Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Kocasından şiddet gören kadın ve boşanma

Yanıt
Old 02-03-2002, 01:10   #1
sedakalyon

Varsayılan Kocasından şiddet gören kadın ve boşanma

Merhabalar,
Ben bir tanıdığım ile ilgili bir boşanma sorusu yöneltmek istiyorum. Şirketimizde görev alan personellerden birinin kızı 16 yaşında iken erkek arkadaşı ile kaçtı. Yaş küçük olduğundan evlenmeleri için aile rızası gerekti ve kıevlenmek istediğinden dolayı aile istemeyerekte olsa rıza gösterdi. Kızcağızın evliliğinin ilk zamanları iyide gitse zamanla problemler baş göstermeye ve evlendiği kişiden ve ailesinden eziyet görmeye başlamış.Çektiği eziyetten bileklerini keserek intihar teşebbüsünde dahi bulunan kızın aynı ailede kocasının,kardeşinin karısı olan teyzesi ailesini ayırayarayak onu bu eziyetten kurtarmalarını söylemiş. Sonuç olarak babası gelip kızı annesinin hasta olduğunu söyleyerek evlerine 6 aylık hamile olarak geri götürdü. Şu anda kızcağız doğum yaptı ve 2 aylık bir bebeği var. Kocasından ve ailesinden derhal boşanmasını istekleri için sürekli olarak telefonda tehdit alıyor. Evlendiği kişi boşanmak için mahkemeye başvurmuş fakat 5 sene boyunca kızı boşayamayacağını söylemişler. Artık sürekli olarak kızı benden boşanacaksın diye tehdit ediyor. Kızda boşanmak isiyor fakat maddi durumu kötü olduğundan avukat masraflarını karşılayamayacağını söylüyor. Ben bu insanlara yardımcı olmaya karalıyım. Bana ne yapmamı önerirsiniz. bu çocuğun ve ailesinin yaptıkları eziyetlerden dolayı ceza alma durumları olması gerekmezmi? Bana akıl verebilirseniz çok teşekkür ederim.
Saygılarımla

14-04-2001 11:04:57
Old 02-03-2002, 01:12   #2
Av.Melek

Sayın Seda Kalyon,
Öncelikle TEHDİT olduğunda bunu kanıta bağlamaya çalışmalısınız.
Telefonla bile olsa bu tehditleri söylendiği anda, daha sonra
mahkemede tanıklık yapabilecek başkalarına dinletmelisiniz.
Tehdit suçu yasalarımızda vardır ve cezayı gerektirir. Ayrıca,
boşanma davasında karşı tarafın haksızlık ettiği konusunda da
size kanıt sağlayacaktır.

Ailenin Korunmasına ilişkin yasa gereğince Savcılığın istemesi
ile Hakim eşi ve çocukları korumak için tedbir
alabilir. Örneğin, kocaya eşinin ve çocuklarının yanına yaklaşmaması
biçiminde tedbir kararı verebilir. Koca bu tedbir kararına uymazsa
cezalandırılır.

Boşanma davası açılırsa bu davaya katılacak avukatınız gerekli
stratejiyi kendisi olayınızı inceleyerek kuracaktır.

Ayrıca, boşanma kararı verilinceye kadar eş ve çocuklar için,
boşanma kararı verildikten sonra yalnızca çocuklar için, nafaka
davası eş tarafından kocaya karşı açılabilir. Gerçi nafaka
miktarı gerçek harcamalardan her zaman daha az takdir edilir ama
az da olsa ne kadar istenebileceğine yine avukatınız karar verecektir.

Yardıma gereksinim duyanlara yardım etme kararlılığınız nedeniyle
sizi kutlarım. Darısı hepimizin başına...

Saygılarımla.

15-04-2001 16:34:10
Old 02-03-2002, 01:18   #3
Av.Ayten Ağırdemir

Sayın Seda Kalyon,
İstanbul Barosu bünyesinde Kadın Hakları Uygulama Merkezi faaliyet göstermektedir. Bu merkezde görevli olan avukat arkadaşlarımız hafta içi hergün saat 13:30-17:00 saatleri arasında nöbet tutmaktadır. Arkadaşınız 0212 292 77 39 no.lu telefondan randevu alarak bir avukat arkadaşımızla görüşme yapabilir. Görüşmeye gitmeden önce muhtarlıktan fakirlik kağıdı götürmeniz halinde sizin bulunduğunuz bölgeden bir avukat bir hafta içinde ücretsiz olarak atanacaktır.
Daha ayrıntılı bilgiyi merkezden alabilirsiniz. Sorularınıza cevabı atanacak meslektaşıma bırakıyorum.
Kadın Hakları Uygulama Merkezi'ne ilişkin telefonu (0212 292 77 39) ekonomik durumu kötü ve ezilen tüm kadınlara duyurabilirsiniz.

Saygılarımla...

17-04-2001 13:18:59
Old 02-03-2002, 01:18   #4
Av.Melek

Sayın Av.Ayten Ağırdemir,
Önceki mesajımdaki ''Darısı hepimizin başına'' dileğimi gerçekleştirenlere ve size teşekkürlerimi sunarım, kutlarım...

Madem dileklerim tutuyor, şımarıklık sayılmazsa:
''Bu güzel hizmetin her baroya örnek olmasını da diliyorum.''

Saygılarımla.

17-04-2001 19:14:10
Old 02-03-2002, 01:19   #5
Huseyin

Burada yardımcı olan avukat hanımefendileri kutluyor, Saygılarımı sunuyorum.

18-04-2001 01:33:55
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi