Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocukla kişisel ilişkinin yeniden düzenlenmesi

Konuyu Kilitleyin
Old 19-07-2017, 14:30   #1
Konuk

Varsayılan Çocukla kişisel ilişkinin yeniden düzenlenmesi

Ben eşimden 2015 yılında boşandım. Ve 2016 yılında boşanma kesinleşme tarihi bir yılı doldurmadan Yoksulluk nafakası ve Çocukla Kişisel İlişkinin Yeniden belirlenmesi ile ilgili olarak bir dava açtım. Boşanma davasında Evlilik ve velayet, kişisel ilişki ye ilişkin mahkemenin uzmanına gitmiştik. Uzman velayetin tarafıma verilmesini, kişisel ilişkiyi ise kısıtlı bir şekilde düzenlenmesi yönünde görüş talep etmişti. Sayın Mahkeme velayeti tarafıma verdi ancak kişisel görüşme hususunda baba şiddet uyguladığı ve uygulama ihtimali olduğu uzman görüşünde de belirtildiği halde hiçbir kısıtlama getirmeden olağan şekilde görüşme hükmetti.
Baba ise hiçbir şekilde çocuk ile görüşmek yönünde eve gelerek çocuk teslimine ilişkin bir girişimde bulunmadı. Sadece mesaj çekerek çocuğu elinden tutup ona götürüp teslim etmemi istedi. Ben de kararda yazdığı şekilde teslim alması gerektiğini söyledim her seferinde ve çocuğum babasını hiç tanımıyor. onun annesinin eli ile hiç tanımadığı bir insana teslim edilerek bir travma geçirmesinden korkuyorum.
Şimdi hali hazırda süren davada ben davacıyım ve talebim sadece yoksulluk nafakası ile çocukla ilgili kişisel görüşmenin yeniden tesis edilmesi yönünde.
duruşmaya girdik. Neticede ;
1- Eşim kendisini çocukla görüştürmediğimi iddia etti ve ben de Sayın Hakime yerel mahkemenin kararına uygun şekilde kendisinin eve gelerek bugüne değin çocuğu teslim almak için hiçbir girişimde bulunmadığını söyledim. Eşim ise ben kapısına gidemiyorum iftira atar diye korkuyorum şeklinde hayret verici bir açıklama yaptı. Eşim çok hesaplı ve kitaplı biri. Ne yapmaya çalıştığını bilmiyorum. Ancak ben doğrusunu yaptığıma inanıyorum. Karar ne şekilde ise o şekilde uygulanmalı şeklinde düşünüyorum. Yine de bu halde benim herhangi bir yasal sorumluluğum ya da ihmalim var mıdır ?
2- Yeni mahkeme bizi tekrar uzmana sevketti. Ancak kararda ; " Evlilik / velayet ve Çocukla görüşme hususu yazılı. Biz zaten eşimden boşandık. Ve velayet tarafıma verildi. Davacı yan benim. Benim talebim sadece çocukla görüşme hususunun çocuğun menfaatine olacak şekilde yeniden düzenlenmesi. Evlilik ve velayet durumunun yeni mahkemede görüşülmesi hususunu istemiyorum. Bu halde bu karara itiraz edebilir miyim ? Nereye ederim ? Çünkü sayın mahkemede beni suçlar gibi göründü. Normalde erkekler çocukları ile layıkı ile ilgilenmiyor, sorumluluklarını yerine getirmiyorlar. Bu halden en çok anne ve çocuk mağdur olduğu edildiği yerde mahkemelerde annelere sorumluluk yükleniyor. Bunun çok doğru bir davranış olmadığını düşünüyorum.
Eğer ki itiraz edebiliyor isem ; bir avukat yardımı yoluna gideceğim. Çünkü karşı tarafın avukatı var ve her türlü hileye başvuruyorlar. Bu yeni davayı velayeti alabilmek için kendi lehlerine çevirmek isteyecekler. Bu konuda bana yardım ederseniz çok sevinirim. Cevabınız için şimdiden teşekkürler . . . .
Old 19-07-2017, 15:59   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Hangi kararda "evlilik velayet ve çocukla görüşme" yazıyor bilemiyorum, ancak;

Boşanma hususunda zaten kesinleşmiş bir karar olduğundan, evlilik konusu tartışılamaz bile.

Velayet hususunda da sizin veya davalı eşinizin açtığı bir dava yok. Bu durumda velayet konusunda yeniden hüküm verilemez.

Çocukla kişisel ilişkinin yeniden düzenlenmesini istemişsiniz, iddialarınız doğrultusunda bilirkişi incelemesi yapılması ve rapor alınması gerekmektedir.

Bilirkişi çocuğunuzun yararına inceleme yapıp görüş bildirecektir. Tanıklarınız varsa dinletebilirsiniz.

Eşinizin savunmaları onun iddialarıdır. İspatlayamazsa dikkate alınmaz.

Karara itiraz edilebilecek bir durum olup olmadığı anlaşılamadığı gibi ortada bir karar var mı o da hukuken belirsiz.

Olsa olsa ara kararı ile dosyanın uzman pedagog bilirkişiye teslim edilmesine ve baba ile çocuğun kişisel ilişkisinin nasıl ve hangi sürelerde olması gerektiğine ilişkin RAPOR düzenlenmesine karar verilmiştir.

Avukat desteği alma konusunda ise, evet KESİNLİKLE davanızı bir profesyonelle yürütmenizi öneririm. İtiraz edebilme veya edememe gibi kriterlerle değil; davanızın hukuki usullerce, eksiksiz ve doğru takibini sağlayabilmek, hak kaybı yaşamamak için avukat desteği almalısınız.

Saygılarımla..
Old 19-07-2017, 16:06   #3
Av. Hatun Olguner

Sayın Konuk ;

Kişisel ilişkinin engellenmesi velayetin değiştirilmesi sebebidir. Eşiniz bu sebeple velayet davası açarsa tanıklarla çocuğu görme girişiminde bulunmadığını ve sizin kişisel ilişkiyi engellemeye yönelik bir tutumunuzun olmadığını kanıtlamaya çalışabilirsiniz. Çocuğunuzun yaşı uygunsa çocuğunuz da bu davalarda dinlenebilir...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi