Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Gsm operatörünün sorumluluğu-Mobil İmza

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-04-2011, 15:00   #1
av.suna

Varsayılan Gsm operatörünün sorumluluğu-Mobil İmza

Öncelikle vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.Ben bir konuda çok çıkmazdayım bir kaç üstada danıştım fakat fikir birliğine varamadık.
Sizlerden yardım bekliyorum.Olay şöyle:
Müvekkil mobil imza için yetkili bayiden başvuruda bulunuyor.Gsm operatörünün internet sitesinde işlemlerin en geç 2 hafta içinde tamamlanacağı yazıyor.Müvekkil 1 ay beklemesine rağmen sonuç alamıyor.Müşteri hizmetlerini arıyor.Müşteri hizmetleri çözülecek deyip 1 ay daha bekletiyor.Müvekkil müşteri hizmetleriyle sürekli iletişim halinde bu süreçte.İlk başvuru sırasında teslim ettiği evrakları tekrar istiyor müşteri hizmetleri.Müvekkil hepsini tekrar faxlıyor.Fakat yine sonuç yok.En sonunda öğreniyor ki bütün bu faxları bayiden göndermesi gerekiyormuş.Bayiden tekrar başvurunca aynı gün mobil imza aktif oluyor.Ama müvekkil mobil imzası olmadığı için beklediği bir işten oluyor.Ben müvekkilin zararlarını tazmin noktasında dava açacağım.Sormak istediğim görevli mahkeme Tüketici Mahkemesi mi yoksa Asliye Hukuk Mahkemesi mi?Ben BK.106 ya dayanmayı düşünüyorum.Ayrıca bu durumu ayıplı hizmet sayabilirmiyiz? Davalı olarak bayii ile beraber gsm operatörünüde mi göstermem gerek?Müşteri hizmetlerinin sorumluluğu için davalı kimi göstermem gerek?
Birazcık çok oldu sorularım galiba ama çok karıştı kafam. Yeni bir meslektaşınız olarak yardımlarınızı bekliyorum.Şimdiden TEŞEKKÜRLER...
Old 26-04-2011, 08:55   #2
tunak

üstad kolaylıklar,

daha önce bir gsm operatöründe çalışmış bir vekil olarak yazıyorum. operatörler; bayiiler ile yaptığı anlaşmalarda bayiler için son derece ağır şartlar koyup, kendilerine de dava ikamesi halinde rücu edeceklerini açıkça belirliyorlar, bu konuda operatörler bayiilerin yaptıklarından müteselsilen sorumlu olup, konuyu belki de dava öncesi dahi çözüm için size yanaşacaklardır. nitekim bizde dava açılmasın diye, son derece farklı tekliflerde bulunuluyordu..
sorunuz kapsamında; tüketici mahkemesinde dava ikame etmek daha yararlı olur kanaatindeyim, onlar da TTK gereği tacir olduklarından ve yarı ticari bir iş olduğundan Ticarette görülmeli diyeceklerdir. ancak sizin şirket ile imzaladığınız sözleşmede tüketici olduğunuz açık, zaten yargıtay da tüketici olduğunuzu düşünüyor, nitekim haksız şart maddelerini ona göre iptal ediyor vs..

sonuç olarak, tüketici kanunu çerçevesinde, tüketici mahkemesinde; operatörler için çıkarılmış özel yönetmelikler de göz önünde tutularak, hem bayiiye hem de şirkete dava açın.. nitekim internet sitesinde dahi yazıyorsa, elleri çok zayıf kalacaktır.

saygılar- sevgiler.
Old 26-04-2011, 09:03   #3
Av. Engin EKİCİ

Sayın av.suna;

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 'Ayıplı Hizmet' başlığı altında düzenlenen 4. maddesinin ilk fıkrasına(Değişik madde: 06/03/2003 - 4822 S.K./4. md.) göre; "Sağlayıcı tarafından bildirilen reklam ve ilânlarında veya standardında veya teknik kuralında tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan ya da yararlanma amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren hizmetler, ayıplı hizmet olarak kabul edilir."

Düzenlemeye göre, hizmetin öngörülen süre içerisinde verilememesi kanaatimce tüketicinin ondan beklediği faydayı ortadan kaldıran hukuki bir eksiklik olarak değerlendirilebilir ve bu anlamda ihtilafın giderilmesi tüketici mahkemelerinin görev alanına girer.

Gsm operatörüne ve bayiye birlikte dava açmanızın uygun olduğu düşüncesindeyim. Gsm operatörü, internet sitesinde işlemleri iki hafta içerisinde sonlandırma taahhüdünde bulunup bunu gerçekleştiremediğinden, bayi ise yeterince ve doğru yönlendirmede bulunmadığından sorumludur.

Saygılarımla..
Old 26-04-2011, 14:04   #4
av.suna

Sn. Tunak ve Engin Bey her ikinize de yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.Mesleğe yeni başlayınca bazı konularda cesarete ihtiyacımız oluyor.Sizlerin cevaplarından sonra daha bir emin oldum.Artık davayı açabilirimTekrar teşekkür ederim.İyi çalışmalar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi