Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kiracının aidat borcu gecikme tazminatından ev sahibinin sorumluluğu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-09-2011, 10:00   #1
Hakkaniyet

Varsayılan Kiracının aidat borcu gecikme tazminatından ev sahibinin sorumluluğu

Merhaba arkadaşlar,
Aidat borcunu ödemeyen kiracının bu borcundan kat maliki de KMK 22 ye göre sorumlu. Ancak sitede yaptığım bir araştırmada aidatlara işleyecek % 5 gecikme tazminatının ev sahibinden istenebilmesi için kiracının aidatlarını ödemediğinin ev sahibine bildirimi gerektiği, yargıtay uygulamasının bu şekilde olduğu.

Ancak bu yolda, yani aidat borcunu ödemeyen kiracının aylık gecikme tazminatından ev sahibinin sorumluluğu için bildirim şartı gerektiğine ilişkin bir içtihat bulamadım.

Bu konuda Yargıtay kararı olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.
Old 29-09-2011, 13:31   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Hakkaniyet
Merhaba arkadaşlar,
Aidat borcunu ödemeyen kiracının bu borcundan kat maliki de KMK 22 ye göre sorumlu. Ancak sitede yaptığım bir araştırmada aidatlara işleyecek % 5 gecikme tazminatının ev sahibinden istenebilmesi için kiracının aidatlarını ödemediğinin ev sahibine bildirimi gerektiği, yargıtay uygulamasının bu şekilde olduğu.

Ancak bu yolda, yani aidat borcunu ödemeyen kiracının aylık gecikme tazminatından ev sahibinin sorumluluğu için bildirim şartı gerektiğine ilişkin bir içtihat bulamadım.

Bu konuda Yargıtay kararı olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

Aidat borcunun asıl sorumlusu kat malikidir(KMK 20). 22 inci madde kiracının müşterek ve müteselsilen sorumluluğunu düzenlemektedir. Dolayısıyla gecikme cezası istenebilmesi için bahsettiğiniz şekilde temerrüde düşürme sözkonusu değildir.
Old 11-10-2013, 20:44   #3
Evren Osman

Kmk 20 ye göre hesaplanacak gecikme tazminatında, madde metninden anladığım kadarı ile günlük hesap yapacağız. Son ödeme günü 5 i ise 7 sinde ödeyende 25 inde ödeyende ayni gecikme zammı tutarını mı ödeyecek ?
Old 12-10-2013, 15:20   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Evren Osman
Kmk 20 ye göre hesaplanacak gecikme tazminatında, madde metninden anladığım kadarı ile günlük hesap yapacağız. Son ödeme günü 5 i ise 7 sinde ödeyende 25 inde ödeyende ayni gecikme zammı tutarını mı ödeyecek ?

Günlük hesaplama yapılacak. Miktarın önce %5'i hesaplanacak, aylık gecikme tazminatı bulunacak; daha sonra günlük gecikme tazminatı bulunacak ve ödenmeyen gün sayısı ile çarpılacaktır. 7 sinde ödeyen 2x Günlük gecikme tazminatı ödeyecekken, 25 inde ödeyen 20xGünlük gecikme tazminatı ödeyecektir.
Old 12-10-2013, 15:42   #5
olgu

bu arada BK daki yeni düzenleme ile yıllık %18 i geçemiyor işleyecek faiz.

Kooperatif aidatı borcunun tahsiline yönelik açtığımız davalar Yargıtay 'da bu sebeple bozuldu. Aylık %5 mazi de kaldı...
Old 12-10-2013, 15:56   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan olgu
bu arada BK daki yeni düzenleme ile yıllık %18 i geçemiyor işleyecek faiz.

Kooperatif aidatı borcunun tahsiline yönelik açtığımız davalar Yargıtay 'da bu sebeple bozuldu. Aylık %5 mazi de kaldı...

"kooperatif aidatı" derken kastettiğiniz şey nedir?
Old 12-10-2013, 15:58   #7
olgu

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
"kooperatif aidatı" derken kastettiğiniz şey nedir?

üyelik aidatı.
Old 12-10-2013, 16:03   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan olgu
üyelik aidatı.

Koop.Kanunu'nda, "üyelik aidatı" ödenmediği zaman aylık %5 gecikme tazminatı alınacak diye bir hüküm var mı?
Old 12-10-2013, 16:07   #9
olgu

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Koop.Kanunu'nda, "üyelik aidatı" ödenmediği zaman aylık %5 gecikme tazminatı alınacak diye bir hüküm var mı?

Yasal düzenleme farkını kaçırdım ben, haklısınız. TBK dan önce genel kurulda kararlaştırılan oranın uygulanmasında sakınca yoktu. Ancak KMK da bahsettiğiniz gibi özel düzenleme var.
Old 12-10-2013, 16:28   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan olgu
Yasal düzenleme farkını kaçırdım ben, haklısınız. TBK dan önce genel kurulda kararlaştırılan oranın uygulanmasında sakınca yoktu. Ancak KMK da bahsettiğiniz gibi özel düzenleme var.
Old 13-10-2013, 08:19   #11
Evren Osman

Değerli üstadlar cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
Benimde bildiğim Suat hocamın dediği gibi günlük hesaplama ancak bazı görüşler bunun tazminat olduğunu 1 günde geçse 5 günde geçse aynı gecikme tazminatının ödenmesi gerektiğini belirtiyorlar
Açıkçası bir kararda bulamadım. Elinizde var ise çok makbule geçer
Bir de eğer malik ödemesini geciktirmiş ise bir sonraki ay ödemesinde önce faiz sonra ana para uygulaması mı yapılır? ( b.k 100)
Teşekkür ederim
Saygılarımla
Old 14-10-2013, 16:00   #12
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Aidat borcunun asıl sorumlusu kat malikidir(KMK 20). 22 inci madde kiracının müşterek ve müteselsilen sorumluluğunu düzenlemektedir. Dolayısıyla gecikme cezası istenebilmesi için bahsettiğiniz şekilde temerrüde düşürme sözkonusu değildir.

Gecikme tazminatı için temerrüt şartı var olduğunu biliyorum. Yanlış mı anladım?

Bir davada gerek kiracı için gerek kat maliki için temerrüt tarihinden sonra gecikme uygulandı...
Old 14-10-2013, 16:23   #13
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Gecikme tazminatı için temerrüt şartı var olduğunu biliyorum. Yanlış mı anladım?

Bir davada gerek kiracı için gerek kat maliki için temerrüt tarihinden sonra gecikme uygulandı...

Alıntısını yaptığınız cevabım soru sahibinin mesajının şu bölümüne cevaptı.
Alıntı:
Yazan Hakkaniyet
% 5 gecikme tazminatının ev sahibinden istenebilmesi için kiracının aidatlarını ödemediğinin ev sahibine bildirimi gerektiği, yargıtay uygulamasının bu şekilde olduğu.

Ne demişim?

Alıntı:
bahsettiğiniz şekilde temerrüde düşürme durumu sözkonusu değildir.

Yani sorulduğu şekilde bir temerrüde düşürülme sözkonusu değildir.

Benzer konuda temerrüd ile ilgili verdiğim cevabı da aşağıya aktarıyorum:

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Kat malikinin gecikme tazminatından sorumlu olabilmesi ya da sorumluluğun başlangıç tarihinin belirlenmesi için kendisi genel kurula katılmış veya işletme projesinin kendisine tebliğ veya KMK kararının kendisini tebliğ edilmiş olması veya bir şekilde kararı öğrenmiş olması gerekir. Ki temerrüde düşmüş olsun. Bu yönde Yargıtay kararları mevcut olup, bizzat da tecrübe ettik.Örneğin kendisi zaten denetçi olan bir kat malikine tebligatın gerekmediğini savunduk ve dava lehe bitti.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=59528
Old 15-10-2013, 21:02   #14
Evren Osman

Değerli hocam apartman ödemelerinde önce birikmiş faiz sonra anapara mı tahsil edilir?
Old 16-10-2013, 08:58   #15
olgu

Borçlar Kanunu'nun 100. Maddesi gereği kısmı ödemeler öncelikle faiz ve masraflara mahsup edilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi