Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Haberleri Türk Hukuk Sitesi duyuru, ilan ve haberleri.

Forum Mesajlarımız ve Hukukçu ve THS Üyesi Kimliğimizle Üzerimize Düşen Sorumluluklar

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-11-2006, 19:19   #1
Admin

Varsayılan Forum Mesajlarımız ve Hukukçu ve THS Üyesi Kimliğimizle Üzerimize Düşen Sorumluluklar

Sayın Üyeler,

Malumunuz olduğu üzere THS forum alanlarında devam eden hararetli bir tartışma basına haber oldu. Bu konuyla ilgili detayları aşağıdaki konu içinde bulabilirsiniz:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=8572

İzninizle bu haberin bana düşündürdüğü bir konuda bir açıklama yapmak istiyorum:

THS forum alanlarında geçen bir tartışmanın haber olması çok şaşırtıcı değil. Bu daha önce de oldu, bundan sonra da olacak ve muhtemelen çok daha sıklıkla olacak. Hatta benim vizyonum odur ki, Hukuk Çalışma Gruplarımız bir süre sonra kamuoyunun ve basının bilimsel görüş için başvuracağı saygın ve güvenilir topluluklar haline gelecek. (Tabii biraz daha aktif olmamız lazım, Sayın Koordinatörler duyuyor musunuz! ). Bu çok şaşırtıcı bir gelişme olmayacaktır, çünkü mevcut üye profilimizle ve site çizgimizle hukuk alanında güvenilir, bilgili, saygın, uygulamanın her kademesini temsil eden çok değerli bir topluluğu oluşturuyoruz.

Bu gerçeğin ve vizyonun altını çizdikten sonra, değerli üyelerimizin dikkat etmesi gereken önemli bir noktaya değinmek istiyorum: THS forum alanlarına üyelerimiz tarafından eklenen görüşler Adliye Baro Odasında veya Hakimler Lokalinde meslektaşlar arası kahve sohbetinde ifade edilen görüşlerden çok farklı bir boyuta sahiptir. THS forum alanlarına eklediğiniz görüşler kaydedilmekte, binlerce kişi tarafından okunmakta, yeri geldiğinde hukukla ilgilenmeyen kamuoyunu yönlendirmekte, bazen gazete haberlerine konu olmakta ve sizi, isminizi ve hukukçu kimliğinizi ve hatta zaman zaman tüm Türk Hukukçularını ayak üstü bir sohbette sarfedilen bir iki kelimeden çok daha fazla bağlamaktadır.

THS forum alanlarına eklenen bir mesaj bazen kamuoyunu etkileme gücüne sahip olacaktır. Forum mesajınız bazen "Türk Hukukçularının olaya bakışı" diye lanse edilecek ve doğru olmadığı halde tüm Türk Hukukçularına atfedilecektir. Bazen sadece sizin isminize yapışacak ve sonsuza kadar sizi, isminizi ve kariyerinizi takip edecektir.

Bu nedenle forumda bir görüş paylaştığınızda tüm üyelerimizden bu gücün ve etkinin bilincinde olmalarını ve görüşlerini buna uygun olarak ifade etmelerini rica ediyorum. THS forum alanlarına üye isminizle giriş yaptığınızda lütfen cübbelerinizi de giyiniz. Mesajlarınızda özenli, sağduyulu, uzlaşmacı, adil olunuz ve sonrada pişman olacağınız fevri duygulardan ve mesajlardan kaçınınız. Unutmayınız o mesaj GÖNDER tuşuna bastığınız andan itibaren artık sizin mesajınız değildir, Türk Hukuk Kamuoyunun mesajıdır.

Tüm üyelerimize anlayışları, destekleri, katkıları ve sağduyuları için şükranlarımla..

Ps. Bu mesajım adı geçen gazete haberine konu olan forum tartışması ile ilgili DEĞİLDİR ve o konuya katılımda bulunan üyeler için YAPILMAMIŞTIR. Sadece genel bir saptamada bulunmaya çalıştım, lütfen kimse üstüne alınmasın.
Old 15-11-2006, 23:33   #2
avherdogru

Sayın Admin endişelerinize dileklerinize yürekten katılıyorum.Avukat olmaktan çok hukukçu, hukuk düşünürü olmak...Önemli olan da bu zaten.Saygılarımla
Old 16-11-2006, 14:09   #3
üye8180

Sayın Admin. Çok yerinde ve haklı bir uyarı ve hatırlatmada bulunmuşsunuz. Türk Hukuk Sitesini özel kılan da siz ve mevcut yapılanmadır. Bu ilkeli ve seviyeli sitenin mensubu olduğum için onur duyuyorum. Bütün meslektaşlarımı saygı ile selamlıyorum.
Old 17-11-2006, 18:08   #4
Av.Yusuf Ataş

Sayın Admin bu konuda sizinle aynı görüş ve düşüncelere sahibim.Düşencelerimizi açıklarken daha akademik görüşler ileri sürmeliyiz diye düşünüyorum.Saygı ve selamlarımı sunuyorum.
Old 18-11-2006, 15:45   #5
gulac_a

Olumlu

Teşekkürler sn. ADMİN..forumun vizyonuna ve misyonuna uygun bir mesaj..
yapılması gerekenlerin özeti,teşekkürler..
Old 06-12-2006, 02:42   #6
ibreti

Sn.Admin;

Düşünmek farklı, düşündüğünü yazmak farklı bir durumdur. Bin bir türlü mükemmel düşünce üretsek bile bu düşüncelerimizi yazı haline getirmediğimiz sürece "vay be... bak dediğim oldu..." demekten öteye gitmez o düşünceler...

Düşünmeyi ve yazmayı severdim bir zamanlar. Bir zaman oldu yazmayı bırakmıştım. THS bana düşündüklerimi yazmayı tekrar sevdirdi.

Bu sitede zihninin kıvraklığını kalemine (klavyesine) yansıtabilen çok arkadaşımız olduğunu gördüm. Önemli bir değer bu. Düşünme ve düşündüğümüzü yazma tembelliği içerisinde olduğumuz bir zaman diliminde azımsanamayacak kadar önemli bir değer!

Bu tartışma ortamı, bu güncellik ve bu bilgi birikimi ve hoşgörü ile gündemi belirlememiz değil, belirleyemememiz anormal olur

Saygılarımla...
Old 06-12-2006, 09:03   #7
Armağan Konyalı

Alıntı:
Bu tartışma ortamı, bu güncellik ve bu bilgi birikimi ve hoşgörü ile gündemi belirlememiz değil, belirleyemememiz anormal olur

Sayın ibreti'nin yukarıdaki görüşüne bütün kalbimle katılıyorum:

İnternette o kadar çok düşünce uçuşuyor ki, neredeyse herkes kendi adına bir site açtı. THS’nin önemi buradadır: Hukukçuları bir araya getirmiştir. Hukukçuların bir araya gelmesi ayrı ve büyük bir güç oluşturmaktadır. Bu gücün iyi değerlendirilmesi gerekir.

Hukukçuların birliği ve bu birlikten doğan gücün iyi değerlendirilmesi için olmazsa olmaz iki koşul vardır:

Birinci Koşul:
THS bir hukuk sitesi olarak kalmalıdır. Siyasi, dini ve felsefi konulardan uzak durulmalıdır. THS’nin inandırıcılığı ve saygınlığı buna bağlıdır.

Siyasi ve dini görüşler hukuka hiçbir katkıda bulunmadığı gibi hukuka doğrudan zarar verir. Bu hukuk dışı görüşler adalet duygusunu rencide eder. Adalete güveni sarsar. THS hiçbir siyasi görüşün borazanı olmadı, bundan sonra da olmayacaktır.

THS’nin gücünü kendi siyasi ve dini görüşlerine destek kazanmak için kullanmaya yeltenenler de her zaman olacaktır. Ama THS’de hukukçular vardır. Hukukçular sitelerine sahip çıkacaklardır.

THS’nde hukuk saf altın kadar değerlidir.

İkinci Koşul:
THS üyeleri birlikten aldıkları güçle çalışmalıdır. Oluşturulan HÇG (Hukuk Çalışma Grupları) güzel birer laboratuvardır. Bu olanağı kullanan hukukçular diğer hukukçulardan bir adım ileri gidecektir. Bu birer adımlar toplandığında hukukumuza büyük bir katkı sağlanır kanısındayım. Yeter ki kuyumcu gibi çalışalım.

Tesadüfen isabete başarı denmez.

Saygılarımla
Old 10-12-2006, 11:23   #8
edigs

sayın admin'in düşüncelerine katılıyorum. Cüppemizi giyip, hukukçu kimliğimizle bağdaşacak görüşler ileri sürmemiz gerekmektedir.Hukukçu görüşü ile sokakta ayaküstü yapılan konuşmalar arasındaki fark belirgin olmak zorundadır.
Old 10-01-2007, 18:28   #9
Envanter

Sayın Admin: ok yaydan fırladıktan sonra kim tutabilirki. Sizin düşüncelerinize katılmamak elde değil.
Old 07-11-2008, 13:31   #10
nurseli

Sn. Admin,

bir hukukçu yaklaşımı ve farkı bu dile getirdiğiniz gibi olmalı. THS'nin seviyesi ve saygınlığı ortada. Site için teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi