Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

cumhurbaşkanının vatana ihaneti...

Old 23-11-2006, 13:44   #1
davut

Varsayılan cumhurbaşkanının vatana ihaneti...

Mrb sayın hukukçular ,ben cumhurbaşkanlığında bi konu hakkında görüşlerinizi almak istiyorum. Anayasamız cumhurbaşkanının sorumluluk ve sorumsuzluğun düzenlendiği 105. maddenin son fıkrasında c.başkanının sadece vatana ihanatten dolayı suçlandırılacağı belirtilmiştir ve meclis üye tamsayısının en az üçte birinin teklifi ve üye tam sayısının dörtte üçlük kısmının vereceği kararla suçlandırırlır ,diye bi hüküm koymuştur. Milletvekillerinin vatana ihaneti belirlemek için nasıl bi yol izlenecektir bi düzenleme yoktur nasıl bi belirleme yapılacaktır?
Old 23-11-2006, 14:43   #2
iustinianus

TBMM cumhurbaşkanını suçlandırdıktan yani karar çoğunluğu sağlandığında anayasa mahkemesi yüce divan sıfatı ile cumhurbaşkanını yargılar.işlediği fiilerin vatana ihanet sayılıp sayılamayacağını anayasa mahkemesi belirleyecektir.ancak vatana ihanet adında bir suç bulunmadığı için tck da sayılmış suçlardan hüküm kurmak sözkonusu olacaktır.
Old 30-11-2006, 04:24   #3
oguzhand0

C.başkanı Türkiye Devletinde adı üzerinde olduğu gibi Cumhutiyetin yani devletin başkanıdır.Cumhubaşkanının sorumsuzluğu ilkesi ilk anayasamız olan 1924 Anayasasından beri ufak nüanslar hariç hep aynı kalmıştır ve işin garibi de şudur ki ne 24'te ne 61 de ne de 82 de c.başkanını tek yargılma yolu olan vatana ihanetin tasviri yapılmamıştır.
ancak şu da var ki c.başkanı yargolanmasında ilk adım meclisin sevkidir.e! mecliste böyle oldukça zor ve ağır bir kararı kabul ederken genel geçer bir sebepten değil ciddi bir sebepten c.başkanının yargılanmasını isteyecektir.
Böyle bir durum yaşanmasını asla istemem ancak bu konuda ilk adım meclis daha sonra AY Mahk. tarafından atılacaktır.
Ancak vatanaihanetin soyut bir kavram olmsının gereği olarak c.başkanının ajanlık yapması, başka bir devlete Türkiye aleyhinde yardım etmesi tabir-i caizse gizli kapaklı TR aleyhtarlığında iş yapması vatana ihanete örnek teşkil edebilir..
Old 30-11-2006, 14:59   #4
hukukcu_gurhan

Türkiye Büyük Millet Meclisi Cumhurbaşkanın eğer işlediği bir suç olursa ki vatana ihanet die bir suç işlemez taki olur isede meclis salt coğunluğun en az ücte biri nin gizli oy ile daha sonra tekrar yapılacak olan meclis tam sayısının beste bir gizli oy ile karar verildikten sonra Yüce Divan Tarafından yargılanır ve ona göre karar verilir ...

Adaletçilerin adil, Adillerinde adaletli olması lazımdır...
Old 24-12-2006, 02:53   #5
ibrahimkovanci

arkadasım cumhurbaskanını vatana ihanetten yargılama yollarından birisi; kendisine gönderilen kanunu tbmm ye geri gönderdikten sonra tbmm hiç degişiklik yapmadan bunu cumhurbaskanına geri gönderirse ve cumhurbaskanı bunu yayımlamazsa bu durumda cumhurbaskanı vatana ihanetten yargılanabilir...
Old 24-12-2006, 11:34   #6
yildiz2005

Bence cumhurbaşkanın sadece vatana ihanetten yargılanması söz konusu değildir. Şöyle ki A.Y'nın 105'ci maddesinde ifadesini bulan sorumluluk hali Cumhurbaşkanının görevi esnasında ve görevi ile ilgili yapmış olduğu fiiller nedeni ile vatana ihanetten yargılanabilir. Ancak vatana ihanet suçunun içinin doldurulması için illa ki TCK'da tasnif edilen suç tipleri ve tipolojisine uyması gerektiğini sanmıyorum. Neticede siyasal bir yaklaşım olarak vatana ihanet suçunu milletvekilleri içini dolduracak ve doldurulan bu içiğin uygunluğu anayasa mahkemesi tarafından değerlendirilecektir. Doldurulan içerik kabul görmez ise vatana ihanetten dolayı beraat edecektir.
Kanımca 105. madde de belirtilen vatana ihanet suçu A.Y'nın başlangıç hükümleri ve değiştirilemez maddeleri uyarınca değerlendirilebilecektir.
Old 24-12-2006, 14:28   #7
Armağan Konyalı

Sayın davut
Konu hakkında bilgim ve araştırmam yok ama Sayın yıldız2005 'in görüşü bana daha doğru gibi geliyor. Vatana ihanet suçu TCK'daki maddelerle sınırlı olmamalı.

Eğer böyle bir sınır olsaydı, madde metni şöyle olurdu :
'' Cumhurbaşkanı ancak TCK'nın şu maddelerinde yazılı suçlardan yargılanabilir''

Halbuki vatana ihanet daha kapsamlı bir kavramdır.

Sayın ibrahimkovancı
Herhangi bir kanunun herhangi bir nedenle yayınlanmaması bu suçu oluşturmaz kanısındayım. Ancak kanunun niteliği ve içeriği ''yayınlanmaması vatana ihanet olacak'' bir kanunsa, bu suç oluşmuş demektir. Hangi kanun yayınlanmazsa bu suçun oluşacağına TBMM karar verecektir.

Görevi ihmal ile vatana ihanet suçunu karıştırmamak lazım.

Saygılarımla
Old 24-12-2006, 14:42   #8
Kemal Yıldırım

Gerçektende bir kanun tasarı veya teklifi C. Başkanlığına gönderildiğinde C.başkanı isterse kanunu onaylar; isterse bazı maddeleri onaylar diğer maddeleri tekrar görüşülmek üzere geri gönderir veya isterse kanunun tamamını geri gönderebilir. Eğer TBMM aynen kabul ederse C. başkanı imzalamak zorundadır; fakat A.Yasa mahkemesinde dava açma hakkı vardır. Hal böyle iken C. Başkanını kanunu onaylamadığı gerekçesiyle vatana ihanetten yargılayacak olursak ne derece doğru olur. Ta ki Armağan beyin de dediği gibi: "Ancak kanunun niteliği ve içeriği ''yayınlanmaması vatana ihanet olacak'' bir kanunsa, bu suç oluşmuş demektir."

Saygılar..
Old 24-12-2006, 17:04   #9
ibrahimkovanci

Sayın avukat armagan siz yayınlanmaması demek istediniz herhalde... ben öyle demek istedinizi düşündüm ve düşüncelerimi ona göre yazıyorum; herhangi bir kanun dediginiz nedir anlamadım? kanun kanundur bence!.. yayınlanmaması vatana ihanet olusturur veya oluşturmaz diye kanunları ayrıma tabi tutmak nasıl olacak onu zaten anlamadım. çünkü bu durumda önemli önemsiz kanun durumu ortaya cıkabilir diye düşünüyorum. dolayısıyla ben cumhurbaskanını kendisine gönderilen kanununu kendisi tbmm ye geri göndermesi halinde tbmm ce degişiklik yapılmadan tekrar kabülü ve cumhurbaskanının bunu yayınlanmak üzere onaylamaması durumunda kendisi vatana ihanetten sorumlu tutulabilir diye düşünüyorum...

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi