Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

öz babanın çocuğuna tacizi

Konuyu Kilitleyin
Old 22-08-2011, 12:45   #1
Konukmelike

Varsayılan öz babanın çocuğuna tacizi

merhabalar, ben dünyası başına yıkılmış bir anneyim. çünkü 3,5 yaşındaki kızım babası tarafından tacize uğruyor. ben eşime yaklaşık bir yıl önce boşanma davası açtım, dava halen sürüyor. ama eşim mahkemeye başvurarak çocukla kişisel münasabet kararı aldırttı, her hafta sonu yatılı olarak kızım babasında kalıyor. kızımın bana anlattıkları kanımı dondurdu. bir baba öz kızına nasıl böyle birşey yapar. kocamın bir sapık olduğunu biliyorum, anormal cinsel istekleri ve hareketleri olan bir insan, ama öz kızına yapmaz diyordum. şimdi ne yapıcam ben, nasıl ıspatlıycam bu durumu. ya ıspatlayamazsam, eşime iftira atmış durumuna düşücem. ben hemşireyim. kızımı kontrol ettim, genital muayeneden bir şey çıkacağını sanmıyorum. ama anlattıkları var. kızımı bir çocuk psikoloğuna götürüp, muayene ettirsem, ordan alacağım raporla savcılığa başvursam yeterli olurmu???
ne yapaqcağımı bilmez haldeyim, içimde böyle bir şüpe varken, kızımı bir daha babasının yanına gönderemem. ne yapmalıyım, nasıl bir prosedür izlemeliyim, ne olur yardım edin. ben kızımın tacize uğradığına eminim, ama ya ıspatlayamazsam???
ıspatlayabildiğim zaman olacaklar dahada korkunç, bütün bunlar kayıtlara geçecek kızım tacize uğramış biri olarak büyüyecek ve bilinecek. ne olur bana bir akıl verin, geceleri uyku uyuyamıyorum.....
Old 22-08-2011, 15:14   #2
Av. Gülgün

Sayın konukmelike,
Öncelikle kızınızın yaşadığı bu olumsuzluktan emin olduğunuza ve velayeti sizde bulunduğuna göre, boşanma davanızın görülmekte olduğu mahkemeden çocukla babanın şahsi ilişkisinin yeniden düzenlenmesini isteyebilirsiniz. Çocuğunuzu en kısa zamanda bir uzmanla görüştürmenizde de çocuğun öncelikli yararı olacaktır. Aynı zamanda uzmanın düzenleyeceği raporun delil niteliği de vardır.
Şahsi ilişkinin yeniden düzenlenmesine gerekçe gösterdiğiniz fiil suç olduğundan ayrıca bu fiili işleyen kişi hakkında savcılığa şikayette bulunmanız da mümkün ve kanaatimce gereklidir.
Zaman kaybetmeden hukuki yardım almak için bir avukatla yüz yüze görüşerek doğrudan destek almak yararınıza olacaktır.
Geçmiş olsun dileklerimle.
Old 23-08-2011, 12:00   #3
Konukmelike

Varsayılan taciz

yasal yollara başvurmayı bende istiyorum, ancak bu durumu ıspatlayamama gibi bir ihtimalde var. kızımı bir çocuk psikiyatristine götürüp, olanları, şüphelerimi anlattım. psikiyatrist bir kerelik göörüşmeyle bir kanaate varamayacaklarını, en az bir hafta çocukla hergün görüşülmesi gerektiğini söyüyor. doktor bu süreci beklemeyip çocuğu adli tıpa götürmemi öneriyor. ancak bu durumda olay yasallaşırsa ve adli tıp muayenesinden bir sonuç çıkmazsa ben yasal olarak yükümlülük altında kalırmıyım. adli tıpa gidince bu durum ben savcılığa dilekçe vermediğim sürece hastanedemi kalır, yoksa hastane kanalıyla savcılığa bildirilirmi??? sonuçta bir şey çıkmaz ve olay savcılığa giderse ben suçlu durumunda kalırım, eşim bana iftiradan dolayı dava açabilir???
birde şunu öğrenmek istiyorum eşim suçlu bulunursa alacağı ceza ne olur. eşim hakkında velayetten men davası açabilirmiyim. açıkcası süphelerim doğru çıkarsa ben o adamın kızımı ömür boyunca bir daha hiç görmemesini, yasalarında onu bundan men etmesini isterim.
sorularımı yanıtlarsanız çok sevinirim...
Old 23-08-2011, 19:06   #4
üye31284

Sayın Katılımcı;

Çocuğunuzu en kısa sürede, doktorun da tavsiyesine uyarak adli tıp bölümüne götürmeniz ve suç duyurusunda bulunmanız gerektiğini düşünüyorum. Çocuğunuz için yapacağınız bu girişim sizi hiç bir yük altına sokmaz.

Yine, en kısa zamanda, sonucu dahi beklemeden, kişisel ilişki şartlarının değiştirilmesi için talepte bulununuz. Çocuğunuzun adliye pedagogu tarafından da dinlenmesini talep ediniz.

Talebinizde, en azından, sadece sizin nezaretinizde görüşmeleri şekliyle kişisel ilişki kurulması gerekliliğini açıklayınız. Hukuk mahkemesi ceza mahkemesi kararı ile bağlı olmaksızın çocuğunuzun korunmasına yönelik gerekli tüm tedbirleri derhal almalıdır, ceza yargılamasının sonucunu beklemek zorunda değildir.

İspatlayamama durumunda kayıtlara geçme kısmı için de: Bu riski alıp almamak sizin insiyatifinizdedir. Daha sonradan daha fazla pişman olma ihtimalinizle, kanıtlayamama durumunda kayıtlara geçmesi arasındaki seçimi siz yapacaksınız.
Old 23-08-2011, 19:32   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Meslektaşımın dediklerine aynen katılarak bir ek yapmak istiyorum:

Cinsel istismarın olup olmadığı,varsa oluşturduğu zararın tespiti bakımından öncelikle Üniversitelerin Adli Tıp Ana Bilim Dalına başvurmanızı öneriyorum.Bu özel bir başvurudur.

Alanında uzman kişilerce çocuğun muayenesi yapılacak ve bilimsel bir görüş oluşturulacaktır.

Bu görüşe göre çocuğun cinsel istismara maruz kaldığı kanaati oluşmuş ise zaten kurum yasa gereği bu suç için Savcılığa suç duyurusunda bulunacaktır.

Bu suç duyurusu ile bağlı olmaksızın siz de rapora dayanarak suç duyurusunda bulunabilirsiniz.Rapordaki görüşe rağmen bu suç duyurusunu yapmamak velayet hakkının doğru kullanılmadığı anlamına gelecektir.

Makul şüphe durumunda bu bildirimi yapma karşısında iftira ile suçlanmanız beklenmemelidir.

Kaygılarınız ile çocuğun çıkarları karşılaştırıldığında şüphesiz çocuğun çıkarları seçilmelidir.

Her aşamada bir avukattan da destek almayı ihmal etmenenizi öneriyoruz.
Old 25-08-2011, 15:40   #6
Konukmelike

Varsayılan taciz

ben kızımı adli tıpa götürüp muayenesini yaptırdım ve fiziki muayenesinde cinsel tacize yönelik bir şey saptanmadı. ancak adli tıp doktoru böyle bir bulgunun saptanmaması çocuğunuzun cinsel istismara uğramadığını göstermez dedi. ancak yazdıkları raporda fiziki muayenesi normal şeklinde.
bu raporla adliyeye başvurmamın bana hiç bir getirisi olmaz diye düşünüyorum!!! düşüncemde haksızmıyım bilmiyorum.
ben çocuğumu psikoloğa götürmeye devam edicem, orda doktora böyle bir durumda bahsedip bahsetmeyeceğini izlemeye devam edicez...
ama bu arada kızımı eşime vermeyi düşünmüyorum. kızımı görmeye geldiğinde evde olmayacağım ve kızımı göstermiycem.
eşimin kızımın psikolojisini bozduğunu ileri sürerek kişisel münasabetin yeniden düzenlenmesi talebinde bulunmayı düşünüyorum.
düşüncelerimde haklımıyım bilmiyorum. ama şu bir gerçek malesef yasalarımız mağdurların hakkını savunmuyor, aksine suçluları koruyor!!!!!
hiç bir suçlu geride iz bırakarak suç işlemiyor zaten, kızımın fiziki muayenesinden bir şey çıkmayacağını bende tahmin ediyordum, ama bunda yola çıkarak bu çocuk tacize uğramamıştır denmemeli!!!
önerilerinizi bekliyor, teşekkür ediyorum.....
Old 26-08-2011, 16:05   #7
üye31284

Alıntı:

adli tıp doktoru böyle bir bulgunun saptanmaması çocuğunuzun cinsel istismara uğramadığını göstermez dedi.

Fiziksel bulgu olmasa da psikiyatrik bir rapor -özellikle- babayla kişisel ilişki şartlarının yeniden tesisinde etkili olacaktır.

Alıntı:
ama bu arada kızımı eşime vermeyi düşünmüyorum. kızımı görmeye geldiğinde evde olmayacağım ve kızımı göstermiycem.

Bu suçtur, isterse icra kanalıyla alabilir.

Alıntı:
eşimin kızımın psikolojisini bozduğunu ileri sürerek kişisel münasabetin yeniden düzenlenmesi talebinde bulunmayı düşünüyorum.

Psikolojisini neden bozduğunu ispatlarıyla birlikte ortaya koymadığınız taktirde bu açıdan da bir sonuç alamazsınız.

Alıntı:

ama şu bir gerçek malesef yasalarımız mağdurların hakkını savunmuyor, aksine suçluları koruyor!!!!!

İddiaların ispatlanması halinde yasalar mağdurların hakkını savunmaktadır ve bunu elde etmenin en kesin yolu da bir avukatın doğrudan danışmanlık ve vekillik hizmetini almaktır.

Diğer sorularınız için ayrıntılı cevaplar verildiğini düşünüyorum. Siz bir annesiniz. Çocuğunuzun menfaatlerini en iyi siz düşünürsünüz. Ancak bu konuda tek başınıza karar vermektense doğrudan bir avukata başvurarak ilerlemeniz de sizin menfaatinizedir.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi