Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Avukat tutamadım

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-04-2010, 10:36   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Avukat tutamadım

KAHDEM Derneği Kurumsal Sitesine gelen mail,yazana bilgi verilerel alana taşınmıştır.
Alıntı:
4 Ve 8 YaŞinda İkİ OĞlum Var 11mayista BoŞanma Davamizin 2celsesİ GÖrÜlecek Fakat Ben Avukat Tutamyorum Ssk Li ÇaliŞtiĞim İÇİn Baro Dan Da Alamadim Benİm Korkum EŞİmİn Benden Çocuklari Almasi 1 Evİmİz Var Benİm ÜstÜme Ben KoŞturmuŞtum Hep EŞİm 1 Sene Oldu Evİ Terketİ Yaklasik 30 000 Tl Cİvari BorÇla İkİ Çocukla Kaldim Nafaka Ödemİyor Avukat Tutmadan Davam SonuÇlanir Mi Napmaliyim LÜtfen Bana Bİr Yol GÖsterİn TeŞekÜrler
Old 30-04-2010, 10:46   #2
av.araf

Sayın katılımcı
Bildiğiniz üzere günümüzde birçok kişi ekonomik anlamda mağduriyet yaşamaktadır.Bu sebeple baro öncelikle malvarlığı ve aylık sabit bir geliri olmayanlara avukat atamaktadır.Sigortalı olarak çalışıyor olmanız sebebiyle adli yardımdan yararlanma şartlarını sağlamadığınızdan talebiniz reddedilmiş.
Davanızı özel bir avukata takip ettirecek ekonomik güce sahip değilseniz davanızı kendiniz de takip edebilirsiniz.
1-Evlilik birliğinizin devamı süresince meydana gelen ve evliliği sizin için çekilmez hale getiren boşanma sebeplerinizi açık ve anlaşılır bir dille dilekçe yazarak mahkemeye sununuz.

2-Dilekçenizde dayandığınız olayları destekler nitelikte delillerinizi ve tanıklarınızı bir liste halinde dilekçe ile mahkemeye bildiriniz.

3-Velayetin sizde kalmasını istiyorsanız , çocukların velayetlerinin babalarında kalması halinde onların ruhi ve fiziki gelişimlerini olumsuz yönde etkileyecek hususları, (AŞIRI BOÇLANMA, TERK , ÇOCUKLARLA İLETİŞİMİ KURMAMA, ŞİDDET , ÖFKE KONTROLSÜZLÜĞÜ gibi.) ,sizde kalması halinde ise onlara sağlayabileceğiniz imkanları yine açık ve anlaşılır bir dille mahkemeye bildiriniz.Kaldı ki 4 yaşında olan çocuğunuz halen anne bakım ve gözetimine muhtaç kabul edileceğinden velayetinin size bırakılması ihtimali yüksektir.

4-Ödenmeyen nafakalar için icra takibi başlatabilirsiniz.Buna rağmen eşinizin nafakaları ödememesi halinde hapis cezası ile cezalandırılmasını talep edebilirsiniz.

Saygılarla...
Old 30-04-2010, 11:36   #3
Konuk

Varsayılan TeŞekkÜr

Bilgileriniz için çok teşekürler 8 yaşımdaki oğlunun velayetini alma ihtimali var mı iki kardeş aşırı düşkün birbirine hiç ayrı kalamyolar böle bir durumda dengeleri altüst olacaktır velayetleri alabilmem için ne yapmalıyım.
Old 30-04-2010, 13:01   #4
av.araf

Sayın Katılımcı
Her iki çocuğunuzun da velayetini mutlaka talep edin.Çocukların ruhi gelişimleri açısından birlikte büyümeleri yararlarına olacaktır.8 yaşınaki oğlunuz yaş itibari ile uzman tarafından dinlenmeye müsaittir.Bu durumda makeme velayeti konusunda bir uzmandan görüş isteyebilir.

Velayetlte asıl olan çocukların menfaatleridir.Ancak boşanma davalarında çocuklar genellikle her iki taraf açısından da koz olarak kullanılmaktadır.Bu durumda yargılamayı yapan mahkemede çocukların sizde kalması durumunda menfaatlerini koruyacağınız, gerekli ilgi ve bakımı göstereceğiniz, eğitim ve sosyal hayatlarında yoksunluklar yaşatmayacağınız yönünde olmumlu bir kanaat oluşturmanız gerekmektedir.
Old 30-04-2010, 13:42   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Bilgileriniz için çok teşekürler 8 yaşımdaki oğlunun velayetini alma ihtimali var mı iki kardeş aşırı düşkün birbirine hiç ayrı kalamyolar böle bir durumda dengeleri altüst olacaktır velayetleri alabilmem için ne yapmalıyım.

Sayın meslektaşımın beyanlarının tamamına katılmaktayım. Sizi biraz rahatlatır, diye ekleme yapma gereği duydum. 4 yaşındaki çocuğun velayeti anne-bakım ve şefkatine muhtaç olduğu için -olağan dışı sebepler olmadıkça- anneye bırakılmaktadır. Yine (yukarıdaki açıklamalar baki kalmak kaydıyla) uygulamada kardeşlerin ayrılmamasına özen gösterilmektedir. Bu nedenle çocukların velayetinin size bırakılacığını düşünmekteyim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi