Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Limited Şirketin mernis adresi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-06-2012, 16:33   #1
BURCUAKYAR

Varsayılan Limited Şirketin mernis adresi

Sayın Mesllektaşlarım

Müvekkilim olduğum şirkete A şirketi bir çek veriyor. Vadesi geldiğinde çek ödenmiyor. Bunula ilgili icra takibine geçtim. tebligatlarım bila döndü. Resmi olmayan kaynaklardan aldığım bilgiye göre Şirket başka şahıslara devirolmuş. Ticaret sicilinden bunu sorgulayarak vakit kaybetnek istemiyorum şirket adına örneğin "A LTD. ŞTİ." mernis adresi talebi açıp, bu adrese tebligat yollayabilirmiyim.

Yani Şirtketin mernis adresi olur mu?

Saygılar
Old 25-06-2012, 17:45   #2
av.mass

şirketlerde mernis talebinde bulunulmuyor ,yani zaman kaybedeceksiniz her durum da şirket için ticaret sicile müz.yazılır ve tebligata yarar adresi istenir yada vergi dairesi içinde aynı durum söz konusu oradan da adres öğrenme şansınız mevcut .
Old 25-06-2012, 18:56   #3
tiryakim

Ticaret Sicile Müzekkere Yazılıp adres araştırması istemelisiniz o adrese 35 e göre tebligat yapmalısınız...
Old 25-06-2012, 19:04   #4
stj.av.T.Kağan

Tebligat Kanunu m.35/4 kapsamında tebligat yapabilmeniz için Ticaret Sicilinden sordurup,ilgi yazı cevabında gönderilen adrese tebligat yapmanız,şikayet edilmemesini de önler..
Old 25-06-2012, 19:41   #5
olgu

Ticaret sicil gazetesinin internet siyesi adresinden surketin bildirilen son adresini ogrenebilirsiniz, veya ayni adresse ve 35 e gore tebligat yapmak istiyordaniz elden takipli muzekkere talep edin ato hemen cevabi veriyor gidince, posta yolu ile yollayacaksaniz pul koyun yoksa cevap vermiyorlar genelde.
Old 26-06-2012, 14:46   #6
Av. Cuma Yurtal

Size tavsiyem, borçlu şirketin bağlı bulunduğu Ticaret sicil Memurluğu'ndan, şirketin adresini soran bir müzekkere yazdırın, zaman kazanmak istiyorsanız bu müzekkereyi elden takip edip, cevabını alın.
Verilen cevaptaki belirtilen adres ödeme emrindeki adres ise İcra Müdürlüğünden Tebligat Kanunu madde 35 e göre tebliğ talep edin.
Şirketlerde gerçek şahışlarda olduğu gibi mernis adresi bulunmuyor, bu nedenle Tebligat Kanunu madde 21/2 uyarınca tebligat yapılamıyor.
Verilen cevaptaki adres başka bir adres ise o adrese hızlı tebligat çıkartın, iade geldiğinde, madde 35e göre tebliğ talep edin.
Borçlu şirket başkalarına devrediliyorsa, mallarını kaçırmadan haciz koyabilmek için, elinizdeki çeke dayanarak ihtiyati haciz almanızı öneririm.. Kolay gelsin..
Old 26-06-2012, 16:27   #7
feyzaday

Gerçek kişinin TC kimlik nosu bilinmiyorsa mernis adresi nasıl bulunur? Son bilinen adresine yapılan tebligat bila ikmal döndü ve mernisine ulaşmaya çalışıyorum.
Old 26-06-2012, 16:59   #8
av.mass

Gerçek kişilerde tc kimlik nosu bilinmiyor ise ana , baba adı doğum tarihi ve doğum yeri biliniyor ise icra müdürlüğünden mernis talebinde bulunabilirsiniz.
Old 26-06-2012, 17:20   #9
feyzaday

sayın Av.mass, yanıtınız için teşekkür ederim. Çağlayan 14 Asliye Hukuk mahkemesindeki davamda, tebligat yapamıyorum. Mernise hukuk mahkemeleri kalemi giremiyor sanıyorum zira müdüre hanım nasıl tebligat yapalım diye bana sordu.
Old 26-06-2012, 17:55   #10
stj.av.T.Kağan

Tam tersi UYAP la MERNİS işbirliği içinde çalışmaktadır.Müdüre hanım bu cevabını cahilliğine veriyorum.Ön inceleme duruşmasında veya tahkikat duruşmasında 21 e göre tebligat talebinde bulunun..
Kolay gelsin..
Old 26-06-2012, 18:13   #11
olgu

Alıntı:
Yazan feyzaday
sayın Av.mass, yanıtınız için teşekkür ederim. Çağlayan 14 Asliye Hukuk mahkemesindeki davamda, tebligat yapamıyorum. Mernise hukuk mahkemeleri kalemi giremiyor sanıyorum zira müdüre hanım nasıl tebligat yapalım diye bana sordu.

adliyelerde bulunan nüfus müdürlüğü temsilciliklerine şahsın baba adı, doğum tarihi ve doğum yeri gibi bilgilerini içeren müzekkere yazılsın onlar anında T.C. kimlik numarasını tespit edip bildirirler.
Old 27-06-2012, 11:16   #12
av.mass

sayın feyzaday bazı durumlarda uyap üzerinden tc no bilgisine ulaşılamıyor malesef bende karşılaştım ancak Sayın olgunun belirttiği sekilde nüfus müdürlüğüne yazılacak bir müzekkere ile işiniz görülecektir.
Old 28-06-2012, 16:18   #13
BURCUAKYAR

Yanıtarınız için çok teşekkür ederim. Hemen uygulamaya geçicem. iyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi