Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kapıdan Satış sözlşemesi

Yanıt
Old 09-01-2009, 15:55   #1
Av.GT

Varsayılan Kapıdan Satış sözlşemesi

İyi günler,

Yasa
"Cayma Hakkının Kullanımı

a) Malın teslimi ile sözleşmenin aynı tarihte yapılması durumunda sözleşmenin düzenlendiği tarihten itibaren,

b) Malın tüketiciye teslimi sözleşmenin imzalandığı tarihten sonra ise malın teslim tarihinden itibaren,

c) Hizmet satımında, sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren,

yedi günlük cayma hakkı süresinin sonuna kadar malı veya hizmeti kabul veya hiçbir gerekçe göstermeksizin reddetmekte serbesttir.

Bu süre dolmadan satıcı veya sağlayıcı, kapıdan satış işlemine konu mal veya hizmet karşılığında tüketiciden herhangi bir isim altında ödeme yapmasını veya borç altına sokan herhangi bir belge vermesini isteyemez." demektedir. Benim sorum şu olacaktır. Müvekkilim kapıdan satış sözleşmesi imzalıyor. İmzaladığı gün kendisinden peşinat alıyorlar. Müvekkilim şu an aldığı üründen beklenen faydayı sağlayamadığından ürünü teslim etmek istiyor. Şu durumda; 7 günlük sürede peşinat adı altında ödeme aldıklarından sözleşme geçersiz olmaktadır. Peşinat adı altında ödenen miktarın iadesini ve sözleşmenin geçersizliğini ileri sürebilir miyim? Sözleşme üç ay önce imza altına alınmıştır, ancak hiç bir ödemede bulunulmamış sadece bu durumu belirten bir ihtarname çekilmiştir. Bu süre beni etkiler mi acaba?
Şimdiden teşekkür ederim...
Old 09-01-2009, 16:42   #2
avseher

Buna benzer bir konu 1 sene önce gelmişti. Müvekkil kapıdan satış yapan bir şirket borçlu yani malı alan müşteri icra takibi yapılacağını anladığında cayma bildiriminde bulundu ve tüketici heyetinede kapıdan sözleşmenin geçersiz olduğu ile ilgili şikayette bulundu. ve sözleşmenin şartlarındna biri olan teslim tarihi boştu unutulmuş yada üzerinde durulmamış. Bu sebeple geçersizdir diye ve menun olmadıkalrını dile getirerek itirazda bulundular ve aradan 7 ay süre geçmişti. Sözleşmeyi yapan şirket adına itiraz ettik 7 aylık sürenin iyiniyet kurallarına aykırı olduğundan tamamıyle sözleşmeyi haksız yere feshetmek amaçlı yapılan, 7 günlük sürenin geçirilmeisinden dolayı talepleri rededildi. Belki size yardımcı olabilir . Sizinde olaydada peşinatın verilme tarihi bellimi peşinat seneti varmı veya ispatlayabailecek bir şey , ayrıca hakkaniyete aykırı olduüudnan 3 aylık sürede cayma bildirimini kullanamayabilrisiniz diye düşünüyorum.
Old 23-03-2009, 23:38   #3
Av.GT

Sayın Av.Seher
Öncelikle yurt dışında olduğumdan yazınızı yeni gördüm özür dilerim. Çok teşekkür ederim. Benim sözleşmede herşey tam, yani sözleşmeyi yapan şirken %100 hatalı. Tarihler bizim lehimize.Ayrıca süresinde ihtarname de çektik cevap gelmedi bir işlemde yapılmadı davayı açtık sonucunu bekliyoruz. Çok teşekkür ederim ilginize...
Old 29-06-2009, 22:30   #4
Av.GT

Varsayılan sayın meslektaşım

kapıdan satışla ilgili bilgi vermiştiniz bana. tekrar teşekkür ederim. tüketici kanunu iyi niyete mk madde 2 ye dayandığından mk 2 den iyi niyetten davayı kazandık. bu konuda birçok yargıtay kararı da sundum mahkemeye ve tabi müvekkilimi dinlettim. sadece bilgi vermek istedim. tekrar teşekkür ederim. iyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi