Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Müvekkilin İcra takibinden feragati ve vekalet ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-10-2011, 14:47   #1
avmsgunel

Varsayılan Müvekkilin İcra takibinden feragati ve vekalet ücreti

Üstadlarım;

Müvekkilimiz adına bir icra takibi başlattık. Borçlu ilamsız icra takibine itiraz etmedi. Ancak gidip müvekkil ile anlaştı. Anlaşma metninde takip konusu alacak için üç adet bono verildiği ve böylece alacaklının icra takip dosyasından feragat ettiği yazılıdır.
Bu icra takibi dolayısıyla tarafımızca yapılmış masraflar ve vekalet cüreti (icra takibi ile borçluya yüklenen) ödenmemiştir.
Bu aşamada, bildiğim kadarıyla müvekkilin karşı taraf aleyhine yüklenecek vekalet ücretinden feragati mümkün olmadığından icra takibini en azından vekalet ücreti kadarki kısmı için devam ettirmem mümkündür. Konu ile ilgili Yargıtay kararının numarasını buldum, ama metne erişemedim: Y. 12. HD, 30.05.2006, 8853/11488, özü: müvekkilin karşı tarafa yüklenen vekalet ücretinden feragati hükümsüzdür.
Bu düşüncem ve konu hakkında görüşü, Yargıtay kararı olanlardan yardım bekliyorum.
Cevap verenlere şimdiden teşekkür ederim.
Saygılar ..
Old 17-10-2011, 21:12   #2
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan avmsgunel
Üstadlarım;

Müvekkilimiz adına bir icra takibi başlattık. Borçlu ilamsız icra takibine itiraz etmedi. Ancak gidip müvekkil ile anlaştı. Anlaşma metninde takip konusu alacak için üç adet bono verildiği ve böylece alacaklının icra takip dosyasından feragat ettiği yazılıdır.
Bu icra takibi dolayısıyla tarafımızca yapılmış masraflar ve vekalet cüreti (icra takibi ile borçluya yüklenen) ödenmemiştir.
Bu aşamada, bildiğim kadarıyla müvekkilin karşı taraf aleyhine yüklenecek vekalet ücretinden feragati mümkün olmadığından icra takibini en azından vekalet ücreti kadarki kısmı için devam ettirmem mümkündür. Konu ile ilgili Yargıtay kararının numarasını buldum, ama metne erişemedim: Y. 12. HD, 30.05.2006, 8853/11488, özü: müvekkilin karşı tarafa yüklenen vekalet ücretinden feragati hükümsüzdür.
Bu düşüncem ve konu hakkında görüşü, Yargıtay kararı olanlardan yardım bekliyorum.
Cevap verenlere şimdiden teşekkür ederim.
Saygılar ..

Düşünceme göre kararı yanlış yorumlamış olabilirsiniz. Feragat uyuşmazlığı esastan çözer ve ihtilafı külli olarak bitirir. Bu durumda sizin icra takibine vekalet ücreti tahsili için de olsa devam etmenizin mümkün olmadığını düşünüyorum.

Ancak olayda Avukatlık Yasasının 164 ve 165. maddelerinin uygulanması gerektiği açıktır. 165. maddede tarafların her ne suretle olursa olsun sulh oldukları durumda hem müvekkilden alınması gereken ve hem de karşı taraf vekalet ücretinden tarafların müştereken ve müteselsilen sorumlu olacakları hüküm altına alınmıştır. Bu durumda, icra takibi için müvekkil ve karşı taraftan alınacak vekalet ücretlerinin hesaplanması ile tarafınızdan icra takibi yapılması gerektiğini düşünüyorum. Saygılarımla.
Old 18-10-2011, 08:05   #3
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Görüş

Sayın avmsgunel,

Sayın YİĞİT'e ilaveten:

1.Dava sonunda, kararla tarifeye dayanılarak karşı tarafa yüklenecek vekalet ücreti avukata aittir. Bu ücret, iş sahibinin borcu nedeniyle takas ve mahsup edilemez, haczedilemez (Av.K.m.164/son)

2.Anılan madde uyarınca, avukatla iş sahibi arasında aksine yazılı sözleşme bulunmadıkça, tarifeye dayanarak karşı tarafa yüklenecek avukatlık ücreti de vekile aittir. Ancak bu husus avukat ile ona vekalet verenin iç meselesidir.

3."Dava sonunda, kararla tarifeye dayanılarak karşı tarafa yüklenecek vekalet ücreti avukata aittir" hükmü vekil ile müvekkil arasında çıkacak ücret uyuşmazlıklarını düzenlemek amacıyla öngörülmüştür.

4.Vekilin karşı tarafa yüklenen avukatlık ücretinin tahsili için müvekkili olmaksızın kendi adına şahsı takipte bulunma hakkı yoktur (HGK.E. 2004/12-213,K. 2004/215,T. 7.4.2004).

SONUÇ: Muhatabınız, müvekkilinizdir.

Saygılarımla
Old 22-03-2012, 14:39   #4
SEDAT BAYSAL

icra vekalet ücreti avukatlık kanunu gereğince avukata ait olup, asil tarafından feragat edilemez. Asilin feragatı avukatlık ücreti dışındaki kısmı kapsar. Dosyaya gidip vekalet ücreti yönünden işlem için talep açarak devam edin.
Old 31-03-2012, 18:27   #5
harkan

avukatlık ücreti takas, mahsup ve hacze konu olamaz, feragat ve temlik konusu olabilir, sayılan kavramların her biri birbirinden farklıdır..

avukatlık kanunu 164 son maddede sınırlı olarak sayılmıştır,

kaldı ki avk md. 165 gereği müteselsil sorumluluk söz konusudur,

o halde aynı icra dosyasından hangi sıfat ile takibe devam edilir merak ediyorum?

belki dayanak olarak asilin avukatlık ücretinden feragat etmesini yok hükmünde sayılması gösterilebilir,

ancak yok hükmünde olsa dahi, asil takipten feragat ettikten sonra aynı dosyadan vekalet ücreti için devam etmek anlamsızdır,

vekalet ücreti için vekaleten takip :))
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi