Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kıdem Tazminatı/Boşanma/Mal Rejimi Tasfiyesi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-05-2013, 15:06   #1
Konuk

Varsayılan Kıdem Tazminatı/Boşanma/Mal Rejimi Tasfiyesi

Merhabalar, öncelikle teşekkür etmek istiyorum yardımlarınız için sağolun. Sorum şu; 2 yıldır evliyim. bu süre içinde eşim çok basit sebeplerle sık sık boşanmaya kalktı ben onu hep alttan aldım da iyi kötü evliliğimi yürütüyorum. yalnız eşime hiç güvenim yok. çünkü daha ilk günden maaşını benden hep kaçırdı çeşitli giderler göstererek ailesi için sarfetti. bu arada ailesi son derece varlıklı ama insanoğlu açgözlü olmaya görsün. bana veya bize gelince de başının çaresine bak dedi. yaşım 36 aynı işyerinde 16 senedir çalışıyorum. bugün işten ayrılcak olsam iyi bir kıdem tazminatı elde ediyorum. Bu tazminatımda eşimin herhangi bir hakkı oluyor mu kanuni olarak durum nedir ? Eşim kendi yüksek gelirini kendi bildiği gibi kullandı bense çalışarak kendi ihtiyacımı kendim karşıladım. ve sık sık boşanmaya kalkan birisi olarak tazminatımı kendi geleceğimin teminatı olarak kullanmak kendime bir ev almak istiyorum. Eşim burda bir hak iddia edebilir mi ? yani boşancak olursak eğer. Hak durumum nedir ?
Old 12-05-2013, 10:42   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

1-İşyerinizden alacağınız kıdem tazminatı ve benzeri ödemeler edinilmiş mal kapsamındadır.

Fakat bu miktar bir hesaplamaya tabidir.Tazminatınızı aldığınız zaman ile boşanma davasının açıldığı tarih arasındaki süre dikkate alınarak hesaplama yapılır.

Bu hesaplamanın mantığı şudur:
Eğer bu toplu ödemeyi maaş olarak alsaydınız evlilik süresince ne kadar gelir elde edecek idiyseniz hesaplamaya da bu oranda dahil edilecektir. Geri kalan kısım kişisel malınız olacaktır.

2-Evlilik sırasında kazançlarınız ile alacağınız taşınmazın değerinin yarısı boşanma durumunda eşinizin katılma alacağı davasına konu edilebilir.Evlilik süresinde eşin sorumluluklarını yerine getirip getirmemesi,kazancını eve harcayıp harcamaması burada tartışma konusu olmaz.Bu yasadan kaynaklanan bir alacaktır.

Bu nedenlerle mal edinirken evliliğin geleceği de birlikte düşünülmelidir.

Bir avukattan doğrudan hukuki destek alarak evlilikteki sorunları,evliliğin geleceği , boşanma ihtimali ve bu durumda mali sonuçların ne olacağı hakkında detaylı bilgi edinmeniz yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi