Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: Hukukçu olmasanız hukuk sistemimize güvenir misiniz?
Evet, vatandaş olarak hukuk sistemimize güveniyorum. 79 22,38%
Hayır, vatandaş olarak hukuk sistemimize güvenmiyorum. 274 77,62%
Oy Verenler: 353. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 95)

Hukukçu olmasanız hukuk sistemimize güvenir misiniz?

Yanıt
Old 28-06-2006, 23:09   #1
Admin

Varsayılan Hukukçu olmasanız hukuk sistemimize güvenir misiniz?

Farzedelim hukukçu değilsiniz, hukuk eğitimi almadınız..

Farzedelim hiçbir hukukçu arkadaşınız, tanıdığınız, size yol gösterecek dostunuz da yok.

İlk kez bir mahkeme celbi aldınız ve "sıradan bir vatandaş" olarak yarın adliyede bir davaya gireceksiniz..

Yarın gireceğiniz davada hukuk sistemimize güveniyor musunuz?
Old 29-06-2006, 14:51   #2
Murat Serdar

Aslında bir hukuk öğrencisi olarak şuandada bu konuda kaygılarım var,çünkü maalesef ülkemizde gecikmiş adalet adalet değildir sözü halen geçerliliğini koruyor ve medyadan bunun örneği bir sürü olay takip ediyoruz.bu yüzden doğrusu sıradan bir vatandaş olsaydım celbi ilk elime aldığımda aklıma mahkemelerde sürüneceğiz düşüncesi gelirdi heralde.Ama yine de hukuka ve hukuk devletine güvenimi elbette var ve birgün bunların da aşılacağına inanıyorum saygılarımla
Old 29-06-2006, 16:55   #3
Av.Levent

Adliyeye daha önce işi hiç düşmemiş bir vatandaş olsaydım, celbi ilk elime aldığımda adalet sistemine, mahkemelere, hakimlere, savcılara büyük bir güven duygusu beslerdim. Bu duygu ile (galiba birazda heyecanla) ertesi veya günü geldiğinde mahkemeye giderdim. Mübaşirle daha ilk temasımda bu duygu biraz sarsılabilir, dakikalar geçtikce beni ilgilendiren duruşmanın saatinde başlamamış olmasıyla bu duygu zedelenebilir, uzun bir bekleyişin ardından duruşmaya çıktığımda içimdekileri tam söyleyememenin vermiş olduğu hayal kırıklığı ile hakimin ileri tarihe gün vermesi sonucu adalete güven duygusu erezyona uğrardı sanırım.
Old 30-06-2006, 22:10   #4
Gülşen

Ben hukukla ilgisi olmayan bir vatandaş olsaydım mahkeme celbini elime alınca ürkerdim herhalde.Adliyeye ilk defa girdiğimde ise ürkmem büyük bir korkuya dönüşürdü.Haklı olsam bile tek başıma hiç birşey yapamayacağımı düşünürdüm. İlk duruşmadan sonra soluğu iyi bir avukatın yanında alırdım ve aynı şeyleri tekrar yaşamamam için elinden ne geliyorsa yapmasını isterdim..
Old 30-06-2006, 22:39   #5
mslmklvz

ben celbi elime aldığımda bir avukata gider bana mahkemeden bu kağıt gelmiş bu nedir ,gitmessem bişey olurmu derdim..
Old 01-07-2006, 13:05   #6
Av.Özgür ODABAŞ

Bir vatandaş olarak,tapu,vergi,trafik dairelerinde ve hatta hastanelerdeki durumu gördüğümde,bunları adliye ve adliye çalışanları ile hukukçularla kıyasladığımda kesinlikle söyleyebilirdim ki,adli teşkilat bunların içerisinde en kaliteli hizmet verenidir.Ama bu kalite çağdaş ülkelerle kıyaslandığında yeterlimidir diye sorulursa,elbette cevabım hayır olurdu.
Herşeye rağmen bence insanlar hala adalete ve adliyelere güvenmekteler.Ülke koşullarında en iyisi çünkü.
Old 02-07-2006, 09:01   #7
Koreno

Benim güvenim kalmamış. Bir örnek vereyim. Tapu dairelerinde rüşvet herkes tarafından biliniyor. Tapunu almak için bir kere rüşvet verilecek. Alınan bu rüşvette elemanlar arasında pay edildiğinden bir problem çıkmıyor. Türk Adaletide buna bir şey yapmayınca nasıl güven olsun. Daha bunun gibi çok örnekler var..
Bu hukuk sistemi ile işimiz çok zor..
Old 02-07-2006, 21:33   #8
Av.Duygu Keleş

Eğer hukukçu olmasaydım hukuk sistemine tam manasıyla güvenebilir miydim bilmiyorum.Şu anda empati kuramıyorum.Ama şöyle izah etmek gerekirse,özellikle de hakimlerin haklı yada haksız olsun duruşma anında taraflara karşı tutumu,sert tavırları,biraz konuyu uzatmaları halinde vatandaşı azarlamaları göz önüne alındığında sanırım adliyelik bir konuda güvenmemek bir yana tereddütlerim oluşurdu.Çünkü müvekkillerimden bu yorumu alıyorum."Hakim azarlar konuştı acaba diğer tarafa mı hak veriyor" gibi.Bu sadece bir örnek.Yukarıda meslektaşlarımın da arz ettiği pek çok örnek vatandaş ve hukukçu olarak bizleride sistemle zaman zaman karşı karşıya ve şüpheci hale getirmiyor mu?
Old 02-07-2006, 22:08   #9
addemzeki

zaten sitenize bu nedenle üye oldum, çünkü hukuçu olsun veya hukuçu olmasın
önemli olan yarınki duruşmada kendimi en iyi şekilde hazırlayabilmem için
sitenizdeki hukukçi arkadaşlardan yararlanmam gerek yani daha doğrusu sitenizle bilgi alış verişinde bulunmak ve doğruyu bulmak açısından sitenize güveniyorum.
Old 03-07-2006, 13:12   #10
kurat

Karar dedlillerin hukuka uygunluğu sorunu gibi

özellikle tapu daireleri vb yerlerde kişilerin özel kayıt cihazları ile elde ettiği görüntü ve kayıtlar (ordaki çalışanların rızsı ve bilgisi olmaksızın) hukuka uygun sayılabilir mi?
Old 03-07-2006, 13:46   #11
sibelniko

Mutsuz Bırak vatandaşı ben hukukçu olarak güvenmiyorum.

Bırakınız vatandaşı, hukuk okumuş biri olarak dahi hukuk sistemimize güvenmiyorum; vatandaş nasıl güvensin? Vatandaşın celbi eline alır almaz sırasıyla başına gelecekler, pişmiş tavuğun bile başına gelmez!
Old 03-07-2006, 14:51   #12
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Gallup- Anket sonucu

AB.ülkelerinde Yargı'ya duyulan güven beşinci sırada (%46)
Türkiye'de üçüncü sırada (%57)...imiş.
Kaynak:Milliyet,03.07.2006
Old 03-07-2006, 17:00   #13
ekim

eğer bir hukukçu olmasaydım , yanımda iyi bir avukat olmadan adliyenin kapısından içeri girmeye cesaret edemezdim. ülkemizde insanların kafasına yerleşmiş şöyle bir düşünce var : Allah hakimin ve hekimin eline kimseyi düşürmesim!.. çevremdekilerin hukuk sistemine karşı yaptıkları sert eleştirilere bir hukukçu olarak sistemi savunamıyorum . kimse hukuka güvenmiyor ve hiç birşeyin düzeleceğine inanmıyor. ülkemizde adaletin biraz geç de olsa gerçekleştirildiğine insanları inanadırmakta güçlük çekiyorum.ben de eğer hukukçu olmasaydım sisteme pek güvenmezdim. şimdi hukukçu olduğum için çok güveniyormuyum bilemeyeceğim...
Old 03-07-2006, 23:57   #14
addemzeki

Varsayılan selam arkadaşlar

hukukçu olmasam da hukuka güveniyorum, çünkü hukuka güvenmek ilaki hukukçu olmak gerekmiyor, çünkü yüce hakimlerimiz ve savcılarımız bizim adımıza kamu düzenini sağlamaktadır.ancak her vatandaşınında en azından kendini savunacak kadar hukuk bilgisi olması gerekir, yani daha doğrusu yasa ile vadandaşa tanınan hakların bilincinde olması gerekir diye düşünüyorum.
Old 04-07-2006, 03:14   #15
yazoglu

Varsayılan Hukuk Sİstemİne GÜvenİm Kalmadi

Hayatimda İlk Defa 2004 Yilinda Benİmle İlgİsİ Olmayan Ve Davali Olarak Bİr Alacak Davasina Gİrdİm. 2003 Yilinda Şİrket MÜdÜrÜ Oldum. Eskİ Ortakardan Bİrİ MaaŞ AlamadiĞindan Dolayi Alacak Davasi AÇti. Hakİm Bu Konularda Pek Bİlgİm Yok DemİŞtİ. Benİmde Elİmde Belgeler Vardi. KazanacaĞima İnaniyordum. Ama Davayi Yerel Mahkeme Aleyhİme SonuÇlandirdi. Dava Yargitay Yetkİsİz Mahkemede GÖrÜldÜ Dİye Bozdu. O Esnada Avukatimda Yoktu. ÇÜnkÜ Elİmde Belge Vardi Ve Hakİmlere GÜvenİyordum. ÇÜnkÜ Bu Gİbİ Belgelerİn KonuŞtuĞunu Bİlİyordum. Ama Yargitay Olmasadi Şu Anda PerİŞandim. Hukuka, Hakİmlere HİÇ GÜvenİm Kalmadi.
Old 04-07-2006, 03:27   #16
ibreti

her türlü olumsuzluğuna rağmen BAĞIMSIZ YARGININ EN BÜYÜK TEMİNATIMIZ OLDUĞUNU unutmayalım derim...
mademki hukukçuyuz.. mademki bu deveyi gütmeye karar verdik..
o halde mücadelemiz HER ANLAMDA BAĞIMSIZ YARGIYI OLUŞTURMA yönünde olmalı..
Old 04-07-2006, 13:27   #17
ahmet karalıoğlu

Varsayılan selam meslektaşlarım

hukukçu olmayan,hukuku o zamana kadar hayatında kullanmamış,hukukun yol gösterici yönünü görememiş bir insan için tabi ki hukuk sistemine güvenmesi beklenemez.Bu insan sudan çıkmış balık misalidir ne yapacağını bilemez bir haldedir,çaresizdir.Hukuku bilmedigi için bu kalkanı nasıl kullanacağını da bilemez;onun için bu sistemin kensine zarar vereceğini düşünür,hakkını aramak istemez.Halbuki hukuku bilmiş onu benimsemiş biri olsaydı daha farklı olurdu tabii ki herşey.O zaman insanımız haklarını daha iyi bilir,hukuk kavgasını da ona göre yapardı kuşkusuz.İşte bu yüzden hukukçu olmanın,hukukçu olmasan bile haklarını en iyi şekilde bilmenin önemi çok büyüktür.Unutmayalım ki hukuk devletinin olduğu her yerde insanlar haklarını en güzel şekilde aramayı öğrenecekler ve bu hakları için sonuna kadar hukuk mücadelesi vereceklerdir. İYİ GÜNLER
Old 04-07-2006, 13:59   #18
sibelniko

Dün, 15:51 #12
Av. Hulusi Metin vbmenu_register("postmenu_23868", true);

Üye

Yer: İstanbul

Gallup- Anket sonucu
AB.ülkelerinde Yargı'ya duyulan güven beşinci sırada (%46)
Türkiye'de üçüncü sırada (%57)...imiş.
Kaynak:Milliyet,03.07.2006
Sayın Hulusi Metin, bir hukukçu olarak bu anketten benim anladığım kadarıyla Türkiye'de halkın %57'sinin şu ana kadar Adliyede hiç bir işi olmadığı ortaya çıkıyor.
Old 06-07-2006, 13:47   #19
Hamiyet

Allah'tan tek dileğim hiç bir gün ne davacı ne de davalı olarak adliye kapılarına düşmemek... Walla yüreğim hiç dayanmaz buna.
Old 06-07-2006, 23:16   #20
şoreşger

Bana ilk defa bir mahkeme celbi gelse bende malesef Türkiyedeki bütün vatandaşların yaptığı gibi korkardım.Artık buna adliyelere olan güvensizlik mi dersiniz yoksa başka birşey mi adını siz koyun....
Old 06-07-2006, 23:41   #21
PINAR YILMAZ

Ülkemizde adalet ve hukuk sisteminin çok iyi işlediği söylenemez.Ama yine de ben hukuk sistemimize güveniyorum.Sonuçta bütün iş hakim ve avukatlarımızın vicdanına kaldığı için içim rahat.Vicdansız hukukçular yetiştirdiğimizi sanmıyorum.Zaman ilerledikçe hukuk sistemimizin daha da iyi olacağına tüm kalbimle inanıyorum.Kırıkkale hukuk öğrencisi Pınar..
Old 08-07-2006, 15:40   #22
RuzgarEzel

bunu söylemek istemezdim ama ne yazıkki hukuk sistemimize güvenemiyorum özellikle uygulamayı gördükten sonra adliye koridorlarında adaletin azaldığını farketmeye başladım
Old 08-07-2006, 20:52   #23
gülşah

hukukla ilgisi olmayacak olan bana bir mahkeme celbi gelmiş olsaydı kesinlikle çok korkardım.çünkü böyle kağıtların yüzü soğuk olur.hemen bir avukata giderdim.az paramı alacak ama bana güven veren bir avukat arardım heralde
korkmama rağmen hukuk sitemine güvenirdim.güvenmekten başka bir çarem olmadığını da bildiğim için.hukukcu kimliğimle de hukuk sitemimize güveniyorum,herşeye rağmen
Old 12-07-2006, 09:11   #24
ismailefe

Varsayılan Bİr Garİp Hİkaye ( Hukuka Nasil GÜvenİlmez !!! )

Bu hüzünlü ve (hukuk açısından acıklı) hikaye 1987 senesinin 24 Kasımında başlar. Ben garip İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler fakültesine devam ederken daha önce büyükbabama verdiğim bir söz gereği (büyükbabamın geniş bir arapça kütüphanesi var. Benden sonra bunları okuyacak olan birisi olsun demiş, benden başka da heveslisi çıkmamıştı.) atladım uçağa gittim Mısır'a. El-Ezher Üniversitesi İslam Hukuku ve Modern Hukuk Fakültesine kaydımı yaptırdım. (Ezher Ünv. şu anda öğretime devam eden en eski ve alanında en iyi üniversitedir.Geçmişi 1000 yıldan fazladır.) Gittik 6 sene okuduk. Her sene konsolosluktan öğrenci belgemizi aldık askerliğimizi tecil ettirdik. Mısırdan aldığımız diplomaya YÖK tarafından çeşitli incelemeler yapıldıktan sonra denklik verildi. Bu denklikle bir üniversitemizde (sınavla kazanarak, torpilsiz olduğunu da şöyle söyleyim ; bütün okutmanların içerisinde KPDS'den 90 üzeinde alan 3-4 kişiden biriydim.) 7 seneye yakın okutmanlık yaptım. Bu arada Mısırdan aldığım diplomanın üstüne 5 sene de ancak alabildiğim Yüksek Lisansımızı da ekledik. Seneler sonra YÖK'ün aklına düştü biz verdiğimiz denkliği geri alalım dedi. (kazanılmış hakların da bir önemi yoktu zaten) Bana hiçbir tebliğ yapılmadan askerliğimin tecili de bozdurularak hem de asker kaçağı olarak ve er olarak askere alınmam için askeriyeye yazı yazıldı ve ben de askerlik şubesinin üniversiteye yazdığı yazıyla öğrendim. Yani olayı mahkemeye intikal ettirecek bir zaman bile bırakmak istememişler. Üniversiteden atıldım, 3 çocukla rezil olmamak için borçlanarak bedelli askerlik yaptım (Allahtan öyle bir şey çıktı da o ara). Onca senenin emeğini iç etmenin gerekçesi oalarak YÖK baba buyurdu ki: Sayın Danıştay Yüce Mahkemesi: Bu adamlar ta oralara kadar belli bir amaçla gitmişlerdir. Bazı örgütlerden maddi destek almışlardır. Ayrıca bu Üniversiteden sahte diploma alanlar vardır. (Biz de hiç olmaz böyle şeyler !!!) Hem biz sorduk branş hocalarımız burada okutulan derslerin hepsinin orada okutulmadığını söylediler, yani biz denkliği yanlışlıkla vermişiz. Denkliği verirken iyi incelememişiz. Zaten ülkenin dibine dinamit koyma fikri bilinç altlarından okunan bu adamlara denklik verilir mi? Bizim verdiğimiz denklikle doçent olanlar var ama biz vazgeçtik sizce de uygundur değil mi? - Uygundur......
Hadise burada bitti. Biz bu Hadiseyle "Sittir Me Up" olduk. Kazanılmış haklar, ispatsız iddialar (diplomaların sahte olabileceği, dışarıdan para aldığımız (ki doğrudur bütün masraflarımı büyükbabam karşıladı o da o ara dışarıdaydı:), devlete düşman olduğumuz (bu devlet kimse bu kadar düşmanlığımıza rağmen bir kere karakolluk olmamışız, ya biz de keramet ya devlet de? heralde), ve Türkiye'de bütün ünv. bütün fakültelerinde okutulan dersler aynı olduğu halde???? Mısırdaki Ünv. niye buraya uygun müfredat yapmıyor, bünyesinde Kürdoloji bölümü bulunduran ve ısrarla teröristlere destek olan Fransa'nın meşhur ünv. de bizimle birebir müfredat uyguluyorken ....!!! Mısır çok ayıp ediyor ; mahiyetinde binbir türlü laf dolambaçları vd....... Şunu da unutmayım. YÖK aynı fakülte mezunu Mısırlı birinin diplomasına denklik verip burada Y. Lisans yaptırıyor. O niye farklı dediğimizde aldığımız cevap tatmin seviyemizin fevkaladesinin fevkinde oluyor : O geri gidecek...! Cevap okkalı olunca okkanın altında kalmaktan başka çare yok. Aslında sizlere anlatacak çok şey var ama bu kadar komiklik yeter, gülmekten kırılmanızdan korkuyorum. Türkiyenin sizler gibi değerli arkadaşlara (hukukçulara) ihtiyacı var. Bir balta da ben vurmayım. Hikayenin gerçekliğiyle ilgilenen arkadaşlara dosya numaraları verebilirim. Nasılsa yüzlerce dosya var böyle. ŞİMDİ ADALETİN EN İNCESİNE KADAR GÖREN BEN VE DİĞERLERİMİZ NASIL GÜVENMEYELİM HUKUKA. BİZ SONUNA KADAR GÜVENİYORUZ (AKSİNİ SÖYLEMEYİ YEMİYOR).
Gökten üç elma düşmüş.... Allah muhafaza onu da istemiyorum, neme lazım nolur nolmaz kafama düşen elmdan dolayı da adalete uğrarım sonra.... (Fakat şunu da belirteyim inadım inat şu anda yeniden fakülte okuyorum (Kamu Yönetimi, hem de açık. Hava alarak okuyorum daha iyi oluyor.) Beni dinlemek veya okumak nezaketinde bulunan ve bulunmayan bütün arkadaşlara teşekkürler. (Okumayanlar bu teşekkürü zaten alamayacaklar he he he bizimkisi laf ola beri gele)
Old 14-07-2006, 17:37   #25
Lawyer®

Bir hukukçu olarak hukuk sistemimizin işleyişine hiç mi hiç güvenmemekteyim...Ükemizde ne yazıkki her makam ve mevki de oldugu gibi adaletinde artık güçlü diye adlettiğimiz ancak parası olmadan suratına bile bakılmayacak insanların eline yavaş yavaş geçtiğini görmekteyim...İçten içe beni bitiren bu durumun da sonunu kaygıyla beklemekteyim...Sonumuz hayr olsun
Old 14-07-2006, 18:35   #26
av.şen

hukukcu olarak sistemim çarpıklıklarıyla o kadar çok karşılaşıyoruzki,ne ye güvenip güvenemeyeceğimizi çoğu zaman sorguluyoruz. Saygılar.....
Old 21-07-2006, 14:35   #27
4721orhan

Hukukçu olmasaydım bu hukuk sistemine karşı bir güvensizlik ve ürkeklik olurdu.Çünkü bu sistem kurtlar sofrası gibi kim ki,tökezlerse üzerine çullanılır.Haklarını ve hak arayışını bileceksin
Old 24-07-2006, 10:07   #28
Av.Ceylan Pala Karadağ

Esasen hukukçu olmasaydım hukuk sistemimize güvenirdim, çünkü ben hukukçu olduktan sonra hukuk sistemine olan güvenimi yitirdim
Old 27-07-2006, 12:03   #29
av.cı

hukuk sistemimize güvenmemek, biraz işin kolayına kaçmaktır, aslında...

gerçekten haklı olan bir şahsın dava kaybettiğini ya da başka bir ifade ile, "hukuk sisteminin gazabına uğradığını" görmedim!...

kısaca, işin türkçesi budur...

sansasyonlardan uzaklaşma zamanı gelmedi mi, hala?...
Old 27-07-2006, 14:58   #30
Av.Ceylan Pala Karadağ

Sayın av.cı ben de bir hukukcuyum ve hukukun üstünlüğüne inanırım. ancak uygulamada sizce hiç mi sorun yaşanmıyor? istisnalar tabiiki mevcuttur ancak genel anlamda sizce de hukuk sistemimiz tamamıyla tıkır tıkır işleyen bir sistem mi ki? En basit örenekle, geç işleyen adalet bile adalet midir sizce? Temennimiz en kısa zamanda hukuk sistemimizdeki aksaklıkların biz hukukun üstünlüğüne inanan hukukcuların da çabalarıyla giderilmesi yönündedir. İyi Çalışmalar herkese.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi