Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Çocuk sahibi olmak için AİHM'nin kararını bekliyor

Yanıt
Old 11-04-2007, 10:31   #1
Seyda

Varsayılan Çocuk sahibi olmak için AİHM'nin kararını bekliyor

LONDRA AA

İngiltere'de eski arkadaşı tarafından döllenerek dondurulan embriyonlarla hamile kalmak isteyen bir kadın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Büyük Dairesi'ne başvurdu. Trowbridge'de yaşayan Natallie Evans (35), 2001'deki kısırlık tedavisi sırasında eski sevgilisi Howard Johnson'un spermleriyle döllenen yumurtalarından oluşan ve o tarihte dondurulan embriyonları kullanmak için hukuk mücadelesi veriyor.

Doğurganlığını yitirdi

Embriyonların oluşmasından kısa süre sonra sevgilisinden ayrılan Evans, Johnson'ın embriyonları kullanmasına izin vermediğini, AİHM'nin Büyük Dairesi'nin çocuk sahibi olabilmesi için son şansı olduğunu belirtiyor.
Yumurtalık kanserine yakalanan Evans, 2001'de tedavi gördükten sonra doğurganlığını yitirdiğini, kanser tedavisinden önce dondurulan 6 embriyonu kullanmasına izin verilmesi gerektiğini savunuyor.
İngiliz yasaları, şartlar ne olursa olsun kısırlık tedavisi sonucunda laboratuvar ortamında oluşturulan embriyonların hem anne hem de babanın onayı olmaksızın ana rahmine yerleştirilmesine izin vermiyor.

http://www.milliyet.com.tr/2007/04/11/yasam/yas05.html
Old 11-04-2007, 11:33   #2
av.semire nergiz

Bugün basından duyduğum kadarıyla mahkeme davayı kabul etmemiş.Red gerekçeleri konusunda detaylı bilgiyi henüz öğrenemedik ama gerekçe ne olursa olsun bir kadının çocuk sahibi olma hakkının elinden alınmaması gerektiğini düşünüyorum hele ki bu olayda olduğu gibi kadının bir daha başka şekilde çocuk sahibi olma şansı hiç yoksa durum daha da vahim hal almaktadır.Düşün kadın erkekten babalık adına hiç bir sorumluluk yüklenmesi talebinde bulunmuyor ve fakat daha önce döllenmeye rıza göstermesine rağmen ben baba olmak istemiyorum demektedir.Bence böyle bir rızasızlık çok açık bir şekilde hakkın kötüye kullanılmasıdır.AHİM'in gerekçesi ne olursa olsun bu gerçeği değiştiremez.
Old 11-04-2007, 11:55   #3
Av.Turan

bence en baştan tedbir alıp o zaman gari kabulü rucu olarak kesin muvafakat alması gerekirdi.
Old 11-04-2007, 12:19   #4
av.fundasin

Sayın Semire Toz.Bir kadının çocuk sahibi olma hakkının elinden alınamayacağı hususunda haklısınız.Ancak bir de olaya şu tarafından bakmak gereği duydum.Bir erkeğin de dünyaya çocuk getirmemeyi hakkına sahip olması gerekir.Önceden rıza göstermiş olması aksini istediğinde hakkın kötüye kullanılması olarak kabul edilmemelidir.Saygı ve sevgilerimle...
Old 11-04-2007, 14:35   #5
av.semire nergiz

Çok söze gerek yok aslında;dünyanın her tarafı erkek mağduru kadın ve çocuklarla dolu,bu örnek de bu mağduriyetlerden sadece ve sadece birtanesi. Empati kurulursa kadın için ne kadar dayanılmaz bir acı olduğu daha da kolay anlaşılır sanırım.Çocuk sahibi olmak çok çok güzel ve çok çok özel bir duygu.Ve dava konusu olayda 'kadının başka alternatifi yok' bu hususu gözden kaçırmamak lazım.Başka bir kadın erkek ilişkisinde (ister evli ister bekar olsunlar) elbette ki hem kadın hem de erkek için çocuk sahibi olmak veya olmamak bir tercihtir ve taraflar bu konuda özgürdür.Ancak tekrar belirtmek istiyorum kadın hasta ve çocuk sahibi olmak için tek şansı var.
Old 12-04-2007, 07:31   #6
Av.Turan

Alıntı:
Yazan av.semire nergiz toz
Çok söze gerek yok aslında;dünyanın her tarafı erkek mağduru kadın ve çocuklarla dolu,
sanırım bu tarafsız avukat bakışı değil.bastırılmış duygularla gelen müvekkil bakışı gibi geldi bana.heryerde kadınların mağdur ettiği erkek ve erkeklerin mağdur ettiği kadın görebilirsiniz.unutmayalım ki kadınların mağdur ettiği erkek sayısı da azımsanacak gibi değil. bu nedenle de tafasız avukat olarak bakmamız gerek.kendimizi taraf değil vekil olarak görmemiz gerek.
Old 12-04-2007, 08:33   #7
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan Av.Turan
sanırım bu tarafsız avukat bakışı değil.bastırılmış duygularla gelen müvekkil bakışı gibi geldi bana.heryerde kadınların mağdur ettiği erkek ve erkeklerin mağdur ettiği kadın görebilirsiniz.unutmayalım ki kadınların mağdur ettiği erkek sayısı da azımsanacak gibi değil. bu nedenle de tafasız avukat olarak bakmamız gerek.kendimizi taraf değil vekil olarak görmemiz gerek.
Sayın Av.Turan bey kendimi hiçbir zaman hiç bir dava ve hukuki sorunda taraf olarak görmedim hep her iki tarafa objektif bakabilmeyi başarabildim ancak söylediklerim gözlem ve tespitlerimizle vardığımız sonuçlardır.Çevrenizde tanıdığınız kaç kadın kocası kansere yakalanmış diye kocasını terketmiştir,kaç tane kadın ben çocuk istemiyorum ve çocuk doğurmak istemiyorum dolayısıyla anne de olmak istemiyorum diyebiliyor ve bunu yargıya taşıyabiliyor ,kaç tane kadın çocukları evde aç aç yatarken sevgilisiyle sermayesini yiyip gününü gün ediyor kaç tane kadın yatalak kocasını terkedip yeniden evlenip mutlu mutlu gezebiliyor yahut kaçtane kadın kocası yaşlandı çirkinleşti diye kocasından ayrılmak istiyor.Siz de çok çok iyi biliyorsunuz ki bu örnekleri çoğaltmak mümkün.Elbetteki erkeklerin tümü bu kadar kötü değildir ancak çoğunluk böyle maalesef.2-3 gün önce ilin isminde yanılmıyorsam Antalya'nın bir ilçesinin belediye meclisi karısı yaşlı ve hasta ilçe sakinlerinin ikinci evliliği talep etmeleri halinde bu evliliğe maddi manevi destek verecekleri konusunda meclis kararı almışlardı ve başkan da bu kararı onaylamıştı.Yapmayın lütfen kadınlar için hiçbir yer ve hiçkimse güven vermiyor bazen ençok sevdikleri kişiler olan kocaları babaları ve erkek kardeşleri tarafından yaşam hakları dahi çok basit gerekçelerle ellerinden alınabiliyor ve bir hukukçu çıkıp bunun gerekçesini bulmaya çalışırken kadının ve namusunun vatan aşkı bayrak aşkı gibi gördükleri için yapıldığını söyleyebiliyor.Bugüne kadar kadınların yaptığı hak arama mücadelesi olmasaydı ve dolayısıyla bu uğurda herşeyi göze alarak emek veren kadın hakları aktivistleri olmazsa aklınıza gelmiyecek eşitliksizlikler haksızlıklar kaçınılmaz olacaktı.Erkeklerin kadınlar tarafından ezildiği mağdur edildiği şeklindeki açıklamalara sade ve sadece gülünür....Siz de tarafsız düşünün lütfen,biran için bile olsa....
Old 12-04-2007, 12:35   #8
Veysel

Varsayılan Yazmakta zorlandığım an...

Burada iki farklı bakış açısı ve anlayış var. Bence şu soruyu sormalıyız. İnsani değerler ve duygusallık zaman zaman öncelikli olabilir mi? Hukuk her zaman tek ve son seçenek midir?

Saygılarımla.
Old 12-04-2007, 12:55   #9
bertrand

Selam,

Lütfen forumlara feminen bakış açısıyla erkek cinsine ( ) hakarete varabilecek ifadelere yer vermeden fikir beyan edelim. Açıkçası muhatabını belirtmesemde bende bazı ifadelerden alındım.

Bunun yanında içtihatlarla şekillenip yazılı hukuk kurallarının azlığıyla örnek gösterilen bir ülkede bahsedildiği gibi doğruganlık şansı kalmayan bir kadının çocuk sahibi olma isteğine engel olunması da üzücü. Bu durumda mahkemece babanın bizzat çağırılıp, çocukla arasında oluşabilecek herhangi bir hukuki bağa rıza göstermediği şeklinde beyanının alınması halinde, bu doğrultuda işleme izin verilebilirdi.

Saygılar.
Old 02-11-2007, 16:04   #10
Av.AE

Neden hukuk ve kanuna uygun ifadelerle tartışmak yerine olayı egzajere edecek taraftan tarışıyoruz ki hukukçular olarak.

Çocuk karşılıklı irade beyanı ile meydana getirilir. Bir birey spermlerini dondururken kararlıdır baba olmaya ama şuan değildir. İnsanı fikri değişti diye cezalandıracak mıyız(?) (!) sözünden dönemezsin mi diyeceğiz ve de üstelik bunu mahkeme kararıyla mı dedirteceğiz.

Eğer ben uzayda yaşamıyorsam bu hala akla, mantığa, etiğe, hukuka ve kanuna aykırıdır.
Old 06-11-2007, 15:05   #11
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan Av.AE
Neden hukuk ve kanuna uygun ifadelerle tartışmak yerine olayı egzajere edecek taraftan tarışıyoruz ki hukukçular olarak.

Çocuk karşılıklı irade beyanı ile meydana getirilir. Bir birey spermlerini dondururken kararlıdır baba olmaya ama şuan değildir. İnsanı fikri değişti diye cezalandıracak mıyız(?) (!) sözünden dönemezsin mi diyeceğiz ve de üstelik bunu mahkeme kararıyla mı dedirteceğiz.

Eğer ben uzayda yaşamıyorsam bu hala akla, mantığa, etiğe, hukuka ve kanuna aykırıdır.

Sayın AE;

Sizce bu olayda babanın duruşu hakkın kötüye kullanılması değil midir?

Aynı olayda onay vermeyen erkek değil de kadın olsa idi fikriniz değişir miydi?

Erkeğin soyunun devamı için kadın nasıl olur da onay vermez,elbette ki verecek ve vermelidir? şeklinde kadın üzerinde gelişecek toplumsal bir baskı konusunda ne düşünüyorsunuz?

Bu arada 'egzajere' nin ne olduğu konusunda bilgilendirirseniz sevinirim
Old 07-11-2007, 10:15   #12
av.semire nergiz

Sayın Suat Ergin'in bilgilendirmesi ile egzajerenin abartmak anlamına geldiğini ve sıkça da kullanılan bir kelime olduğunu öğrendim.Teşekkürler Suat bey.

Ben de ,cehaletimin boyutunu fazla egzajere etmişim de haberim yokmuş

Not.Bu konuda değerli meslaktaşımız AE'nin alınmamasını teminen kendisine özel mesajla bilgi verilmiştir.
Old 07-11-2007, 12:00   #13
Av.AE

Estağfurullah kırılmadım. Ancak çocukları toplum baskısıyla mı yaparız, yoksa ebeveyn olacakların irade beyanı ile mi öncelikle bu soruya cevap bulmak gerekir derim ben o zaman.

Ancak olaydan ve konudan da uzaklaşmak istemediğim için böyle bir tartışma konusu başlatmak istemiyorum. Bu ayrıca tartışılabilir.

Bir hukukçu olarak bu konunun "erkeğin hakkını kötüye kullanması" olarak algılamak bence yüzeysel olur kanaatindeyim. Baba rızası dışında meydana gelmiş bir çocuk bitki değil ki sulayalım da yetişsin. Çocuğun durumunu, geleceğini gözardı etmek ve de bunu "kadının son hakkı olduğu için izin verilmesi gerek" olarak görmek hukuka uygun mudur peki?
Old 07-11-2007, 12:01   #14
Güldal

Varsayılan Empati Kurmak

Sayın Semire Toz,aslında bir bakış açısına göre haklısınız kadının çocuk sahibi olma hakkını kimse elinden alamamalıdır.Ancak bu olayda dünyaya gelcek olan bebeğin babasının da olduğu unutulmamalıdır bence.Sonuçta dünyaya gelecek olan bebeğin bir annesi bir de babası vardır.Bu kararı verme de onların ortak kullanabileceği bir haktır.Belki de bizleri bu şekilde düşünmeye sevkeden kadının şimdiye kadar ezilmi, haklarının elinden alınmış olmasıdır.Size şöyle bir soru sorsam:Eğer yolları olsaydı ve kadın değilde bebeği erkek isteseseydi,kadın da buna karşı olsaydı yine verdiğiniz cevap aynı olurmuydu?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi