Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adi belgenin sahte yolla bono şeklinde düzenlenmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-05-2013, 22:34   #1
Avukat Kaya

Varsayılan Adi belgenin sahte yolla bono şeklinde düzenlenmesi

İyi çalışmalar meslektaşlarım. Bir konuda düşüncelerinizi almak istiyorum;

Müvekkilin imzasını taşıyan bir belgenin imzanın üst bölümü kesiliyor. İmzalı kalan kısmın arkasına bono için yazılması gereken tüm yazılar elle yazılıyor ve müvekkil lehtar gösteriliyor. Arkada müvekkilin imzasının altına üçüncü şahsın cirosu vurularak takibe konuluyor. Tabi keşidecinin imzası sahte ve miktar 550.000 TL.

Bu aşamada sahte evrak düzenlemekten keşideci ( çünkü asıl evrak, öncesinde keşideci olarak ismi yazılan şahsa müvekkil tarafından verilmiştir) ve üçüncü şahıs hakkında suç duyurusunda bulunduk. Aynı şekilde takibin durdurulmasına yönelik tedbir talepli menfi tespit davası açaçağız. Sormak istediğim konu şu; acaba menfi tespit davasına bakan mahkeme: HMK 209/1 ' e rağmen takibi durdurmuyorum diyebilir mi? Tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum. iyi haftalar..

HMK 209:
Yazı veya imza inkârının sonucu
(1) Adi bir senetteki yazı veya imza inkâr edildiğinde, bu konuda bir karar verilinceye kadar, o senet herhangi bir işleme esas alınamaz.
Old 20-05-2013, 08:16   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Avukat Kaya
İyi çalışmalar meslektaşlarım. Bir konuda düşüncelerinizi almak istiyorum;

Müvekkilin imzasını taşıyan bir belgenin imzanın üst bölümü kesiliyor. İmzalı kalan kısmın arkasına bono için yazılması gereken tüm yazılar elle yazılıyor ve müvekkil lehtar gösteriliyor. Arkada müvekkilin imzasının altına üçüncü şahsın cirosu vurularak takibe konuluyor. Tabi keşidecinin imzası sahte ve miktar 550.000 TL.

Bu aşamada sahte evrak düzenlemekten keşideci ( çünkü asıl evrak, öncesinde keşideci olarak ismi yazılan şahsa müvekkil tarafından verilmiştir) ve üçüncü şahıs hakkında suç duyurusunda bulunduk. Aynı şekilde takibin durdurulmasına yönelik tedbir talepli menfi tespit davası açaçağız. Sormak istediğim konu şu; acaba menfi tespit davasına bakan mahkeme: HMK 209/1 ' e rağmen takibi durdurmuyorum diyebilir mi? Tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum. iyi haftalar..

HMK 209:
Yazı veya imza inkârının sonucu
(1) Adi bir senetteki yazı veya imza inkâr edildiğinde, bu konuda bir karar verilinceye kadar, o senet herhangi bir işleme esas alınamaz.

Bu olay nedeniyle açacağınız menfi tespit davasında, senede konu borcun doğumuna engel olan şey, senet muhtevasının sahteliğidir. İddianıza göre, senet altındaki imza müvekkilinize ait ama senedin muhtevası sahte...

Dolayısıyla mahkeme bu sahtelik iddianızı (davanızı) mutlaka değerlendirir. Ancak kabul etmek gerekir ki senet muhtevasının sahteliğini ispat etmek çok zordur.
Old 20-05-2013, 14:55   #3
Avukat Kaya

Vakit ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ediyorum üstadım.

Alıntı:
Bu olay nedeniyle açacağınız menfi tespit davasında, senede konu borcun doğumuna engel olan şey, senet muhtevasının sahteliğidir. İddianıza göre, senet altındaki imza müvekkilinize ait ama senedin muhtevası sahte...

Mesajınızda olayı doğru tespit edip, özetini çıkartmışsınız.

Alıntı:
Dolayısıyla mahkeme bu sahtelik iddianızı (davanızı) mutlaka değerlendirir.

Peki üstadım, HMK 209/1 gereği tedbir yönündeki talebimi Mahkeme kabul etmemezlik yapabilir mi?

Teşekkürler..
Old 20-05-2013, 16:09   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Avukat Kaya
Vakit ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ediyorum üstadım.

Mesajınızda olayı doğru tespit edip, özetini çıkartmışsınız.

Peki üstadım, HMK 209/1 gereği tedbir yönündeki talebimi Mahkeme kabul etmemezlik yapabilir mi?

Teşekkürler..

HMK:209 hükmü temelinde değil, İİK.72. madde çerçevesinde tedbir düşünülmelidir. Takipten sonra açılan menfi tespit davasında verilecek tedbir icra takibini durdurmaz. Ama teminat karşılığında icra veznesindeki paranın ödenmesi engellenebilir. Daha önce de belirttiğim gibi muhteva sahteciliğini ispatlamak zordur. (mahkeme ceza davasını bekleyebilir) Bono metninde karşılık olarak ne gösterilmiş? Taraflar şirket mi, şahıs mı? (şahıs gibi anlıyorum) Bunları da belirtmemişsiniz. (Açıkçası çok ümitlenmeyin bu davadan, elinizde aksini ispatlayan yazılı bir belge de yoksa)

Alıntı:
İcra takibinden sonra açılan menfi tespit davasında ihtiyati tedbir yolu ile takibin durdurulmasına karar verilemez. Ancak, borçlu gecikmeden doğan zararları karşılamak ve alacağın yüzde onbeşinden aşağı olmamak üzere göstereceği teminat karşılığında, mahkemeden ihtiyati tedbir yoluyle icra veznesindeki paranın alacaklıya verilmemesini istiyebilir.
Old 06-08-2013, 02:50   #5
ares139

Çok ilginç bir dava. Gelişmeleri paylaşırsanız seviniriz.
Old 13-08-2013, 09:51   #6
Avukat Kaya

Mahkeme, HMK 209/1 gereği takibin teminatsız şekilde durdurulmasına karar verdi.

Davanın içeriğine ilişkin gelişmeleri elimden geldiğince paylaşmaya çalışırım. İyi çalışmalar
Old 10-10-2013, 14:35   #7
MEHMET AKİF AKIN

Siteye üye olmam ağabeyimin bir bela ile karşı karşıya kalmasından dolayı oldu.Ağabeyim 30 yıla yakın bir süre devlet hizmetinde bulunduktan sonra huzur içersinde emekliliğini yaşayacağı bir dönemde sahte bir senet ile kambiyo senetlerine mahsus takip yolu ile icra takibine maruz kaldı.Bu böyle bir senet imzalamadığımız iddiası ile icra mahkemesine itirazda bulunduk.Savcılığa suç duyurusunda bulunduk.Ayrıca menfi tespit davası da açtık.Ancak icra mahkemesinde yapılan imza incelemelerinde (2 defa)imzanın abimin eli ürünü olduğu yolunda karar verildi.Savcılığa yaptığımız şikayet üzerine birbuçuk yıl gibi bir zaman geçmesine rağmen şikayettye bulunduğumuz kişilerin hiçbirisinin ifadeleri dahi alınmadı.Senet sahteliği iddisında bulunduğumuz için HMK 209-1 maddesi gereğince menfi tespit davası sonuçlanıncaya kadar icra takibinin durdurulması talebinde bulunduk,ancak kabul görmedi.İcra mahkemesi yaptığımız itiraz üzerine geçici olarak durdurduğu itirazımızı kaldırma kararı verdi.Kararı temyiz ettik.Ancak temyiz icra işlemini durdurmadığı için abimin bütün mal varlığı haciz altında.Bu durumda siteyi zaman zaman ziyaret ederek benzer konularda çare aramaktayım.Bu gün girdiğim zaman sayın; Avukat KAYA isimli arkadaşın benzer bir senet takibi davasında HMK 209-1 e göre tazminatsız karar aldırdığını gördüm.Bu konuda yapabileceğim ve örnek göstereceğim bu karara nasıl ulaşacağımı öğrenebilirmiyim.Şimdiden teşekkürler…
Old 10-10-2013, 17:05   #8
Ahmet AHMETOĞLU

Yukarıda yazılanlara ilave olarak olaya başka bir açıdan bakarsak ; takip kambiyo takibi ise ve bono protesto edilmemiş ise şimdilik kestirme bir çözüm olarak müracaat hakkının düştüğünü iddia ederek İcra Mahkemesinde takibi müvekkiliniz yönünden iptal ettirebilirsiniz.
Old 10-10-2013, 19:51   #9
Avukat Kaya

Sayın Mehmet Akif bey, sizin olayınızda kırtasiyelerde satılan matbu senet üzerine mi imza atılmış, yoksa bizim olayımızda olduğu gibi senedin tüm içeriği el ürünü olarak kalem ile mi yazılmış? Ayrıca ağabeyinizin, aleyhine başlatılan icra takibine konu senedi nasıl imzaladığı hakkında en ufak bir fikri yok mu? Bu hususları açıklarsanız belki yardımcı olabilirim. İyi günler
Old 10-10-2013, 20:03   #10
Avukat Kaya

Ahmet Bey verdiğiniz cevap için çok teşekkür ediyorum... Bizim olayımızda protesto çekilmişti, zaten sanıklar dolandırma iradesi ile yola çıktıklarından herşeyi kanuna ve uygulamaya uygun hale getirmişlerdi.. İyi çalışmalar
Old 12-10-2013, 16:50   #11
MEHMET AKİF AKIN

Alıntı:
Yazan Avukat Kaya
Sayın Mehmet Akif bey, sizin olayınızda kırtasiyelerde satılan matbu senet üzerine mi imza atılmış, yoksa bizim olayımızda olduğu gibi senedin tüm içeriği el ürünü olarak kalem ile mi yazılmış? Ayrıca ağabeyinizin, aleyhine başlatılan icra takibine konu senedi nasıl imzaladığı hakkında en ufak bir fikri yok mu? Bu hususları açıklarsanız belki yardımcı olabilirim. İyi günler

Sayın Avukat Kaya; Senet kırtasiyede satılan senetlerden. Ağabeyimin senedi ne şekilde imzaladığına dair en ufak bir bilgisi yok. Bu sebebden dolayı da icra mahkemesinde imzanın kendisine ait olmadığı iddiası ile itirazda bulundu.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi