Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nafaka alamıyorum, tebligat yaptıramıyorum.

Konuyu Kilitleyin
Old 24-05-2010, 14:56   #1
Konuk

Mutsuz Nafaka alamıyorum, tebligat yaptıramıyorum.

18 aydır devam eden bir boşanma davam var.Tarafıma bağlanmış aylık 400TL nafaka var.Ama 18 aydır tek kuruş alamadım.Mahkemeye beyan ettiği adreslerde yok.Tebligat çıkarttım geri dönüş olmadı.(zaten o adreslerde ikamet de etmiyor.)
1-ceza mahkemesi için nasıl bir dilekçe yazmalıyım?yada ne yapmalıyım?
2-Yarın mahkemem var mahkemede hakim ödemediği için eşime ceza verebilir mi?
Durumum yok inanın ne yapacağımı bilmiyorum.Çok zordayım yardımşlarınızı bekliyorum.LÜTFEN...

Saygılarımla
Old 24-05-2010, 17:49   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
18 aydır devam eden bir boşanma davam var.Tarafıma bağlanmış aylık 400TL nafaka var.Ama 18 aydır tek kuruş alamadım.Mahkemeye beyan ettiği adreslerde yok.Tebligat çıkarttım geri dönüş olmadı.(zaten o adreslerde ikamet de etmiyor.)
1-ceza mahkemesi için nasıl bir dilekçe yazmalıyım?yada ne yapmalıyım?
2-Yarın mahkemem var mahkemede hakim ödemediği için eşime ceza verebilir mi?
Durumum yok inanın ne yapacağımı bilmiyorum.Çok zordayım yardımşlarınızı bekliyorum.LÜTFEN...

Saygılarımla

1- Mahkemeye beyan ettiği bir adres varsa ve değiştirdiği adresi bildirmemişse Tebligat Kanunu 35 inci maddeye göre tebligat yaptırabilirsiniz.

2- "Ceza mahkemesi" derken nafaka ödememekten dolayı açacağınız davayı soruyorsanız, öncelikle icra takibi yapmak zorundasınız.

3- Yarınki dava boşanma davası ise, hakim ceza veremez.

Sorunlarınız için mutlaka bir avukattan profesyonel destek alınız. Maddi gücünüz elvermiyorsa, bu durumu belgeleyerek bulunduğunuz ilin Adli Yardım Bürosundan ücretsiz avukat talep ediniz.
Old 03-06-2010, 16:06   #3
Konuk

Acil Nafaka ödemeyen eş için açılacak ceza davasında harç.

Eşimden 19 aylık NAFAKA alacağım var.icra takibi başlattım ama verdiği adreslerden cevap çıkmadı bende ceza mahkemesi açmak istiyorum ceza alsın diye.(NAFAKA ÖDEMEMEKTEN)
TOPLAM ALACAK 19AY *400TL=7600TL
1-MAHKEME AÇMAK İÇİN NE KADAR HARÇ ÖDERİM.
2-faizi ile birlikte alacağım bedel ne olur.

yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

SAYGILARIMLA...
Old 03-06-2010, 17:09   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Eşimden 19 aylık NAFAKA alacağım var.icra takibi başlattım ama verdiği adreslerden cevap çıkmadı bende ceza mahkemesi açmak istiyorum ceza alsın diye.(NAFAKA ÖDEMEMEKTEN)
TOPLAM ALACAK 19AY *400TL=7600TL
1-MAHKEME AÇMAK İÇİN NE KADAR HARÇ ÖDERİM.
2-faizi ile birlikte alacağım bedel ne olur.

yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

SAYGILARIMLA...

Ceza davaları harca tabi değildir. İcra takibi yaptığınızı yazmışsınız. Bir avukat vasıtası ile takip açtıysanız, mutlaka faiz talep edilmiştir. Yıllık yasal faiz %9 dur. Borç ödeneceği zaman memurlar hesap yapmaktadır.
Old 16-09-2010, 15:43   #5
Konuk

Soru boşanma davamda mahkeme otel kayıtlarını ister mi?

merhabalar
eşim mali müşavir ama üzerine kayıtlı bir mal varlığı yok.arabamız vardı onuda sattı yedi.bana ve kızıma ayda toplam da 400tl nafaka bağlandı(ama 2 yıldır tek kuruş ödemedi.)durumum yok diyor.vergi dairesinden bütün beyannamelerini istettim şu an dosyada.(aile mahkemem hala devam ediyor.kusurluluğunuda %100 ispatladım.)bende önce icra sonra ceza davası açtım yarın mahkeme var.

1-mahkemeye gelmese ne zaman cezalı duruma düşer.
2-boşanma davası sonucunda alacağım tazminat en az ne kadar olur.(mali müşavir olması alacağım nafaka ve tazminat miktarını etkiler mi?
3-başka bir kadın yüzünden yuvam yıkıldı.bende o kadınla kaldıkları otelleri tespit ettim.mahkemeden otellerde kaldığına dair yazı aldırabilirmiyim?
teşekkür ederim...
Old 17-09-2010, 09:42   #6
Themis99

Sayın Konuk,
Ceza davasını ödenmeyen nafakalar yönünden açtı iseniz, mahkeme delilleri toplayarak gereken kararı verecektir. Dosyanın karara bağlanma süreci delillerin toplanmasına bağlıdır. Kesin bir kanı bildirmek mümkün değildir.

Maddi ve manevi tazminat taleplerini mahkeme tarafların ekonomik ve sosyal durumlarını, dosyada ki diğer özel durumları değerlendirmek sureti ile karara bağlar. Tazminat miktarının ne kadar olacağı konusunda her hangi bir öngörüde bulunmak mümkün değildir.
Eşinizin mali durumunun iyi olduğunun, gelirlerinin ispatlanması yararlı olabilir.

Eşinizin kusurlu olduğunu yasal her tür delille, doktor raporları, telefon kayıtları, internet üzerinden yapılan yazışmalar, tanık beyanları ve benzeri kanıtlamanız mümkündür. Otel kayıtlarının getirtilmesini talep etmeniz mümkündür.

Sayın Konuk,
Sorununuzun her aşamasında bir avukattan birebir hukuki yardım almanız hak kaybına uğramamanız için önemlidir. Mali durumunuz uygun değilse bulunuduğunuz il barosu adli yardım bürosuna müracaatla bir avukatın ücretsiz hukuki yardımda bulunmasını talep edebilirsiniz. Saygılar.
Old 17-09-2010, 16:54   #7
Konuk

Soru Çok Çok Acİl LÜtfen Yardim Edİn

eşim bana 23 ay önce boşanma davası açmıştı.hakim 200tl bana 200tl kızıma toplam 400 tl nafaka bağladı.ama 23 aydır tek krş ödemedi.icra davası açtım ama geri döndü.(verdiği adreslerde bulunmadığı için)bende nafakayı ödemediği için ceza davası açtım bugün mahkeme görüldü.
mahkemede verdiği ifade aynen şu
MALİ MÜŞAVİRİM OFİSİM VAR AMA 2000TL GELİRİM VAR.OFİSİN MASRAFLARIDA VAR.BEN BU PARAYI ÖDEYECEK DURUMDA DEĞİLİM dedi.biriken nafaka 10.000tl
hakimin kararı şöyle;
sanık ödeyecek durumu olmadığı için beraatine karar verildi debildiğim kadar ödenmeyen nafaka için önce icra sonra suçduyurusu ödemediği taktirde 3 AYDAN BAŞLAYAN HAPİS CEZASI olumuyor muydu.
ne olur allah rızası için yardım edin 2 senelik nafakam şimdi hibe mi oldu.o parayı alamayacakmıyım ben.ÇOK ZOR DURUMDAYIM.NE OLUR YARDIM EDİN.
ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM
SAYGILARIMLA
Old 17-09-2010, 18:55   #8
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
hakimin kararı şöyle;
sanık ödeyecek durumu olmadığı için beraatine karar verildi debildiğim kadar ödenmeyen nafaka için önce icra sonra suçduyurusu ödemediği taktirde 3 AYDAN BAŞLAYAN HAPİS CEZASI olumuyor muydu.
ne olur allah rızası için yardım edin 2 senelik nafakam şimdi hibe mi oldu.o parayı alamayacakmıyım ben.ÇOK ZOR DURUMDAYIM.NE OLUR YARDIM EDİN.
ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM
SAYGILARIMLA

Sayın Katılımcı,

Bu karar yüzünüze karşı okundu ise yani duruşmada bulunduysanız 7 GÜN içinde TEMYİZ etmelisiniz.

Karar bugün verildi temyiz süreniz 24.09.2010 tarihinde dolmaktadır.

Karar DERHAL Yargıtay incelemesi için kararı veren mahkemeye yapılacak YAZILI başvuru ile temyiz incelemesine gönderilmelidir.

Bir avukatın doğrudan yardımını almanız ise çok sağlıklı olacaktır.

Saygılar.
Old 22-09-2010, 11:42   #9
Konuk

Soru Nafaka ödemeyen eşe açılan ceza davasında beraat kararı verilmesi

merhabalar
yardımcı olursanız çok ama çok sevinirim.
eşim 2 yıl önce boşanma davası açtı.hakim bana 200tl çocuk için(4 yaşında)200tl benim için nafaka bağladı.ama eşim 2 yıldır hiç ödemedi.mahkeme beyan ettiği adreslere tebligat çıkardım ama sonuç yok.daha sonra ceza mahkemesi açtım.kendisi mahkemeye gelip aynen şu ifadeyi verdi.MALİ MÜŞAVİRİM 2000TL GELİRİM VAR AMA GİDERLERİMDE VAR BU PARAYI ÖDEYEMEM.DEDİ.
hakimde beraat kararı verdi.şimdi yarın son gün itiraz edeyim mi.sonuç değişmeyecekse itiraz etmemin manası da yok.(BİLDİĞİM KADARI İLE CEZA ALMASI GEREKMİYORMUYDU.BU NE İNSAFSIZLIK BENİM HİÇ TUTACAK DALIM BİLE YOK.O PARAM YOK ÖDEYEMEM DEYİP BERAAT EDİYOR.
NE YAPMALIYIM.(10,000TL ALACAĞIM VAR AMA TEK KRŞ.ALAMIYORUM.)
İTİRAZ EDERSEM NASIL DİLEKÇE YAZMALIYIM.NE YAZACAĞIMI BİLMİYORUM AVUKATIMDA YOK.NE OLUR ACİL YARDIM EDİN LÜTFEN.

SAYGILARIMLA
Old 22-09-2010, 12:36   #10
Av. Can DOĞANEL

Sn. Konuk,
Eski eşinizin göstermiş olduğu sebep, beraat etmesini sağlamaz.
Gerekçeli kararı bilmemekle birlikte büyük olasılıkla birikmiş nafaka borcu nedeniyle ceza talep ettiğiniz için beraat etmiştir. Çünkü birikmiş nafaka borcunun ödenmemiş olması bu suçu oluşturmamaktadır. Her aya ait nafakanın ödenmemesi suçu oluşturur. Yani her ay yasal süresinde nafaka borcu ödenmedikçe yalnızca o aya ait kısım için ceza talep etmeniz halinde borcu ödemediği takdirde ceza alacaktır.

Birikmiş nafaka alacağınız için ise bankalardaki hesaplarına, kayıtlı gayrimenkullerine, aracına haciz talep edebilir hatta ev ve işyerindeki haczedilebilir nitelikteki eşyayı fiilen haczettirme yoluna gidebilirsiniz. Bu işlemlerin takibi esnasında bir Avukatın hukuki yardımından yararlanmanız menfaatinizedir.
Bulunduğunuz yer Baro veya Baro temsilciliğine başvurarak bir Avukatın yardımından ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.
Old 28-09-2010, 12:34   #11
Konuk

Soru çok çaresizim yardım edin

Merhabalar yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.2 yıldır dvam eden bir boşanma davam var.çocuğuma ve bana bağlanan 400tl nafaka var.ama 2 yıldır hiç ödenmedi.icraya verdim.adresler uyduruk olduğu için sonuç çıkmadı.ceza davası açtım.(biriken borçlara)ama nafakayı ödememek suç olmadığından beraat etti.ama mali müşavir.ofisim var ama giderim de var bu parayı ödeyemem dedi ve beraat etti.
1-ben bu parayı tahsil etmem için ne yapmalıyım.hani nafaka ödememenin cezası hapisti.
2-icra dosyasına mükellef listesini versem o mükelleflerden olan alacaklarını(mali müşavirlik ücretlerini)benim icra dosyama aktarılma şansı varmı.
3-babası 3 sene önce öldü veraset ilamı çıktı.herkesin payları ayrıldı.eşimin hakkını sattırıp alacağımı tahsil edebilirmiyim.
çünkü bugün nafakayı ödemeyen yarın mahkeme sonuçlanınca tazminatı hiç ödemeyecek.1 çocukla ortalarda kaldım çaresiz.ne yapmalıyım lütfen yardım edin.(avukat talebinde bulunamıyorum çünkü ikametgahım yok.eşim KREDİ KARTLARIMI KULLANI ve ödemedi.2 yılda 5.000tl kredi kartı borcu bıraktı başıma ve bide boşanma davası açtı.bende ailemle oturuyorum.ikametgahımı oraya aldığım an.bankalar ailemin evini icra edip boşaltacak.)ÇOK ÇARESİZİM NE OLUR YARDIM EDİN.
Old 29-09-2010, 11:47   #12
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Meslektaşlarıma katılarak:

1-Ödenmeyen her ay nafakası için şikayet hakkınızı kullanabilirsiniz.

2-İcra dosyasından eşinizin alacaklılarına ödemenin dosyaya yapılması konusunda yazı gönderilmesini isteyebilirsiniz.

3-Eşiniz adına intikali yapılan mal varlığı üzerine alacağınızla orantılı haciz uygulanmasını isteyebilir ve ödenmemesi durumunda staış isteyebilirsiniz.

4-Yine eşiniz adına kayıtlı mal varlıkları üzerinde tazminat taleplerinizin miktarı ile orantılı olmak üzere bu miktarı güvenceleyecek tedbir kararı verilmesini mahkemenizden isteyebilirsiniz.

Bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi