Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

çocuğumu alabilir mi? haklarımız var mı?

Konuyu Kilitleyin
Old 28-10-2011, 22:38   #1
Konuk

Varsayılan çocuğumu alabilir mi? haklarımız var mı?

7 yıllık bir beraberliğim vardı 3 ay önce beraber olduğum adam hiçbişey demeden çekti gitti evli olduğu için nikahta yapamadık ama 1 sene oldu boşanalı nikah için hep oyalıyodu sonunda da gitti müşterek bir çocuğumuz var şimdi ben sigortalı çalışıyorum çocuğumla beraber gayet rahat geçiniyoruz ama beraber olduğum adam sürekli çocuğu alıcam senden görürsün diyerek tehtit ediyor size sorum yeni kanuna göre çocuğumu benden alabilirmi ne yapmam lazım 6 yaşında çocuğum var yargı bu konuda bana nasıl bir yasal hak tanıyo rica etsem beni bu konuda aydınlatırmısınız şimdiden teşekkür ederim...
Old 28-10-2011, 23:01   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
7 yıllık bir beraberliğim vardı 3 ay önce beraber olduğum adam hiçbişey demeden çekti gitti evli olduğu için nikahta yapamadık ama 1 sene oldu boşanalı nikah için hep oyalıyodu sonunda da gitti müşterek bir çocuğumuz var şimdi ben sigortalı çalışıyorum çocuğumla beraber gayet rahat geçiniyoruz ama beraber olduğum adam sürekli çocuğu alıcam senden görürsün diyerek tehtit ediyor size sorum yeni kanuna göre çocuğumu benden alabilirmi ne yapmam lazım 6 yaşında çocuğum var yargı bu konuda bana nasıl bir yasal hak tanıyo rica etsem beni bu konuda aydınlatırmısınız şimdiden teşekkür ederim...

Sayın konuk,
Evlilik dışı çocuğun velayeti annededir. Baba ancak çocuğu hukuki anlamda tanıyıp kendi nüfusuna işletti ya da babalık davası sonucu çocuk onun nüfusuna işlendi ise ve velayetin kaldırılmasını gerektiren çok önemli nedenler varsa dava yolu ile velayet anneden alınabilir. Bu durumda çocuğa bir vasi atanır ya da velayet babaya verilir. Ancak bu konuda mahkemece dikkate alınacak tek şey, çocuğun yararıdır.
Ayrıntıları bir avukata anlatarak hukuki yardım ve çocukla ilgili babasına karşı haklarınız konusunda doğrudan yardım almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi