Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Almanya'da Haklarım nelerdir

Konuyu Kilitleyin
Old 24-06-2012, 16:07   #1
Konuk

Varsayılan Almanya'da Haklarım nelerdir

iyi günler sayın Avukat
ben Alman vatandaşı olan Alman bir beyle 4 ay önce Turkıye'de evlenerek 16 yasındaki oglumuda yanıma alarak Türkıyedekı aıleme karsı gelerek herşeyimi bırakıp almanyaya geldim,bana 3 yıllık oturum (chipli elektronık kart )verdıler.evlendıgım şahıs dusseldorfta ünlü bir fabrıkatör,kendısıyle aynı evde anlaşamamaya basladık dıledıgı gıbı yaşıyor traşını oluyor atlıyor son model arabasına keyfı keyıf ben evde onun gıdısını sessızce camdan bakarak ızlıyorum .evlendıgımızden berı bır yuzuk bıle bana almadı fabrıkada bır yıgın son model arabalar var ama bır tanesını okula gıderken bana vermıyor,b1 sertıfıkası alabılmek ıcın dıl okuluna gıdıyorum ve otobusle yagmurda rezıl halde gıdıyorum elıme uc kurus vererek basından savar gıbı davranıyor evde varmıyım yokmuyum belırsız gıttıgımız yemek davetlerde süs bebek gıbı yanında taşıyor hepsı bu.benım 1 senedır sevdıgım aşık oldugum adam gıttı bambaska bırı geldı yıldırma polıtıkası yapıyor sankı ve ben ciddi ciddi bosanmayı istiyorum.ama haklarım nelerdır bılmıyorum turkıyedekı duzenımı bozdumda geldım hersey bır yana cocugumu buraya getırdım lıseyı bıtırmeden unıv gelecegını yaktım,sımdı cocugum dıl okuluna gıdıyor
- 3 yıllık oturumum yanarmı ?
-yenı evlı olmamıza ragmen bosanmada kendısınden maddı hak talep edebılırmıyım?
- cocugum 16 ya yenı gırdı bız vıze alırken kendısı almanyadakı hukumete cocugum ıcın kefalet ımzalamıs da öyle cocuguma vıze aldık,ben bosanmak ıstersem cocugum ve ben almanyadan sınır dısı edılırmıyız ?
-almanyada ayrı daırede yaşamak ıstesem yenı evlı oldugum ıcın sorun teskıl edermı ?
turkıyeye donmek ıstemıyorum turkıyede maddı sıkıntıdan öldüm ben senelerce .onunla aynı evdede barınmak ıstemıyorum o eve geldımı yukarıya cıkıp odaya kapanıyorum.onun altında arabası parası ıstedıgı gıbı gıdıp yasıyor dil bılmıyorum şehırı tanımıyorum cebımde 2 kurus bır yere gıdemıyorum ben böyle devam edemem yaşamaya.lutfen yardım edermısınız ne yapabılırım ?almanya'da haklarım nelerdir ?
Old 26-06-2012, 12:30   #2
Gemici

Sayın Konuk,
1. Bir Almanla evli olduğunuz için ve bu evliliğe dayanarak Almanya'ya geldiğiniz(evliliği yürütmek) için için üç yıllık oturma müsaadesi almışsınız.

2. Oturma müsaadesi eskiden olduğunun aksine, pasaporta işlenmemekte, elektronik olarak kredi kartı formatında bir karta işlenmektedir. Chipli bu kart bir nevi kimlik kartı fonksiyonu görmektedir.

3. Oturma müsaadeniz üç yılın sonunda, kural olarak, şu koşullar altında , yerleşim hakkı olarak uzatılır:
eğer: evlilik birliği halen devam ediyorsa, Almanyadan atmayı(oturma müsaadesini iptal ettirmeyi) gerektirecek bir durum yoksa ve derdinizi anlatacak kadar Almanca biliyorsanız. Bu koşullar gerçekleşmediğinde oturma müsaadesi evlilik birliği devam ettiği sürece, normal uzatılır.

Belirttiklerimde çıkarılacak sonuç:
Üç yıl dolmadan boşanır veya ayrı yaşarsanız oturma müsaadesi tehlikeye düşer.
Nafaka isteme hakkınız vardır, eğer ayrılıktan veya boşanmadan dolayı maddi zorluk çekerseniz.
Ayrı evde oturmanız evlilik birliğinin devam etmediği anlamına geleceği için oturma müsaadesi için menfi rol oynar.
Boşandığınız veya ayrı yaşadığınız zaman oturma müsaadesinin uzatılması için gereken koşullar ortadan kalkar , böyle olunca da Almanya'yı terk etmeniz istenir sizden.

Durumunuza uygun detaylı bilgi için bir avukata danışmanız yerinde olur.

Saygılarımla
Old 26-06-2012, 13:33   #3
Konuk

Varsayılan ;Sayın gemici

Benım algıda yaşadıgın sorun şu,Alman'lar dıledıklerı an dıledıklerı ulkeden bırıyle evlenıp onun tum yaşantısını degıstırıp alman'yaya getırıp sonrada canı ıstemedı dıye sınır dışı edebılme hakkını nerede buluyor.
2 yıl oturmak zorundasın dıyorlar buradada sızın dedıgınız gıbı,kozlar onların elındeyse bızım hıc hakkımız yoksa bosanıp ulkemıze gerı donunce kayıplarımız ne olacak ??

ve kaldı ki nafaka demıssınız ben bosanırsam sadece nafakamnı alacagım baska hak talep edemeyecekmıyım yanı ?

benım duzenımı bosan kendısıdır elımde evraklı ıspatlarım var maılde yaptıgı evlılık teklıfı 1 yıl boyunca yazılan ask mektupları tr ye gelıp gıtmelerı pasaport gırıs cıkısları ,bana burada ıskence cektırmek ıcınmıydı bunları mahkeme goz onunde tutmuyormu ?

hakıkatten hıc bır sey talep edemıyormuyum
Old 27-06-2012, 09:45   #4
Gemici

Alıntı:
Yazan Konuk
Benım algıda yaşadıgın sorun şu,Alman'lar dıledıklerı an dıledıklerı ulkeden bırıyle evlenıp onun tum yaşantısını degıstırıp alman'yaya getırıp sonrada canı ıstemedı dıye sınır dışı edebılme hakkını nerede buluyor.
2 yıl oturmak zorundasın dıyorlar buradada sızın dedıgınız gıbı,kozlar onların elındeyse bızım hıc hakkımız yoksa bosanıp ulkemıze gerı donunce kayıplarımız ne olacak ??

ve kaldı ki nafaka demıssınız ben bosanırsam sadece nafakamnı alacagım baska hak talep edemeyecekmıyım yanı ?

benım duzenımı bosan kendısıdır elımde evraklı ıspatlarım var maılde yaptıgı evlılık teklıfı 1 yıl boyunca yazılan ask mektupları tr ye gelıp gıtmelerı pasaport gırıs cıkısları ,bana burada ıskence cektırmek ıcınmıydı bunları mahkeme goz onunde tutmuyormu ?

hakıkatten hıc bır sey talep edemıyormuyum

Sayın Konuk,
yazdıklarınıza cevap vermeye kalkışırsam kendimizi hukuk politikası ile ilgili bir tartışmanın içinde buluruz ve Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM)nin sınırlarını aşmış oluruz.

Buna rağmen belirtmek gerekir:
Kadınları zor durumdan kurtarmak için üç yıllık genel oturuma getirilen bir takım istisnalar var. Bu istisnaların getirilmesinin gerekçesi ise genelde 'Türk Erkekleridir' Almanyada sizin durumunuzda olan birçok kadın var. Bu kadınları büyük vaatlerle Türkiyeden Almanyaya getirenler, getirdikten sonra kadınları zor durumda bırakanlar, etmediklerini bırakmıyanlar genelde Türk erkekleri, Almanlar değil.

Bu yazdıklarımla Almanları aklamak istemiyorum elbette, onlarında Türk erkeklerinden geri kalır tarafları yok; Özellikle Uzak Doğu ülkelerinden getirdikleri kadınlara çektirmedikleri kalmıyor. Oturma müsaadesi evliliğe bağlı olan kadınlar çoğunlukla her şeye katlanıyor.

Yapabileceğiniz en iyi şey ilk mesajımda da belirttiğim gibi, yabancılar hukuku konusunda tecrübeli bir avukata danışmanız. Paranız yoksa avukat ücretini mahkeme kasasından alır; Bunun için danışma başlamadan önce Beratungshilfe(Danışma Yardımı) istiyorum demeniz gerekir. Mahkemeye baş vurmak gerektiğinde mahkeme ve avukat masrafları da devlet kasasından ödenir.

Saygılarımla
Old 28-06-2012, 16:10   #5
Konuk

bosanırsam sadece nafakamı alabılıyorum baska hak talep edebıliyormuyum acaba ?
ögrenmeye calıstıgım buydu
Old 29-07-2013, 18:31   #6
Konuk

Varsayılan almanyadaki haklarimi öldürmek

merhabalar ben türk pasina sayipim yaklasik 14 senedir almanyada calisiyorum ben bu sene evlendim türkiyede yasamak istiyorum burdaki bütün haklarimi toparlamak istiyorum nasil yapa bilirim
Old 31-07-2013, 13:49   #7
Gemici

Alıntı:
Yazan Konuk

merhabalar ben türk pasina sayipim yaklasik 14 senedir almanyada calisiyorum ben bu sene evlendim türkiyede yasamak istiyorum burdaki bütün haklarimi toparlamak istiyorum nasil yapa bilirim
Sayın Konuk,
kesin olarak Türkiye'ye dönüş koşulları ve haklarınız konusunda gereken bilgiyi Sizin için yetkili olan Türk Konsolosluğuna bağlı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliğinden alabilirsiniz. Adresi konsolosluktan veya inetrnetten bulabilirsiniz.

Almanya'da sigortalı olarak çalışmışlığıız olup olmadığını bilmiyorum. Çalıştı iseniz emeklilik sigortası primlerinizi geri almanızı tavsiye etmem. Not bu primlerin geri alınması şimdiki durumda söz konusu değil, çünk pirimlerin alınması belirli bir bekleme süresine bağlı; buna rağmen bilmenizde fayda var düşüncesindeyim.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi