Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yeni Çek Kanunu'ndan sonra Yargıtay'dan cezalandırmaya ilişkin onama kararı çıktı mı? Elinde bu yönde karar olan meslektaşım var mı?

Yanıt
Old 20-10-2010, 15:32   #1
mehves

Varsayılan Yeni Çek Kanunu'ndan sonra Yargıtay'dan cezalandırmaya ilişkin onama kararı çıktı mı? Elinde bu yönde karar olan meslektaşım var mı?

Sayın meslektaşlarım;

Malumunuz olduğu üzere, çeklerle ilgili konu bir garabe haline gelmiş durumda. Adli mahkemeler bir şekilde ceza vermeye devam ediyor ( çoğunluğu ). Ancak, bir kısmı, daha önce, kanundan önceki dönemde kullandıkları gerekçelere dayanarak beraat kararı da veriyor. Elimde böyle bir karar var ve temyiz etmem gerekiyor. Suç, kanun boşluğu döneminde işlenmiş. Yani 2009 yılında. Mahkeme de oldukça geniş ve bana sorarsanız haklı da hukuki gerekçeler ile beraat kararı verdi.

Sorun: Mahkemeler genel olarak, bu dönemdeki çeklerle ilgili ceza vermeye ediyor. Tabii 2009 dönemiyle ilgili çeklerin henüz Yargıtay incelemesine ve kararlarına intikal etmesi sözkonusu değil. Halen 2007 lerden karar bekliyoruz. 2009 döneminde işlenen suçlarla ilgili bir karar bulamayacağımı biliyorum. Ama önceki dönemlere ilişkin de olsa, 2010 tarihinde verilen kararlar da genellikle ya tebligat usulsüzlüğü, 35. maddeye göre tebligat yapılarak sanığın savunması alınmaması, veya şirket yetkilisi olup olmadığı, vekalet olup olmadığı gibi malumunuz olan sebeplerle bozuluyor. Asıl merak ettiğim konu: 2007-2008 dahi olsa, sanığın savunmasının alındığı, şirket temsil veya vekalet sorununun bulunmadığı, cezanın onaylandığı bir 2010 Yargıtay kararı gören, okuyan, duyan meslektaşım var mı? En azından Yargıtay'ın görüşü konusunda bir fikir vermesi açısından böyle bir karar elinde olan meslektaşım varsa bana bilgi verebilir mi?
Old 21-10-2010, 17:49   #2
Avukat Tekin

Alıntı:
Yazan mehves
Sayın meslektaşlarım;

Malumunuz olduğu üzere, çeklerle ilgili konu bir garabe haline gelmiş durumda. Adli mahkemeler bir şekilde ceza vermeye devam ediyor ( çoğunluğu ). Ancak, bir kısmı, daha önce, kanundan önceki dönemde kullandıkları gerekçelere dayanarak beraat kararı da veriyor. Elimde böyle bir karar var ve temyiz etmem gerekiyor. Suç, kanun boşluğu döneminde işlenmiş. Yani 2009 yılında. Mahkeme de oldukça geniş ve bana sorarsanız haklı da hukuki gerekçeler ile beraat kararı verdi.

Sorun: Mahkemeler genel olarak, bu dönemdeki çeklerle ilgili ceza vermeye ediyor. Tabii 2009 dönemiyle ilgili çeklerin henüz Yargıtay incelemesine ve kararlarına intikal etmesi sözkonusu değil. Halen 2007 lerden karar bekliyoruz. 2009 döneminde işlenen suçlarla ilgili bir karar bulamayacağımı biliyorum. Ama önceki dönemlere ilişkin de olsa, 2010 tarihinde verilen kararlar da genellikle ya tebligat usulsüzlüğü, 35. maddeye göre tebligat yapılarak sanığın savunması alınmaması, veya şirket yetkilisi olup olmadığı, vekalet olup olmadığı gibi malumunuz olan sebeplerle bozuluyor. Asıl merak ettiğim konu: 2007-2008 dahi olsa, sanığın savunmasının alındığı, şirket temsil veya vekalet sorununun bulunmadığı, cezanın onaylandığı bir 2010 Yargıtay kararı gören, okuyan, duyan meslektaşım var mı? En azından Yargıtay'ın görüşü konusunda bir fikir vermesi açısından böyle bir karar elinde olan meslektaşım varsa bana bilgi verebilir mi?

Üstadım beraat gerekçeleri türlü türlü idi o dönemde. Sizin olaya beraat gerekçesi nedir bunu bildirirseniz belki yardımcı olabilirim. Bende örneğin çekin arkası keşide tarihinden önce yazıldığı için yeni yasaya göre verilen beraat kararının bozulmasına ilişkin bir karar var.
Old 21-10-2010, 21:45   #3
mehves

Meslektaşım;

Benim elimdeki karar yeni bir karar. Eylül ayında aldık. Şimdi temyiz edeceğiz.

Mesele şu: Biliyorsunuz, kanun boşluğu döneminde mahkemeler kanunsuz suç ve ceza olmaz ilkesini, anayasaya aykırı olduğu, yeni TCK daki düzenlemeler nedeniyle belirsizlik olduğu "genel gerekçeleri" ile beraat kararları veriyor veya yeni kanunu bekliyordu.

Yeni kanun çıkınca, mahkemeler suçun 2009 yılı içinde yani kanun boşluğu döneminde işlenmiş olması halinde de ceza vermeye başladı ve genel uygulama bu yönde...

Ancak, bu mahkeme, 2009 yılı içinde işlenen suçlarda aynı gerekçeleri kullanıyor ve halen beraat veriyor. Yani, öyle çekin erken ibrazı, vekaletle çek imzalama, şirket yetkilisi olma gibi yeni kanunla ilgili bir gerekçesi yok kararın. Sadece kanunsuz suç ve ceza olmaz ilkesine ve TCK ile 3167 arasındaki çelişkilere dayanarak beraat verdi.

Ben temyize gerekçe yaratmaya çalışıyorum. Şu anda bütün mahkemeler halen ceza kararı veriyor diyorum, onda sorun yok. Ama, Yargıtay ne yapıyor, pek belli değil hala gibi geliyor bana. 2009 dönemi için herhalde daha bir iki sene bekleyeceğiz ama hiç olmazsa daha önceki dönemlere ilişkin ceza onaylama kararı bulsam da bir şekilde kendime emsal etsem diye düşünüyorum.

Ancak, sizin bahsettiğiniz konu da benim açımdan önemli. Bu nedenle verilen beraat kararlarını temyiz ettim ben. Suçun işlendiği dönemde böyle bir erken ibraz yasağı olmadığı , suçun işlendiği döneme göre değerlendirilmesi gerektiği gerekçesi ile. O yüzden sizin elinizdeki karar da bana faydalı olacaktır. Yardımcı olabilirseniz teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi