Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Fakülteden 4 yılda mezun olmak

Yanıt
Old 08-08-2008, 13:37   #151
hülya korkmaz

Bence de 4 yılda mezun olabilmenin çok önemi yok;önemli olan 4 yılda ya da daha uzun sürede fakülteden ne alabildiğin ne kadar öğrendiğindir.saygılar...
Old 08-08-2008, 14:39   #152
ahmetcabukel

Merhabalar arkadaşlar.
Bir fakülteyi 4 yılda bitirmek tabi ki ölçü olmamalıdır. Malumdur ki eğitim sistemimizdeki aksaklıkların üzerine fakülteler hatta sınıflar arası farklarda eklenince görüyoruz ki 4 yılda bitirmek zaten olanaksız hale gelmektedir kimi yerlerde hatta araştırma görevlisi olmak için yeni getirilen diploma notunun 2.50 olması zorunluluğu başlı başına elemek istenen taze ve şanssız fakat çok bilgili ve başarılı hukukçuları kriterlerle yok etmeye çalışmaktan öteye gitmemektedir. Eğer biz sadece aldığımız notlara göre değerlendirilecek isek o zaman sistemi göz ardı etmekten ibarettir. Bu durumda göz önüne alınması gereken kişinin derste aldığı notlar değil hayata bakışındaki düşünceler olmalıdır ve bu da basta söylemiş olduğum o duvardaki yazıyı yazan zihniyetin ne kadar dar bir hayat görüşü olduğunu açık net göstermektedir.
Teşekkür ederim...
Old 09-08-2008, 12:03   #153
sarman

bana göre hukuk fakültesinin 4 senede bitirilmesi bir işe (ben olsam hukuku 3 senede bşle bitirmiş olsam orada çalışmam) girmek için kriter sayılamaz. önemli olan kaç senede bitirdiğin değil bitirdiğin süre içinde kendini ne kadar geliştirebildiğindir. Bu ilanı veren şirketin boyle bir ilanı yayınlayarak hukuku normal dönemde bitiremeyenleri küçük düşürdüğünü düşünüyorum. ki şu anda hukuk için uygun görülen 4 yılın 5 yapılması gerektiğini düşünüyorum.

teşekkürler
Old 09-08-2008, 20:42   #154
mehmet ali uyumaz

bence zaten hukuk fakültelerinin 4 sene olması bizleri zorlayan faktörlerin en başında geliyor.dersler 5 seneye yayılarak verilmeli.1.sınıfta hukuka hazırlık dersleri verilmeli.4 senede bitiren arkadaşlara deha gözüyle bakıyorum.ben 5. seneye uzattım.ama unutmamak gerekir ki 4 yada 5 senede bitirmekten çok kendimizi hukuk açısından nekadar yetiştirebildiğimiz önemlidir....
Old 10-08-2008, 20:12   #155
hakimm

merhaba!! bence okul öyle ya da böyle bitirilir önemli olan o süre içinde kendimiz nasıl yetiştirdiğimiz o süre zarfını nasıl değerlendirdiğimiz değil midir?
Old 13-08-2008, 13:52   #156
avrupayakası

günümüzde istanbul hukuk fakültesini bitirme süresi uzatmalarla toplam 7 yıldır..kişi ister 4 yılda ister 7 yılda isterse de alttan ders alarak 3 yılda bitirebilme imkanına sahiptir..kişinin 7 yılda bitirmesi onun için elbetteki dezavantaj değildir..hatta birçok arkadasımız işte calıstıkları için uzatmaktadırlar..ancak bir kişi de işe girerken bunu belirtMİŞ ise bunda bir sakınca görmemekteyim..çünkü bu bir kriterdir ve bunu belirtebilir..belki de amacı calıskan olduğunu göstermektir,ama iş hayatı ile okul hayatı bambaşkadır..ben de 4 senede bitirdim ama herhangi bir artısını görmüyorum,tek artısı ailemden laf duymamıs olmamdır=D
Old 18-08-2008, 19:48   #157
duygu.ak

okuldaki başarı akademisyenler için önemlidir bence.bir avukatın ya da diğer hukuk uygulayıcılarının başarısında etkili değil...bununla beraber 4 senede bitirmek mükemmel olmalı.hele de istanbulsa........saygılar
...
Old 21-08-2008, 00:41   #158
üye25553

ilk senem olacak ama daha başlarken 4 senede bitmeyeceğine eminim..
Çalışmayı sevenine rastlamadım ama ben o rastlamadıklarımdan da öteyim ders çalışma konusunda..
Biter gider su akar yolunu bulur..
Önemli olan kişisel gelişimini nasıl tamamladığındır..
Old 21-08-2008, 09:28   #159
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
ilk senem olacak ama daha başlarken 4 senede bitmeyeceğine eminim..

Başarmanın ilk adımı, başaracağına inanmaktır.
Old 21-08-2008, 10:31   #160
Av.Mehmet Saim Dikici

Dört yılda mezun olmak kuşkusuz normal olanıdır.
Ben 5 yılda mezun olabildim. Ama anormal bir durum yok.
Old 21-08-2008, 10:35   #161
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Alıntı:
Stj. Av. Emin Bey of Yüreğimden Fışkıranlar/Beynimden Fırlayanlar
Sizce bu şansmı zeka mı çalışkanlık mı? Bence cevap hiçbiri delilik olsa gerek

Ben de zaten "hiçbirisi", yani bu soruda cevap olsa olsa "delilik" olur diye düşünmüştüm. Siz neden "bence cevap hiçbirisi" dediniz ki? Ben zaten içimden "delilik" seçeneğini seçmiştim.
Old 21-08-2008, 10:48   #162
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Başarmanın ilk adımı, başaracağına inanmaktır.

Sayın Aladağ,

O kadar beylik veciz sözler yazıyorsunuz ki, okuduğum an "Mozole'ye ne zaman ve nasıl çelenk koyacağım" diye telaşlanıyorum. Yani böyle bir ortamdaymışım hissine kapılıyorum!
Old 21-08-2008, 10:56   #163
Av.Cengiz Aladağ

Rahat olun sayın Saim, çelengi sayın Köşger'in mezuniyet törenine yollarsınız.
Old 21-08-2008, 11:01   #165
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Hem de 4 yıl sonra

Su, bu! ne yapacağını kestirmek kolay değil. Akacağı yol inşallah düzgün ve rahat bir yol olur.
Old 21-08-2008, 13:34   #166
Av.Ahmet DELİKANLI

Varsayılan Selamlar...

Konu gerçkten güzel; ama bir o kadar da tartışılmaya değersiz.Bu kabalığımı affedin; fakat 4 yılın kriter olmayacağını hepimiz örnekleriyle biliyoruz.

Bana göre tek avantajı var.O da erken bitirmiş olmak.Okulu ben de uzatan biri olarak 1 yılda neler kazandım:

-Hukukevi.net'i kurdum
-İngilizce konusunda kendimi geliştirdim
-Bir çok araştırma yaptım
-Bitiren diğer arkadaşlarım gibi bir boşluğa düşmedim
....
...
..

Sayarak bitiremeyeceğim daha bir çok şey....

Şimdi karar verebilirsiniz arkadaşlar
Old 21-08-2008, 15:36   #167
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Adelkan_55
Konu gerçkten güzel; ama bir o kadar da tartışılmaya değersiz.Bu kabalığımı affedin; fakat 4 yılın kriter olmayacağını hepimiz örnekleriyle biliyoruz.

Bana göre tek avantajı var.O da erken bitirmiş olmak.Okulu ben de uzatan biri olarak 1 yılda neler kazandım:

-Hukukevi.net'i kurdum
-İngilizce konusunda kendimi geliştirdim
-Bir çok araştırma yaptım
-Bitiren diğer arkadaşlarım gibi bir boşluğa düşmedim
....
...
..

Sayarak bitiremeyeceğim daha bir çok şey....

Alıntı:
Hukukevi.net'i kurdum

Hukuk Fakültesine kayıt olmadan da kurabilirdiniz. Hadi kayıt oldunuz, diyelim. Siteyi kurmanız 1 yıl mı aldı ki okulu uzatma bahaneniz oldu. Bu bahaneye göre Sayın Admin, hukuk fakültesini 1000 yılda bitirme hakkını elde etmiş olur.

Alıntı:
İngilizce konusunda kendimi geliştirdim
Okulu 4 yılda bitirip ingiliz bülbülü gibi şakıyanları gördüm.

Alıntı:
Bir çok araştırma yaptım
Bunu test etme şansı tanımalısınız.

Alıntı:
Bitiren diğer arkadaşlarım gibi bir boşluğa düşmedim

Ben 4 yılda bitirdim. Boşluğa düşmedim. Düşeni de görmedim.

Alıntı:
Sayarak bitiremeyeceğim daha bir çok şey.

Gördüğünüz üzere yukarıda yazdıklarınız tatmin edici değil. Diğerlerini merakla bekliyorum.

Alıntı:
Neye karar vermeliyiz? Okulu 4 yılda bitirmeye mi, 5 yılda bitirmeye mi?
Old 21-08-2008, 15:46   #168
sarman

okulu 4 senede bitirmek ya da uzatıp 5 ,6 hatta 7 senede bitrmek tartıştıgımız konu buydu sanırım; ancak konu giderek arap saçına dönmeye başladı. buradaki amaç okulu 4 senede bitirmek bir avantaj sağlamalı mı sağlamamalı mı konusuydu ancak; görüyoruz ki konu artıık ana fikrinden uzaklaşmış bulunmaktadır. sayın adelkan_55 okulu 5 senede bitirmiş oldugunu belirtiyor ve bu artık 1 senenin kendisi acısından epey verimli geçtiğini anlatıyor. şimdi sorum şu size hem okulu 4 senede bitirip hem de bu dediğiniz gelişmeleri okudugunuz 4 sene içinde yapmak mümkün mü değil mi. bana göre bunları okulu 4 senede bitirip de yapabiliriz önemli olan kişinin kendini geliştirmesi değil mi? saygılar
Old 01-09-2008, 12:59   #169
Av.Nihan ŞİMŞEK

Alıntı:
Yazan zeynelcambeli
Konya'da bir Avukat abimiz 4 yılda mezun olup gelen yeni arkadaşımıza :
"Sen 4 yılda mezun olmuşsun, bu hiç bir şey öğrenmemek demek, biraz daha hukuku sindirmen gerekirdi." diye yanında çalışmasına soğuk bakmıştı.
Bence de haklı.

bu nasıl bir mantık anlayamıyorum hukuk fakültesi 4 yıldır, biz orda kanunları olması gerekenleri öğreniyoruz ama okuduğumuz okulun bitirme süresine uymamamız gerekiyor öyle mi?
çünkü derslere disiplinli bir şekilde çalışıp, hepsini zamanında olması gerektiği gibi geçersek okuduğumuz şeyi sindiremiyoruz bunu mu demek istediniz?
bu mantık en başta hukukla çelişiyor.
Old 01-09-2008, 23:19   #170
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Fakülteden 4 yılda mezun olmak

Alıntı:
şimdi sorum şu size hem okulu 4 senede bitirip hem de bu dediğiniz gelişmeleri okudugunuz 4 sene içinde yapmak mümkün mü değil mi. bana göre bunları okulu 4 senede bitirip de yapabiliriz önemli olan kişinin kendini geliştirmesi değil mi? saygılar

Aslında sorun burada;

Fakülteden mezun olunur. Ama hukukçu olmak için hukukla ilgilenmek gerekir. Mezun olmak hukukçu olmaya yetmez.

Mevzuat takip edilecek, gelişmeler takip edilecek, gerekçelerin hayata ne kadar uyduğu, gerekçenin nasıl anlaşılması gerektiği takip edilecek.

Bir de yasanın yorumu yapılacak. Genel sistematikle karşılaştırılarak.

Zor iş.

en iyisi başkaları uğraşsın.
Old 15-09-2008, 17:13   #171
Av.M.Emre

Aranabilecek tüm kriterlerin, birden fazla kişide mevcut olduğu görülmüş olacak ki böyle bir kriter şart koşulmuş
Old 06-10-2008, 17:24   #172
THXT

Bu kesinlikle bir kriter olamaz. Bu konuyu kriter olarak alanlara şaşırıyorum, kusura bakmayın. Bu nasıl bir kriter olabilir sevgili THS üyeleri? 4 senede bitirenlerin diplamalarına nazar boncuğu takıp, altın harflerle mi adlarını yazıyorlar? 4 senede bitiren de, 3,5 senede bitiren de, 5-6-7 senede bitiren de sonuçta aynı diplomayı alarak mesleğine atılıyor. Haaa, başarılı olur ya da olmaz o artık kendi bilgilerine ve biraz da koşuşturmalarına, isimlerini duyurlamalarına bağlı. Ama allah aşkına yapmayın, 4 senede bitirmek bir kriter olamaz. Teşekkürler.
Old 06-10-2008, 22:34   #173
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan THXT
Bu kesinlikle bir kriter olamaz. Bu konuyu kriter olarak alanlara şaşırıyorum, kusura bakmayın. Bu nasıl bir kriter olabilir sevgili THS üyeleri? 4 senede bitirenlerin diplamalarına nazar boncuğu takıp, altın harflerle mi adlarını yazıyorlar? 4 senede bitiren de, 3,5 senede bitiren de, 5-6-7 senede bitiren de sonuçta aynı diplomayı alarak mesleğine atılıyor. Haaa, başarılı olur ya da olmaz o artık kendi bilgilerine ve biraz da koşuşturmalarına, isimlerini duyurlamalarına bağlı. Ama allah aşkına yapmayın, 4 senede bitirmek bir kriter olamaz. Teşekkürler.

Forumdaki mesajların tümünü okumadan yanıt yazdığınız izlenimini edindim. Çünkü tüm sorularınızın yanıtları önceki mesajlarda var. Fakülteyi 4 yılda bitirmiş olmak, bal gibi de ölçüt olabilir iş ilanlarında. Ama elbette ilk ölçüt, Türkçe'yi doğru kullanmak olmalı.
Old 07-10-2008, 16:19   #174
ARİF MUTLU

Varsayılan 4 Yilda FakÜlte Bİtİrmek

Bu ilanı veren arkadaşa sadece gülüyorum. Hukuk fakültesini 4 yılda bitirmek iyi bir hukukçuluğun kriteri asla değildir olamazda. Okulu 4 yılda bitirmiş ancak uygulamada herşeyden bi haber o kadar çok arkadaş varki.
Old 07-10-2008, 22:22   #175
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan aqua
Ben de 4 yıl da bitiriyordum ama malüm Nisan Mayıs aylarının aşkları ve ardından da ileride ceza hukuku ile ilgilenmeyi düşündüğümden 15 günlük gözaltı pratikleri ve kısa süreli Bayrampaşa Cezaevi stajlarında geçirmek durumunda kaldığımdan 5. yılda Eylül ayında bitirebildim okulu.Keşke şimdi okul günlerinde olsaydık...

Ne mutlu bana, stajı önceden yapacak, fakülteye sınavsız girecek ve 4 yılda bitirecek kadar İNEK ÖĞRENCİYDİM.

İleride ben de avukat olursam, iş başvurusu yaptığımda zorlanmam belki.

Ömer Kavili

" Hak, huk, HUKUK; gak, guk, GUGUK!!! "
Old 07-10-2008, 22:29   #176
THXT

Türkçeyi tam olarak kullanımımda yanlışlarımın olabileceği konusunda herhangi birşeyi reddetmiyor, yaptığım bir hata da varsa ayrıca tüm forum okuyucularından da özür diliyorum sayın Av. Cengiz Aladağ. Metni ve forumda yazılanların çoğunu okudum, iş ilanları ve cv'ler için böyle bir kriterin yazılması ve konulması sadece garibime gidiyor. Başka meslek dalları için söylediklerinize sonuna kadar katılabilirim. Fakat bir avukatın "ben bu fakülteyi 4 senede bitirdim..." gibi bir başvuru konuşmasını aklımda canlandırdığımda biraz tuhaf oluyor. Arkabağlarıma ait 2 büroda şu ana kadar yanımızda staj yapan kişileri staj sonrası işe alırken veya bir avukatı yanımızda çalıştıracağımız zaman fakülteyi kaç senede bitirdiğini sordukları hiç hatırlamıyorum. Bizim büromuzda çalıştırdığımız/çalıştıracağımız kişilerde kriter olarak; konulara hakim mi, iş bitiriciliği nasıl, karakteri yerinde mi, karşı taraf ve davasını yürüttüğümüz kişi ile diyalog kurabiliyor mu,bu diyalogtaki hal tavır ve konuşması nasıl, ikna kabiliyeti nasıl... gibi şeyler kriter alınıyor ve bu güne kadar da bu kriterler ve çalışanlarımız sayesinde bürolarımız hiç bir zaman bir maddi/manevi kayıp yaşamadı. Ama 4 senede mezun olma kriterini bu güne kadar hiç duymadım. Teşekkurler. Saygılarımla.
Old 07-10-2008, 23:32   #177
Av.Cengiz Aladağ

4 yıllık bir fakülteyi 4 yılda bitirememek bir başarısızlıktır. İşveren, işe alacağı kişileri, o güne kadarki yaşamlarında başarılı olanlar arasından seçmek ister. Bu çok doğal. Bence sayın Admin'in mesajından ( http://www.turkhukuksitesi.com/showp...7&postcount=59 ) sonra bu forumda yazılacak bir şey kalmamasına rağmen, 4 yılda bitiremeyen ya da halen öğrenci olan üyelerin dayanaksız karşı çıkışları nedeniyle tartışma devam ediyor.
Old 07-10-2008, 23:50   #178
Adli Tip

Forumu 4 yılda bitirememek de bir başarısızlık mı yani?
Old 08-10-2008, 08:28   #179
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Forumu 4 yılda bitirememek de bir başarısızlık mı yani?

Forumu da en geç 4 yılda bitirmek şarttır.

Hukuk Fakültesi 4 yıllık bir fakülte ise 4 yılda bitirilmemesi "başarız bir öğrencilik" olarak nitelendirilebilir.

Avukatlık, Hakimlik veya Savcılık öğrencilik değildir. Bu itibarla 4 yılda bitiremediği halde meslekte çok başarılı olmuş, olan ve olacak hukukçular olabilecektir.
Old 08-10-2008, 10:25   #180
mystery_a

4 yılda bitirmek asla marifet değildir.. ben dipnotlara varana kadar çalışıp gercekten bişeyler öğrenerek bitirdim, bir çok arkadasım kırtasiye notuyla bitirdi.. sonuçta hepimiz 4 senede bitirdik, kim buna bir kriter diyebilir ki?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi