Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Fakülteden 4 yılda mezun olmak

Yanıt
Old 05-10-2007, 09:48   #1
Av_Ece Altunay Önal

Varsayılan Fakülteden 4 yılda mezun olmak

Adliye duvarına ilan veren bir meslektaşımızın, verdiği ilanda "fakülteden 4 yılda mezun olma"yı kriter olarak belirtmesi bana biraz tuhaf geldi ve diğer üyelerin de fikrini almak istedim.Acaba fakülteyi 4 yılda bitirmiş olmak sizce kriter olabilir mi??
Old 05-10-2007, 21:57   #2
deno

Hukuk fakültesini tam zamanında bitirmeyi ben bir kriter olarak görmüyorum ve alanında inanılmaz işler gerçekleştirmiş avukatların da bunu dikkate alacağını düşünmüyorum.Yani ilköğretimde ve ya lisedeyken okulu tam zamanında bitirmek öncelikli hedefimizdi.Sadece bizim için değil üstelik herkes için.İnsanlar hayatımızın geri kalanına bunun şekil vereceğini düşünürdü.Doğru ya da yanlış,esas konumuz bu değil zaten.
Üniversite için ben diğer kriterlerin daha öncelikli olduğunu düşünüyorum.Yani 4 yılda bitirmek bize sadece zaman kazandırır,diğerlerinin yanında.Ama sadece zaman doğrusu.
Başarılı bir avukat olmak içinse niye not ortalamamıza bakılsınki.''Lisemdeki sınıf birincilerinin birçoğunun üniversite sınavında başarısız olduğunu gördüm zamanında.''
Okulu 4 yılda bitirmek ya da çok iyi bir diploma notuna sahip olmak bizi başarılı bir avukat yapmaz -hele birde eğitim sistemimizin ezberci bir zihniyete dayalı olduğu düşünülürse-,sadece çalışkan bir öğrenci yapar.
Yani eğer yapabiliyorsan 4 yılda bitirirsin ve mesleğe adım atarsın.Ama 4 yılda bitiremiyorsan bu seni diğerlerinin yanında kötü avukat yapmaz, yapmamalı da.
Teşekkürler..
Old 06-10-2007, 02:46   #3
Av.Ahmet DELİKANLI

Varsayılan Bende ^^deno^^ arkadaşıma katılıyorum...

Hukuk fakültesini uzatan bir öğrenci olarak konusuyorum burda.Bundan 1 ay öncesine kadar bütün karamsarlıkları, yıkıntıları hep içimde barındırdım ve bu genç yaşıma rağmen sanki ömrümder bir 10 yıl alınmış gibi oldu 1ay sonrası yani bugüne baktığımda ise farklı arayışlar içindeyim kendimi diğer mezun olan arkadaşlarımdan nasıl farklı yapabilirim ,nasıl kendimi geliştirebilirim çabası içerisindeyim benim için büyük bir kayıp değil ama yinede uzattığımı öğrendiğim zaman gerçekten üzüntü içindeydim kabuğuma çekilmiştim şimdi yeniden doğuyor gibiyim...Hiç pişman değilim şu an hala öğrenci olmanın vermiş olduğu olanakları kullanmak istiyorum bu konuya değindiğiniz için size minnettarım iyi geceler...
Old 06-10-2007, 10:16   #4
Av.Nebi

Bende 4 yılda mezun oldum ama öyle bi ilan varsa açıkcası komik buldum 7 senede bitirip başarılı olan bir çok avukat arkadaş var
Old 06-10-2007, 10:49   #5
esimseref

4 yılda bitirmek bir kriter değildir.Çünkü hayatta karşımıza çıkan bazı olaylar istemediğimiz durumları ortaya çıkmasına sebeb olur
Old 06-10-2007, 11:44   #6
Av.Nur

Yapmayın arkadaşlar, bu kriter olamaz. En azından kesin bir sonuç vermez sadece bunu ele almak.
Kimi arkadaşlarımız vardır ve aslında onların çoktan mezun olup gitmesi gerektiğini düşündüğüm halde, program 4 yıllık eğitim ve sınavları gerektirdiğinden 4 yılda mezun oldular. Kimi arkadaşlarımız 5 sene hatta daha fazlasında, ama mesleklerindeki başarı yahut titizliklerini bu belirlemedi. Çalışma hayatında tanımadan bu şekilde kurallar yanlış değerlendirmelere götürebilir.
Hatta bunca yıl sonra düşünüyorum da durumumu oldukça vahim buldum. Neyse ki kimse bu şekilde değerlendirmemiş işime başlarken beni. Ben 4 yılda değil, 5 yılda değil, Eylül'de mezun olanlardanım! Eyvahlar olsun, senin bu ortalama halin ne olacak görüşünde birine rastlasaydım eğer.
Evet, son mesajı yazan sayın esimseref'in dediği gibi beklenmedik şeyler olmuştu, yıl sonu babam vefat etmiş, tam finallere doğru da annem kötü bir trafik kazası geçirmişti. Sınavlarda ne yaptım, ne yazdım bilemediğim günler bile hatırlıyorum.
Yok arkadaşım, böyle sene, 4 yıl yok 4,5'dan 5 değerlendirmesi olmaz.
Old 06-10-2007, 11:59   #7
Av.Cengiz Aladağ

Neden olmasın? Ortada bir iş ilanı var ve "sigara içmemek", "seyahate engel hali olmamak", "sürücü belgesi bulunmak" gibi "fakülteyi 4 yılda bitirmek" de işveren tarafından aranan bir şart olabilir. Ortada bir ayrımcılık bulunmadığı sürece (kadın-erkek ayrımı gibi) işverence öne sürülen bu gibi koşullar bence garip değil.
Old 06-10-2007, 16:44   #9
av.ozancelik

ben de devletler özel sınavım açıklanana kadar 4 yılda bitirme hevesindeydim..ama maalesef 5 e uzadı..bu kriter değil..benim bildiğim bir ceza prof.u bile okulu 5 yılda bitirmiş...mesele okulu 4 yılda yada 5 yılda bitirmek değil..okul bitince acaba ne kadar kaliteli yetişmişsin bu önemli olmalı...
Old 06-10-2007, 18:18   #10
cLaW

Bilebildiğim kadarıyla ;
Avukatlar serberst meslek icra ediyorlar,serbest meslekte de kişi kendi kuruluşuna dilediği tip ve muhtevada çalışan almaya muktedirdir.Yani otorite kendisidir,kriterleri de kendisi belirler.

Buradan yola çıkarsak bu çalışan almayı düşünen kişinin kriteridir,benim olmayabilir,başka hiçkimsenin de olmayabilir,hülasa "paşa gönlü nasıl isterse'dir".Bu konuda yargılama da yapılamaz,kişi ile çalışmak isteyenler kriterlere uyuyor ise çalışırlar,uymuyorsa çalışılabilecek bir sürü avukatlık bürosu bulunabilir..

Benim de kriterim 1.75 boy,mavi gözler,sarışın bakımlı bir bayan olabilir,vizyona önem veriyor olabilirim.Bu benim tercihimdir,kalkıp ta buna "-vay efendim.."söylemi ile başlyacak kişilere verilebileceğim tek cevabım da kişiselliktir,avukatlık kanunu bu konuda herhangi bir sınırlama getirmediği sürece ben özgürümdür diye düşünürüm.

Not:Okulu uzatmalarla bitirdim,böyle bir ayrımcılığı etik görmüyorum,ama kişisel kriter dediğiniz zaman saygı duymak gereklidir.
Old 06-10-2007, 19:04   #11
Adli Tip

Varsayılan hukuçu atasözleri:

4 senede bitirirsen 4 sene zarar, 5 senede bitirsen 1 sene zarar!
Muhabbetin kralı sınav zamanı döner!
Sen söylersen yanlış olur, Hocan söylerse öğreti olur!!!
Hukuk tıptan daha kısa değildir, daha önce biritmek mümkündür."..

"4 yılda mezun olan" arayan meslektaşımız, "sınava ilk girişinde kazanmak tercih sebebidir"demeyi unutmuş olabilir

Saygılarımla,
Old 06-10-2007, 20:00   #12
Armağan Konyalı

Hukuku 4 yılda bitirmek gelecek için bir kriter değil. Ama geçmişteki büyük bir başarının kriteri olduğu kabul edilmelidir.

Bizim zamanımızda fakülteyi 6 yılda bitirmek gerekiyordu. Bir arkadasim birinci sınıfta iki yıl arka arkaya sınıfta kalmıştı. Geriye 4 yıl hakkı vardı. Bu hakkını kullanarak 4 yılda bitirdi. Sarkacak bir tek ders bütün emeklerini yok edecekti. Cesaretini ve başarısını hala hayranlıkla anıyorum.

Hukuk Fakültesi deniz seferi gibidir; ne kadar süreceği belli olmaz.

Saygılarımla
Old 06-10-2007, 20:34   #13
lawyersword

katılmak mümkün değil ilana...
öncelikle hayatın insana kazandıracağı donanımı ve pratik bilgi kullanımı ön planda olmalıdır.Dahası sanırım ilanı veren meslektaşımız genc birini arıyor olmalı ki ilanda bunu belirmek ihtiyacı duymuş olabilir.Gerekçeyi yinede kabul etmek mümkün değil
Old 08-10-2007, 00:35   #14
slide

"4 yılda mezun olan" arayan meslektaşımız, "sınava ilk girişinde kazanmak tercih sebebidir"demeyi unutmuş olabilir

Saygılarımla,
[/quote]
işte budur..size kesinlikle katılıyorum
Old 10-10-2007, 08:54   #15
Av.EErdem

Bir meslektaşımın Kıbrıs'taki özel bir üniversitenin şeref listesinde okulunu bitirdiğini, ancak mesleki anlamda çok büyük yanlışlıklar yaptığını, yine bir başka üniversiteden üçüncü olarak mezun olmuş bir meslektaşımın duruşmada , ''taraf teşkili sağlanması da ne demek, sağlanmazsa sağlanmasın biz tanıkları dinletmeye başlayalım'' demesi ve hakimin öğretici açıklamalarını bir türlü anlamaması karşısında bunun bir kriter olmadığından eminim. Kimi meslektaşlarımız gerçekten hak ve idrak ederek okulu 4 yılda bitirmiştir ve iyi birer avukat olmuştur. Kimisi de ezberleyip sınıf geçmiş,sonra da unutmuştur.Kişinin iyi bir hukukçu olduğunu ,mesleki anlamda yaptıklarına bakarak söylemek daha doğrudur kanaatindeyim.
Ayrıca böyle bir ilan veren kişinin , okulu dört yılda bitirmiş olduğuna inanmak bile istemiyorum.
Old 10-10-2007, 22:30   #16
özgün_izmir

ya bence mesele fakülteyi 4 yılda bitirmek degil. önemli olan iyi egitim almak. hukuk egitimini sindirmek. hem sosyal da olmak gerekiyor. fakülteyi 4 yılda bitirmek belki çalıskanlıgın göstergesi olabilir ama dedigim gibi sosyallik ve egitimi içine sindirmek de oldukca önemli
Old 11-10-2007, 01:24   #17
elif nazlı katırcı

Ben de 4 yılda mezun oldum ama mecburiyetten keşke daha uzun süre öğrenci olarak kalabilseydim diyorum hep..
ayrıca ne fark ederki insanlar 4 yılda mezun olabilme marifetleriyle değil karakterleriyle hukukçu olurlar bu kadar basit.
Old 11-10-2007, 01:38   #18
oguzhand0

Alıntı:
Yazan Av.Uygar
4 senede bitirirsen 4 sene zarar, 5 senede bitirsen 1 sene zarar!
Muhabbetin kralı sınav zamanı döner!
Sen söylersen yanlış olur, Hocan söylerse öğreti olur!!!
Hukuk tıptan daha kısa değildir, daha önce biritmek mümkündür."..
Bu atasözlerine kurban olayım (:

Hele birincisi yok mu, bir Yunusemre dizesi kadar anlamlı
Old 11-10-2007, 16:19   #19
Av. Fatih KARACA

Varsayılan Üç yılda mezun olanlar ne olacak?

Sanırım bir de benim gibi fakülteyi üç yılda bitirenler var ki, ilanı veren meslektaşımızın gözünden kaçmış olmalı.
Üç yılda fakülte biter mi hiç? diyenler olacaktır. Biter efendim biter. İlk üç yıl, Fenerbahçem'in deplasmanlarına gidilir, birkaç seçmeli dersten geçilir. Sonra üç yılda tüm derslerden geçilerek fakülte bitirilir.
Old 12-10-2007, 18:54   #20
avukat merve çağla

ben hukuk 1.sınıf öğrencisiyim.hukuk fakültesini 4 senede bitirmek marifet değil marifet o yıl içinde kendini ne kadar geliştirebildiğin sadece dersleri geçipte bence boş olan bir adamdan avukat olmaz.ben çok arkadaşımı gördüm 4senede mezun oldular ama boş geldiler boş gittiler.insan üniversite yılarında kendini ne kadar geliştirebilirse o kadar ii olur. sözün kısası önemli olan 4 senede bitirmek değil 10 senedede bitirebilirsin ama kendine bişeyler katabilirsen...ii bayramlar
Old 13-10-2007, 20:29   #21
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Fakülteden 4 yılda mezun olmak

Bence kesinlikle bir kriter.

Ben fakülteyi 8 yılda bitirdim.

Tembel diyenlere şu yanıtı veriyordum:

BİLİM 4 YILDA ÖĞRENİLİR Mİ? BİLİMİ 4 YILDA ÖĞRENDİM DİYEN BİLLİM ADAMI DEĞİL BİLİM HIRSIZIDIR.

Bu da farklı bir kriter.

Şaka idi tabi.

Saygılar
Old 13-10-2007, 21:13   #22
seraa

Hatemi hocamızın meşhur sözü şöyle;"Hukuk fakültesini 4 yılda bitiren ömründen 4 yıl,5 yılda bitiren ise ömründen 1 yıl kaybeder."
Ben İstanbul hukuk fakültesinden bu sene mezun olmuş biri olarak bu söze kesinlikle katılıyor ve keşke birsene okulu uzatmış olsam ve bazı şeyleri daha tadında yaşasaymışım diyorum.
Gerçi hakimlik sınavını kazanırsam bu fikrimden vazgeçebilirim
Old 14-10-2007, 21:28   #23
avzelihaholat

bunu kriter olarak ileri sunan avukat arkadaşa saygı duymak gerekir tercih meselesi ama bence asla kiter olarak kabul edilemez hukuk fakültesini 4 yılda bitirmek marifet degil ve her bitiren de bu işi iyi bildiği için bitirmemiştir.bence daha farklı kriterlere bakılmalı.bende 4 yılda bitirdim ama arkadaşların dediği gibi 4 yıl zarardayım. 5 leyip 1 yıl zarar edecegime...
Old 16-10-2007, 15:27   #24
av.medine

Bence de 4 yılda bitirmek kriter olmamalı, ben İstanbul Üniversitesinden mezun olalı 9 sene oldu ve değil 5 yıl Kasım tek ders sınavından sonra ancak mezun olabildim. ( Deniz Hukuku dersi yüzünden ) Ama hiç pişman değilim, çünkü üniversitede ve hele de İstanbul'da geçirmiş olduğum yıllarım hayatımın en güzel yıllarıydı. Okulu bitirme süresine göre tembel bir öğrenci sayılabilirdim ama hukuk öğreti ve anlayışını sindire sindire almışım ki halihazırda meslek hayatımda bu bakış açısını kalıaylıkla yakalayabiliyorum. üstelik hiç bir meslekdaşın yanında tam anlamıyla staj yapmadan .Zaten bzim okulda fakülyeti 4 senede bitirenler çoğunlukla hakim veya savcılık mesleğini yamak isteyemlerdi. İstisnalar olabilir tabiki genele söyelemiyorum. Yine de fakülteyi 4 senede bitiren arakadşalarımı tekrar tekrar tebrik ediyorum. Ama başta da belirttiğim üzere özellikle avukatlık mesleğinde asla kriter olamaz, çünkü mesleğe başladığında mesleğin karmaşasında özellikle müvekkilker başta olmak üzere kimse bununla ilgilenmiyor. Saygılar
Old 16-10-2007, 21:10   #25
SAvCHN

Bende ikinci sınıftaki idare hukuku dersinden beri okula devam etmeyerek fakülteyi 4 yılda ve sınavların olduğu haftalar çalışarak bitirdim ama bu asla kriter olamaz bitirdik ama sadece bitirdiğimizle kaldık çalıştığımız dersler kalıcı olmadı mesleğe adım attığınızda görüyorsunuz erken yada geç bitirmenin önemli olmadığını (tabiki askerliğe işe evliliğe gecikmeli olarak başlasınızda eksi olarak) sadece hatırlıyorsun karşına çıktğında bir konuyu ama perdelenmiş bilgilerin ne olduğunu nasıl olduğunu hatırlayamıyorsun daha dün bir bugün iki demeden. Önemli olan fakültedeki dersleri nasıl geçtiğin ve neler öğrendiğin
Old 17-10-2007, 08:38   #26
cyprolaw

Komik... Gerçekten sadece komik.Sadece küçük bir beyinin kendini istem dışı bir şekilde ortaya koyuşu olarak değerlendiriyorum durumu.Tabii ki hukuk fakültesinden dört yılda mezun olmak yadsınamayacak bir başarı, ama ilan sahibinin avukat olmakla "adam" olmak arasındaki farkı keşfedememiş bir arkadaş olduğunu düşünüyorum.Tabii ki özel hukuk çerçevesinde kriterler esnektir ancak sınırları oldukça esnek bu alanda alabildiğince esnemek adına lütfen hukukçulara yakışan "ağırbaşlı ve bilge kişi" misyonunu , hiç olmasa da vizyonunu kaybetmeyelim...
Old 17-10-2007, 08:42   #27
Avukat Hakan Eren

Fakülteden 4 yılda mezun olmak elbette bir kriterdir.

Ama benim yönümden olumsuz bir kriter!!!
Old 17-10-2007, 12:15   #28
SNOW

Hukuk fakültesinden dört yılda mezun olmak da bir başarıdır tabiki. Fakülteyi dört senede bitirmek normal şartlar altında o fakülteyi kazanma başarısını gösteren herkesin başarabileceği bir durum. Bu kapasitenin kendinde olduğunu sınavı kazanarak ispatlamış oluyor, hukuk okuyanlar. Neden fakülte uzatılıyor: Ya hukuku pek sevmiyor ve yanlış seçim yaptığı bu yerde mutlu olamıyor ve bu ders çalışmasını, anlama gücünü etkiliyor, ya başına bir şeyler geliyor örneğin ailesinden birine birşeyler oluyor ve o yaşta bunu kaldıramadığı için ders çalışmasını etkiliyor uzatıyor, veya tecrübesizlikten ilk başta işini sağlama almıyor çalışmıyor ve uzatıyor. Belki uzatan arkadaşlar hepimizden kapasiteli ancak saydığımız ve sayamadığımız sebepler onları engelliyor.
İlanı veren meslektaşımız birlikte çalışmak istediği arkadaşın özelliklerini belirtme ve istediği kriterde biri ile çalışma hakkına sahiptir. Onunla çalışmak istemeyen de çalışmamak hakkına sahiptir. Dolayısıyla ilanla ilgili yanlış birşey ben göremedim.
Ben öyle düşünmüyorum ama fakülteyi dört senede bitirenleri disiplinli, işini iyi yaptığını bir göstergeyle kanıtlamış olarak düşünerek böyle bir ilanı vermiş olabilir.
Uzatmış olan sayın meslektaşlarımı kırmak istemem ayrıca onların her zaman kendilerini kanıtlamaya da zamanları olacak belki meslekte uzatmayanları geçecekler ama yeni mezun olmuş uzatanlarla uzatmayanlar arasında okul döneminde biraz daha disiplinli olmak ve biraz daha gayret göstermiş olmak gibi birkaç küçük fark olmuş olabilir mi? Öyle bir hava oluşmuşki neredeyse dört senede bitirenler yanlış yapmış gibi gözükecek, yiğidin de hakkını vermek adına istisnalar dışında dört senede bitiren arkadaşların da hakkını teslim edelim.
Saygılarımla...
Old 17-10-2007, 13:30   #29
genchukukcu_17

Rahatsiz kopya ile 4 yılda bitirmek

sayın hukukcular ben 4 ılda bıtırenlerın cogunu tanıyorum yarısından fazlası kopya ıle bıtırıyor okulu.ben 5.yıla uzattım ama cok sukur kendı hakkımla anlımın tarıyle hazırana 3 sınavım kaldı.kopya oyle sınırlara ulastı kı hacamız artık amfılere telefonun frekansını bozucu aygıt yerlestırdı sayın dekanımız prof.gökhan Antalyanın ellerınden öpüyorum böyle bisey yaptığı için kimse bütünlemelerde telefondan kopya cekemedı.adama dısarıya o sınavı vermıs bı adamını koyuyo sonra o adam sınavdan erken cıkan bırının soru kagıdını alıyo ve cevaoları ıcerdekı arkadasına mesaj cekıyo yok böyle bir adalet ondan sonrada 4 yılda bitirmis oluyorlar böyle bitirecegime 7 yılda bitiririm cok daha serefli olur.o yüzden bu bir kriter olaMAZ kopya var oldugu sürece çünkü eşitler arasında eşitlik olmalıdır silahlar eşit olmayınca sonuçlar da bazıları için adaletsiz olur sözüm o kopya çekerek fakülteyi bitirenlere çekmeyenler üstüne alınmasın.
Old 17-10-2007, 14:03   #30
Av.Selen

Varsayılan Ord.Prfo.Velidedeoğlu

İstanbul Hukuk Fakültesi'ni 7 senede bitirmiş biri olarak, öğrencilik yıllarımda bana hep moral veren bir efsaneyi belirtmek isterim ki; o da Ord.Prof.Hıfzı Veldet VELİDEDEOĞLU'NUN 8 senede mezun olduğudur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi