Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Bazı Hukukçuların Kadına Yaklaşımı!!!

Yanıt
Old 26-09-2007, 17:05   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Bazı Hukukçuların Kadına Yaklaşımı!!!

Alıntı:
Büroma bir sekreter alırsam onu mıncıklıyacağımdan kuşkum yok.

Bir hukukçu ile özelliklede bir avukatla evlenirsem bu durum sorun yaratabilir. İyisi mi bir avukatla evlenir onu mıncıklarım.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...398#post120398

Ne düşünüyorsunuz?
Old 26-09-2007, 17:28   #2
_kübra_

Sayın Av.Habibe Yılmaz Kayar,
İnanın içimden hiç yorum bile yapmak gelmedi....
En şaşkın saygılarımla...
Old 26-09-2007, 17:38   #3
Av.Nur

Soru

Mıncıklamak!

Sekreter mıncıklamak.
Eş mıncıklamak.

Ay ben nerdeyim duygusu yaşattı.
Old 26-09-2007, 18:17   #4
Themis99

Kanım dondu!!!
Bu mesajla aslında, kadının, erkeğin gözünde nerede olduğu,konumu tam anlamıyla ortaya çıkmıştır.Söz konusu mesajın sahibinin hukuk eğitimi almış,hukuka gönül vermiş birinin olması daha vahim daha üzücüdür.
Sekreteri ''mıncıklamak ''(cinsel tacizde bulunmak) gayet doğal !
O olmazsa eşi ''mıncıklamak''ta (cinsel taciz ) gayet doğal! oh ne ala ! her şey beyefendi için! yaratılmış; yapılmış; o insanlar kim , nedir ; orada bulunma amaçları nedir ?!
Beyefendinin emrine amade köleleri!
Çok sinirlendim.
Nedir ? Biz neredeyiz ? Yaşananların bu kadar pervazsızca dile getirilmesi !!!??? Pes yani !
Old 26-09-2007, 19:43   #5
Adli Tip

Öncelikle böyle bir mesajın bu sitede "farkedilecek kadar uzun bir süre" yayınlanmasına şaşkınlığımı ifade etmek isterim. Düşüncelerimi ise "site kurallarına uygun" olarak nasıl ifade edebileceğimi bilmediğimi itiraf etmekle yetineyim.
Old 26-09-2007, 20:10   #6
iustinianus

kesinlikle ahlak dışı bir ifade ve ahlaksızlığın yaptırımı olmadığındandır ki müdahale mümkün olamamıştır.belki de bazılarınca özgür bir düşünce ifadesi olarak yorumlanabilir.olur mu olur.
Old 27-09-2007, 08:40   #7
ISIL YILMAZ

Sn.Kayar,
Bunu yazan üye kimdir? Ben linkte göremedim.
Old 27-09-2007, 09:21   #8
Doç. Dr. Özge Yücel

Hatta ileti de silinmiş sanırım, ben de baktım göremedim.
Old 27-09-2007, 09:48   #9
Admin

Evet mesaj forum kurallarımız gereğince -doğal olarak- forumdan kaldırıldı. Aslında yayında kaldığı süre de sanırım 5 dk. yı geçmemiştir ancak Sayın Kayar bu süre içinde bu konuyu zaten açtı.

İsmin de açık alanda teşhir edilmemesini rica ederim, burada tartışılması gereken kişiler değil, düşünce.

Keza düşüncenin eleştirilmesinin de düşünce sahibine hakaret etmeden yapılabilmesi gerekir.

Bunun ötesinde savunma almadan bir kişinin "linç edilmesinin" zaten bizlere yakışmayacağını belirtmeye de gerek yok. Her zaman herşeyin makul bir açıklaması olabileceğini unutmamak lazım: Örneğin küçük bir ihtimal olabilir ancak mesela üyenin hesabının bir başkası tarafından ele geçirilmiş olması dahi bir ihtimaldir ve hepimizin başına gelebilir.

O nedenle bu konunun kişilerin linç edilmesine dönüştürülmeden, düşüncenin tartışılması ve bunun Kadın Haklarının hukuki durumuna etkisi üzerine yoğunlaşması gerektiğini düşünüyorum.
Old 27-09-2007, 10:13   #10
avseher

Nasıl bri cevap yazılır insan şaşıyor bu mantığa.
Old 27-09-2007, 12:18   #11
Av.Ufuk Bozoğlu

Ben mesajı ilk gördüğüm de ağlamak istemiştim.

İnsan olmaktan utandığım bir mesajdı.

İnşallah sayın Admin'in dediği gibidir.

En umut dolu saygılarımla...
Old 27-09-2007, 12:41   #12
av.semire nergiz

Bence konu başlığına 'hukukçunun kadına yaklaşımı ' ndan ziyade 'normal bir insanın kadına yaklaşımı' daha çok yakışacaktı;zira normalde bir insan canım filankesi mıncıklamak istiyor yok o olmaz ben en iyisi başka birini mıncıklıyayayım demez...

Fikir beyan eden şahsın Mıncıklama hastalığından bir tabibe görünmesinde fayda var...
Old 27-09-2007, 13:37   #13
ISIL YILMAZ

Merakım linç hazırlığından kaynaklanmıyordu.
Saygılar.
Old 27-09-2007, 14:23   #14
hayyam

Admine katılamıyorum ne yazıkki..Düşünce kadar, onu ifade eden de önemli..Kaldı ki bir hukuk sitesinde bunu yazacak kadar açık!! fikirli birinin adının da açıklanmasından rahatsız olacağını sanmıyorum..Yani en azından mıncıklama fiiline maruz kalabilecek müstakbel mağdure kadar rahatsız olmaz herhalde..
Old 27-09-2007, 14:34   #15
_kübra_

Rahatsiz

Alıntı:
Yazan hayyam
Düşünce kadar, onu ifade eden de önemli..
Sayın Hayyam,
evet,düşünce kadar onu ifade eden de çok önemli...çoğu zaman kişileri düşüncelerine göre değerlendirmiyor muyuz?çünkü insanların nasıl biri olduğunu belli eden,ortaya koyan asıl düşünceleridir..ilk gördüğümde hiç bir yorum yapamamıştım çünkü ''THS kurallarına uygun''bir yorum yapamayacağımı düşündüm o an ki sinirle açık sözlü olmak,düşüncelerimizi rahatça belirtmekten anlaşılan bu ise;bence bu kadar rahat düşüncelerimizi belirtmeyelim...
En şaşkın saygılarımla
Old 27-09-2007, 15:39   #16
Veysel

Ben bu ifadeyi kullanan kişinin, bunu ciddi anlamda kullandığına kesinlikle inanmıyorum. Sizin böyle bir eğiliminiz olsa, açık-seçik genele yazarmısınız? Muhtemelen espiri yaptığını veya yapmaya çalıştığını, olsa olsa ilgi çekme adına böyle bir ifade kullandığını düşünüyorum. Tamam, hoş ifadeler değil ama, bence tepkiler abartılı...
Old 27-09-2007, 15:48   #18
av.sally

Bazen susmak, söylenen bir sürü sözden çok daha fazlasını ifade eder. Montesguieu
Old 28-09-2007, 11:14   #19
uye8490

Yazdıklarım yukarıdaki düşünceye sahip bir insanın gidebileceği noktaları ifade ediyor.Mesaj sahibiyle ilintilendirmiyorum.
Toplumdaki ortalama erkek tipi işte.Kirli,dağınık,kendine yabancı,kadınına yabancı,ezen,sömüren,döven,taciz eden ve tüm bunlardan dolayı kimseye karşı sorumlu olmayan bu sorumsuzluğunun temelini toplum nazarındaki "erkek" kavramından alan ortalama erkek tipi.
-Sekreteri taciz edecek çünkü o,onun işvereni.

-Eşini taciz edecek ,çünkü en ilkel güdülerine bir meşruiyet kazandırma aracı olarak gördüğü o "kutsal" evlilik birliği o'na o yetkiyi veriyor.Evlilik birliğinin kurulduğu andan itibaren kadını artık onun tapulu malıdır.Taciz de eder,döver,aşağılar,pasaklılığı(erkek dediğin kirletir çünkü) ve dağınıklığıyla (ben dağıtırım eşim toplar saplantısı)yaşamını zehir eder,aldatır çünkü kadın elinin kiridir,eve kapatır,çalıştırır ama maaş kartını kendisi kullanır...

Tüm bu davranışlar kaynağını toplumun o dönüp dönüp kutsadığı erkeklik kavramından alıyor.
Şaşırmadım dehşete de kapılmadım,bir söz vardır "tahsil cehaleti alır diye".Kadını ezme hakkını bizzat toplumun kendisinden alan bir erkeğin "ezme hakkından" vazgeçmesi çok ileri derecede bir kişilik gelişimini gerektiriyor çünkü.Yaşadığımız toplumda normal kişilik gelişimini tamamlayıp "birey" olma yönünde ilerleyen insan profili acaba kaçta kaçtır.

Geçtiğimiz yıllarda yılbaşında ,Taksim'de turistlere yönelik o iğrenç taciz görüntülerini daha unutmadık herhalde.Ordaki tacizcilerin her biri eminim işe, işyerindeki kızı, evindeki kadını,yoldan geçen bayanı taciz etmekle başlamışlardır.Tabi bu şekilde kişilik bozukluklarına sahip yüzlerce insan biraraya gelip "kitle psikolojisine"kendini kaptırdı mı seyreyleyin o zaman ortaya çıkan rezaleti.

Anlatmaya çalıştığım şey şu.Düşünmüyoruz,düşünmek için çaba harcamıyoruz,doğduğumuz gün içine düştüğümüz kısır döngüyü kırmak için en ufak bir istek bile duymuyoruz,"benden sonra tufan" düşüncesiyle yoğrulu bir çoğumuzun beyni, okumuyoruz,okusak da anlamıyoruz...

Biz ,toplumun bize biçtiği misyondan ,görünürde şikayetçi olsak da ,memnunuz.O misyon bizim elbisemiz olmuş çıkmış,çıkaramıyoruz.Kadın "kadın olmanın gereklilikleri" diye bir takım kuralların varlığını ve geçerliliğini kayıtsız şartsız kabul etmiş bir durumda.Kendisine dayatılan bu kadınlık misyonunu sorgulamak ,bir an için bile olsa içinden geçmez.Kıskanılmayı bir meta gibi sahiplenilmeyi ve hatta -evlilik içinde veya dışında- tacizi ,beğenilmenin bir ölçütü olarak görür.

Renkli televizyon ekranlarından,boyalı gazete sütunlarından kendisine altın tepside sunulan esareti hiç düşünmeksizin kabul eder.Aklıma geldikçe ve gördükçe beynimin kıvrımlarını bir burgaç gibi delen bir reklam var.Onlarca hatta yüzlerce kadın toplanmış ,büyük bir merakla leke çıkarıcı deterjanın marifetlerini görmeyi bekliyor.Reklam ya,deterjan en zor lekeleri bile bir anda çıkarıveriyor.Kadınların tümü hep bir ağızdan "aaaaaaaa"diye bağırıyor.(onlar böyle bağırırken ben kendimden utanıyorum)Tabi ,bir kadını bu şekilde şaşırtacak başkaca bir şey ne olabilir ki.Kadın, herhalde bilimin son bir buluşu veya filan yazarın filan kitabı ile heyecanlanacak veya şaşıracak değil.Dünya ve ülke gündemini takip etmek de erkek işi.(hoş o da sadece spor gündemini takip ediyor ya)Kadını şaşırtsa şaşırtsa bir leke çıkarıcının inanılmaz gücü veya filan kanalda yayınlanan filanca dizideki köşk sakinlerinin aşk ve gönül ilişkileri şaşırtır.

Konuyu fazla dağıttım.Toplumun bize dayattığı rolleri kabullenmekten pek de şikayetçi değiliz.Erkek çıkarları gereği kurulu düzenin kusursuz çalışmasını ister.En büyük kozu ve silahı her türlü düşkünlüğünün meşruiyet kaynağı olan erkekliği.

Kadın...Zincirlerinden rahatsız olmaya başladığı gün önünde yürüyeceği kocaman upuzun bir yol olacak.Ama dediğim gibi rahatsız olduğu gün...
Old 24-10-2007, 12:35   #20
naile

İçinden geçenleri olduğu gibi sansürsüz vermiş yazan kişi. Ama böyle düşünen azmıdır? Değildir diyorum hemen.

Çevremizde her gün konuştuğumuz bazen iyi arkadaş olduğumuz meslektaşlarımızın bile bu bakış açısına sahip olduğuna tanık oluyoruz. Yüzüne vurmuyoruz çoğunlukla ya da görmezden geliyoruz.Sekreterine yaklaşımının böyle olduğunu bildiğimiz pek çok kişi tanıyoruzdur.

Boşanmak için başvuran kadın müvekkillere yaklaşıma dikkat etmişsinizdir. Bu konuda tanık olduğumuz bakış açıları ve yaşanmışlıkları duyduğumuz olumsuz örnekler pek çok.

Yalnızca mesleğimizde mi? Hayır. Örneğin doktorlar arasında da kadına cinsel nesne olarak yaklaşımın olumsuz davranış örneklerine tanık olduğumuz gibi duyumlarımız çok fazladır.
Old 25-10-2007, 17:09   #21
iustinianus

birçok ahlaki ya toplumsal değeri özgürlükçü-yoğun yorumlarıyla -her ne kadar bu niyette olmasalar bile-bertaraf etmeye çalışan hukukçu arkadaşlarımız acaba bu yazıyı düşünce ve ifade özgürlüğü ve mağdurun rızası hukuka uygunluk sebebi kapsamında değerlendirmezler mi?yoksa bunun kendi cinsiyetinden olan bir kimseye karşı yapıldığı için mi bu tarz düşüncelerinden bir kez olsun ayrılıyorlar?merak ediyorum doğrusu..
Old 25-10-2007, 19:40   #22
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Yorumsuz

Alıntı:
26-09-2007 21:10
iustinianus

kesinlikle ahlak dışı bir ifade ve ahlaksızlığın yaptırımı olmadığındandır ki müdahale mümkün olamamıştır.belki de bazılarınca özgür bir düşünce ifadesi olarak yorumlanabilir.olur mu olur.

Alıntı:
Bugün 18:09
iustinianus

birçok ahlaki ya toplumsal değeri özgürlükçü-yoğun yorumlarıyla -her ne kadar bu niyette olmasalar bile-bertaraf etmeye çalışan hukukçu arkadaşlarımız acaba bu yazıyı düşünce ve ifade özgürlüğü ve mağdurun rızası hukuka uygunluk sebebi kapsamında değerlendirmezler mi?yoksa bunun kendi cinsiyetinden olan bir kimseye karşı yapıldığı için mi bu tarz düşüncelerinden bir kez olsun ayrılıyorlar?merak ediyorum doğrusu..
Old 26-10-2007, 17:18   #23
iustinianus

net olarak anlayamadım ama sanırım,toplumsal ahlak yönünde bir savunma yapmış olduğumu anlayamadınız ya da yazdıklarımı üzerinize alındınız.
Old 26-10-2007, 20:04   #24
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.iustinianus

Mesajlarınızı;benim anlayamama veya alınma ihtimalimle değilde ,kendi düşüncelerinizi daha anlaşılır ve çelişkisiz hale getirerek aktarmanızın daha yararlı olacağını düşünüyorum.

Neden mi?

Tartışmaya neden olan satırlar şunlardı:

Alıntı:
Büroma bir sekreter alırsam onu mıncıklıyacağımdan kuşkum yok.

Bir hukukçu ile özelliklede bir avukatla evlenirsem bu durum sorun yaratabilir. İyisi mi bir avukatla evlenir onu mıncıklarım.

Siz bu satırlara şöyle yanıt yazmıştınız:
Alıntı:
26-09-2007 21:10
iustinianus

kesinlikle ahlak dışı bir ifade

Sonraki mesajınızda ise şöyle devam ediyorsunuz:

Alıntı:
düşünce ve ifade özgürlüğü ve mağdurun rızası hukuka uygunluk sebebi kapsamında değerlendirmezler mi

Buradan ne anlamalı?

Yazılan satırların ahlakdışı olarak nitelendirmesi konusunda fikrinizi mi değiştirdiniz?

Düşünce ve ifade özgürlüğü adına bir hukukçu,aklına gelen her şeyi, hiç bir sınırlama olmaksızın yazabilir mi?

Mağdurun rızası varsa,o zaman mağdurdan bahsedilebilir miyiz?

Sekreteri "mıncıklamak" iş ilişkisi içinde hukuka uygunluk yaratır mı?

Alıntı:
birçok ahlaki ya toplumsal değeri özgürlükçü-yoğun yorumlarıyla -her ne kadar bu niyette olmasalar bile-bertaraf etmeye çalışan hukukçu arkadaşlarımız

Tartışmaya konu satırları eleştirmek ahlaki ve toplumsal değeri bertaraf etmek midir?

Ahlaki değerleri bertaraf eden sahi hangi taraftır?

Hangi taraftır?
Old 29-10-2007, 16:18   #25
iustinianus

beni gerçekten yanlış anlamakta ısrar ettiğinizi düşünüyorum.mantıki bağlantılı olan ifadelerimi birbirinden ayrı düşünürseniz hatta ikinci mesajımdaki ifadeleri de ayırarak değerlendirmeye kalkarsanız tabii olarak yanlış sonuca ulaşırsınız.halbuki ikinci mesajımı anlamak isteseydiniz ve bir bütün olarak düşünüp yorumlasaydınız beni gerçekten anlayacaktınız.şöyle ki:
ilk olarak;tartışma konusu ifadeye ahlaki bakımdan karşı çıkacak ilk kişilerden birinin de ben olacağıma hiç şüphem yok.ikinci nokta;yorumlarıyla hukuku alanını sınırsızcasına genişletme niyetinde olup ahlak alanını daraltmaya çabalayan hukukçu tipini eleştirdiğimi belirtmek ve sözkonusu ifadenin bahsedilen hukuki terimlerle hukuka uygun hale getirilip getirilemeyeceğini acizane bir iğneleme suretiyle bu tip hukukçulara sormak istedim.son olarak belirtmek isterim ki düşünce ve ifade özgürlüğüne ve mağdurun rızasına vurgu yaparak beni anlamak istemediğinizi vurgulamayınız ve de vermek istemediğim anlamda bana hukuk dersi vermeye çalışmayınız..
Old 29-10-2007, 17:18   #26
avacem

Öncelikle bunu yazan(sekretere tacize dair mesajı kastediyorum )kim olursa olsun kınıyorum.
Ancak şunu da belirtmek isterim.Bu mesajı yazanın bir bayan taciz etmeyi düşündüğününde bir erkek olmasını kimse düşünmüş değil şimdiye kadar.
Lütfen kınanacak olayı kınayalım, ama toplumda yapılmış her kötü örneği de erkeklere mal etmeyelim.Bizi diğer meslek gruplarından farklı yapan özelliğimiz çok yönlü ve özellikle tarafsız düşünebilmemizdir.
Tacizin her türlüsüne kime karşı yapılırsa yapılsın karşı olduğu mutekrar belirtiyorum.
Old 29-10-2007, 17:31   #27
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
düşüncenin eleştirilmesinin de düşünce sahibine hakaret etmeden yapılabilmesi gerekir.

Ortada bir "düşünce" bulunmadığından, düşünce sahibine hakaret etmeden eleştirilemeyeceği kanısındayım. Bu nedenle susuyorum.
Old 03-12-2007, 11:29   #28
Mustafa ÖZCAN

Varsayılan Dervişin fikri neyse zikride odur.

Arkadaş boş bulunmuş fikrini söyleyivermiş.

Ama varya bu mahiyette düşünen ve hatta uygulayan erkek meslektaş sayısı az değil bence. Üslup bozuk, söylem bozuk kariyere mesleğe yakışmayacak tarzda..

Mıncıklama Mıncıklayarak yaklaşıyor demekki..

Onuda mıncıklayacak ve mıncıklamanın ne olduğunu öğretecek bir mıncıkcı onada lazım

Ne dersiniz.

Saygılar...

Old 03-12-2007, 16:18   #29
Envanter

Alıntı:
Alıntı: Büroma bir sekreter alırsam onu mıncıklıyacağımdan kuşkum yok.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...398#post120398

Aklıma yazacak hiç bir şey gelmedi. Yanlış siteye mesaj göndermiş olabilir mi diye düşünmeden edemiyorum.
Zaten silinerek en güzel tepki verilmiş. Tekrar açılması gereksiz. Hukukçular olarak nitelikli insanlar olma yolunda saygınlık kazanmaya çalışırken, saygıdeğer üyelerin görüşlerinde de "aferin, bravo, ne güzel yazmış" diyen çıkmaz. Bu yüzden tekrar açılması gereksiz ve saçma olmuş.

Alıntı:
Ne düşünüyorsunuz?
Kınıyorum efendim.
Old 05-12-2007, 17:02   #30
üye10245

bunu bir erkeğin düşünmesi doğal olabilir. hemen linçe kalkışmayalım. düşünceye kilit vurulamaz.

ancak bunu bir erkeğin düşündükten sonra, çeşitli planlar !?! yapması, sonra bunları dile getirmesi, en açık şekilde fantazilerini gerçekleştirmek için bir yol haritası çıkarması, eleştirilmesi gereken bir noktadır.

konunun ikinci önemli kısmı bunu bir hukukçunun yapmış olması. aslında bunu hukukçu değilde herhangi bir meslek mensubunun yazmış olmasıda aynıdır.

barbarlık buradadır. ilkellik, çağının insanı olamama işte budur.

tekrarlıyorum, düşünce çok farklıdır, ancak bu eylem planı bir barbarla karşı karşıya olduğumuzu gösterir.

saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi