Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Aldatan Kadın Tedbir Nafakası Alabilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-08-2010, 19:36   #1
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Varsayılan Aldatan Kadın Tedbir Nafakası Alabilir mi?

Sayın meslektaşlarım tecrübe eden varsa yardımcı olsun lütfen... yeni açtığım boşanma davamda davalı kadın, davacı müvekkili birden fazla erkekle aldatmış ve elimizde resim,msn kayıtları var.İlk duruşmada sunup tedbir nafakasını istemesine engel olmak düşüncesindeyim,konuyla ilgili yorum ve içtihatlarınızı bekliyorum...iyi adli tatiller
Old 10-08-2010, 22:46   #2
Av.İdil

tedbir nafakası adından da anlaşılacağı üzere tedbir niteliğindedir ve ilk aşamada kusur aranmaz. şayet sonradan nafaka talep eden tarafın kusurlu olduğu anlaşılırsa hakim kaldırılmasına karar verebilir. yani tedbir nafakasına karar verilebilmesi için kusur aranmaz.
Old 11-08-2010, 00:10   #3
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan Av.Nazife Eytemiş BAŞAR
Sayın meslektaşlarım tecrübe eden varsa yardımcı olsun lütfen... yeni açtığım boşanma davamda davalı kadın, davacı müvekkili birden fazla erkekle aldatmış ve elimizde resim,msn kayıtları var.İlk duruşmada sunup tedbir nafakasını istemesine engel olmak düşüncesindeyim,konuyla ilgili yorum ve içtihatlarınızı bekliyorum...iyi adli tatiller

Meslektaşımın da belirttiği gibi tedbir nafakasına karar verilirken kusur aranmamaktadır.Uygulamada ,Davacı-davalı taraf çalışmıyor ise lehine tedbir nafakasına hükmedilmektedir.
Old 11-08-2010, 16:42   #4
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Tabi kusur aranmayacağı konusunda tereddütüm yok ama aleni,üstelik birden fazla erkekle kocasını aldatmış bir kadının tedbir nafakası alması hak ve nesafete uygun mu?Adam aldatıldığına mı böyle bir kadına para vereceğine mi yansın İlk celse sunacağım delillerin hakimin takdir yetksini etkileyeceğini düşünüyorum yine de
Old 11-08-2010, 20:29   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Nazife Eytemiş BAŞAR
Tabi kusur aranmayacağı konusunda tereddütüm yok ama aleni,üstelik birden fazla erkekle kocasını aldatmış bir kadının tedbir nafakası alması hak ve nesafete uygun mu?Adam aldatıldığına mı böyle bir kadına para vereceğine mi yansın İlk celse sunacağım delillerin hakimin takdir yetksini etkileyeceğini düşünüyorum yine de

TMK 169 uncu maddesine göre dava açılınca hakim, özellikle eşlerin geçimine yönelik tedbirleri re'sen almak zorundadır. Görünüşte haklısınız ama bu husus yargılamayı gerektirmiyor mu? Yani hakim almak zorunda olduğu tedbirleri "davalının hayasızca yaşaması nedeniyle" almayacağına karar verip, tedbir nafakasına hükmetmezse, davanın sonucunu da açıklamış sayılmaz mı? Yani ortaya ihsas-ı rey durumu çıkar mı? Adaletsiz gibi görünse de, olması gereken budur.

İki gün sonra, "dosyaya delilleri sundum, nafakaya hükmetmedi" derseniz de şaşırmayacağım.Çünkü "ben böyle takdir ettim" ya da " tarafların mali ve içtimai durumlarına ilişkin müzekkere cevapları gelmeden tedbir nafakası vermem" diyen hakimler var da...Sizinkinin gerekçesini paylaşırsanız seviniriz.
Old 13-08-2010, 17:46   #8
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

İlk duruşmamız 12.10.2010 hakim takdir yetkisini mi kullanacak yoksa ekonomik sosyal durum araştırması geldi(malum gelmemişse verilmiyor,teamül oldu artık) tedbiri haketti mi diyecek,göreceğiz...
Old 12-07-2011, 15:08   #9
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Karar aşamasına gelen dosyamda aldatan kadına tedbir nafakası vermeyen hakimimi alkışlıyorum!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi