Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Hamilelikte Şiddet,Terke Zorlama,,İmza Altına Alınmış Eşya,Nafaka

Konuyu Kilitleyin
Old 22-03-2008, 02:35   #1
aşk

Varsayılan Hamilelikte Şiddet,Terke Zorlama,,İmza Altına Alınmış Eşya,Nafaka

iyi günler ben yirmi dört yaşında bir bayanım benim sorunum çok acil.ben bir buçuk senelik evliyim.ve şimdi bir oğlum oldu.yeni bir buçuk aylık.hamileyken eşimden sürekli şidet görüyordum en son altı buçuk aylıkken eşim tarafından çok kötü dövüldüm.erken doğum riskim başlamıştı.ama hiç bir rapor alamadım ve doktor vermedi bana.ben tekrar evime geldiğimde iki görümcelerim evdeydi.beni eve almadılar.hasta halimle dışarı attılar.ben halamlarda kaldım iki gün ondan sonra baba evine geri döndüm.altı aydır burdayım.birgün beni arayıp sormadı eşim.doğumumu burada yaptım.çocuğum doğduğu gün on iki gün yoğun bakımda kaldı.ama birgün arayıpta sormadılar şuana kadar bile gelip çocuğunu görmemiş.şimdi size sorum olacak ben birlik gitmedim evim ayrı ama şimdi eşim köyde kalıyor kendi evimde görümcelerim yaşıyor yirmi beş milyara yakın eşyam var hatta eşyalarımı liste tutup imzaladık onlarında imzası var onları nasıl alabilirim.ve eşim hiçbir yerde çalışmıyor ve ailesinin durumu iyi ama şimdi boşanmadan cocuğuma para talep edebilirmiyim.boşandığım zaman nafaka parası alırmıyım birde maddi durumum iyi değil şimdi baş vursam aile mahkemesine herhangi bir para ödemem gerkiyormu eşimle görüştürme imkanınız olurmu ben erzurumdayım o ise erzincanda kendisi gelmek istemiyor.ne dersiniz lütfen cevap yazın
Old 22-03-2008, 12:46   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Evlilik birliğinin temelinden sarsılması ve şiddetli geçimsizlik nedeni ile boşanma davası açacak nedeniniz fazlasıyla bulunmaktadır.

Hiç bir kusurunuz yokken, şiddete maruz kalmış ve evi terke zorlanmışsınız.Bu durumu şahit ifadeleri ile kanıtlayabilirsiniz.Eşiniz kusurludur.

Boşanma davasında maddi manevi tazminat, kendiniz ve çocuğunuz için nafaka talep edebilirsiniz.

Boşanma davası açmaksızın , ortak haneden kusurunuz bulunmadan ayrılmak zorunda bırakıldığınızı ve eşinizin sizin ve çocuğunuzun iaşesini ve bakımını üstlenmediğini kanıtlayarak da kendiniz ve çocuğunuz için tedbir nafakasına hükmedilmesini isteyebilirsiniz.

Ortak hanede kalan, listesi ve karşı tarafın da imzasını içeren belgeyi kullanarak, mülkiyet hakkınıza ilişkin olarak, eşyaların aynen iadesini, bu mümkün görülmez ise, değerleri toplamını isteyebilirsiniz.Dava dilekçelerinin talep kısmı önemlidir!

Bu arada siz sadece nafaka ve ya boşanma + nafaka davası açmanız halinde, davalı olacak olan eşinizin ille de davaya girmesine gerek yoktur.Yeter ki adresini bilin.Dava yine de devam eder.Sıkıntı olmaz.Görüşme yapmak isteme nedeninizi bilmemekle birlikte; bu bilgiyi de aktarma gereği duydum.

Yalnız bu işlemler ayrıntı ve hukuki dikkat, bilgi gerektirmektedir.Haklarınızı en kısa sürede ve eksiksiz alabilmeniz için mutlaka bir avukattan hukuki yardım almanızı öneririz.

Maddi durumunuz elverişli değil ise, bulunduğunuz il Barosundan kendinize bir avukat tayin edilmesini isteyiniz.

Saygılarımla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi