Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Wireless Üzerinden Hacking...

Old 01-06-2006, 16:37   #1
guvenuzman

Varsayılan Wireless Üzerinden Hacking...

Arkadaşlar merhaba,
Dünyada ve paralelinde ülkemizde hızla yaygınlaşmaya başlayan wireless (kablosuz internet ağları) sistemler kullanıcılar tarafından ya "müşteriyer hizmet" yada bilinçsiz kullanımdan dolayı şifresiz yayın yapmaktadır.

Hackerları yakalamak için ise; hacker'ın internete bağlı olduğu IP adresi kullanılır. Eğer internete bağlanılan yer bir network ise burada IP'yi modem alır ve networkdeki diğer bilgisayarlara sanal IP'ler verir.

Diyelimki hacker laptopu ile herhangi bir açık (güvenliksiz) wirelessdan internete girer ve yasadışı işlemler yapıp çıkarsa bu durumda wireless'i açık bırakan sorumsuza ne gibi bir yasal işlem uygulanabilir?

Biz bu konuyu bilişimci arkadaşlarla konuştuğumuzda onlar soruşturma sırasında görünecek IP'nin wireless yayını yapan kişiye ait olacağı ve ağa sızan kişinin alt IP aldığından dolayı bilgilerinin görünemeyeceği için 1.derece sorumlu olacağını düşünüyorlar.

Ancak hukukçu dostlarım böyle bir olayla karşılaşmadıklarından ve networkler hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarından bu konuda bir yorum yapamadılar.

Bu konuda sizlerin yorumlarınızı merak ediyorum.
Old 01-06-2006, 17:01   #2
Admin

Sizin evinizdeki telefon kullanılarak bir kişiye hakaret edildiğinde ne oluyorsa, sizin ağınız (ve IP adresiniz) kullanılarak yasadışı bir iş yapıldığında da o olur. Kural olarak siz sanık olursunuz ve sizin hakkınızda takibat yapılır ve inandırıcı delillerle aksini kanıtlayamadığınız sürece de siz mahkum olursunuz.

Siz sormadan söyleyeyim: Network'ün bilgi eksikliği nedeniyle korumasız bırakılmasının tek başına inandırıcı delil sayılması pek güç. (Çünkü o zaman wireless modem alıp, evinden yasadışı işler yapan herkes, ben yapmadım, network'e şifre koymayı bilmiyordum, başkası girip yapmış der, çıkar işin içinden.) Evinizdeki telefonun güvenliğini sağlamak zorunda olduğunuz gibi, network'ünüz de güvenliğiniz sağlamak zorundasınız.
Old 01-06-2006, 17:15   #3
guvenuzman

"Bilgi eksikliği"nden kastım şudur; Şahıslar yada Kurumlar Kablosuz internet sistemini kullanırken doğal olarak bilgisayar firmalarından destek almaktadır. Geneldede bilgisayarcılar bu konuyu müşterilerine pek açıklamak istemez çünkü kendisine fazladan iş yükü getireceğine inanır.
Old 14-06-2006, 06:07   #4
Avukat Mustafa Kemal Batur

Wireless sistemlerin normal kablolama ile yapılan sistemlerden tek farkı kablosuz olarak iletişim sağlanmasıdır.

Kablosuz sistemi sunan access pointler özelliğine ve ayarlarına göre kullanıcılarına IP atarlar. (Static ve dinamic) Access point kullanıcılarına alt IP atasa dahi kullanıcı internette gezinirken access pointin yani internetin gerçek sahibinin IP adresini kullanacaktır. Yapılan her işlemde dolayısıyla internetin gerçek sahibi olan ve access pointin de sahibi olan bu kişi göze çarpacaktır. Herhangi bir suç işlenmesi durumunda ise kanıtlar ve iyiniyeti gözönüne alınabilir diye düşünüyorum. Bilişim ve teknoloji dalında hukuğumuzda bir çok eksik nokta bulunuyor. Bahsettiğiniz konuda bunlardan birisidir.

saygılarla.
Old 14-06-2006, 09:45   #5
Tractatus

Eğer herhangi bir wireless security yazılımı kullanırsanız, wireless networkünüze izinsiz girerek yasadışı işlem yapan kişilerin MAC adresini loglayabilirsiniz ve yasadışı işlem yapanın en azından siz olmadığını kanıtlayabilirsiniz.

Tabi herşeyden önce wireless networkünüzü WEP veya WPA yoluyla şifrelemeli ve dışardan networke girmek isteyecek kişilere engel olmalısınız. Eğer "hotspot" gibi geniş bir wireless ağınız varsa yine benzer bir yazılımla sorumluluktan kurtulmanız mümkün.

Ülkemizde, e-posta yoluyla yapılan bir hakarette internet cafe sahibi yargılanmıştı.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi