Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

bana lutfen yardimci olun

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-08-2015, 17:50   #1
Konuk

Varsayılan bana lutfen yardimci olun

7 yil okuloncesi ve ozel eğitim ogretmenligi yaptim meslegimi cok seviyorum fakat 2014 2015 egitim ogretim yilinda calismadim belli saglik sorunlarim var babami 5 yil once kaybettim annem ve bir kiz kardesim var universite ogrencisi sıkıntımı anlatmak istiyorum ve yardimci olamanizi utanarak sizden rica ediyorum 11 aylık bir evliliğim var 31 ağustosta 1 yıl olacak esimle 2 yillik bir birliktelikten sonra evlenmeye karar verdik oncesinde hersey cok guzeldi arkadasligimiz cok guzel devam ediyordu 11 ay once cok severek inanarak buyuk umutlarla evlendim esimin annesi arkadasligimizin oldugu donemde bagirsak kanseri hastaligina yakalandi hep destektim onlara hergun ders cikisi gittim yardimci oldum elimden geldigince odonem kayinvalidemle hic bir problemimiz yoktu arkadas gibiydi ben hep bazi durumlarda annemi karsima alarak onlara zaman ayirmayarak cok fazla ailemden ödün vererek onlarin yaninda oldum evlenmeye karar verince hersey degisti kayinvalidem aramayi sormayi kesti ve bana cok kirici davrandi evlendikten sonra ben 5 6 ay 1 pazar gunu evimde esimle kahvalti yapamadim her pazar onun ailesinin yanindaydim bana sormadan fikrimi almadan planlar yapildi kirmak istedim ve hep esimin yaninda durdum kendi ailemle gorusmeye zamanim olamadi kiz kardesim baska sehirde okuyor ve annem yalniz yasiyor bu konuda esimle sikintilarimiz artmaya basladi ben annemi görmek onun yaninda olmak istediğimi soyledim hic destek degildi bana kendi ailemi gormeye giderken ben hep yalnizdim bir sure sonra kirginliklarim artmaya basladi ve kayinvalideme gitmelerimi azalttim ondan sonra ipler koptu bizde esim bundan 6 ay once ayrilmak istedigini anlasamadigimizi ayrilmak istedigini soyledi ben cok erken oldugunu dusundum ve biraz daha zamana ihtiyacimizin oldugunu savundum cok zor oldu ama kabul ettirdim bunu ona bu sefer beni yalniz birakmalari eve gelmemeleri basladi rahatsizligimdan dolayi calisamadigim icin kendimde bunalmaya basladim tum gun evde tek basima ve ilgisiz bir es sevgim bitmedi tabiki simdi esim ayrilma konusunu tekrar gun yuzune cikartti ben ayrilmayi kesinlikle istemiyorum fakat o cok karali benim zorunla hic birşeyin devam edemeyecegini dusunuyorum maddi zorluklar cekiyorum 5 gundur annemin yanindayim esim kesinlikle karali hatta anlasmali bosanmayi kabul etmemi istiyor bende kendi haklarımı ogrenmek istiyorum cunku elbet birgun davayi acacak ve ben bilgi sahibi olmadan gucsuz karsilarinda olmak istemiyorum bir cok avukatla görüşmek istedim fakat danisma ucreti olarak cok buyuk ucretler talep ettiler ve ben bunu karsilayamiyorum benim evlenmeden once kendi maaslarimi biriktirerek aldigim bir aracin var esim bunu evlendigimiz zaman modelini degistirmek icin cok israr etti fakat ben kabul etmedim esimin kardesiyle ortak tapu olarak 6 dairesi bir motosikleti var tam olarak ne ne kadar yapar bilmiyorum acikcasi hic bir zamanda ilgilenmedim evlendikten sonra takilan takilar evlenmeden once tadilat yaptirdigimiz esimle yasadigim dairenin borçlarına harcandi bileziklerim ve gerdanligim esimin bedelli askerlik yapabilmesi icin bozulup oraya kullanildi 18.000 ben takilan takilarin ne kadar oldugunu bile inanin bilmiyorum cunku dugun gunu kayinvalidem hepsini aldi borcu odemek icin acikcasi ben kullanildigimi dusunuyorum aracimin satilmasi icin ben annemin evine gelene kadar hep bi baski altindaydim o kadar sorunun icinde tek dusundugu sey sanki aracin satilmasiymis gibi hisettirdi esim bana ve bu yuzden bende haklarimi sizden ogrenmek istiyorum ne yapabilirim ben ne gibi taleplerde bulunabilirim esimin babannesiyle ayni binada yasadik ve babannem bana dugunde cekilen tum resimleri ve dugun kasetini almami soyledi onlarda problemlerimizi gorebiliyordu yada hissediyordu bilemiyorum sikinti su ki dugun kasetleri kayinvalidemdeydi hep suanda da onlarda benim evimde en fazla 1 ay durdu onu kopyalatma geregi duymadim dogal olarak kaba taslak yada fazla ayrintiyla size bazi seyleri anlattim lutfen bana yardimci olun bana bir yol gosterin tekrat diyorum esimi beni kullanmis olduklarini dusunmeme ragmen seviyorum ve ayrilmaktan yana degilim ama o cok kararli bu konuda karsilarina guclu çıkmak istiyorum lutfen banavyardimci olun inan cok zor durumdayim
Old 14-08-2015, 11:19   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Eşiniz çekişmeli boşanma davası açtığında boşanmaya yol açan olaylarda sizin az da olsa kusurlu olduğunuzu kanıtlamak durumundadır.Kanıtlayamaz ise dava reddedilir. Yani boşanma konusunda açılan her dava boşanma ile sonuçlanmaz.

Böyle bir dava açıldığında boşanmayı istemiyorsanız kusursuz olduğunuzu ve karşının kusurlu olduğunu kanıtlamanız gerekir.

Boşanmayı istiyorsanız boşanma sonucunda koşulları varsa maddi manevi tazminat ve yoksulluk nafakası ödenmesini isteyebilirsiniz.Bu konuda kusur durumu ve tarafların mali durumları gözetilerek karar oluşturulacaktır.

Boşanma davası sırasında da konutun tahsisi ve tedbir nafakası talep edebilirsiniz.

Takılarınız rızanız dışı elinizden çıkmış ise takının aynen iadesi veya faizi ile ödenmesi konulu davayı boşanma davası olmadan da açabilirsiniz.Elbette iddianızı kanıtlamanız gerekir.

Eşinizin adına kayıtlı taşınmazlar evlilik içinde edinilmiş ise mal rejimi tasfiyesi davası açabilirsiniz.

Eşinizin mallarının iyileştirilmesi için evlilik süresinde somut katkı yapmışsanız değer artış payı isteyebilirsiniz.

Evlilik öncesi katkılarınız mal rejimi dışındadır ve bunu ancak genel alacak davası ile isteyebilirsiniz.

Mali durumunuz elverişli değilse bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurarak hem danışma alabilir hem de tarafınıza bir avukat atanmasını isteyebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi