Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tahliye Talepli İcra Takibi-İtirazın İptali Davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-02-2012, 14:49   #1
Burak Demirci

Varsayılan Tahliye Talepli İcra Takibi-İtirazın İptali Davası

Değerli Meslekdaşlarım;

Belediye mücavir alanı dışında kalan bir iş yerinine dair tahliye talepli icra takibi başlatık. İş yerini işleten iki şahıs var. Bu şahıslarla taşınmaz maliki arasında kira sözleşmesi imzalanmış. Yapılan takibe borçlulardan birisi itiraz etti. Diğeri ise itiraz etmedi. Bu durumda bir borçlu için tahliye davası, diğeri için itirazın iptali davası açmak gibi ilginç bir durum söz konusu oluyor.

Bu durumda nasıl bir yol izlememiz doğru olur?
Old 24-02-2012, 10:50   #2
yılmazkan

İkisine karşı iki ayrı talepli bir dava açabilirsiniz. İtiraz etmeyenin sadece tahliyesini, edenin itirazının iptali ve tahliyesini isteyeceksiniz. İtiraz etmeyene karşı alacağınızı tahsil etmek içinde icraya devam edebilirsiniz.
Old 24-02-2012, 12:20   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Burak Demirci
Değerli Meslekdaşlarım;

Belediye mücavir alanı dışında kalan bir iş yerinine dair tahliye talepli icra takibi başlatık. İş yerini işleten iki şahıs var. Bu şahıslarla taşınmaz maliki arasında kira sözleşmesi imzalanmış. Yapılan takibe borçlulardan birisi itiraz etti. Diğeri ise itiraz etmedi. Bu durumda bir borçlu için tahliye davası, diğeri için itirazın iptali davası açmak gibi ilginç bir durum söz konusu oluyor.

Bu durumda nasıl bir yol izlememiz doğru olur?

Sayın yılmazkan'a aynen katılıyorum. Bizzat tecrübe ettim.
Old 24-02-2012, 13:51   #4
Av.Selim Balku

İtirazın iptali değilde itirazın kaldırlması yoluna gidilmeyecek mi?

Ben mi bir hususu kaçırdım acaba?
Old 24-02-2012, 14:42   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku

İtirazın kaldırılması daha pratik(şartları varsa) ama üyemiz "itirazın iptali" davasını tercih etmiş. O da mümkün.
Old 25-02-2012, 00:07   #6
Av. Yavuz Şahin

İtirazın İptali davasında görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesi'yken, temerrüde dayalı Tahliye Davasında görevli mahkeme İcra Hukuk Mahkemesi'dir.
Bu halde hem itirazın iptalini hem de tahliyesini hangi mahkemeden talep edeceğiz?
Old 25-02-2012, 08:41   #7
Burak Demirci

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku

Doğru söylüyorsunuz sayın meslekdaşım. Sehven olmuş.
Old 25-02-2012, 14:43   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Yavuz Şahin
İtirazın İptali davasında görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesi'yken, temerrüde dayalı Tahliye Davasında görevli mahkeme İcra Hukuk Mahkemesi'dir.
Bu halde hem itirazın iptalini hem de tahliyesini hangi mahkemeden talep edeceğiz?

Konu tahliye olduğu için asliye hukuk değil, sulh hukuk; "itirazın iptali" davasında görevlidir. Ancak borçlu-kiracı, sözleşmeye veya imzaya itiraz etmeyip, borca itiraz ederse, icra mahkemesinde de "itirazın kaldırılması ve tahliye" davası açılabilir. Ki bu son yol, en pratik yoldur.
Old 06-05-2014, 15:56   #9
av__emrah

Sayın Meslektaşlarım; sözlü kira akdine dayanarak başlattığımız takibe karşı, borçlulardan biri yalnızca borca itiraz etmiş, diğeri ise hem kira sözleşmesine hem de borca itiraz etmiştir. Bu durumda sulh hukukta mı yoksa icra hukukta mı dava açacağız?
Old 12-01-2016, 11:51   #10
sumeyra

Alıntı:
Yazan av__emrah
Sayın Meslektaşlarım; sözlü kira akdine dayanarak başlattığımız takibe karşı, borçlulardan biri yalnızca borca itiraz etmiş, diğeri ise hem kira sözleşmesine hem de borca itiraz etmiştir. Bu durumda sulh hukukta mı yoksa icra hukukta mı dava açacağız?
Sayın av_emrah, aynı durumda olan bir davam avr. Sanırım bu mesajı yazalı uzun zaman olmuş, hangi yolu takip ettiğinizi yazarsanız sevinirim..
Old 12-01-2016, 12:36   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan sumeyra
Sayın av_emrah, aynı durumda olan bir davam avr. Sanırım bu mesajı yazalı uzun zaman olmuş, hangi yolu takip ettiğinizi yazarsanız sevinirim..

Diğer tarafta da yazdığım gibi sulh hukuk mahkemesi görevlidir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi