Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

İşyerinde yaşadığım sıkıntı

Konuyu Kilitleyin
Old 13-08-2009, 13:42   #1
Konuk

Rahatsiz İşyerinde yaşadığım sıkıntı

Merhaba,
ben 28 yaşındayım 3 yıldır finans sektöründe özel bir şirkette çalışıyorum.eskiden aynı şirkette olduğum şimdi yeni kararla farklı bi şirket olan kardeş kuruluşumuzda çalışan bir arkadaşımın 1 yıl önce bana duygularını açmış ve aramızda duygusal bi ilişki başlamıştı, dıaşrda buluşamalarından ve etraftan aldığım bilgiyle başka bi sevgilisinin oduğunu öğrendim.sonrasında defalarca uyarmama rağmen beni bırakmadı evimde, işyerimde sürekli tacizlerine devam etti, herseferinde ilişkisinin bittiğini söyleyip ağlayarak geldi bende duygusal hislerimden dolayı inanıyordum.sürekli aynı döngüyle 1 yıl geçti kendisi son olarak bana eski kız arakdaşım peşimi bırakmıyo bizi ayır elinden geleni yap yoksa intihar edicem gibi sms ler göndermeye başladı, kızın onu tehdit eden baskıyla evliliğe zorlayan maillerini bana göndedi. bende kızı arayarak ve maille kendisinin aldatıldığını bu insanın onu istemediğini anlatmaya çalıştım.o günden sonra kız ve çocuk beni arayarak küfür ve tehdit ettiler bu tehditlerden sonra kendilerini savcılığa verdim. savcılığa verdikten sonra kanıt bırakmamak için aramayı ve yazmayı kestiler ancak aynı yerde çalıştığım için bu şahıs beni her gördüğü yerde sıkıltırıp tehditlerine devam ediyor. bu olaylardan 3 hafta sonra evlendiler, evliliğinden 4 gün öncesine kadar bu şahıs beni sevdiğini ama mecburen evlenmek zorunda olduğunu söyledi ben tersleyip kızınca anında yön değiştirip hakaret ve tehditlerine başlıyor. birkaç gün sonra işe tekrar dönecek fakat aynı ortamda nasıl çalışacağımızla ilgili bir fikrim yok. Kendi müdürüm ve onun müdürüne konuyu açtım onunlada konuşmamız gerekiyor dediler fakat henüz bir gelişme olmadı. bu durumdan dolayı (şirket mailiyle yazışmalar vs.) benim başım derde girermi veya şirket işime son verebilirmi? ayrıca bu şahıstan şikayetçi olmam ve bundan sonrada huzur veremeyeceğini bilmem onun işten çıkarılması için yeterlimidir?

Ayrıca bu şahız bundan yıllar önce burda çalışan başka bir bayanada aynı baskıyı uygulayıp hayatını mahvetmiş o işten çıktıktan sonra bana yönelmiş bunu yeni öğrendim ve bunuda ispatlayabilirim.
Old 13-08-2009, 16:34   #2
Konuk

Öğrenmek istediğim önemli bir konuda, ben tehdit ve küfürler için savcılığa verdim fakat savcılık geriye dönük kayıtları bulup delil kabul ediyormu ve bundan sonraki süreç nedir?
teşekkürler
Old 13-08-2009, 20:45   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

İşyerinde yaşadığınız taciz cinsiyete dayalı bir ayrımcılıktır ve suçtur.

Bu suç aynı zamanda çalışma hakkını da ihlal eder niteliktedir.Çalışma ortamının gövenliğinin sağlanması ve çalışmaya uygun halde bulundurulması ise işverenin sorumluluğundadır.

Yaşamış olduğunuz sorunu işverene yazılı olarak ve evrak kayıttan geçirerek iletmenizi öneriyoruz.Bu durum ileride ortaya çıkabilecek haklı nedenle iş aktinin sonlandırılması sözkonusu olduğunda işverenin sorumluluğunu ispatlayacaktır.

Diğer yandan taciz eden şahıs hakkında yaptığınız /yapacağınız suç duyurularının evraklarını işverene başvurunuza eklemenizde yarar bulunmaktadır.

Bu alanda genel nitelikte açıklamalar yapılmaktadır.Daha detaylı bilgi ve danışmanlık için bir avukatla doğrudan görüşmenizi ısrarla öneriyoruz.

Konu hakkında Doç Dr.Kadriye Bakırcı tarafından yazılan makaleyi okumak için:
http://www.turkhukuksitesi.com/makale_25.htm
Old 14-08-2009, 09:55   #4
Konuk

teşekkür ederim
telefonda arayarak ve sms le sarfedilen sözlerde benim için çok önemli, tarih ve saat belirttim. Turkcel den geriye dönük kayıtlar istenebiliyormu?
Old 14-08-2009, 20:56   #5
üye8180

Sayın Konuk, cep telefonunuzdaki, hakaret içerikli mesajları savcılıkta tutanağa geçirterek delil niteliğine haiz olmalarını sağlayabilirsiniz. Yine ilgili GSM şirketi ve Telekomünikasyon Kurumu, resmi makamın talebi üzerine tarih ve saate göre döküm göndermektedir.
Old 19-08-2009, 15:22   #6
Konuk

savcılığa başvurduğumda oradaki bayan bana ve karşı tarafa tebligat geleceğini ve ifadeye gideceğimizi söylemişti yaklaşık 1 ay oldu henüz bir belge gelmedi. Karşı taraf beni çağırdılar ifade verdim dosya kapandı gibi şeyler söylüyor. Dosya nın durumunu nerden öğrenirim?
Old 19-08-2009, 15:52   #7
üye8180

Sayın Konuk, şikayetinizle ilgili size bir savcılık soruşturma numarası verilmiş olmalıdır. Örnek: 2009/.... gibi. Bu dosya numarasını savcılık kalemine bildirerek, size dosyanın akibeti hakkında bilgi verilmesini talep edebilirsiniz. Yine bu dosyadan bir suret almanızda yarar bulunmaktadır.
Old 19-08-2009, 15:59   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
teşekkür ederim
telefonda arayarak ve sms le sarfedilen sözlerde benim için çok önemli, tarih ve saat belirttim. Turkcel den geriye dönük kayıtlar istenebiliyormu?

GSM operatöründen son 1 yıla ait döküm istenebilmektedir. Ancak konuşma ve mesaj içerikleri bildirilmemektedir.
Old 19-08-2009, 16:25   #9
Adli Tip

Sayın Konuk;

İşvereniniz, bahsettiğiniz şahsın iş akdini haklı nedenle derhal feshedebilir. Bir diğer işçinin iş akdinin fehedilip feshedilmeyeceği tamamen işverenin inisiyatifindedir. Sizin bir başka şahsın iş akdinin sonlandırılmasını isteme hakkınız yasalarımızda düzenlenmemiştir.

Ancak konuyu dile getirmenize rağmen işveren bu duruma göz yumarsa, İş Kanunumuzun 24. maddesinde yer alan "İşçinin diğer bir işçi veya üçüncü kişiler tarafından işyerinde cinsel tacize uğraması ve bu durumu işverene bildirmesine rağmen gerekli önlemler alınmazsa." şeklindeki hükmü gereğince, sizin iş akdinizi haklı olarak (yani kıdem tazminatınızı alarak) feshetme hakkınız gündeme gelebilecektir.

Bu bilgiler bahsettiğiniz olayın iş hukuku yönünden irdelenmesinden ibarettir.
Old 24-08-2009, 19:25   #10
Konuk

bugün işme son verild, işyeri kurallarına ve iş etiğine ayrıkırı davranış sebebiyle tazminatsız olarak, ayrıca ibranamede imzalattılar zorundasın diye baskı yaparak. bundan sonra ne yapabilirm şirketi dava etme hakkım varmı?
Old 24-08-2009, 23:23   #11
Adli Tip

Bir Avukattan yardım almak suretiyle bir ay icinde ise iade davası açabilirsiniz. Bundan başka kıdem ve ihbar tazminatı talepli bir eda davası da ikame edebilirsiniz.
Old 24-08-2009, 23:54   #12
Opioid

Varsayılan Borderline kişilik bozukluğu

Borderline kişilik bozukluğuBelirtiler

Gerçek ya da olabilecek, olası bir terk edilmeyi önlemek için çılgınca çaba harcamak.
Karşısındakileri aşırı büyütüp, göklere çıkarma veya aşırı değersizleştirip, gözden düşürerek, yerin dibine sokma gibi başkalarına aşırı değer/değersizlik verme ile giden tutarsız ilişkiler
Kimlik karmaşası denilen kendini algılayışında, arkadaşlık, cinsel durum ya da önem verilen kültürel-ahlaki değer anlayışında değişkenlikler
Kendine zarar verme olasılığı fazla olan iki ya da daha çok durumda sonunu düşünmeden, aniden yapılan eylemler (Aniden çok para harcama, madde kullanımı,hızlı ve tehlikeli araç kullanma, birden aşırı yemek yeme, önceden düşünülmeyen uygunsuz cinsel davranışlar) .
Tekrarlayan bir şekilde intihar girişimleri, intihar tehditleri, kendi kendine zarar verme (bıçak, jilet vs. ile kendi cildini kesme, sigara ile yakma, kafasını, yumruğunu sert yerlere vurma gibi)
Duygu durumunda aşırı tepkililiğe bağlı olarak sürekli duygusal değişkenlik hali (saatler içinde değişen sürelerde birbirini izleyen öfkelilik, üzüntü, kaygı, sevinç dönemleri)
Kişinin kendisini sürekli olarak boşlukta hissetmesi.
Öfkeye hakim olamama (kavga etme, yüksek sesle hakaret, çığlık atma eşya kırma gibi).
Stresle ilişkili, gelip geçici kendine kötülük yapılacağı düşünceleri ya da dissosiyatif belirtiler.

Özellikler

Rahatsızlığın asal özelliği karşılıklı birebir ilişkilerde, kendilik algısı (kendine bakış, kendini kabul ediş ve kendini sergileyiş) ve duygulanımda tutarsızlık ile ilişkileri etkileyebilen ani hesapsız davranışlardır.
Rahatsızlık kadınlarda daha yaygın (%75) görülmekle birlikte, çocuklukta baba tarafından şiddete maruz kalmış erkeklerde de oldukça yaygındır. Bu yüzden çoğu zaman erkek hastalar babalarını suçlar, babaları tarafından kötü davranışa maruz kaldıklarından, ihmal edildiklerinden söz ederler.
Rahatsızlığa sahip olan kişilerde sürekli bir ayrılık ve reddedilme fikri yaşandığı için bu gibi bir durumun izlenimi edinildiğinde duygulanım, kendilik hissi ve davranışlarda önemli farklılıklar yaşanır. Ayrılık ya da planlananların oluşmaması durumlarında yoğun öfke ve diğer belirtiler yaşanır. Yalnız başlarına olmaya dayanamaz ve birilerinin varlığına gereksinim duyarlar. Bu yalnızlığı önlemek için intihara yeltenebilirler.
Birebir ilişkilerinde özellikle karşı cinsten kişilere sürekli bağlanma, onları bir eski Yunan tanrısı ya da tanrıçası gibi görüp yüceltme görülür. Karşı cins için oldukça etkileyici kişilerdir. İlişkilerine çok büyük iddia ve hedeflerle başlar, gerektiğinden fazla özel hayatlarını paylaşır, karşılığında aynısını beklediklerinden düş kırıklığına uğrarlar. Bu kez onları daha önce oturttukları tahtlarından indirip gözlerinden düşürürler. Bu nedenle arkadaşlıkları ve gönül ilişkileri gelip geçici ve fırtınalı bir seyir izler.
Hedefleri, inandıkları değerler, arkadaş yapıları, cinsel eğilimleri (örn.:kendilerinden yaşça büyük kişilerle beraber olma), benimsedikleri görüşler, mesleki heves ve amaçları değişkendir.
Devamlı olarak kendilerini boşlukta hissettikleri için uğraşıp, oyalanacak bir şeyler arıyor gibidirler. Karşı taraftan beklediklerini bulamadıklarında öfkelerini sergiler, sonrasında bundan dolayı suçluluk, pişmanlık, utanç duyguları yaşar ve kendilerini değersiz, zayıf, kötü hissederler.
Yoğun stresli dönemlerde halüsinasyon denilen varolmayan ses,görüntü vs. gibi algılar, kendi vücuduna ve çevreye yabancılaşma görülebilmektedir.
Kendilerine ya da çevreye yabancılaşma yaşayabilirler. Kişisel ilişkilerinden ziyade kendilerini terketmeyeceklerini ve gerekli karşılığı alabileceklerini düşündükleri sanal şeyler, cansız nesneler ya da hayvanlar üzerinden doyum sağlamaya çalışıp, kendilerine güvenli bir liman oluşturabilirler.
Eğitim, iş ve evlilik hayatları fırtınalı bir denizde filikayla yolculuk gibidir. Ayrılık, boşanma ve tekrar bir araya gelmeler görülebilir. Çoğu eğitimlerini tamamlayamazlar, iş hayatları da düzensizdir. Ayrıca çok zeki, yaratıcı, yetenekli ve dışarıdan bakıldığında ilgi çekici kişilerdir

http://tr.wikipedia.org/wiki/Borderl...ilik_bozukluğu
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi