Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çekişmeli Boşanma davası ve iştirak nafakası

Konuyu Kilitleyin
Old 10-01-2018, 01:00   #1
Konuk

Karar Çekişmeli Boşanma davası ve iştirak nafakası

Oncelikle cevap verecek olan bilgili bireylere tesekkur ediyorum...

henuz bosanamadigim esim ile celiskili bosanma davasi surecinden gecmekteyim. 4 yasinda bir kizim var. Kizim dogdugu ilk gun disinda esimle asla bir araya gelmedi. dogdugu gun tartistik ve ben evi terk ettim. Esimin psikolojik sorunlari var, bu konuda elimde akil hastanesinden temin ettigim belgeler mevcut. esim asla arayip kizimi gormek istedigini talep etmedi, sadece arada bir arayip tehditler savurdu beni oldurecegine dair. Evi terk ettikten sonra ailemle yasamaya basladim, bana ve kizima her konu da destek oldular. evi terk ettikten 2 yil sonra esim celiskili bosanma davasi acti ve bu gune kadar arayip sormadigi kizimin velayetini talep etti. Bende buna karsilik avukat tuttum ve kizimi gorememesi icin (psikolojisini bozmama adina) ve istirak nafakasi talep ettim. esim anne ve babasinin tek cocugu, anne ve babasi ayri. Varlikli bir aileler. Esim ustundeki butun mal varligini anne ve babasi uzerine yapmis ve hakim 300tl istirak nafakasi kararini verince de "param yok mal varligim yok" diye itiraz etmis. Halbuki 300 tl benim su an odedigim egitim, servis, yemek, barinma'ya harcadigim paranin yaninda hicbirsey.

Sorum su, mahkemede "ailesinin tek cocugu, anne ve babasinin mal varligi var" diyip istirak nafakasini arttirmalarini isteyebilir miyim? esimin anne ve babasinin mal varliklari incelenebilir mi? sonucta bu cocugun velayetini isterken iyi, nasil olurda 300 tl gibi komik bir rakama bile itiraz edebilirler?

ikinci sorum ise su, biz esimle su an ayri sehirlerde yasiyoruz, onun herhangi bir sekilde kizimi gorup onun psikolojisini zedelemesini istemiyorum, onu gorememesi icin nasil bir talepde bulunabilirim? (dedigim gibi esrar kullanan akil hastasi olduguna dair belgeler var elimde ve mahkeme de bu belgeler sunuldu)
Old 10-01-2018, 14:34   #2
Av. Hatun Olguner

Eşinizin anne babasının malvarlığı nafaka takdirinde dikkate alınmaz. Eşiniz adına olan(ve kanıtlanabilirse kötü niyetle devrettiği) malvarlığı etkili olur. Bu nedenle iştirak nafakasının artırılmasını istemeniz pek bir sonuç vermez kanaatindeyim. Zaten boşanma davanız devam ediyor anlatımınıza göre.
Eşinizin esrar kullanması tıbbi raporla ispat edilebilir. Psikolojik sorunlarının kişisel ilişkiye etkisi mahkemede tartışılır. Büyük ihtimalle kişisel ilişki kısıtlanır. Şahsi ilişkinin tamamen yasaklanması çok zordur. Mahkemenin öyle bir karar vereceğini sanmıyorum.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi