Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Tavsiyenize Cok Ihtiyacim Var-Malrejimi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-08-2008, 13:56   #1
Konuk

Varsayılan Tavsiyenize Cok Ihtiyacim Var-Malrejimi

biz (11 yıl önce)evlendigimizin 1. yılında oturdugugumuz daireyi satın aldık fakat biz evlenmeden daha once ev esimin uzerine görunuyordu (eşimin patronu bir alacağına karşılık bu daireyi almış fakat islemleri eşim yaptıgından eşimin adına görünüyordu)ben altınlarımı satarak ve iş tazminatımla aldığımız arabayı satarak (maalesef babasının adına kayıtlıydı)evin peşinatını verdik ve 10 yıl ödemesini yaptık.tapuyu 2004 de aldık..bu sürede 2 kredi çekip ödendi ama krediler bizim adımıza değil- ayrıca borç senetleride ödedik onlardada eşimin adı var.bu sürede bende çalışıp bu ödemelere yardımcı oldum...simdi ise biz ayrılıyoruz ve cevremdekiler bana -siz evlenmeden once esinin adına göründüğü için evden hiçbir pay alamazsın diyorlar..bu ne kadar doğrudur tapu yeni kanundan sonra alındı fakat öncesi ne kadar etkiliolur.. ben sadece tapu tarihinin baz alınmasını umut etmek istiyorum...ne olur bana sevindirici bilgiler verin..çok teşekkür ediyorum.
Old 22-08-2008, 14:12   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Diğer eş adına kayıtlı olan evin değeri üzerinde tasfiye alacağı için birkaç olanak bulunmaktadır.

1-Kişsel maldan katkı.
Malın edinme tarihi ne olursa olsun, ;eşlerden biri , diğerine ait bir malın edinilmesine, iyileştirilmesine veya korunmasına hiç ya da uygun bir karşılık almaksızın katkıda bulunmuşsa, tasfiye sırasında bu malda ortaya çıkan değer artışı için katkısı oranında alacak hakkına sahip olur ve bu alacak o malın tasfiye sırasındaki değerine göre hesaplanır.

Bu durumda takılar, 2002 öncesinde almış olduğunuz iş tazminatı ve çalışma karşılığı kazandığınız kazanc ispat edildiğinde bu miktar ve artan değeri oranında katkı payı talep edebilirsiniz.

2-2002 sonrası edinilmiş mallara katılma rejimi gereği;

2002 sonrasında eşinizin ve sizin çalışması karşılığı kazanılan para bu evin ödemelerine harcanmış ise,mülkiyet eşinizde bile olsa tasfiye alacağı talep edilebilir.

Sonuç olarak farklı dönemlerde farklı sebeplere bağlı olarak katılım alacağı talep etme hakkınız bulunmaktadır.

Bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz elverişli değil ise baro adli yardım servissine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,02821112 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.