Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

anne baba sağken miras payına tedbir

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-02-2013, 10:58   #1
Evrim Yıldız

Soru anne baba sağken miras payına tedbir

merhaba
biri 28 diğeri 17 yaşında olan iki kız kardeşin anne ve babası ayrı yaşamakta, kızlar baba ile birlikte kalmaktadırlar. Baba 67 yaşında ve eve çöpten bulduğu eşyaları getirip biriktiriyor. Kızlarla herhangi bir iletişim yok salonda giyinip soyunuyor maddi ve manevi olarak hiç bir ihtiyaçlarını karşılamıyor. Anne de aynı şekilde ilgisiz, baba ile ayrılma sebepleri bir yere yüklü bir miktarda para bağışı yapmış olması. Her ikisi de emekli olup malvarlıkları gayet iyi durumda, kısacası kızlar varlık içinde yokluk çekiyorlar. Bu durumda yapılabilecek herhangi bir şey var mıdır?
Cevap veren meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 21-02-2013, 11:20   #2
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Evrim Yıldız
merhaba
biri 28 diğeri 17 yaşında olan iki kız kardeşin anne ve babası ayrı yaşamakta, kızlar baba ile birlikte kalmaktadırlar. Baba 67 yaşında ve eve çöpten bulduğu eşyaları getirip biriktiriyor. Kızlarla herhangi bir iletişim yok salonda giyinip soyunuyor maddi ve manevi olarak hiç bir ihtiyaçlarını karşılamıyor. Anne de aynı şekilde ilgisiz, baba ile ayrılma sebepleri bir yere yüklü bir miktarda para bağışı yapmış olması. Her ikisi de emekli olup malvarlıkları gayet iyi durumda, kısacası kızlar varlık içinde yokluk çekiyorlar. Bu durumda yapılabilecek herhangi bir şey var mıdır?
Cevap veren meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.

Soru (konu) basliginizi dogru bulamadigim gibi, bu basligin hatirlattigi yollara bir mirasçi basvurdugu takdirde, murisin veya murislerinin baska turlu davranmalarina vesile olabilecek ve muris öldugunde açacagi davalarda kendisine hiç de hakli gözuyle bakilmayacaktir,,, Kolay gelsin,,,
Old 21-02-2013, 17:06   #3
AV ŞEYDA

Anne ve babaya karşı nafaka davası açabilirler. Hatta hali hazırda anlatılan babanın hakkında vesayet talebinde bile bulunulabileceğini düşünüyorum.
Old 22-02-2013, 09:56   #4
Av. Şükrü

Bende baba hakkında kısıtlama kararı alınabileceğini düşünüyorum ancak bu karar ile çocukları kendilerine bir maadi çıkar sağlayabilirlermi o konuda şüpheliyim, ancak nafaka talep edilebilir bu yolla çocuklara maddi imkan sağlanabilir...
Old 22-02-2013, 10:39   #5
Evrim Yıldız

yanıtlar için teşekkürler.benim de aklıma ilk etapta bunlar geldi.28 yaşındaki kızın nafaka davası açamayacağını düşünüyorum fakat 17 yaşındaki diğer kız için ablası nafaka davası açabilir mi?yoksa önce velayetini alması mı gerekir? babanın kısıtlanacak düzeyde bir psikiyatrik rahatsızlığı yok anladığım kadarıyla
Old 22-02-2013, 11:24   #6
Av. Şükrü

28 yaşındaki kız içinde TMK 364. madde gereği nafaka talep edebilirsiniz bence.

"A. Nafaka yükümlüleri

Madde 364 - Herkes, yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan üstsoyu ve altsoyu ile kardeşlerine nafaka vermekle yükümlüdür.

Kardeşlerin nafaka yükümlülükleri, refah içinde bulunmalarına bağlıdır.

Eş ile ana ve babanın bakım borçlarına ilişkin hükümler saklıdır."
Old 22-02-2013, 11:25   #7
Av. Şükrü

kısıtlama için illa akıl hastalığı olmasına gerek yok, medeni kanunun 406. maddesi olayınıza uygun olur kanısındayım.

"II. Savurganlık, alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı, kötü yaşama tarzı, kötü yönetim

Madde 406 - Savurganlığı, alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı, kötü yaşama tarzı veya malvarlığını kötü yönetmesi sebebiyle kendisini veya ailesini darlık veya yoksulluğa düşürme tehlikesine yol açan ve bu yüzden devamlı korunmaya ve bakıma muhtaç olan ya da başkalarının güvenliğini tehdit eden her ergin kısıtlanır."
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi