Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Tellallık Sözleşmesindeki Cezai Şart

Yanıt
Old 12-07-2007, 09:38   #1
hırs

Varsayılan Tellallık Sözleşmesindeki Cezai Şart

Tellallık sözleşmesinde tellallın kararlaştırılan cezai şartı (vazgeçen tarafın her iki tarafın
komisyon ücretini ödemesi) isteyebilmesi için hizmeti almakatan vazgeçen alıcıyı öncelikle hizmet almaya davet,ihbar zorunluluğu var mıdır?Böyle bir durumda hakimin bunu re'sen
dikkate alması gerekir mi? Oysa bu tür davalar taraflarca hazırlanma ilkesine tabi deği midir?
Old 12-07-2007, 12:32   #2
av.lorenzo

Varsayılan cezai şart

Tellallık Sözleşmesine dayalı cezai şart taleplerinde:
BK.nun 161/son ve 409.maddeleri hak ve nesafet kurallarına uygun makul bir düzeye çekilebileceğine ilişkin Yarg.13.HD. 1991/3673 E., 1991/7152 K., 20.06.1991 T. kararı ile taraflar arasında, taşınmazın satımı davalı aracılığıyla yapılmış olsaydı ne kadar komisyon ödenecek idiyse o orana (%3) çekilmesi gerekmektedir şeklinde hüküm kurmuştur.
Ben de benzer bir olayda tellala karşı menfi tespit davası açtım. Henüz mahkeme bir karar vermedi ancak araştırmalarım sırasında bu karara ulaştım
Old 12-07-2007, 17:19   #3
hırs

peki sizin davasında siz vazgeçen durumunda mısınız? ve asıl önemli olan tellal sizi taşınmazı almaya davet etmiş mi? benim asıl kafama takılan cezai şart oranı değil bu tür davalarda telllalın alıcıyı satışa davet zorunluluğu var mı ve de bunu
hakim re'sen nazara almak zorunda mı? saygılar
Old 17-07-2007, 10:34   #4
av.lorenzo

Biz vazgeçen durumundayız. Tellal bizi bu taşınmazı almaya her hangi bir ihtarnameyle davet etmedi. Ancak müvekkile imzalattıkları belgeye dayalı icra takibi yapmaları üzerine menfi tespit davası açtık. Tellalın satışa davet zorunluluğ yok ancak, kendisine düşen yükümlülüğü yerine getirmesine karşın sözleşmenin diğer tarafının onu devredışı bırakarak satışı yapması cezai şarta hak kazanması için yeterli.
Old 30-07-2007, 17:30   #5
hırs

sayın meslektaşım benim karşılaştığım davada hakim hizmet vermeye davet olmadığından davalının taşınmazı almaktan vazgeçtiği kanıtlamadığından diyerek davayı red etti.Sadece telllalık sözleşmesini yeterli bulmadı.Üstelik davalının
ben hizmet alacaktım ama onlar vermedi gibi bir savunması da yok.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi