Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

esas hakkındaki mütaalanın istenmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-08-2013, 12:40   #1
av.mesut

Varsayılan esas hakkındaki mütaalanın istenmesi

cevaplayacak veya cevaplamayacak tüm meslektaşlarıma selamlar..

Ağır cezadaki dosyanın yapılan son celse de savcı dosyaya arazi olarak çıktığından esas hakkındaki mütalaayı hazırlamak için dosyanın makamımıza gönderilmesi talep olunur dedi ve duruşma ertelendi ve dosyada C. Savcısına gönderilmesi diye ara karar verildi. sorum şu;
şimdi yapılacak olan duruşmada ben sanık avukatı olarak esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanda bulunmak için süre mi talep edeceğim? savcı duruşma esnasında mı mütalaasını söyleyecek ve karar verilecek yani son celse mi olacak bu celse ? kısaca pratik olarak nasıl işleyeceği hakkında görüşünüzü sormak istedim. sanık avukatıyım ve meslekte de yeniyim. savcı mütalaasını duruşma esnasında mı söyleyecek ve ben de hemen an mı beyanda bulunup karar verilecek?

cevaplarınızı bekliyorum; Teşekkürler.
Old 28-08-2013, 12:50   #2
Av. V. Gözde Arıkaya

savcı mütalaasını hazırlamış şekilde duruşmaya çıkacak, mütalaa duruşmada okunacak. sanığın beraati yönünde mütalaa verilirse kanımca süre istemenize gerek yoktur. mütalaya katılıyoruz, beraatini talep ederiz demeniz yeterlidir.
ancak; savcı cezalandırılmasını isterse, isterseniz ve savunmanız hazırsa hemen mütalaya karşı beyanda bulunabilirsiniz duruşmada. savunmanız hazır değilse, mütalaya katılmıyoruz ve karşı beyanda bulunmak için süre talep ediyoruz beyanınız yeterlidir. kolay gelsin.
Old 28-08-2013, 13:17   #3
av.mesut

cezalandırılması istenirse kısa bir beyanda bulunup süre istemek daha doğru olur diye düşünüyorum. ayrıca 5 sanık olduğundan diğer sanıklar avukatına celse öncesi süre isteyip istemeyeceğini sormam gerekir mi? peki ben süre istediğim halde hakim süre vermeyip duruşmayı sonlandırıp karar verebilir mi? böyle bir olasılık var mıdır?
Old 28-08-2013, 13:30   #4
bilal_gedikci

Alıntı:
Yazan av.mesut
cezalandırılması istenirse kısa bir beyanda bulunup süre istemek daha doğru olur diye düşünüyorum. ayrıca 5 sanık olduğundan diğer sanıklar avukatına celse öncesi süre isteyip istemeyeceğini sormam gerekir mi? peki ben süre istediğim halde hakim süre vermeyip duruşmayı sonlandırıp karar verebilir mi? böyle bir olasılık var mıdır?

Sayın av. mesut,

Görüş alışverişi adına tabi ki meslektaşlarınızla istişare yapabilirsiniz. Ancak, süre isteyip istememe konusunda diğer sanık avukatlarıyla birlikte hareket etme zorunluluğunuz yoktur.
Kanımca, mütalaanın sunulması CMK'nun 226. md.si gereğince ek savunma verilmesini gerektiren bir durumdur ve süre verilmesi gerekir. Uygulamada bu tür süre talepleri genellikle kabul edilmektedir. Ancak, sizin süre talebinize rağmen mahkemenin talebinizi reddederek karar verme ihtimali (mütalaa ile suç vasfının değiştirilmesi durumu hariç) her zaman mevcuttur. Böyle bir durumu yapacağınız temyiz başvurusunda savunma hakkınızın kısıtlandığı gerekçesiyle temyiz nedeni yapabilirsiniz.
Old 28-08-2013, 13:30   #5
Av. V. Gözde Arıkaya

tercih sizin. süre istediğinizde bunu reddetmesi gibi bir olasılık yok. diğer avukatlara sormanıza gerek yok, ama bazen çok taraflı dosyalarda, duruşma öncesi, avukatlar kendi aralarında dosya ne aşamada, birlikte hareket edip beyanda bulunmamızı gerektirecek bir durum var mı? vs gibi sorular üzerine konuşurlar. biraz doğaçlama gelişen durumlar aslında

bir de naçizane tavsiyem; bir duruşmaya ne kadar hazırlanırsanız hazırlanın hiç umulmadık şeyler olabilir. bu nedenle, yeni avukat olduğunuzu söylemişsiniz, bol bol dava dosyası okumanızı, özellikle davanın hangi aşamasında da avukatlar hangi beyanlarda bulunmuş, ne talep etmişler, mahkeme hangi kararları vermiş, gibi noktalara dikkat etmenizdir.

kolay gelsin.
Old 28-08-2013, 13:39   #6
av.mesut

evet gözde hanım bunu yapmaya çalışıyorum ama zor ağır bir dosya esas hakkında mütalaanın istenmesi ve bu aşama en azından buradan da sormak istedim. teşekkür ederim cevaplarınız için
Old 28-08-2013, 17:53   #7
nihilist

en sağlıklı yontem mutala sonrası süre talep edip yazılı olarak mutalaya iliskin cevabınızı sunmak olacaktır.

size sure verilmemesi mumkun degil, zira savunma hakkının kısıtlanması olacagından acık bir bozma sebebi teskil edecektir.

bir de tabi mutala ne kadar sizin lehinize de olsa heyet mutalaya uyarak karar verecek diye bir kaide yok bu sebeple de mutala size uygun bile olsa son savunmanızı yazılı olarak yapmanızı. yazılı savunmanızı 1-2 hafta onceden dosyaya eklemenizi son celse de en onemli doneleri sozlu olarak bir kez daha tekrarlamanızı oneririm..
Old 04-09-2013, 17:05   #8
heyyou

Savcının "Arizi" olarak duruşmaya çıkması halinde belirttiğiniz ara karar kurulur fakat bu duruşmadan önce dosyanın savcısı mütalaasını vermiş ise ve sonraki duruşmaya da arizi savcı değil mahkemenin görevli savcısı çıkarsa tekrardan süre talep etme durumunda mahkeme heyeti yeniden süre vermeyecektir. Bilgilerinize...
Old 10-10-2013, 21:27   #9
av.mesut

Sayın meslektaşlarım; ağır ceza mahkemesinde yargılanan müvekkilim 15 aydır tutuklu bulunmaktaydı ve son duruşmada 7.5 yıl ceza aldı aynı zamanda da tutukluluğunun devamına hükmedildi. şimdi ben temyiz için hem süre tutum dilekçesi hem de tutukluluğa itiraz için 2 ayrı dilekçe mi sunmalıyım .. cevabınız için şimdiden teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi