Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

babam belfığından ameliyatlı hasta anneme şiddet uygulayıp hiçbir şey istemeyip boşanmayı kabul ettiğine dair kağıt imzalamaya zorlamaktadır

Konuyu Kilitleyin
Old 05-05-2013, 14:54   #1
yaşar melis sedef

Varsayılan babam belfığından ameliyatlı hasta anneme şiddet uygulayıp hiçbir şey istemeyip boşanmayı kabul ettiğine dair kağıt imzalamaya zorlamaktadır

İyi günler efendim,öncelikle bu portalda annem ve bizim gibi evinde babam tarafından maddi-manevi-psikolojik-fiziksel şiddetin mağdurları olmuş fertlere değerli vaktinizi ayırarak samimiyetle hukuki destek verdiğiniz için gelecek yıl öğretim görevlisi olmayı amaç edinmiş bir üniversite öğrencisi olarak size duyduğum kalbi teşekkürün gözlerimden yaş getirecek boyutta olduğunu ifade etmek isterim.
Efendim , annem bel fıtığından ve kadın hastalıkların ameliyat geçirmiş olup felç riski taşıyan ikinci bel fıtığı ameliyatı ile karşı karşıya kalmış, bazı kurumlardan ve durumumuzu bilen kişilerden aldığı yardımlarla biri kız diğeri erkek iki üniversite öğrencisini okutmak için çabalayan ve evinde yaşadığı zulme karşı dualarla yardım isteyen bir ev hanımıdır.
İçinde bulunduğumuz çaresizlikten ötürü size durumumuzu ifade ederek istemende üzülmenize sebep olduysam özür dileyerek sorumu sormak istiyorum.
Annem 9 yaşında iken annesinin vefatının ardından babasının evlendiği üvey annesinin ısrarı sonucu daha 13 yaşında yani 1984 yılında , daha önceden kendi halasının kızıyla imam nikahlı beraberlik yaşamış yine şiddet sonucu ayrılmış 31 yaşındaki babama görücü usulü dahi denilemeyecek biçimde verilmiştir. Babam 1982 yılında yani annemi çocuk gelin olarak getirdiği iki katlı bahçeli eski evini almıştır. Ben doğana kadar yaşı küçük olması sebebiyle yapılmayan resmi nikah 1989 yılında yapılmıştır.
Efendim 1984 yılından bugüne kadar annem, fayans ustası olarak çalışan babam işteyken,
-önce mülkiyeti babama ait olan bahçeli evindeki kuyudan çıkan suyu inşaatlara su taşımacılığı yapan tankerlere satmak için babam tarafında yıllarca çalıştırılmış,
-daha sonraki yıllarda bahçenin bir köşesine babam tarafından yapılmış olan dükkanda henüz 10 yaşındaki oğlu yani benle, babama ait emlak dükkanında müşterilere ev gösterip, gazete ilanlarından arayan müşterilerin telefonlarını cevaplayıp yine tahmin edersiniz ki çay kahve servisi yaparak babam tarafından çalıştırılmıştır. O yıllarda annem, kenara koyduğu para ile dayımların gelip gittikçe anneme verdiği biriktirmiş olduğu harçlıklar ile bir daire almıştır.
-birkaç yıl sonra babam, annemin üzerindeki daireyi zorla sattırıp ikamet olarak kullandığımız bahçeli evin dışındaki arsa, ev ve araba gibi mülkiyeti kendine ait malları satıp, 1999 bahçeli evi yıktırıp arsa üzerine 11 daire 3 dükkanlık inşaat yapmaya başlamıştır. Fakat inşaat kaba haldeyken belediye ile kot yüksekliği sebebi ile mühürlenmiş ve bugüne kadar yargılaması devam etmekteydi.
Yine bu süreç içerisinde babam bir silahlı yaralama olayından ötürü 2 yıl cezaevinde yatmış bu süreçte ise yargılaması devam eden mahkemeler ile cezaevi arasında evrak götürüp getirmesi amacıyla vasi tayin edilmiştir.
Efendim, annemin daha ilk günden bugüne kadar babamın maddi-manevi-psikolojik-fiziksel şiddetine maruz kaldığı halde imkansızlık sebebiyle her istediğini koşulsuz olarak kabul ettiğini de belirtmek isterim. Özellikle son birkaç yıldır yani annem kadın hastalıklarından ameliyat olduktan sonra emekli maaşı olduğu gibi iki dükkan kirası alan ve fayans ustası olarak çalışan babam “inşaat ile ilgili mahkememi de çözdüm artık kadın değilsin şu kağıdı imzala evimden defol gidin yoksa sizi öldürürüm” diyerek ve ağza alınmayacak hakaretler küfürler ederek hiçbir şey istemeden boşanmayı kabul etmeye zorlamaktadır.
Efendim defalarca komşularımız tarafından evimizde, babamın bana kızkardeşime ve anneme uyguladığı şiddet üzerine polis çağrılmakta fakat hastaneye gönderildiğimizde amcamlarımın annem üzerindeki baskısı sonucu şikayet geri çektirilmektedir. Babam tarafından yaşatılan maddi zorluklar yetmiyormuş gibi şimdi ise evden gitmemiz üzerine baskısını arttırmaktan çekinmemektedir.
Annemle artık maruz kaldığımız bu şiddetin sonunun olmadığı fark ederek bulunduğumuz ildeki kadın hakları merkezine gittik, sağ olsunlar yazdıkları dilekçe ile koruma tedbiri ve tedbir nafakası isteminde bulunduk ve aynı gün kararı alacağımız ümidiyle, annemin yalnız olmadığını sizler gibi şefkatli yüreklere sahip kalem tutan ellerin yanında olduğunu hissetmesinin verdiği mutluluk ile sizlere yani umutlarımız olan iyi kalplerinize dua ederken hakime hanım tarafından verilen “6284 sayılı kanuna göre, alınacak tedbir kararlarında her ne kadar delil veya belge aranmayacağı hükme bağlanmış ise de görevi yargılama yaparak hüküm vermek olan yargıcın salt iddia üzerine talep gibi hüküm oluşturması hukuka ve yargıya olan güveni sarsacağı” nedenini göstererek ret kararı çıkarmış olması aslında babamın nasıl bu kadar zulmü çekinmeden yapabildiğini bize açıkça göstermiş oldu. Tekrar kadın hakları merkezine gittiğimizde yine ilgilendiler sağ olsunlar hatta avukat bey itiraz ettiğimiz mahkemenin hakimiyle de görüştü ve bugün dördüncü gün olmasına rağmen yine ret kararı çıkmış olabileceği düşüncesinin vermiş olduğu çaresizlik ile babamın şiddetine maruz kalmaya devam etmekteyiz.
Efendim annem de boşanma davası açmak istiyor aslında fakat babam annemi “sen gelmeden önce bu evi aldım ben bir kuruş alamazsın benden “ diyerek korkuttuğu için öğrenci olan çocuklarının ve hasta çalışamaz halde olmasının verdiği çaresizlik ile bu davayı açmaktan çekinmektedir.Gerçekten babamın dediği gibi boşanma davası açtığında daha da zor duruma düşer mi ?
Old 06-05-2013, 10:29   #2
uye8490

Sayın konuk;

Annenizin babanıza karşı evlilik birliğinin temelden sarsılması nedenli boşanma davası açma hakkı vardır.
Bu davada annenizin kendisi için ;boşanma davası devam ederken tedbir,davanın kabul ile sonuçlanması halinde yoksulluk nafakası isteme hakkı vardır.

Tedbir nafakasına hükmedilmesi durumunda boşanma davasının sonucunu beklemeden bu kararı icraya koyma hakkı vardır.Emekli maaaşlarına haciz konmamasının bir istisnası da nafaka alacaklarıdır.Bu nedenle tahsil konusunda bir sorun yaşanması pek olası değildir.

Bahsettiğiniz taşınmazlar 2002 yılı öncesinde alındığı için, anneniz boşanma davası kesinleştikten sonra bu taşınmazlardaki katkı payı alacağını bir dava ile talep edebilir.Boşanma davası sırasında bu taşınmazların üçüncü kişilere satımının önlenmesi için tapu bilgileri de verilerek tapu kaydına tedbir konması istenebilir.

Onun haricinde oturulan konutun tapu kaydına (boşanma davası açılmamış olsa bile) aile konutu şerhinin konması mahkemeden veya tapu müdürlüğünden istenebilir.Bu durumda evlilik devam ettiği müddetçe annenizin konutta oturması yasal bir güvenceye kavuşturulmuş olur.

Gerek anneniz gerekse kız kardeşinizin gördükleri şiddet nedeniyle savcılığa suç duyurusunda bulunma hakları vardır.Eşe ve çocuğa yönelik bu tür eylemelerin kovuşturulması şikayete tabi değildir.Annenizin şikayetinden vazgeçmesi bu nedenle bir hukuki anlam taşımaz.

6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair kanununun 8.maddesinin 3.fıkrası "Koruyucu tedbir kararı verilebilmesi için, şiddetin uygulandığı hususunda delil veya belge aranmaz. Önleyici tedbir kararı, geciktirilmeksizin verilir. Bu kararın verilmesi, bu Kanunun amacını gerçekleştirmeyi tehlikeye sokabilecek şekilde geciktirilemez." hükmünü içermektedir.

Koruma tedbiri şiddet nedeniyle isteniyorsa ,mahkemenin bu konuda gecikmeksinizin bir önleyici tedbir kararı vermesi gerekmektedir.Bu nedenle mahkemenin koruma tedbirinin reddine yönelik kararına karşı iki haftalık süre içerisinde itirazda bulunma hakkınız vardır.

Haklarınızı kullanırken bir avukattan hukuki yardım almanız lehe sonuçlar almanızı kolaylaştıracak ve hak kaybına uğramanızın önüne geçecektir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi