Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

erkek arkadaşım tehdit ediyor

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-01-2010, 21:35   #1
Konuk

Varsayılan erkek arkadaşım tehdit ediyor

Merhabalar,22 yaşındayım, 7 yıldır süren bir birlikteliğim var;ancak son bir yıldır sürekli problem yaşıyoruz. Problem yaşadığımız zamanlarda erkek arkadaşım sürekli ev telefonunu ve ailemdeki kişileri cep telefonlarından arayıp rahatsız ediyor ve benimle ilgili kötü şeyler söylüyor. Ben ayrlmak istediğimde aramızda geçenleri herkese anlatıp, elindeki görüntüleri herkese göstermekle tehdit ediyor. Ailem de bu durumdan çok rahatsız, ama olayın tehdit boyutunda olduğunu bilmiyorlar. Ayrıca telefonda sürekli bana ve aileme karşı ağza alınmayacak ithaflarda bulunuyor. Savcılığa şikayette bulunacağımı söylediğimde ise, öyle birşey yaparsan sen rezil olursun, senin başın belaya girer diyor. Ne yapmalıyım, lütfen yardımcı olur musunuz?
Old 19-01-2010, 22:14   #2
Av.Cengiz Aladağ

Sayın katılımcı,
Aslında ne yapmanız gerektiğini bildiğinizi görüyorum mesajınızda. Evet, Cumhuriyet Savcılığı'na şikayette bulunabilir ve bu suçların işlendiğine dair delillerinizi bildirebilirsiniz. Her tür hukuksal işleminizde bir avukattan doğrudan yardım alırsanız, zamandan kazanır ve hak kaybına uğramaz, hukuksal bilgi eksikliği nedeni ile mağdur olmazsınız.
Old 19-01-2010, 22:43   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhabalar,22 yaşındayım, 7 yıldır süren bir birlikteliğim var;ancak son bir yıldır sürekli problem yaşıyoruz. Problem yaşadığımız zamanlarda erkek arkadaşım sürekli ev telefonunu ve ailemdeki kişileri cep telefonlarından arayıp rahatsız ediyor ve benimle ilgili kötü şeyler söylüyor. Ben ayrlmak istediğimde aramızda geçenleri herkese anlatıp, elindeki görüntüleri herkese göstermekle tehdit ediyor. Ailem de bu durumdan çok rahatsız, ama olayın tehdit boyutunda olduğunu bilmiyorlar. Ayrıca telefonda sürekli bana ve aileme karşı ağza alınmayacak ithaflarda bulunuyor. Savcılığa şikayette bulunacağımı söylediğimde ise, öyle birşey yaparsan sen rezil olursun, senin başın belaya girer diyor. Ne yapmalıyım, lütfen yardımcı olur musunuz?

Sayın Cengiz beyin söylediklerine ilaveten şunları söylemek istiyorum:

Bu tür durumlarda çok dikkatli hareket etmek ancak kesinlikle korkmamak, korktuğunuzu belli etmemek gerekir. Korktuğunuzu anladığı an üstünüze üstünüze gelir. Gerekirse hiç çekinmeden Savcılığa suç duyurusunda bulunup, şikayetinizi dile getirin. Hiç bir şekilde de o kişiye inanıp, güvenip bir araya gelmeyin. Ve imkanınız varsa tanıdığınız, çevrenizdeki bir avukattan hukuki destek alın. /Diye uyarmak isterim.

Şu linktekileri de okuyabilirsinz: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=27758
Old 20-01-2010, 09:08   #4
Konuk

Öncelikle bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler. Şikayetimden sonraki yasal süreç nedir acaba? Telefonlar takibe mi alınır, elimde kanıt olabilecek sadece bunlar var çünkü. Ne kadar zamanda sonuç alabilirim? Avukat tutmam şart mı? İlgilendiğiniz için çok teşekkürler.
Old 20-01-2010, 10:53   #5
uye8490

Sayın konuk,

Savcılığa şikayette bulunduktan sonra telefon kayıtları ilgili yerden istenecektir.Ayrıca devam eden bir tehdit varsa bu da savcılık tarafından tespit edilecektir.Bu kişinin size yönelik tehditleri telefona mesaj göndermek suretiyle yapılmışsa bu mesajları da şikayette bulunduğunuz savcılığa bildirin.

Ayrıca sizi tehdit eden kişinin ifadesine de başvurulacaktır.

Ne kadar sürede sonuç alacağınız ilgili savcılığın iş yüküyle ve delillerin toplanmasıyla yakından ilgilidir.Savcılık delilleri topladıktan sonra bu kişi hakkında dava açılmasına karar verirse bu durum tarafınıza tebliğ edilecektir.

Dava açılmaması durumunda da karar tarafınıza tebliğ edilecek ve bu karara karşı itiraz hakkınızn olduğu hatırlatılacaktır.

Avukatın hukuki yardımından yararlanmanız tabiidir ki yararınızadır.Maddi gücünüz yetersiz ise şikayette bulunurken savcılıktan baro tarafından size bir avukatın atanmasını talep edebilirsiniz.
Old 20-01-2010, 11:12   #6
Hüseyin Kılıç

Varsayılan .

Alıntı:
Yazan Konuk
Öncelikle bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler. Şikayetimden sonraki yasal süreç nedir acaba? Telefonlar takibe mi alınır, elimde kanıt olabilecek sadece bunlar var çünkü. Ne kadar zamanda sonuç alabilirim? Avukat tutmam şart mı? İlgilendiğiniz için çok teşekkürler.

Bu arada telefon görüşmelerinin ve mesajların kayıt altına alınması şikayetten sonrası için savcının talebiyle gerçekleşir. Şimdiye kadarkiler sadece arama kayıtları olur. Görüşmeler ve mesaj içerikleri bulunmaz. Elinde görüntüler varsa ve içerik olarak rahatsız edecek görüntülerse yani şantaj olarak kullanılabilecek görüntülerse bunlar arkadaşınızı sıkıntıya sokacaktır kanaatindeyim.
Old 20-01-2010, 16:22   #7
Konuk

Evet, elindeki görüntüler onu zora sokacak durumda ve internette yayımlayacağını söylüyor. Ses kaydının delil olarak geçerli olmadığını duydum, emin değilim ama elimde bana karşı hakaret ve tehditte bulunurken kaydettiğim ses kaydı var. Zaten telefonu takibe alınsa her şey ortaya çıkacaktır. Yardımlarınız için çok teşekkürler.
Old 20-01-2010, 19:18   #8
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

İlgilinin rızası olmaksızın ses kaydetmek suçtur.Bu nedenle bu kayıtları delil olarak dosyanıza sunmamanızı,aksi halde savcılığın sizin hakkınıza soruşturma yapma ve ceza davası açma ihtimali olduğunu hatırlatmak isteriz.

Hukuka aykırı bir eylemi kanıtlamak için ,hukuka uygun olarak elde edilmiş delil sunulmalıdır.

Kısacası "adalet isteyenin elleri temiz olmalıdır"

Bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 20-01-2010, 20:25   #9
Konuk

Bugün görüştüğüm bir avukata olduğu gibi her şeyi anlattım ve sadece para cezasına çarptırılabileceğini söyledi. Ki böyle bir durumda o bu cezayı çok rahat öder ve ben yine aynı sıkıntıları çekerim.Gerçekten ne yapabilirim hiç bilmiyorum.Teşekkürler...
Old 20-01-2010, 20:55   #10
üye8180

Sayın Konuk, sizi rahatsız eden kişi, suç teşkil eden eylemlerine devam edecekse, siz de, her bir sövme, tehdit suçu oluşturan eylemi için, ayrı ayrı suçun işlendiği yer Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunacaksınız. Suç işlemede tekerrür halinde, sonraki suç bakımından, hapis cezasına hükmedilir.

Cezaların yetersizliği, mağduru şikayet hakkından vazgeçirecek bir etken olmamalıdır.' Cezalar yetersiz, caydırıcı değil, suç duyurusunda bulunmak gereksiz ' tarzında bir yaklaşım, hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmaz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi