Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Hukuk mezunu şoför aranıyor!

Yanıt
Old 29-10-2006, 11:25   #1
ahmetsacit

Varsayılan Hukuk mezunu şoför aranıyor!

ANKARA - İşsiz hukukçulara Adalet Bakanlığı'ndan müjde var. Bakanlık, 20 adet şoför alımı için yapacağı sınavda hukuk fakültesi mezunlarına öncelik tanıyacak.
Hâkimlik-savcılık, avukatlık, kaymakamlık ya da müfettişlik başta olmak üzere kamuda ve özel sektörde eğitimlerine uygun işlerde çalışabilecekleri umuduyla dört yıllık öğrenim gören hukukçuları da ilgilendiren ilan, bakanlığın web sayfasında yayımlandı. Buna göre; Ankara Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu'nca yapılacak sınav sonucuna göre, açık bulunan 20 adet şoför için açıktan atama yapılacak. Bunun için yapılacak sözlü sınava Temmuz 2004 ve Eylül 2006 tarihinde yapılan Kamu Personel Seçme Sınavlarında (2004 KPSS ve 2006 KPSS/1-2006 KPSS/2), lisans mezunları için KPSSSP93, ortaöğretim mezunları için KPSSS94 puan türünden 70 ve daha yukarı puan alanlar başvurabilecek.
Şoförlük kadrosu için açılan sınavı, hukukçular açısından ilginç kılan ayrıntı ise ilan metninde şöyle yer aldı: "Sözlü sınava merkezi sınavda alınan puanlar esas alınmak kaydıyla en yüksek puandan başlayarak
ilan edilen kadro sayısının 5 katı(100) kadar aday çağrılacak, hukuk fakültesi veya adalet meslek yüksek okulu mezunlarından merkezi sınavda en az 70 puan alanlara, ilan edilen kadro sayısının beş katı aday içerisinde öncelik verilecektir"
35 yaş sınırı konulan sınavın 'özel şartları' ise ilanda şöyle sıralandı: "En az ilköğretim mezunu olmak, Hizmetin özelliğine göre en az (B) sınıfı ehliyet sahibi olmak ve arşiv araştırması olumlu çıkmak."
Şoförlük sınavına başvurular yarın bitecek. 20 şoför kadrosu için 100 adayın çağrılacağı sözlü sınav ise 26 Kasım'da yapılacak. Sınavı kazanması halinde ataması yapılacak hukuk mezunu şoförler, hâkim-savcı olan sınıf arkadaşlarını taşıyacak.

RADİKAL
Old 29-10-2006, 13:57   #3
Armağan Konyalı

Bazı infaz kurumlarında hukuk mezunu olanların çalıştığını duymuştum. Ama bu haber bambaşka bir basamak.

İşsizlik öylesine bir çaresizlik ki, Bakanlığın kararı aklıma yatmıyor fakat eleştirmek de içimden gelmiyor.

Hepimiz için acı bir haber; acı bir gerçek.
Old 29-10-2006, 15:49   #4
üye9283

Bencede kesinlikle bu bi şaka olmalı... Bide KPSS'den baraj arıyolar,olacak iş değil
Old 29-10-2006, 17:38   #5
akintikiroglu

Oldu olacak hukuk eğitiminde seçmeli şoförlük dersi koysunlar? Nitelikli hukukçu yerine; hukukçu şoförlük!!! İnsanın inanası gelmiyor.
Old 29-10-2006, 18:45   #7
Jeanne D'arc

Barolar uyuyor mu? Staj devresinde, ekonomik bakımdan çok zorlanmalarına rağmen şöförlükten daha prestijli başka işleri dahi avukat adayına uygun bulmayan ve bunu mesleğin vakar ve haysiyeti adına denetleyen barolar, meslek aday adayları için hem de ilintili bakanlık tarafından öngörülen vaziyeti kabul mu ediyorlar?

Yıl 2006, vaziyet budur!

Saygılarımla.
Old 29-10-2006, 20:19   #9
ibreti

Sn.Jeanne D'arc;
İletişim (RD.TV) mezunu olarak epey uzun bir süre Ankara'da içkili bir lokantanın önünde taksi değnekçiliği ve ötekinin berikinin arabasında taksicilik yaptım. Aynı dönemde Rüzgarlı sokakta iki yıl süreyle gecenin dördünde gazete dağıtım kamyonuna gazete yükledim
Hukuk mezunları şoförlük bulmuş.. Çok mu? Hem de Bakanlık nezdinde iş buluyor. Yani sosyal güvencesi de var

-----------
Son 4 senedir elime gelen dava dilekçelerinde o kadar vahim hatalar varki, o dilekçeleri yazan kişilerin gerçekten hukuk fakültesi mezunu olup olmadıklarında, mezun oldukları fakültelerde hukuk dersi verilip verilmediğinde tereddüt ediyorum.
O gidişin geleceği nokta buydu.
------
Saygılarımla...
Old 29-10-2006, 21:12   #10
Av.Nebi

Umarım 5 sene sonra hukuk fakültesi mezunu taksici veya pazarlamacı falan görmeyiz. Gidişhat kaygı verici...
Old 30-10-2006, 00:24   #11
crocus

bu de ne böyle şimdi.halimiz içler acısı...bir avukatlık sınavı çıkardılar karşımıza bu yetmiyomuş gibi şimdide alay eder gibi hukuk fakültesi mezunu şoför..herkese kolay gelsin
Old 30-10-2006, 09:12   #12
prometeus

O ilanı okuduğumda irkilmiştim. Sanırım pek uzak olmayan bir zamanda '' önceliği fakülte mezunları olmak üzere '' ilanlarının devamında çaycı , odacı, çöpçü, portmanto vs. ararlarsa asla şaşmam.
Old 30-10-2006, 10:55   #13
hukukçu42

Haberi TV den duyunca kulaklarıma inanamadım, yine medyanın reyting çabası diye düşündüm ama öyle değilmiş

Hani her zaman dem vurdukları "mesleğin onur ve haysiyeti" nerede?

Şoför alımı için Hukukçu olma avantajı(!)nın anlamı nedir.

Hukukun böylesine ayaklar altına alındığı, bir de bunu yapanın adalet bakanlığı olduğu ülkede yaşamak ve hukukçu olabilmek çok zor.

İlköğretim lise fakülte derken kimse ömrünün en güzel yıllarını şoför olmak için heba etmedi. Utanılacak bir ilan.

Aslında daha çok söyleyeceğim var ama söyleyeceklerim "mesleğin onur ve haysiyetine" yakışmayabileceği için susuyorum.
Old 30-10-2006, 11:52   #14
Av.Nebi

Bence bu konuda Adalet Bakanlığınında bir yanlış tavrı var ne olursa olsun bir şöför alımı ilanında hukuk fakültesi mezunlarının öncelikli olacağının bildirilmiş olmasıda mesleğe verdiği değeri gösteriyor bence....
Old 30-10-2006, 12:31   #15
medenikal

neden bu kadar şaşırdınız ki;

mantar gibi biten hukuk fakülteleri;

parası olanın diploma aldığı bir ülkede;

bundan sonra tıp fakültesi mezunun da ambulans şoförü olarak çalışaçağını hep birlikte göreceğiz;

hesap kitabın olmadığı;planlamanın yapılmadığı bir ülke de;

daha vahim manzaralar la karşılaşılacak;

türkiyede eğitim;sağlık tam bir fiyaskodur;

disiplinin planlamanın olmadığı her yerde bir laçkalık hakim

şaşıranlara ben şaşırıyorum
Old 30-10-2006, 19:45   #16
ayluf

merhaba arkadaşlar...
öncelikle şunu belirtmeliyim ben hukuk fakültesi mezunu değil işletme mezunuyum ancak okul hayatım boyunca hukuk derslerinde hep derece yaptım ve çok sevdim ve hukuk kitapları okurken gerçekten bir tat lezzet aldığımı farkettim hukuk fakültesinde okumadığım için çok pişmanım iyi bir işe sahip olmama rağmen...
bu saygıdeğer mesleğin bu hale gelmesi gerçekten çok üzücü
utanmak ile üzülmek arasında kaldım ülkemizin bu plansız gidişi nolcak arkadaşlar artık insanlar sevdikleri değil para kazanacakları işi tercih etmeye başladılar bu şekilde bir yaşam düşünülebilir mi sadece sermayeye sahip olanların mutlu olacağı bir hayat?
umarım bizim çocuklarımıza güvenle tercih etmeleri için bi meslek kalabilir...
Old 30-10-2006, 21:54   #17
Av.Görkem TURGUT

Ben bu durumu o kadar üzüntüyle karşılamadım.Ne kadar güzel;sayın bakanımız meslektaşlarına kıyak(!)geçmişKendine verdiği değeri meslektaşlarından da esirgememiş.Sağolsun var olsun,ne diyeyimAllah hepimizi daha beterlerinden korusun.......
Old 31-10-2006, 10:49   #18
üye8946

bununla hukukçu vasıflı bir işçi konumuna düşmüştür.
Old 31-10-2006, 12:10   #19
ahmetismail

bunda bu kadar abartacak ne var anlamadım doğrusu!!!
Hukuk fakülteleri de diğer bazı fatülteler gibi ilk bakışta sadece lisans eğitimi veren kurumlardır. buraları bitirenlerin avukat veya hakim savcı oluyor olması bu fakülteye ve bu fakülteyi bitirenlere bi ayrıcık mı tanıyor ki bu denli vahim tepkiler gelmiş bu karara. Unutmayalım ki bu ülkenin İşletme fakültesi eğitim fakültesi müdendislik fakültesi mezunu olup da böyle bir işe başvurmak isteyebilecek birçok işsiz amma eğitimli insanı var..
bu sınıfsal veye statüsel bir sorunmuş gibi olumsuz eleştirilere maruz kalmamamsı gereken bir karar bence...
saygılar..
Old 31-10-2006, 12:17   #20
ahmetismail

Gözden kaçırılmış bi konuyu da üzerine basarak vurgulayalım:

1- Şöförlükle ilgili yorumlara Meslek onuru gibi eleştiriler yapılmamalır çünkü her meslek onurludur.şöförleri karşınıza almamalısınız!!

2- Böyle bir sınava girecek olan kişi hukuk ile ilgili bir mesleğin parçası olmadığı için bu işe başvuruyor olduğunu niye düşünmüyorsunuz...hukuk mezunu olan her kişi hukuk ile ilgili meslekler icra etmet zorunda mı ki? bu kişileri niye yaptığınız mesleklerin parçası gibi kabullenme ihtiyacı duyuyorsunuz?
Saygılar..
Old 31-10-2006, 19:46   #21
mthin

Hukuk Sistemimizin geldiği son noktada mezunlarımız artık şoför de olabiliyorlar !!! Avukatlık-Hakimlik-Savcılık-Şoförlük
Old 31-10-2006, 20:09   #22
ZÜMRE

Varsayılan Sevİnelİm Mİ ÜzÜlelİm Mİ Bİlmİyorum

...ama bu da bi gerçek diğer bölümdeki mezun arkadaşlarımıza göre şanslıyız.ya onlar ne yapsın ellerinde sadece diplamaları var.
Allah sonumuzu hayır etsin
Old 31-10-2006, 21:20   #23
Tiocfaidh

Yaşasın, kpss'de istenen tüm puan türlerinde belirlenen barajın üstündeyim

Zaten temmuz ayında sınava girerken aklımda üç şey vardı. 1) Dış İşlerinde meslek memuru olmak, 2)Banka müfettişi olmak, 3)Cemil Çiçek'in arabasını sürmek.

Hukuk fakültesi diplomasının çok işe yaradığını iddia edenler gerçekten çok haklılarmış.

Hakim olursun, savcı olursun, kaymakam olursun, müfettiş olursun, mali müşavir olursun, denetmen olursun, Hariciye'ye girersin, hiç bir şey olamadın avukat olursun, olmadı şöfor olursun, o da olmadı benim gibi ağlanacak haline gülersin.

Old 01-11-2006, 12:33   #24
medenikal

tıp dışında hukukçu her işi yapar derlerdi de inanmazdım
Old 01-11-2006, 13:19   #25
Av.Nebi

Evet bardağın dolu tarafından bakarsak baya nitelikli bir iş hukuk fakültesi mezunu olmak yakında ''Ne iş olsa yaparım abi '' diyen hukuk mezunlarıda görürüz artık. Levent Kırca parodisi gibi ...
Old 01-11-2006, 17:24   #26
emergency_2019

Eğer bir hukukçu gelecekte şöför olabileceğini düşünseydi. Hiç hukuk okumazdı herhalde.BİR İNSANI KENDİ ELLERİYLE MAHCUBİYETE SÜRÜKLEMEK BENCE.
Old 01-11-2006, 17:50   #27
kezzy

tek hayalimdi zaten hukuk fakültesini bitirince ne olcasın kızım diyenlere hep şoför olcam derdim
şaka gibi birde öncelik tanınacakmış vay be
Old 01-11-2006, 23:11   #28
ibreti

Alıntı:
tıp dışında hukukçu her işi yapar derlerdi de inanmazdım
diyor Sn.Mehmet Emin Taslak.
Yanılmışsınız Mehmet bey. Müşterilerimizin ekseriyeti hastanelerden psikoterapi hizmeti almak durur iken bu hizmeti de biz avukatlardan almazlar mı? Özellikle aile hukukundan kaynaklanan davalarda (ki başlı başına bir travma olduğu için tarafların hekimlerden psikolojik yardım almaları elzemdir) müşterilerimiz hekimin yapacağı işi de bizlere yaptırmaya kalkışmazlar mı?
Old 02-11-2006, 00:14   #29
alisuat

Saygıdeğer üyeler, künyemdende göreceğiniz üzere yozgat cbs bakanlık muhabere kalemindeyim, yani bu ilanların geldiği ve müracaatların yapıldığı bölümde, bende ilkönce okuduğumda vay beeee demekten kendimi alamadım, ancak şöyle bir değerlendirme yapmaktanda kendimi alıkoyamıyorum, bu yıl adalet bakanlığı açıköğretim fakültesiyle bir protokol imzalayarak lise mezunu personele başvuruları halinde sınav olmaksızın adalet meslek yüksekokullarına kayıtlarını sağladı, merkez ve mülhakattan lise mezunu olanların yüzde 90 ı bu imkandan faydalanmak için müracaatta bulundu, kanaatimce bakanlık adliyelerde çalışan şöföründen çaycısı, hizmetlisinden yazı işleri müdürüne kadar herkesi vasıflı ve de özelliklede hukukçu olarak görmek istiyor, tabi çaycının, hizmetlinin, şöförün hukuk okuması veya adalet meslek yüksekokulunu okuması hizmetleri bakımından ne fayda getirir çok tartışmalı bir konu ama düşünce çok güzel bence.
Şu konuyu da söylemeden geçemeyeceğim, Sayın İbreti'nin
Alıntı:
Son 4 senedir elime gelen dava dilekçelerinde o kadar vahim hatalar varki, o dilekçeleri yazan kişilerin gerçekten hukuk fakültesi mezunu olup olmadıklarında, mezun oldukları fakültelerde hukuk dersi verilip verilmediğinde tereddüt ediyorum.
O gidişin geleceği nokta buydu
yürekten katılıyorum, görev gereği hukuk mezunlarının hakim savcılık veya icra müdür veya yardımcılığı sınavları için müracaatları ben alıyorum ve gelen kişilere müracaatınıza ilişkin iki satır dilekçe yazarmısınız dediğimde kağıdı kalemi alıp bana soruyorlar ne yazıyım diye ve öyle dilekçe yazıyorlarki bir memur olarak tüylerim diken diken oluyor, düşünün okunmakla son derece güçlük çekilen A4 kağıdın en üstten başlayıp yamuk şekilde kağıdın 100 de 2 sine sığdırılan tarih adres ve ekteki sunulan belgeleri yazılmayan dilekçeler geliyor, burada zannediyorum yapılması gerekende naçizane haddim olmayarak stajların tam anlamıyla staj olarak yapılması gerektiğidir, imzayı atıp gitmekten ziyade gelen dilekçeler ve yapılan işler incelense bu vahim sonuçlar doğmaz kanaatindeyim, saygılar
Old 02-11-2006, 14:35   #30
devrimneval

Bir çoğumuz hukuk fakültesine bize çağrıştırdığı yüksek idealler ve değerleri yaşamak,yaratmak,savunmak üzere girmek istedik.Doğrusu da budur.Hukukçu olmak ile avukat olmak,hakim olmak,savcı olmak arasında oldukça büyük fark var.Bu farkın olmaması gerekir ama realiteler dünyasında hukuçu olamamış avukatlar,hukukçu olamamış savcılar, hukukçu olamammaış hakimler vardır.Bunların çoğunlukta olduğunu söylemeye dilim varmıyor.Hukuk fakültesini ,sadece meslek kazandıran bir okul olarak görmemeliyiz.Hukuk fakültesi sadece meslek kazandıran bir okul olarak görülürse, hukukçu olmayan avukat,hukukçu olmayan savcı olamakla hukukçu şoför olmak arasında bana göre hiçbir fark yoktur.Mesleğin onuru, hukukçu olmanın sorumluluğunu yaşamakla, erdemleri ve yüksek doğruları hayata geçirmekle kazanılır.Hukuk fakültesi mezunu olan kişi,yüksek doğrularını, bazen yasalarla çelişen gerçek adalet anlayışını, zaman zaman kendi aleyhine de olsa uygulayabiliyorsa mesleğin onurunu yaşıyordur.Bu kişi hukukçu olabilmiştir.Artık o, mesleğinin hem hakkını veren hem de onu aşmış bir kişidir.Hukuk fakültesinden yüksek idealleri,adalet anlayışını çıkarırsanız geriye meslek kalır.Bu geriye kalan mesleğin de ,ne şöförlükten, ne mühendislikten,hatta ne mankenlikten farkı yoktur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi