Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Muhabbethane-i Hukuk

Yanıt
Old 30-11-2007, 12:46   #91
Av.Mehmet Saim Dikici

Bazen kafalarımız karışabiliyor. Adalet, dürüstlük ve sonuçları bu ülkede kafaları karıştırabiliyor.

Bir olay ve ahlak, erdem, iyi niyet, kötü niyet, adalet vs..

Dün sabah arabamı yıkatmak için her zaman gittiğim oto yıkamaya gittim. Arabamı, araba yıkayan çocuklara teslim ettim. Küçük bir bekleme odası var orada çay-kahve,gazete vs var, bekliyorsunuz. Yine ödemeyi orada fiş karşılığı yapıyorsunuz.

İç-Dış yıkama dedim. Adam, küsüratlı bir tutar istedi. Tamam dedim verdim. Bozuk yok mu dedi? Yok dedim. Para üstünü hep demir parayla ödedi. (Bozuk paralara da neden demir diyoruz anlayabilmiş değilim ama, basbayağı bunlar demirden başka bir maden neyse konumuz bu değil!)

Saymadım para üstünü, elimde tutuyordum. Derken can sıkıntısından duvara gözüm ilişti. Fiyat Lİstesi yazıyordu. Bir baktım benim arabanın iç dış yıkaması bana söylediğinden 2 YTL daha fazlaymış. Allah Allah dedim. Adama dedim ki siz galiba benden 2 YTL eksik aldınız. Fiyat değişmiş sanırım dedim. ve elimdeki paranın daha bozuk olanlarından 2 YTL yi seçip vermek istedim. Bir baktım ki amcam bana zaten 1 YTL eksik vermiş. ) Bakın ama siz bana zaten 1 YTL eksik vermişsiniz. Buyrun bu verdiğiniz eksikle beraber 1 YTL daha verirsem sizinle ödeşmiş oluyoruz.

Adam, yok olmaz siz 2 YTL vereceksiniz...dedi.

Yahu sen eksik vermişsin zaten. Para burada. Bir yere de koymadım, kimseye para vermedim. Düşmedi...

Hayat bir tuhaf.

Dürüstlük yapıp, adama eksik aldınız derken. Adamınj aslında size 1 YTL kazık attığını, parayı iç ettiğini fark ediyorsunuz. BU defa o 1 YTL daha istiyor... )))

Beni çok cimri sanmayın lütfen. Olay para tutarı değil. Ben o parayı bana kazık atmaya çalışan işyerine değil, yıkayanlara vermeyi tercih ederim.

Adalet ne der buna sizce?

Saygılar.
Old 30-11-2007, 14:16   #92
*sinequanon*

Senaryo 1:Söz konusu adam başkalarının kendisini "Para üstümü eksik vermişsin" şeklinde kandırmasından o kadar bıkmıştır ki dalgınlıkla 1 YTL eksik verdiği para üstünün 2 YTL eksik olduğunu düşünüp,sizi potansiyel dolandırıcı olarak görüp yaftayı yapıştırmıştır.Yani daha önceki tecrübelerinin esiri olmuştur.Umalım bu senaryo doğru olsun.

Senaryo 2:Kötü niyetli adam sizden 2 YTL eksik olduğunu farkedip bunu telafi etme dürüstlüğünü beklemediğinden (karşısındakini de kendi gibi zannettiğinden) olay tam bir karmaşaya dönmüştür.Yani efendim siz de ne diye günümüz ortalama insan davranışı dışına çıkıyorsunuz ki.Siz de cebinizden iki tane sahte 1 YTL çıkarıp verseydiniz bu toplumsal erime de bu şekilde sürüp gitseydi!!!Hepimiz evimiz yıkılırken içinde bulunduğumuz oda sağlam,bana bir şey olmaz deyip mutlu mutlu yaşasaydık!!!
Old 30-11-2007, 15:25   #93
Ahmet Turan

Saim Paşam,

Ata sözlerimizi hatırlamamanın cezasını çekmişiniz.
Atalarımız mutlaka sayılmasını ister paranın. Saymadan teslim alınmaz para.
Siz bozuklukları alınca saymamakla 1. derecede kusurlusunuz.
Kimse kendi kusuruna dayanarak hak elde edemez.
Kusurlu olduğunuz için öncelikle para üstünü tam aldığınızı kabul etmek zorundayız. Aksini aynı kuvvette belgelerle ispatlama imkanınız da bulunmadığından ve dilekçesiniz de sair delail de demediğiniz den yemin teklif etme hakkınızı da hatırlatmıyacağız size. Öte yandan para miktarının 400 YTl den aşağı olması sebeiyle tanık dinletebilirsiniz ama parayı siz saymadığınıza göre tanık da saymış olamayacağından dinleteceğiniz bu tanığın dinlenmesine hukuken gerek bulunmadğından bu talebinizin de reddine karar verilmesi gerekir.
Gelelim, kazık atılıp atılmadığı sorununa. Burada adamın size kazık attığını söylerken elinizde yeterli ve inandırıcı somut dileller bulunmadığından bu iddianız kişilik haklarını ihlal edici mahiyette kabul edilebilir. Siz belki Anayasal şikayet hakkınızı kullandığınızı ileri sürebilirsiniz ancak, Anayasal şikayet hakkını kullanırken seçtiğiniz sözcüklerd gerekli özeni ve dikkati göstermek yükümlülüğünüz bulunmaktadır. TDK sözlüğünde iç etmek kazık atmak sözcüklerinin anlamları özetle, eline geçen bir şeyi sahibine bildirmeksizin zimmeniten geçirmek anlamındadır. Siz bu durumda araba yıkamıcıyı zimmetle suçlamış olduğunuzdan MK 24 anlamında davalı-karşı davacı oto yıkamacının kişilik haklarını ihlal ettiğiniz sübuta ermekle, ekonomik ve sosyal durumlarınız, olayın meydana geliş şekli vs nazara alınarak 1000 YTL tamzimanatı oto yıkamacıya ödemenizin uygun olacağına karar verilmiştir.
Hadi geçmiş olsun.
En keşke anlatmaz olsaydınız saygılarımla
Old 30-11-2007, 15:57   #94
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Ahmet Turan
Saim Paşam,

Ata sözlerimizi hatırlamamanın cezasını çekmişiniz.
Atalarımız mutlaka sayılmasını ister paranın. Saymadan teslim alınmaz para.
Siz bozuklukları alınca saymamakla 1. derecede kusurlusunuz.
Kimse kendi kusuruna dayanarak hak elde edemez.
Kusurlu olduğunuz için öncelikle para üstünü tam aldığınızı kabul etmek zorundayız. Aksini aynı kuvvette belgelerle ispatlama imkanınız da bulunmadığından ve dilekçesiniz de sair delail de demediğiniz den yemin teklif etme hakkınızı da hatırlatmıyacağız size. Öte yandan para miktarının 400 YTl den aşağı olması sebeiyle tanık dinletebilirsiniz ama parayı siz saymadığınıza göre tanık da saymış olamayacağından dinleteceğiniz bu tanığın dinlenmesine hukuken gerek bulunmadğından bu talebinizin de reddine karar verilmesi gerekir.
Gelelim, kazık atılıp atılmadığı sorununa. Burada adamın size kazık attığını söylerken elinizde yeterli ve inandırıcı somut dileller bulunmadığından bu iddianız kişilik haklarını ihlal edici mahiyette kabul edilebilir. Siz belki Anayasal şikayet hakkınızı kullandığınızı ileri sürebilirsiniz ancak, Anayasal şikayet hakkını kullanırken seçtiğiniz sözcüklerd gerekli özeni ve dikkati göstermek yükümlülüğünüz bulunmaktadır. TDK sözlüğünde iç etmek kazık atmak sözcüklerinin anlamları özetle, eline geçen bir şeyi sahibine bildirmeksizin zimmeniten geçirmek anlamındadır. Siz bu durumda araba yıkamıcıyı zimmetle suçlamış olduğunuzdan MK 24 anlamında davalı-karşı davacı oto yıkamacının kişilik haklarını ihlal ettiğiniz sübuta ermekle, ekonomik ve sosyal durumlarınız, olayın meydana geliş şekli vs nazara alınarak 1000 YTL tamzimanatı oto yıkamacıya ödemenizin uygun olacağına karar verilmiştir.
Hadi geçmiş olsun.
En keşke anlatmaz olsaydınız saygılarımla

Harikasınız paşam. Adalet budur işte! de denilebilir, böyle adalet mi olur da denilebilir...

Benim de vurgulamak istediğim şey aslında bazen ses etmemek daha mı evladıra cevap aramaktır. Bu dünyada bu şekilde sorunlarla muhatap olup, anamızdan emdiğimiz süte pişman olmak mümkün ise de, bunda beis görmüyorum. Site lokalinde ..... Geçer! topiğine girip, sıkıntıdan kurtulurum. Sümme haşa ya diğer taraftaki adalet de böyleyse vay halimize!

Şimdi bir de şöyle bir şey var: Neyse onu sonra yazalım. .
Old 30-11-2007, 16:06   #95
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan *sinequanon*
Senaryo 1:Söz konusu adam başkalarının kendisini "Para üstümü eksik vermişsin.1 YTL daha vereceksin" şeklinde kandırmasından o kadar bıkmıştır ki dalgınlıkla eksik verdiği para üstünün tam olduğunu düşünüp,sizi potansiyel dolandırıcı olarak görüp yaftayı yapıştırmıştır.Yani daha önceki tecrübelerinin esiri olmuştur.Umalım bu senaryo doğru olsun.

Senaryo 2:Kötü niyetli adam sizden 2 YTL eksik olduğunu farkedip bunu telafi etme dürüstlüğünü beklemediğinden (karşısındakini de kendi gibi zannettiğinden) olay tam bir karmaşaya dönmüştür.Yani efendim siz de ne diye günümüz ortalama insan davranışı dışına çıkıyorsunuz ki.Siz de cebinizden iki tane sahte 1 YTL çıkarıp verseydiniz bu toplumsal erime de bu şekilde sürüp gitseydi!!!Hepimiz evimiz yıkılırken içinde bulunduğumuz oda sağlam,bana bir şey olmaz deyip mutlu mutlu yaşasaydık!!!

Pek bir şey anlamadım ama...
Old 30-11-2007, 16:16   #96
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Saim
Alıntı:
Bakın ama siz bana zaten 1 YTL eksik vermişsiniz. Buyrun bu verdiğiniz eksikle beraber 1 YTL daha verirsem sizinle ödeşmiş oluyoruz.

Adam, yok olmaz siz 2 YTL vereceksiniz...dedi.

Yahu sen eksik vermişsin zaten. Para burada. Bir yere de koymadım, kimseye para vermedim. Düşmedi...

Ne yaptınız Üstâdım?
(Merak ettiğim şeye bakın ya.)

a)"Lânet olsun" dediniz 2.-YTL lira verdiniz ve "fesüpanallah"larla bir daha uğramamak üzere orayı terkettiniz.
b) 1.-YTL verdiniz, görünüşte adaleti sağladınız.
c)İşletmeciye zırnık vermediniz, çalışana 3.-YTL bahşiş verip bir daha uğramamak üzere ayrıldınız.
d)Hiçbiri (şimdi daha da merak sardım)

........
Ah Saim Bey'im ah. Parayı niye sayıp sabah sabah başını ağrıtırsın ki? Ya tarifeye bakma ya da para üstünü sayma.
Adalet ne mi der?
Valla ben bilmiyorum Üstat. Ama, bu anekdottan şu dersi çıkardım kendi hesabıma:
Hele vakit erkense, yıkamacılardan para üstü alma, miktarı ne olursa olsun para üstünü yıkayana bahşiş olarak bıraktığını söyle geç git.
Vakit sabah değilse mi? Bu başlıkta ben de size sorarım.
Old 30-11-2007, 16:33   #97
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.H.Sancar KARACA
Ne yaptınız Üstâdım?
(Merak ettiğim şeye bakın ya.)

a)"Lânet olsun" dediniz 2.-YTL lira verdiniz ve "fesüpanallah"larla bir daha uğramamak üzere orayı terkettiniz.
b) 1.-YTL verdiniz, görünüşte adaleti sağladınız.
c)İşletmeciye zırnık vermediniz, çalışana 3.-YTL bahşiş verip bir daha uğramamak üzere ayrıldınız.
d)Hiçbiri (şimdi daha da merak sardım)

........
Ah Saim Bey'im ah. Parayı niye sayıp sabah sabah başını ağrıtırsın ki? Ya tarifeye bakma ya da para üstünü sayma.
Adalet ne mi der?
Valla ben bilmiyorum Üstat. Ama, bu anekdottan şu dersi çıkardım kendi hesabıma:
Hele vakit erkense, yıkamacılardan para üstü alma, miktarı ne olursa olsun para üstünü yıkayana bahşiş olarak bıraktığını söyle geç git.
Vakit sabah değilse mi? Bu başlıkta ben de size sorarım.

Üstadım sorduğunujz için cevaplıyorum:

1. 1 YTL verdim. Hadi ordan dedim!
2. Elimdeki tüm bozuklukları arabayı yıkayan çocuğa verdim.
3. Adamla aramızda tartışma çıkmadı. İkinci bir itirazı edemedi, çünkü haksızdı.
4. Paşam, herşeye rağmen ben doğru yaptığımı düşünüyorum.

Adalet, Venüezella'da bile olsa onu arayıp, bulalım! diyen saygılarımla.
Old 30-11-2007, 23:07   #98
Av.Mehmet Saim Dikici

Bzen 1 YTL bile insanı bu kadar konuşturtabiliyor. )
Old 30-11-2007, 23:19   #99
Av.H.Sancar KARACA

Üstâdım bir düzeltme yapmam gerekiyor.
96 no'lu mesajın ilk cümlesi şöyle olmalı idi:
"Sonrasında siz ne yaptınız Üstâdım?"
Selam ve saygı ile.
Old 01-12-2007, 15:23   #100
Ahmet Turan

Alıntı:
Yazan Av.H.Sancar KARACA
Üstâdım bir düzeltme yapmam gerekiyor.
96 no'lu mesajın ilk cümlesi şöyle olmalı idi:
"Sonrasında siz ne yaptınız Üstâdım?"
Selam ve saygı ile.

Sonrasında burda bize durumu anlattı paşam.
Ve fakat bendenizin verdiği cevap üzerine keşke anlatmasaydım dedi içinden tabi
Old 01-12-2007, 15:24   #101
Ahmet Turan

Yeni bir hukuki sorun yok mu tartışalım...
Old 01-12-2007, 20:26   #102
halit pamuk

Sancar Konyalı'nın 10 tavuğu vardır. Ahmet Tikici, Bu tavukları almak istemektedir. Ve aralarında bir sözleşme yapılır; sözleşmeye göre, Sancar'ın oğlu THS'de düzenlenen öykü yarışmasında birinci olursa, tavukları ona devredecektir. O zamana kadar tavuklar üçünçü kişi olarak Ferda Habibe Kibar'da duracaktır.

Sancar'ın oğlu, yarışmayı kazanır ama yarışmada hile olduğu iddia edilir. Ve yarışma' ya hile karıştığından sonucunun hükümsüz olduğunun tespitine ilişkin dava açılır.

Bu arada tavuklardan birinin onüç civcivi olur. Bunlardan onbirini Mehmet Ergin'in kedisi yer.Sadece iki tane kalır. Bunlardab biri tavuk diğeri horoz olur.

Sancar'ın oğlu horoz'u kendisine ait olduğunu ileri sürerek alır. Ve horoz dövüşlerinde kullanır. Bu arada Tangül Özoğul'un kızı da Diğer tavuğu görür ve annesinin almasını ister. Annesi de pazardan para üstü olarak verilen bozuklarla satın alır ve tavuğu eve götürürler. Ancak bozuk kağıt para sahte çıkar.

Soru 1: Olayda bahse geçen alınmak ve dövüştürülmek istenen Tavuk ve Horozun Mülkiyeti kime aittir? Kim kime istihkaka davası açabilir?

Soru 2: Horoz dövüştürülmesi sonucu horozlaradan birinin ölmesi durumunda haksız fiil nedeniyle tazminat davası açılabilir mi? Kim Kime haksız fiil nedeniyle tazminat davası açabilir?
Old 01-12-2007, 23:20   #103
Av.H.Sancar KARACA

Sn.Korayad
Muhteşem bir kurgu. Kahramanlar tanıdık.Lâkin,böylesi çetrefilliklerden muafiyetim var. Sigortam kaldırmadı. Araya girmiş olmayayım. Güldürürken düşündürmek her yiğidin harcı değil.Tebrik ediyorum.Bu pratik çalışmadan ne güzellikler çıkacak görür gibiyim. Hele Sn.Saim el atmaya görsün. Ne pencereler açılıyor bakın... Siz buraya sık uğrayın derim.
Saygı ve selam ile
Old 01-12-2007, 23:20   #104
Av.Mehmet Saim Dikici

1.) Sahte para ile bile alınsa alım satım akdi geçerlidir.Tavuğun mülkiyeti annededir. Tavuğu alan Anne, sahte para nedeniyle tavuk bedeli için dava edilebilir. Ceza davası ayrı meseledir. Ona Sayın Kavili bakar. Hükmü oturarak dinler, hakimle tartışır hakkında dava açılır.

2) Horozun mülkiyeti alım satım sözleşmesi ile kendiliğinden henüz alıcısına intikal etmemiştir. Menkul mülkiyeti teslimle geçer. Mal teslim edilmemiştir. Zilyetlik tartışılabilir ama zilyetliği tartışmak isteyen yoktur.

3. Haksız fiil nedeniyle tazminat davası açılamaz. Çünkü horoz dövüşü, horozların iradesi ve hukuki kişilikleri olmadığından horozların sorumluluğuna neden olamaz. Horoz sahipleri bilerek ve isteyerek kendi özgür iradeleriyle horozları dövüştürmüş olduklarından haksız fiile rıza göstermişlerdir. Haksız fiil nedeniyle tazminattan peşinen feragat horozlar için mümkündür. )

Bu arada Sayın Kavili yargılanır, ikinci duruşmada işin ciddiyetini anlar ve THS'den yardım ister. Sayın Suat Ergin ve tayfası 1.430 avukat fiilen, geriye kalan 14.000 üye dualarıyla duruşmaya katılırlar. Katılan avukatlar hakkında izinsiz toplantı ve yürüyüş nedeniyle bir dava daha açılır... Duruşmaya dualarıyla icabet edenler hakkında bir başka dava açılır.

Gerisini ahaliden dinleyelim.
Old 02-12-2007, 00:47   #106
Ahmet Turan

Alıntı:
Yazan Av.H.Sancar KARACA
Demedim mi?

Evet Demiştiniz..
Old 02-12-2007, 10:51   #107
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Ahmet Turan
Evet Demiştiniz..
Bu ara maaşallah'ım çok. 1001'inci mesajınız için 1001 kere maaşallah. Çok yaşayın e mi?
Old 02-12-2007, 12:36   #108
Ahmet Turan

Alıntı:
Yazan Av.H.Sancar KARACA
Bu ara maşaallah'ım çok. 1001'inci mesajınız için 1001 kere maşaallah. Çok yaşayın e mi?

Ayrıntıları asla ıskalamıyorsunuz paşam benden de size maşaallah..
Old 02-12-2007, 12:46   #109
Ahmet Turan

Hakimler her ara kararından önce gereği düşünüldü der katipler de G.D/ yazarlar.
Merak ettiğim gereğini nasıl öye çarçabukça düşünüyorlar?
Old 02-12-2007, 13:46   #111
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Ahmet Turan
Hakimler her ara kararından önce gereği düşünüldü der katipler de G.D/ yazarlar.
Merak ettiğim gereğini nasıl öye çarçabukça düşünüyorlar?

Ben de katiplere çok kızıyorum. Hakimin her söylediği kanun gibidir. Kimse değiştiremez, başka şekle sokamaz, kısaltamaz, uzatamaz. Nedense bu katipler, hakimin dediklerini çarpıtırlar, kısaltırlar vs...

Hakim: "Gereği Düşünüldü" der. Bu söylem 15 harften oluşur. Ama sayın Turan'ın da belirttiği gibi katip, aynen: " G.D/" şeklinde yazar.

Ahmet Turan Bey bunları işten atalım bence...
Old 02-12-2007, 20:41   #112
Ahmet Turan

Bence atmayalım atmak mükafat olur

tek ayak üstünde iki saat bekletip bir sayfa boyu gereği düşünüldü yazdılarım
Old 03-12-2007, 10:02   #113
Av.Mehmet Saim Dikici

Konuyu uzaktan takip edip, olaya yakın alaka gösteren ve bana özel posta atan değerli Türk evladının görüşleri aşağıdaki gibiymiş:

Alıntı:
1)Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanunu'na istinaden; "bozuk" diyerek, kıymetsiz olduğu iması ve hakaret kast ve saiki ile hareket edildiği içih hepinizi dava edicim anacım, geçmişler ola. " Hukukçu, söz ve yazılarında nezaketi, saygıyı, hassasiyeti 1.derecede ve sırada gözeten, yansıtan ve arayandır." öyle değil mi ama? Böyle de olmaz ki canımmm. Hepinizi mahkeme kapılarında sürüm sürüm süründüreceğim.

2)Kedicik hepinize bozulmuştur. Niçün ama niçün "afiyet olsun" denilmemiştir, Sn.avukatıvekil tayin etmiştir. Size ve formunuza geçmişler ola.

3)Olaydaki baba, ruhuna el-fatiha mıdır? Ah yazık. "İyi bilirdik, iyi bilirdik"

4)Tavuk pazara nasıl düştü?

5)Yarışmamıza çamur atmayınız, sonunuz iyi olmaz, demedi demeyiniz.

İmza: Güçlü bir kişilik
Old 03-12-2007, 10:16   #114
halit pamuk

Alıntı:
5)Yarışmamıza çamur atmayınız, sonunuz iyi olmaz, demedi demeyiniz.

Yarışmanız hukuka aykırı düzenlenmiştir.İlk önce yarışmanızın hukuki dayanağını söylemeniz gerekiyor? Bu bir BK.m.8 uyarınca ilan yoluyla vaad mdir? Böyleyse vaadiniz nedir? Yoksa bir tür sözleşme midir? Nedir? Nedir?
Bunlara cevap verniz lütfen, "güçlü kişilik"...
Old 03-12-2007, 10:25   #115
Ahmet Turan

Yargıtay Ceza Genel Kurulu 2005/10-133 E, 2005/125 K. ilamında bozuk paraya bozuk para denilmektedir. Bu nedenle TPKKK kanun değişikliğini o değerli Türk evladı atlamış olmalı..

Kedicik hepimize bozulmuş ise o da bozuk para mı olmuş yani? Bu durumda mı Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanunu'na muhalef teşkil etmektedir, bu durumu açıklasın vatandaşımız.
Olaydaki baba ölmedi yüreğimizde yaşıyor.
Tavuk pazara horozlar tarafından düşürüldüğü yolunda güçlü delillerimiz bulunmaktadır.
Yarışmaya çamur atınca sonumuzun kötü olacağını nerden biliyormuş? kendisi cinci kekeç memo ile akraba mıdır?
Old 03-12-2007, 11:03   #116
Av.Ufuk Bozoğlu

Bu arada, 10 tane tavuk hala Ferda Habibe Kibar hanımefendi de midir?

Yoksa, yeni yıl öne alınıp bir akşam eş dost, maaile yenmiş midir?

Lades kemikleri değerlendirilmiş midir?

Kaybedenler borçlarını ifa etmemiş ise, hukuken ne yapılabilir?

Gözden kaçmaması gerekenler; tavukların emanet olduğu, yeni yılın henüz gelmediği ve tarafların can ciğer kuzu sarması olduğu lütfen unutulmasın

En merhaba saygılarımla.
Old 03-12-2007, 11:11   #117
Gülümse

Horozların dövüştürülmesi sonucunda horozlara el konulma ihtimali nedir?
Old 03-12-2007, 12:34   #118
halit pamuk

Hayvanları Koruma Kanununa Göre,

"MADDE 11. - Hayvanlar, doğal kapasitesini veya gücünü aşacak şekilde veya yaralanmasına, gereksiz acı çekmesine, kötü alışkanlıklara özendirilmesine neden olacak yöntemlerle eğitilemez. Hayvanları başka bir canlı hayvanla dövüştürmek yasaktır. Folklorik amaca yönelik, şiddet içermeyen geleneksel gösteriler, Bakanlığın uygun görüşü alınarak il hayvanları koruma kurullarından izin alınmak suretiyle düzenlenebilir"

demekte, 24. madde de

"MADDE 24.- Bu Kanunun hayvanları korumaya yönelik hükümlerine aykırı hareket eden ve bu suretle bulundurduğu hayvanların bakımını ciddi şekilde ihmal eden ya da onlara ağrı, acı veya zarar veren kişilerin denetimle yetkili merci tarafından hayvan bulundurması yasaklanır ve hayvanlarına el konulur. Söz konusu hayvan yeniden sahiplendirilir ya da koruma altına alınır."

hayvanlara el konulacağına hükmetmektedir.

28. madde ise, hayvan başına birmilyarikiyüzellimilyon lira para cezası verileceğine hükmetmekmektedir.

" h) 11 inci maddenin birinci fıkrasındaki eğitim ile ilgili yasaklara aykırı davrananlara birmilyarikiyüzellimilyon lira, ikinci fıkrasına aykırı davrananlara hayvan başına birmilyarikiyüzellimilyon lira idari para cezası."

Yani siz siz olun hayvanlarınızı dövüştürmeyin...
Old 03-12-2007, 13:01   #119
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan korayad

Yani siz siz olun hayvanlarınızı dövüştürmeyin...

Biz hayvanlarımıza gözümüz gibi bakarız. Dövüşmek icap ederse kendimiz dövüşürüz.

Kavgacı Hayvansever
Old 03-12-2007, 13:01   #120
Gülümse

"Soru 1: Olayda bahse geçen alınmak ve dövüştürülmek istenen Tavuk ve Horozun Mülkiyeti kime aittir? Kim kime istihkaka davası açabilir?"

Bu durumda Horozların mülkiyeti devlete aittir.. Tavuklar dövüştürelemiyeceğine göre ortada kaldılar..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi