Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kambiyo Senetlerine Mahsus İcra Takibinde Aylık %10 Faiz İstenmesi

Yanıt
Old 16-11-2006, 15:58   #1
av.selcukacar

Varsayılan Kambiyo Senetlerine Mahsus İcra Takibinde Aylık %10 Faiz İstenmesi

arkadaşlar şimdiden teşekkür ediyorum.
25.06.2003 tarihinde açılmış bir kam.sen.mah.icra takibi var.
asıl alacak 6.000 ytl işlemiş faiz 1.500 ytl toplam 7.500 ytl den takibe girmiş.
Ancak Bk 84.md.e değinilmemiş ayrıca aylık %10 faiz istemiş. Borçlu da itiraz etmemiş. yanlış duymadınız aylık %10 . arkadaşlar borçlunun maaşından ayda yaklaşık 500 Ytl kesinti var. bunun 100 ytl kadarı ssk emekli maaşından 400 ytl kadarı şimdi yurtdışında çalışıyor ordaki maaşından kesiliyor.

Sorularım şöyle;bugün itibariyle; Borçlu vekili olarak
1- faize karşı ne yapabiliriz?
2-ssk emekli maaşına karşı e yapabiliriz?
3-Şu ana kadar 13-14.000 ytl kadar para ödenmiş hala bakiye borç çıkıyor?
Bu haksızlığa nasıl dur diyebiliriz.
Devlet alet edilerek resmen tefecilik yapılıyor.
Acil cevaplarınızı bekliyorum .şimdiden teşekkür ediyorum
Old 16-11-2006, 16:59   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

Sayın meslektaşım,

Biz takip taleplerinde her seferinde belirtsek de BK 84 uygulaması resen yapılır, isteme bağlı değildir.(Yargıtay içtihadıyla sabit)Bu nedenle tahsilatın önce ferilerden düşülmesi normaldir.Bunun haricinde, itiraz edilmediği için takip (asıl alacak+faiz oranı) kesinleşmiş gözüküyor.Maddi hukuka dayanan ve borçlu olunmadığına dair bir iddianız varsa menfi tespit/ istirdat yoluna başvurabilirsiniz.Bunun haricinde, SSK emekli maaşının tamamı kanunen haczedilemez ve buna karşı mercie süresiz şikayet hakkınız bulunmaktadır.
Old 16-11-2006, 17:10   #3
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:

2003 yılında kesinleşmiş icra takibi için, bugün itibariyle, artık faize itiraz edemezsiniz. 100 YTl dediğinizden anlaşıldığı kadaruyla 1/4 oranında kesinti yapılan ssk maaş haczine -artık- itiraz edemezsiniz, keza yine 1/4 lik kesinti ise veya daha fazla olup da borçlu müvekkilinizin evvelce muvafakatı varsa, yine itiraz edemezsiniz.

Menfi tespit ve istirdat davalarını, ayrı ayrı birer yıllık sürelerin dolduğu gözetilerek artık açamazsınız.

BK.m.84 le ilgili olarak sn.Akpunar'a katılıyorum.

Kesinleşmiş ve 3 yıldır ödenegelen icra takibi ile ilgili olarak, hadi müvekkillerimiz zaman zaman belki der ama, devlet eliyle tefecilik yapıldığı yorumuna "avukat olarak" ulaşamazsınız.

Saygılarımla...
Old 16-11-2006, 19:23   #4
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan icra iflas uzmanı avukatlardan yardım bekliyorum

Ben arkadaşlardan farklı düşünüyorum.

3095 Sayılı Yasa ile değişken faiz oranları getirilmiştir. Ayrıca yasanın niteliği itibarı ile kamu hukukuna giren bir yasa olduğunu düşünüyorum.

Bu çerçevede İcra memurunun değişen faiz oranlarını kendiliğinden uygulaması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda Yargıtay kararlarının varlığını da anımsıyorum.

Blamazsanız ben de araştırayım ama şu anda elimde yok bir bilgi.

Kuşkusuz ki burada zımni faiz sözleşmesinin oluştuğu (itiraz etmemekle) savunulabilir. Ancak ben yasal düzenleme karşısında Ayrı bir sözleşmenin olduğunun kanıtlanması gerektiği kanısındayım.

Öte yandan yıllık enflasyonun %7 ler olarak tartışıldığı bir dönemde aylık %10 faiz çok fahiştir. İktisadi yıkıma neden olur.

Açıkladığım çerçevede yasaya aykırılık sözkonusu olduğu için süresiz şikayette bulunabilirsiniz diye düşünmekteyim.

Saygılar.
Old 16-11-2006, 20:01   #5
Av.Ayse E.

bildigim kadarı ile icra takibinden sonra istenılmıs faiz oranı ne olursa olsun ıcra muduru dosya hesabı yaparken degısken oranlardakı faızi RESEN uygulamaktadır.bu konuda av. muzaffer meslektasımla aynı gorusteyım...buna gore bır dosya hesabı yapılmalı eger alacaklı tarafın tahsılatı dosya borcundan fazla cıkarsa bır muzekkere ıle odenen paralar gerı talep edılmelı odeme olmazsa ıstırdat davası acılabılecegı kannaatındeyım...en azından uygulama acısından pratık ve kolay bır yontem..paralar halen dosyaya yatmakta oldugundan dolayıda dava surelerının gecmedıgını dusunuyorum..benım bır dosyamda fazla tahsılat nedenı ıle gonderdıgım muzekkerede gerı odeme olmustu...bu arada benımde yurt dısında calısan bır borclum var muvekklınızın yurt dısından almıs oldugu maası nasıl haczettıler cunku ben bır turlu bukonuda yol bulamadım..bu konuda bana bılgı verebılırsenız sevınırım...
Alıntı:
Yazan av.selcukacar
arkadaşlar şimdiden teşekkür ediyorum.
25.06.2003 tarihinde açılmış bir kam.sen.mah.icra takibi var.
asıl alacak 6.000 ytl işlemiş faiz 1.500 ytl toplam 7.500 ytl den takibe girmiş.
Ancak Bk 84.md.e değinilmemiş ayrıca aylık %10 faiz istemiş. Borçlu da itiraz etmemiş. yanlış duymadınız aylık %10 . arkadaşlar borçlunun maaşından ayda yaklaşık 500 Ytl kesinti var. bunun 100 ytl kadarı ssk emekli maaşından 400 ytl kadarı şimdi yurtdışında çalışıyor ordaki maaşından kesiliyor.

Bu haksızlığa nasıl dur diyebiliriz.
Devlet alet edilerek resmen tefecilik yapılıyor.
Acil cevaplarınızı bekliyorum .şimdiden teşekkür ediyorum
Old 17-11-2006, 14:58   #6
Arif Aydın

ssk emekli maaşına karşı e yapabiliriz?

ssk emekli maaşına karşı haczedilmezlik şikayetinde bulunursanız İTM kararıyla haciz kalkar.
Çünkü kanunen emekli maaşına haciz konulamaz.
Old 17-11-2006, 18:20   #7
erdal7

Arkadaşlar

Yabancı ülkeden alınan emekli maaşı Türkiyede bir bankaya yatırılıyorsa kişi aynı zamanda Türkiye den de emekli ise , hatırladığım kadarı ile bir Yargıtay Kararı vardı.
Karara göre Yabancı ülkede

«Yurtdışından bağlanan emekli maaşının tamamının haczinin mümkün olup, bu konuya yönelik şikayetin yedi günlük süreye bağlı olduğunu»(7)

: 12. HD. 31.1.2002 T. 1106/1776

diğer hususlara şimdilik cevap vermiyeceğim.

Saygılarımı sunarım. Av.Erdal
Old 17-11-2006, 18:27   #8
ISIL YILMAZ

T.C.

YARGITAY

12. HUKUK DAİRESİ

E. 2005/1948

K. 2005/5423

T. 15.3.2005

• FAİZ ORANININ KESİNLEŞMESİ ( Kambiyo Senetlerine Özgü Takipte Alacaklının Takipten İtibaren % 70 Faiz Talebinde Bulunması ve Borçlunun İtiraz Etmemesi Nedeniyle Takibin Kesinleşmesi - Değişen Faiz Oranlarının Uygulanmasının İstenemeyeceği )

• TAKİP TALEBİNDE ALACAĞIN % 70 FAİZİYLE BİRLİKTE TAHSİLİNİN İSTENMESİ ( İtiraz Edilmeyen Takibin Faiz Oranı Yönünden de Kesinleşmesi - Borçlunun Değişen Faiz Oranlarının Uygulanması Talebinin Reddi Gereği )

• İTİRAZ EDİLMEYEN TAKİBİN KESİNLEŞMESİ ( Alacağa % 70 Faiz Talep Edilmiş Olması ve İtiraz Edilmemesi Nedeniyle Faiz Oranının da Kesinleşeceği - Borçlunun Değişen Faiz Oranlarının Uygulanmasını Talep Edemeyeceği )

2004/m.168/5

ÖZET : Alacaklı, borçlu hakkında bonoya dayalı olarak başlattığı kambiyo senetlerine özgü haciz yolu ile takipte, işleyecek faiz oranını %70 olarak talep etmiş olup, 163 örnek ödeme emrine tebliğden itibaren süresi içerisinde itiraz edilmediğinden anılan faiz oranı bu takip için kesinleşmiştir. Bu nedenle, borçlu vekilinin, faiz hesabının 3095 sayılı kanun hükümlerine göre zaman içerisinde değişen faiz oranlarına göre yapılması talebinin reddine dair icra müdürlüğü işlemi kesinleşen takip içeriğine uygundur.
DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki alacaklı vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:
KARAR : Alacaklı, borçlu hakkında bonoya dayalı olarak başlattığı kambiyo senetlerine özgü haciz yolu ile takipte, işleyecek faiz oranını %70 olarak talep etmiş olup, 163 örnek ödeme emrine tebliğden itibaren süresi içerisinde itiraz edilmediğinden anılan faiz oranı bu takip için kesinleşmiştir. Bu nedenle, borçlu vekilinin, faiz hesabının 3095 sayılı kanun hükümlerine göre zaman içerisinde değişen faiz oranlarına göre yapılması talebinin reddine dair 29.11.2004 tarihli icra müdürlüğünün işlemi kesinleşen takip içeriğine uygundur. O halde, icra mahkemesinin anılan icra işleminin iptaline dair kararı isabetiz olup bozmayı gerektirmiştir.
SONUÇ : Alacaklı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile mahkeme kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK. 366 ve HUMK.nun 428. maddeleri uyarınca ( BOZULMASINA ), 15.03.2005 gününde oybirliğiyle karar verildi. yarx
Old 17-11-2006, 18:43   #9
uye9493

faize süresinde itiraz yapılmadıgı için aylık yüzde 10 luk faiz kesinleşmiş olup kademeli faiz hesabı yapılamayacağı bellidir.ayrıca devlet eliyle tefecilik yapıldıgına katılmıyorum
Old 18-11-2006, 02:16   #10
Av. Başak SANCAR

SSK maaşı, borçlunun muvafakati yoksa haczedilemez. Kamu düzenine aykırılık nedeni ile İTM'ye süresiz şikayet hakkınız var. İlk celsede davanız kabul edilir. Ve bildiğim kadarı ile o güne dek ssk maaşından yapılan kesintilerin geri ödenmesi için de dava hakkınız var.

Faize gelince, evet artık bu saatten sonra bu oranı değiştiremezsiniz ama bu takip bir vekil tarafından yapılmış ise, vekili baroya şikayet ettiğiniz takdirde ceza alır, ama bu tabii ki sorununuzu çözmeyecektir.
Old 19-11-2006, 01:26   #11
Av.Burhan FILIZÖZÜ

Fahis faizin iptali veya düzeltilmesi konusunda takip hukukuna iliskin olarak icra hakimligine süresi içinde basvuruda bulunulmad1g1 için, fahis faiz takipte kesinlesmis gibi görünmesine ragmen, bana göre, genel mahkemede dava konusu edilebilir. Belirtilen fahis faizin yasal dayanag1 olmamas1 durumunda nas1l savunulacakt1r? Bana göre menfi tespit ve istirdat davas1 konusu yap1labilecegini düsünüyorum.Sayg1lar1mla
Old 26-12-2006, 14:40   #12
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Türk Hukuk Sitesi Forum Alanları > Hukuk Forumları > Meslektaşların Soruları > Kambiy

YARGITAY 12. HUKUK DAİRESİ
E:2005/9889 K:2005/12847 T:14.06.2005

Alacaklı tarafından borçlu hakkında başlatılan kambiyo senetlerine mahsus haciz yolu ile takipte, takipten önce uygulanan ve takipten sonrası için uygulanması istenen %85 faiz oranına borlu itiraz etmemiştir. Bu durumda takipten öncesi için %85 oranı üzerinden talep edilen 3.542.000.000.TL.'lik faiz miktarı kesinleşmiş oldupundan mahkemenin bu yöndeki uygulamasında bir isabetsizlik bulunmamaktadır. Ne var ki, takip tarihinde avans faizi %64 oranında olup bu nedenle icra müdürünün takipten sonrası için dönem dönem değişen avans faiz oranlarına göre faiz hesaplaması yapılması gerekir.

Saygılar
Old 26-12-2006, 20:56   #13
süleyman zengin

Süpersizin, hiç duymadığın ve çok güzel yargıtay karalarını buraya aktarmışsınız. Karar verdim bir hukuk proğramına üye olacağım. Bizler hala nuh nebi döneminden kalma kitaplarla bu işi götürmeye çalişiyoruz.Kendimden utandım.
Old 26-12-2006, 23:22   #14
Av. Salim

Ne kadar ilginç , aynı hukuk dairesinin (12. Hukuk) aynı yıl içinde (2005 yılı) verdiği birbirine zıt iki karar. Birinde takipten sonra faiz oranı değişen oranlara göre hesaplanmalı diyor, diğerinde bunu kabul etmiyor. Gel de çık işin içinden.
Old 26-12-2006, 23:45   #15
Av.H.Sancar KARACA

Varsayılan Fark Var mı?

Meslektaşlarımız Sayın Işıl YILMAZ ve Sayın muzaffererdoğan'ın aktardığı 12.HD'nin kısa süre içerisinde verdiği iki kararı bire bir karşılaştırılmak isteyenler için,son aktarılan kararın tam metni şöyle (ki, takipten itibaren hesaplanacak faiz oranı konusunda Sayın Balku'nun dediği gibi işin içinden çıkılsın);

T.C.
YARGITAY
12. HUKUK DAİRESİ
E. 2005/9889
K. 2005/12847
T. 14.6.2005
AVANS FAİZ ORANI ( Takipten Önce Alacaklının Talep Ettiği Faiz Oranına Borçlu Tarafından İtiraz Edilmediği Takdirde O Faiz Oranının Geçerli Olduğu - Takipten Sonrası İçin Faizin İcra Müdürü Tarafından Dönem Dönem Değişen Avans Faiz Oranlarına Göre Hesaplanması Gereği )
• BORÇLUNUN İTİRAZININ BULUNMAMASI ( Takipten Önce Alacaklının Talep Ettiği Faiz Oranına İtiraz Edilmediği Takdirde O Faiz Oranının Geçerli Olduğu - Takipten Sonrası İçin Faizin İcra Müdürü Tarafından Dönem Dönem Değişen Avans Faiz Oranlarına Göre Hesaplanması Gereği )
• KAMBİYO SENETLERİNE MAHSUS HACİZ YOLUYLA TAKİPTE UYGULANACAK FAİZ ORANLARI ( Takipten Önce Alacaklının Talep Ettiği Faiz Oranı - Takipten Sonrası İçin Faizin İcra Müdürü Tarafından Dönem Dönem Değişen Avans Faiz Oranlarına Göre Hesaplanması Gereği )
3095/m.1,2
ÖZET : Takipten önce, alacaklının talep ettiği faiz oranına borçlu tarafından itiraz edilmediği takdirde o faiz oranı geçerlidir. Takipten sonrası için faizin icra müdürü tarafından, dönem dönem değişen avans faiz oranlarına göre hesaplanması gerekir. Kambiyo senetlerine mahsus haciz yoluyla takipte, alacaklının takipten sonrası için % 85 oranında faiz uygulanması talebi karşısında mahkemece, avans faiz oranları belirlenmeli ve sonucuna göre karar verilmelidir.

DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki alacaklı vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : Alacaklı tarafından borçlu hakkında başlatılan kambiyo senetlerine mahsus haciz yolu ile takipte, takipten önce uygulanan ve takipten sonrası için uygulanması istenen %85 faiz oranına borçlu itiraz etmemiştir. Bu durumda, takipten öncesi için %85 oranı üzerinden talep edilen 3.542.000.000 TL.'lik faiz miktarı kesinleşmiş bulunduğundan mahkemenin bu yöndeki uygulamasında bir isabetsizlik bulunmamaktadır. Ne var ki, takip tarihinde avans faizi %64 oranında olup bu nedenlerle İcra Müdürünün takipten sonrası için dönem dönem değişen avans faiz oranlarına göre faiz hesaplaması yapılması gerekir. Zira, takip dayanağı belgenin niteliğine göre, takipten sonra talep edilen %85 faiz oranı, ( avans faizi uygulanması ) istendiğini gösterir. Ancak, bu rakam gerçeği ifade etmediği için %85 oranının uygulanması yönündeki İcra Müdürlüğü işlemi Dairemizin yerleşik içtihatlarına uygun düşmemektedir. O halde, Mahkemece, takip tarihinden sonraki dönemler için avans faiz oranları belirlenip oluşacak sonuca göre bir karar verilmesi yerine şikayetin reddi yolunda hüküm kurulması isabetsizdir.

SONUÇ : Borçlu vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile mahkeme kararının yukarıda, yazılı nedenlerle İİK'nın 366. ve HUMK'nın 428. maddeleri uyarınca BOZULMASINA 14.6.2005 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 27-12-2006, 00:11   #16
Av.Abdulkadir Yıldız

SSK Madde 121 - Bu kanun gereğince bağlanacak gelir veya aylıklar ve sağlanacak yardımlar, nafaka borçları ve bu Kanunun 80 inci maddesine göre takip ve tahsili gereken alacaklar dışında, haciz veya başkasına devir ve temlik edilemez.(Muvafakat durumu hariç; ihtiyati haciz sırasında verilen muvafakat geçersiz)
Old 27-12-2006, 11:30   #17
HEATHER

Afedersiniz yanlış anladıysam beni düzeltin evet 2 karar arasında bir çelişki var fakat bu çelişki şöyle mi giderilir bir takipte takibin açıldığı tarihteki faiz oranı gerçeği yansıtıyorsa (ör: oranı %65 ve takibi%65 üzerinden açtık) daha sonra takip kesinleştikten sonra faiz oranın düşmesi halinde(ör:%55 ) icra müdürlüğü tarfından değişen faiz oranları uygulanmıyor ancak takip tarihinde talep edilen faiz oranı geçeği yansıtmadığı(ör:%65 iken%85 üzerinden talep edilmiş ve takip kesinleşmişse )taktirde mi takip tarihine kadar olan işlemiş faiz miktarı kesinleşiyor ancak takip tarihinden sonraki dönem için icra mdürlüğü tarafından değişen fazi oranları uygulanıyor beni aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler
Old 27-12-2006, 14:39   #18
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Türk Hukuk Sitesi Forum Alanları > Hukuk Forumları > Meslektaşların Soruları > Kambiy

Bence doğrusu takip tarihine kadar olan işlemiş faize itiraz edilirse bunun geriye yönelik olarak incelenebileceği, itiraz olmaz ise kesinleşeceği,

Takip tarihinden sonra ise icra müdürünün değişen oranları kendiliğinden gözetmesi gerektiği şeklindedir.

Yani İcra takibine konulduğu anda faiziz gerçeğe uygun olup olmaması sonradan değişen oranlara göre hesap yapılması üzerinde etkili değildir.

Saygılar
Old 05-02-2007, 13:55   #19
Av.Fatih KISA

FİKRİMCE:
Takip talebindeki ifadeyi aynen iletirseniz Size bu konudaki olması gerekeni -fikrimce- yazabilirim. Yargıtayı çok fazla örnek almanız bir anlam ifade etmez.Çünkü Onlarında ne dediklerinden pek haberleri yok.
Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi