Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Microsoft Word'un Yazım Denetiminden Yararlanarak Siteye Yazmak

Yanıt
Old 02-04-2007, 21:21   #1
MTL

Varsayılan Microsoft Word'un Yazım Denetiminden Yararlanarak Siteye Yazmak

iyi günler,
Burada tek tek yanlışları saymak yerine sizlere güzel bir önerim var.
Hemen hemen herkesin bilgisayarında Microsoft Word programının yüklü olduğunu düşünüyorum.Zira dava dilekçelerini yazmak için daha güzel bir program olamaz.
Öncelikle herkes boş bir word sayfası açsın.Foruma birşey eklemeden önce yazacaklarımızı bu sayfaya yazalım(word yanlışları kendiliğinden düzeltir düzeltmese bile yanlış yazılan kelimelerin altını kırmızı çizer).Daha sonra CTRL+C ve CTRL+A yaparak hepsini seç ve kopyala yapmış oluruz.Son olarakta foruma gelip CTRL+V yaparak olduğu gibi yapıştırmış oluruz.güzel kullanışlı ve yanlışları görmemizi sağlayan bir yöntem.En azından ben bunu kullanıyorum
Old 02-04-2007, 21:26   #2
_NALAN_

Alıntı:
Yazan MTL
iyi günler,
Burada tek tek yanlışları saymak yerine sizlere güzel bir önerim var.
Hemen hemen herkesin bilgisayarında Microsoft Word programının yüklü olduğunu düşünüyorum.Zira dava dilekçelerini yazmak için daha güzel bir program olamaz.
Öncelikle herkes boş bir word sayfası açsın.Foruma birşey eklemeden önce yazacaklarımızı bu sayfaya yazalım(word yanlışları kendiliğinden düzeltir düzeltmese bile yanlış yazılan kelimelerin altını kırmızı çizer).Daha sonra CTRL+C ve CTRL+A yaparak hepsini seç ve kopyala yapmış oluruz.Son olarakta foruma gelip CTRL+V yaparak olduğu gibi yapıştırmış oluruz.güzel kullanışlı ve yanlışları görmemizi sağlayan bir yöntem.En azından ben bunu kullanıyorum
Başlıktaki en farklı cevap. Yorumsuz
Old 02-04-2007, 22:03   #3
MTL

Bu yöntem, yazarken yanlışları görmemizi sağlıyor.Hatta -de -ki bağlaçlarının nasıl yazıldığını bu sayede öğrendim
Old 03-04-2007, 01:39   #4
Av.Gülsüm Sezen

Alıntı:
Yazan MTL
Bu yöntem, yazarken yanlışları görmemizi sağlıyor.Hatta -de -ki bağlaçlarının nasıl yazıldığını bu sayede öğrendim

Fikrinize bağlaçlar kısmında katılmakla beraber; Word'ün bazı noktalarda eksik ve hatta bazen maalesef hatalı olduğunu düşündüğümü belirtmeliyim.Özellikle hukuk literatüründeki (hepimizde bulunan o koca Hukuk sözlüğündeki)kelimeler, kimi zaman Word sözlüğünde hiç bulunmuyor. Örneğin zaman zaman yazıldığında tekrar nedeniyle hata veriliyor, oysa dilbilgisine uygun bir kullanımdır. Yahut yetki gasbı , derogasyon, livata , şagil, bilvekale, sui generis , suihal, tesisen, ..gibi...

Saygılarımla...
Old 03-04-2007, 01:40   #5
Cest la vie

'Uluslararasi' kelimesini de her defasinda ayirmasi bir baska ornek.
Old 03-04-2007, 17:04   #6
MTL

Alıntı:
Yazan Av.Gülsüm Sezen
Fikrinize bağlaçlar kısmında katılmakla beraber; Word'ün bazı noktalarda eksik ve hatta bazen maalesef hatalı olduğunu düşündüğümü belirtmeliyim.Özellikle hukuk literatüründeki (hepimizde bulunan o koca Hukuk sözlüğündeki)kelimeler, kimi zaman Word sözlüğünde hiç bulunmuyor. Örneğin zaman zaman yazıldığında tekrar nedeniyle hata veriliyor, oysa dilbilgisine uygun bir kullanımdır. Yahut yetki gasbı , derogasyon, livata , şagil, bilvekale, sui generis , suihal, tesisen, ..gibi...

Saygılarımla...
Evet bu konuda haklısınız.Hukuki kelimelerde bende sorun yaşıyorum.Ancak altını çizdiğinde tekrar bir hukuk sölüğüne bakma ihtiyacı duyuyor ve bu sayede o kelimenin anlamını pekiştirmiş oluyorum.Bu da ayrı bir katkısı.
Old 03-04-2007, 17:16   #7
_NALAN_

Başlıktan çıkan sonuç şu ki karşımda adı bile herkesçe türkçe kullanılmayan teknolojik alte teslimiz. Ögrenmek 2. planda hatta artık ögrenmek gereksiz bir kavram. Yaz o düzeltsin zamanla onun yanlışları dogu olur ve böylece bilgisayar Tükçesi oluşur...
Old 03-04-2007, 18:57   #8
mutlakadalet

Alıntı:
Yazan MTL
Hatta -de -ki bağlaçlarının nasıl yazıldığını bu sayede öğrendim

Alıntı:
Yazan MTL

Hukuki kelimelerde bende sorun yaşıyorum

Not: 'Bende' kelimesi, tarafımca koyulaştırılmıştır.

Teknolojiye çok fazla güvenmemek lazım.

Merkeze; öğrenme hevesini, araştırmayı, zihni faaliyetlerimizi koyup, teknolojiyi destek sağlayan araç olarak kullanınca daha iyi sonuçlar elde edebiliriz.

Saygılarımla.
Old 04-04-2007, 14:25   #9
MTL

Alıntı:
Yazan _NALAN_
Başlıktan çıkan sonuç şu ki karşımda adı bile herkesçe türkçe kullanılmayan teknolojik alte teslimiz. Ögrenmek 2. planda hatta artık ögrenmek gereksiz bir kavram. Yaz o düzeltsin zamanla onun yanlışları dogu olur ve böylece bilgisayar Tükçesi oluşur...
O biraz da nasıl baktığımıza bağlı bir olay.Bilgisayarla çok tembel de olunabilir çok çalışkan da.
Old 04-04-2007, 14:30   #10
MTL

Alıntı:
Yazan mutlakadalet
Not: 'Bende' kelimesi, tarafımca koyulaştırılmıştır.

Teknolojiye çok fazla güvenmemek lazım.

Merkeze; öğrenme hevesini, araştırmayı, zihni faaliyetlerimizi koyup, teknolojiyi destek sağlayan araç olarak kullanınca daha iyi sonuçlar elde edebiliriz.

Saygılarımla.
sayın Mutlakadalet,
Benimki sadece biraz espirili bir öneriydi.Her yanlışım çıkarılacaksa üzülürüm şahsen.Her kelimeyi tam anlamıyla doğru yazan ve çok iyi şekilde Türke kullanan biri olduğunu sanmıyorum.Burda ki amaç dikkat etmek.Biz gereken önemi gösterelim, Türkçe'nin yozlaşmamasını sağlayalım yeter bence.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi