Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evlilikte Kadının Kazancı Erkekten Fazla İse Mal Paylaşımı Nasıl Olur?

Konuyu Kilitleyin
Old 10-03-2008, 12:08   #1
Konukyyyyyy

Varsayılan Evlilikte Kadının Kazancı Erkekten Fazla İse Mal Paylaşımı Nasıl Olur?

merhabalar,ben 1999 yılında evlendim.2000 eylül ayında 13 milyara kendi adıma ev aldım.10 milyarını 5 yıllık kredi çekerek ,3 milyar peşinatını ise evlenmeden önce almış olduğum arabayı satarak karşıladım.bu arada 2002 şubat ayında işden ayrıldım ve 6,5 milyar tazminat aldım ve bimde evlenmeden önce olan birikimimle beraber 7 milyar bir hesap açtırdım ve 2002 şubattan sonraki ödemelerimi burdaki hesaptan çekerek ve 6 ay boyunca almış olduğum işsizlik maaşımla ödedim,bu arada eşimde 2002 nisan ayında askere gitti ve hem eşime baktım,hem evin tüm masraflarını karşıladım,hemde evin kredi taksitlerini ödedim.eşim 2003 nisan ayında işe girdi.eşim bu evin yarısını benden talep etmekte.eşim çalışırken çok düşük maaş aldığı için aldığı maaşı kendisinin içki ve sigara,yol masraflarına yetmezdi üstelik birde ben ona para verirdim,benim aldığım ücret eşimin aldığından daha yüksekti.gerçekten eşim bu evin yarısını alabilirmi,bilgi verirseniz çok sevinirim.
Old 10-03-2008, 17:53   #2
üye8180

Sayın Konuk, mal rejiminin tasfiyesi konusu, öncelikle, evliliğin sona ermesinden sonra gündeme gelecek bir konudur. Boşanma kararı verilip bu karar kesinleştikten sonra, talep halinde mal rejimi tasfiye edilir.

01.01.2002 'den önceki dönemde, mevcut evlilikler bakımından, mal ayrılığı rejimi geçerlidir. Yani gayrımenkul, araç, mevduat vs. hangi eşin üzerine kayıtlı ise, kural olarak malik odur. 2000 yılında kendi adınıza aldığınız ev, sizindir. Eşinizin bu evin alımına bir katkısı olmuşsa ve bu katkı, eşiniz tarafından delillerle ispat edilebiliyorsa, bu evin değeri bakımından, kendisine bir katkı payı alacağı doğar. Bu alacak iddiası da mahkemece, talep halinde dinlenir ve değerlendirilir.

En doğrusu, bir uzman hukukçu yardımına başvurmanız, yoksulsanız, bulunduğunuz yer baro adli yardım servisini arayarak randevu talep etmenizdir.
Old 11-03-2008, 10:26   #3
Konukyyyyyy

Varsayılan mal paylaşımı

neslihan hanım merhaba,şuanda zaten eşim boşanma davası ile beraber evin yarısnıda istediğini belirterek bir dava açtı.benim öğrenmek istediğim gerçekten hak iddia edebilirmi.tapu tarihi 2000 yılında ama kredi ödemeleri 2005 ocak ayında bitti.ben çok zor şartlar altında ödedim bu evin borcunu,başkada bir menkulum yok zaten.eşimin aldığı maaş çok düşük olmasına rağmen ben bu evin yarısını alacağım diyor ve ben çok korkuyorum.gerçekten katkı payı alabilirmi?
Old 11-03-2008, 19:32   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Her yurttaş,hakkı olduğunu düşündüğünde dava açabilir.Bu nedenle eşiniz de edindiğiniz malla ilgili dava açma hakkına sahiptir.

Fakat dava açma,davanın kabul edileceği anlamına da gelmez.Dava açan bu iddiasını ispatlamalıdır.

Anlatmış olduğunuz konu ile ilgili olarak daha önceki açıklamalara ek olarak şunlar söylenebilir;

1 Ocak 2002 öncesinde sizin kazancınızdan yapılmış ödemeler sizin kişisel malınızdır.Bu dönem için eşiniz bir katkı sağlamışsa,bu katkı miktarı kadar hak sahibidir.

1 Ocak 2002 den sonra ise farklı bir dönem sözkonusudur.Bu da eşler arasında yasal mal rejiminin edinilmiş mallara katılma rejimi olarak kabulüdür.

Bu durumda;1 Ocak 2002 den itibaren (başkaca mal rejimi sözleşmesi yapmamışsanız)sizin çalışma karşılığı kazandığınız para,edinilmiş maldır ve bu miktar üzerinden eşinizin tasfiye alacağı talep etme hakkı vardır.

Sizin ve eşinizin ne miktar maaş kazandığınız burada önemli değildir.

Fakat eşiniz evin yarısının tapusunu isteyemez,sadece payına düzen tasfiye alacağının ödenmesini isteyebilir.Yani alacak hakkına sahiptir.

Bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi