Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

13 Yaşındaki Çocuğa Tecavüz Ve Alıkoyma !!!!!

Yanıt
Old 04-07-2007, 08:18   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan 13 Yaşındaki Çocuğa Tecavüz Ve Alıkoyma !!!!!

Suç ; aile üyeleri tarafından tasarlanıp toplum üyeleri tarafından da onaylandığında ortaya bir çocuğun trajik öyküsü çıkıyor.

Çocuk Hakları sözleşmeleri,Temel Hak bildirgeleri hiçe sayılarak çocuklara ve kadınlara yaşatılanlar sonucu ,adını dahi duymadığımız bir kabus çocuk-kadınların sürekli hayatı oluyor.

Bu uygulamayı masum bir "töre"olarak adlandırmak insanlık dışı uygulamayı suç olmaktan çıkarmıyor.

İnsan Hakları kimin için?

Alıntı:
Ya 35 bin YTL ya da kızını

Serhat ALAATTİNOĞLU/İSTANBUL (DHA)

O, daha 13’ünde... Çocukluğunu bile yaşayamadı... Ağabeyinin kaçırdığı kızın ailesi, anne-babasını tehdit edip; "Ya 35 bin YTL, ya kızını" dedi ve feodal törelere acımasızca kurban edildi... Berdel edilip, 17 yaşında Muttalip A.’ya imam nikáhı ile verilen S.G., "Tam 5 ay işkence gördüm, tecavüze uğradım" diye polise sığındı.

BERDELE kurban verilen 13 yaşındaki kız çocuğu S.G., polise sığındı. Eminönü Çocuk Büro Amirliği’ne gelen 13 yaşındaki S.G., 17 yaşındaki Muttalip A. ile zorla evlendirildiğini, 5 aydan bu yana Kumkapı’da bir eve kapatılıp, işkence ve tecavüze maruz kaldığını söyledi. İddialara göre olay şöyle gelişti: Diyarbakırlı Ramazan G., sevdiği kızı ailesinden istedi. Ancak, olumsuz yanıt alan Ramazan G, S.A.’yı kaçırarak dini nikáh kıydı. Batmanlı S.A.’nın ailesi de kaçan kızlarına karşılık aileden 35 bin YTL para, ya da ailenin 13 yaşındaki kızı S.G.’nin ’berdel’ usulü ile oğulları Muttalip A.’ya verilmesini istedi. Ramazan G.’nin ailesi, parayı bulamayınca, kızlarını verdi. Zorla kocaya verilen S.G., 5 ay kaldığı evde ilaç içerek ve bileklerini keserek yaşamına son vermek istedi. Ancak kayınvalidesi tarafından kurtarıldı. Sonunda fırsatını bularak evden kaçan S.G. polise sığındı.

S.G., sosyal gözetmen nezaretinde polise verdiği ifadesinde şöyle dedi: "Muttalip’e onu istemediğimi söyledim. Ama bana zorla sahip oldu. İstemeye istemeye ilişkiye zorlandım, 5 ay boyunca bana defalarca sahip oldu." S.G.’nin ifadeleri üzerine Muttalip A. ile babası Medeni A., annesi Emine A. gözaltına alındı. Savcılık, Muttalip A.’yi ’zorla alıkoyma ve tecavüz’, anne ve babayı da ’suça iştirak etme’ suçlamasıyla mahkemeye sevk etti. Mahkeme bu üç kişi ile S.G.’nin babasını tutuklayarak cezaevine gönderdi. 4 Temmuz 2007

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/6827624.asp?gid=180
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi