi zora sokarsa ne gibi sorunlar çıkabilir, mahkeme uzarmı. almanya ve trdeki boşanma davaları bittikten sonra ne kadar sürede tekrar resmi nikah kıyabilirim bu konuda bi süre sınırı varmı.
Old 25-08-2011, 08:14   #2
üye31284

Sayın Katılımcı;

Anlatımınızdan, Alman Vatandaşlık Yasası gereği seçimlik olarak Alman vatandaşlığını seçtiğinizi anlıyorum. Yani çifte vatandaşlık durumu yok. Bu durumda sizin açınızdan, Türkiye' de bir boşanma davası açmanıza veya Almanya' da verilen kararın Türkiye' de dava yoluyla tanınmasına gerek yok.

Şayet seçim zorunluluğu olmayanlar veya seçme zamanı gelmeyenler kapsamına giriyor ve bu suretle çifte vatandaşlığınızı hala muhafaza ediyorsanız bu taktirde, Almanya' da verilmiş ve kesinleşmiş boşanma kararınızın Türkiye' de de geçerli olabilmesi için bu kararın Türk mahkemelerinde tanınması gerekmektedir. Bu da dava yoluyla mümkündür. Türkiye' deki tanıma davası için, ikinizin de Türkiye' deki avukatlara vekalet vermeniz sürenin kısalığı açısından lehinizedir.

Türkiye'de iddet müddeti 300 gündür, bir doktor raporuyla dava yoluna gidilerek bu müddetin kaldırılması mümkündür.

Her aşamada bir avukattan doğrudan hukuki hizmet almanız menfaatinizedir.
Old 25-08-2011, 11:36   #3
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan n

Merhaba,

Sayın Zeytinn'in tüm anlatımlarına katılıyorum. Evet siz sadece Alman vatandaşıysanız Türk nüfus kayıtlarınız kapalıdır ve ne yaptığınız evlilik ne de yapacağınız boşanma sonrasında Türkiye mahkemelerinden alacağınız bir tanıma kararını Türk nüfus kayıtlarınıza işletemeyeceksiniz. Fakat benim yaşamış olduğum Berlin'de bu türden Türk kökenli ve fakat sadece Alman vatandaşlığı bulunanların yaşadığı bir problemle ilgili olarak şunları eklemek istiyorum. Türk kökenli ve fakat sadece Alman vatandaşı olan bir şahıs, sadece Türk vatandaşı olan bir şahısla evleniyor. Bu çiftler bir süre sonra Almanya Aile mahkemesinde boşanıyorlar. Türk kökenli ve sadece Alman vatandaşı olan eşin nüfus kaydı Nüfus Hizmetleri Kanununun 14.maddesine göre kapalı olduğu için hem yaptığı evlilik hem de boşanma kararı Türk nüfus kayıtlarına işlenemiyor. Bazen de taraflardan birisi veya ikisi Türk vatandaşı iken evleniyorlar ve fakat evlilikten sonra Türk vatandaşlığını terkederek sadece Alman vatandaşı oluyorlar. Bu evlilikten bir süre sonra ilgililer boşanıyorlar. Bu durumda da sadece boşanma kararı Türk nüfus kayıtlarına işlenmiyor.

Bu durumlarda yaşanan problem şu: Türk kökenli ve fakat sadece Alman vatandaşı olan şahıs boşanma davası sonuçlandıktan sonra yeniden evlenmek istediğinde Berlin evlendirme dairesinden evlendirme ehliyet belgesi (Ehefähigkeitszeugnis) almak istediğinde kendilerinden Türk konsolosluğundan vukuatlı nüfus kayıt örneği istenmektedir. Bu durumda özellikle Türk kökenli olarak evlenip evlilikten sonra sadece Alman vatandaşlığına geçenlerin Türk nüfus kayıtları kapalı olduğu için Türk nüfus kayıtlarında henüz evli gözüküyor (Alman aile mahkemesinde boşanmasına rağmen). Bu durumda Alman evlendirme dairesi ilgili kişiye; sen Alman vatandaşı olsan da Türk kökenlisin ve Almanya'daki boşanma kararını Türkiye'de tanıtmadan evlendirme ehliyet belgesi alamazsın diyor. Benim de bu sorunla ilgili olarak almış olduğum davalar oldu. Kararı Türkiye'de tanıtıyorum ve tanıma kararını ve bu kararın Türk nüfus kayıtlarına işlenmesine engel olan nüfus hizmetleri kanununun 14. maddesini de Almanca'ya tercüme ettirip kendilerini Alman evlendirme dairelerine yönlendiriyorum. Bu ana kadar bu yolla başvuru yapanlar bir sorun yaşamadılar. Fakat son bir davamda müvekkil halen de problem yaşamakta ve Alman evlendirme dairesi tanıma kararı Türk nüfus kayıtlarına işletilip şahıs Türk nüfus kayıtlarında da boşanmış gözükmediği sürece evlendirme ehliyet belgesi veremem demiş. Müvekkil şu an bir Alman hukuku avukat kanalı ile memurun bu işlemine karşı itirazda bulunacak.

Benim şahsi görüşüme göre Nüfus Hizmetleri kanunun 14.maddesi gereksiz bir madde. Aslında bu hükmün ikinci fıkrası ...kaydın yeniden açılmasını gerektirecek yeni bir sebep ortaya çıktığında kayıt yeniden açılır.şeklindedir. Aslında nüfus memurluklarının bu hükmü geniş yorumlayıp Türk kökenli ve fakat sadece yabancı ülke vatandaşı olan kişilerin yabancı mahkeme boşanma kararlarını Türk nüfus kayıtlarına işlemeleri gerektiği görüşündeyim. Aksi takdirde bu durum özellikle kadınlar açısından kabul edilmez bir durum ortaya çıkarmaktadır. Örnek olarak Türk kökenli ve fakat sadece Alman vatandaşı olan bayan Almanya'da boşanıyor ve Alman nüfus kayıtlarına kızlık soyadıyla kaydoluyor ve ve kızlık soyadıyla kimlik alıyor. Almanya'daki bütün resmi işlemleri kızlık soyadı üzerinden yürüyor. Fakat Türkiye ile bağları devam eden aynı bayan Türk nüfus kayıtlarında boşandığı şahsın soyadıyla kayıtlı kalmaya devam ediyor, Türk konsolosluğundan mavi kart aldığında ancak boşandığı şahsın soyadıyla mavi kart alabiliyor. Ben almış olduğum bu türden bir tanıma kararını nüfus müdürlüğüne göndererek bu kararın sadece Alman vatandaşlığı olan müvekkilin nüfus kayıtlarına işlenmesini talep edeceğim. Nüfus Hizmetleri kanununun 14. maddesini gerekçe göstererek reddettiğinde bu işleme karşı dava açarak müvekkilin talebi doğrutusunda karar almaya çalışacağım.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 14. maddesi düzenlemesi şu şekilde:

Kaydın kapatılması ve yeniden açılması
MADDE 14- (1) Nüfus kaydının kapatılması; ölüm, gaiplik, Türk vatandaşlığının kaybı, evlenme, boşanma, evlât edinilme, soybağının düzeltilmesi veya reddi gibi olaylar nedeniyle bir kaydın üzerinde işlem yapılamaz hale getirilmesidir.
(2) Kaydın kapatılmasına ilişkin sebep ortadan kalktığında veya kaydın yeniden açılmasını gerektirecek yeni bir sebep ortaya çıktığında kayıt yeniden açılır. Kaydın açılmasından sonra kişisel durumda meydana gelmiş olan olaylar kişinin kaydına işlenir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi