Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocuklarım için babayanafaka dışında maddi manevi tazminat davası açabilirmiyim?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-09-2008, 20:20   #1
Konuk

Varsayılan Çocuklarım için babayanafaka dışında maddi manevi tazminat davası açabilirmiyim?

Merhabalar,

Ben üç cocuk annesiyim. Çocuklarım 12, 15, 16 yaşlarındalar. 9 senedir eşimle ayrıyım şimdiye kadar nafaka talebim olmadı. 3 sene hiçbir nafaka ödemesi yapmadığı zaman çalışarak çocuklarıma baktım. Daha sonra kendisi banka hesabına çocuklar için para yatırmaya başladı. Yani 6 senedir bu şekilde devam ediyor ancak, yaptığı harcamaları sürekli çocukların başına kakıyor. Çocuklara kızınca hiçbirşey almıyor yani kendince para bende ben ne dersem o olur demekte olumsumsuz yaklaşımları kızlarımın psikolojisini bozduğu için ben çalışamıyorum. Defalarca işe girmeme rağmen çıkmak zorunda kaldım Ayrıldığım eşim boşandığım için bana olan kızgınlığını çocuklardan çIkarırken bu arada beni de bizzat zor durumda bırakmaktan garip bir haz almakta. Avukatım yakında nafaka davası açacak çocuklarımın babası matbaa müdürü maaşının dışında prim ve yan gelirleride var. Ben ise sadece babamdan yetim maaşı almaktayım. Bu durumda, çocukların bugüne kadar yaşadıkları sosyo-ekonomik yaşam standartlarını gözönüne alarak her çocuk için 1000 ytl istemekteyim Ayrıca babanın sebep olduğu psikolojik sorunlar sebebiyle çocuklarım için tazminat davası açabilirmiyim? Mahkemeya çıkmadan önce ne gibi deliller ortaya koyabilirim? Mesela Rusyada nüfusuna kayıtlı olmayan çocuğunun resmini kızımın cep telefonuna gönderdi.Kızlarım bir çocuğu daha olduğunu o zaman öğrendi. Eve bilgisayar aldı mecburen internet bağlattım Çeşitli elektrikli cihazlar getiriyor eve benim fatura yükümü artırıyor. Ayrıca ilk mahkemede mal varlığı, bankadaki parası vs gibi, şerh, bloke gibi işlemlerde yaptırabilirmiyiz. Çünkü ilginç bir kişilik inat için ödemek istemeyecek ve her türlü yolu deneyecektir. Ayrıca çocuklarıma liste gösterip bakın bakın bu ay size bu kadar para harcadım demektedir. Artık bu kişilikle nafaka almayı kendi isteği ile değil, çocuklarımın kanuni hakları çerçevesinde almak istemekteyim.

Babanın yanlışları o kadar çok ki uzatarak daha fazla vaktinizi almak istemem. Bende geleceğin hakim annesi olacağım inşaallah. Konu ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim Şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla,
Old 06-09-2008, 20:40   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Çocuklarınız yararına kullanılmak üzere boşandığınız eşinizden iştirak nafakası talep edebilirsiniz.Ne miktar nafakaya hükmedileceğine tarafların mali ve sosyal durumları,yaşam standartları ,dosya içeriği ve ispatınıza göre belirlenecektir.Bu nedenle önceden bir rakam telafuz etmek mümkün değildir.

Çocuklarınız için manevi tazminat davası açmanıza yasal olarak bir engel bulunmamaktadır.Elbette ki kişilik haklarına bir saldırı olduğunu ispatlamak durumundasınız.

Ayrıca çocukların babaları ile ilişkisinin,çocukların esenliğini tehdit ettiği düşüncesinde iseniz hakimden görüşme sürelerinin yeniden düzenlenmesini hatta gerek duyulur ise kişisel ilişkinin kaldırılmasını talep etmeniz de mümkündür.

Eğer karşı tarafın davranışları şiddet olarak değerlendirilecek olur ise "Ailenin Korunmasına Dair Kanun" gereği tedbir kararı verilmesini de istemek olanaklıdır.

Özellikle belirtmek istiyoruz ki;
Yukarıda yazılanlar sadece genel nitelikte açıklamalardır.Özel durumu ve ayrıntıları bir avukatla görüşmeniz yerinde olacaktır.

Yazınızda avukatınızın yakında bir nafaka davası açacağından bahsetmişsınız.Bu aşamadan sonraki sorularınızı avukatınıza yöneltmenizin size en yararlı tutum olacağını düşünüyoruz.

KAHDEM 'in amacı ;katılımcıların bir avukat aracılığı ile adalete ulaşmalarına destek vermektir.Bu bakımdan amacımızın gerçekleştiğini görmekten mutluluk duyuyor ve ilginize teşekkür ediyoruz.
Old 07-09-2008, 03:50   #3
Konuk

Açıklamalarınız için çok teşekkür eder, sağlık, mutluluk ve başarı dolu nice yıllar temenni ederim.

Saygılarımla,
Old 10-09-2008, 21:50   #4
HÜLYA ÖZDEMİR

Sn. Habibe Hanım konuya yeterince açıklık getirmiş olmakla birlikte, küçük bir ekleme yapmak isterim.

Her ne kadar eşinizin belirttiğiniz davranışları bu yönde değerlendiril(e)mese de,

Eşinizin çocuklarınıza olan davranışlarının ' aile efradına kötü muamele ' yani aile bireylerine kötü davranış olarak nitelendirilecek türden olması halinde; hakkında Cuhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunarak TCK'nun 487. maddesi çerçevesinde cezalandırılmasını talep etmenizin mümkün olduğunu düşünmekteyim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi