Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Dosyayı İncelemeden Tahliye Talebinin Reddedilmesi

Yanıt
Old 21-11-2008, 18:26   #1
Tractatus

Rahatsiz Dosyayı İncelemeden Tahliye Talebinin Reddedilmesi

İstanbul'daki ağır ceza mahkemelerinden birine başvurarak tahliye talebinde bulundum. Yalnız başvurum, sıradan bir tahliye talebi değildi, isim benzerliğinden dolayı yanlışlıkla tutuklanan bir kişiye ilişkindi. Dilekçe ekinde de hakkında yakalama kararı çıkan kişi ile yakalama kararına binaen tutuklanan kişilerin farklı olduğunu gösteren belgeler sundum.

Normalde tahliye talebimi başvuru yaptığım X mahkemesi inceleyip, tahliye talebimi haklı görmez ise Y mahkemesine göndermesi gerekirken doğrudan Y mahkemesine gönderdi.

6 günlük süreç sonunda bugün Y mahkemesinin kararını aldım. Kararda aynı klişe cümle vardı: "suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu ve dosya kapsamına göre tutukluluğun devamına.." Kararda, tutuklanan kişinin yanlış değil doğru kişi olduğuna dair hiçbir ifade yoktu. Tahliye talebimdeki gerekçelerime ve ekte sunduğum belgelere de hiç değinilmemişti.

Ayrıca dikkatimi çeken bir başka şey daha oldu. Toplam 10 klasörden oluşan dava dosyasının sadece ana klasörü Y mahkemesine gitmişti. Müvekkilimle ilgili asıl önemli klasörün Y mahkemesine hiç gitmediğini ve heyetin müvekkilimin yanlışlıkla tutuklandığını fark edebileceği ilgili klasörü incelemeden karar verdiğini fark ettim.

Hem X hem Y mahkemesinin heyetlerini Adalet Bakanlığı'na şikayet etmekten başka çare var mı? İşte bu uygulamalar beni avukatlıktan iyice soğutuyor!
Old 30-12-2008, 16:47   #2
Kartepeli12

Beyanınıza hak veriyorum. Aynı durum benim bir arkadaşımın başına da geldi. İstanbukda bir Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan ve halen Tutuklu olan arkadaşım ve Avukatı,Kalp hastası olduğu nedeniyle, daha önceden aynı suçtan dolayı Yurt dışında Yargılandığı ve Yargılandıpı Devletin yasalarına göre gerekli cezayı aldığını ve uygun görüldüğü sürece Cezaevinde kaldığı, Aynı suçtan dolayı Türkiyede Yargılanamayacağı, Yargılandığı takdirde de,Cezalandıran Devletin verdiği Cezadan daha yüksek bir ceza ile cezalandırılamaz diye bir hüküm ve Yasa olduğu hususları da açıkca belirtilerek,Sağlık sorunları dikkate alınıp İnfazın ertelenmesi ve tahliye edilmesi talebinde bulunulduğu halde, Mahkemece ne dilekçe okunup incelenmiş, ne de sözlü talep değerlendirilmiştir.C.Savcısının beyanı ve İddianamesi doğrultusunda Sanığın Cezalandırılmasına, Tahliye talebinin reddine karar verilmiştir. Arkadaşım Cezaevinden çıkacağı gün de "Çok haklısınız, yanlışlıkla sizi cezaevinde tuttuk" diye bir de Özür dileme durumunda kalacaklaı aşikardır.Böyle Hakimlere ne demeli.
Old 05-01-2009, 13:35   #3
Kartepeli12

Yabancı Ülkede işlenen suçlar nedniyle Yabancı Mahkeme tarafından Karar verildikten sonra Türkiyede yapılan targılama,bir nevi Yabancı Mahkeme İlamının tenfizi niteliğindedir.
5237 Sayılı TCK.nun 19/l. maddesi uyarınca," Türkiyenin Egemenlik alanı dışında işlenen suçlar dolayısıyla Türkiyede yargılama yapılırken,Türk Kanununa göre verilecek olan ceza, Suçun işlendiği Ülke Kanununda öngörülen cezanın üst sınırından fazla olamaz." hükmü açıkca anlaşılmaktadır.
Konuyu az da olsa anlatmaya çalıştım.
Tüm yaşamınızda sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.
Old 08-01-2009, 13:01   #4
Kartepeli12

Sayın Gürhan KOÇ arkadaşım. MSN me gönderilen mesajınızdan dolayı çok teşekkür ederim.
Benim anlatmak istediğim konu şu :
Arkadaşım Almanya da tanıştığı bir Türk arkadaşı,Çantasını arkadaşımın evine emanet olarak bırakmış.Alman Polisleri de Çanta sahibini takip ediyormuş. Çantayı bıraktıktan sonra evden ayrılmış. Aradan 10 - 15 dakika geçmeden Polisler arkadaşımın evine gelerek Çantayı ve arkadaşımı alıp Karakola götürmüşler. Çanta içerisinde bir miktar Eroin bulunduğu nedeniyle Arkadaşım Mahkemeye sevk edilmiş, Yapılan yargılama sırasında Çanta sahibi ile ilgili bilgileri Polise ve Mahkemeye verdiği ifadesinde açıca belirtmiş.Polise ve Mahkemeye yardımcı olduğu için Mahkemece eylemine uyan Yasa maddeleri gereğince Hapis Cezası,bitiminde de Gözetim altında bulundurma Cezası verilmiş.Arkadaşım Cezaevindeyken ve Gözetim altındayken Türkiyeye giriş çıkışları da mümkün değildi. O sırada asıl suçlunun yakalanmaması nedeniyle ve Türkiye olma ihtimaline binaen Dava dosyası Türkiyeye gönderilmiş. Türkiyede yapılan Yargılama sırasında yine arkadaşım Yargılanmış ve Ceza verilmiştir.
Türkiyeye geldiğinde hemen tutuklanarak Cezaevine gönderilmiştir. Avukatları tarafından yapılan tüm itirazlar Mahkemece Reddedilmiştir.
Bu nedenle, aklıma takılan konu hakkında bilgi alışverişinde bulunmak istedim.
Yani anlatmak istediğim şudur: Suç tamamen Almanyada işlenmiş, Alman Mahkemelerince yargılanmış ve Cezası verilmiştir. Türkiyede tekrar Yargılanması ve Alman Mahkemesince verilen Cezadan fazla ceza verilmesine bir anlam veremedim.
Bu konuda değerli bilgilerinize ihtiyaç duymaktayım.
Tüğm yaşam boyu sağlık, mutluluk ve başarı dolu günler dilerim.
Old 08-01-2009, 22:16   #5
gurhankoc

İlk mesajım yanlış anlaşılmaya müsaitti, ikisini de sildim. Kusura bakmayın.
Olay hakkında hiç bir bilgi vermemiştiniz ve Türkiye'nin tamamen yurtdışında işlenmiş olsa dahi bazı hallerde yargılama hakkının bulunduğu gibi hususlar bana göre göz önünde bulundurulmamıştı.
TCK.19/1'in her olayda uygulanamayacağını vurgulamak istedim.
Saygı ve sevgiler.
Old 09-01-2009, 23:17   #6
Hasan Bahadır Büyükavcı

Hukuk fakültesi 4. sınıfında ders çakışması nedeniyle ders alamayan ve okulunun 1 yıl uzaması(tek dersten) tehlikesi olan arkadaşımla dava dilekçesi hazırladık. Ders kayıtlarına 15 gün kala İdare Mahkemesine verdik ve yürütmeyi durdurma talep ettik.

Reddedildi. Gerekçe çok kısaydı ve kısaca şöyleydi.
İYUK 27'deki şartlar oluşmamıştır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi