Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Avukatlık Ruhsatı Kaç Günde Gelir?

Yanıt
Old 06-12-2010, 00:01   #1
ofaruko

Varsayılan Avukatlık Ruhsatı Kaç Günde Gelir?

Stajını tamamlayan her avukat adayının zihnini bu soru kemiriyor: Ruhsatım kaç günde gelir? Meslektaşlarımızı aydınlatması açısından ruhsatınızın elinize ulaşana dek hangi aşamalardan geçtiğini kendi üzerimden anlatacağım. Umarım yol gösterici olacaktır.

23.09.2010 - İstanbul Barosu’na ruhsat için başvurumu yaptığım tarih... Bu tarihten sonraki ilk Perşembe günü baro yönetim kurulu toplantısında başvurunuz imzadan geçer ve ertesi günü kargoyla TBB’ye gönderilir. Benim başvuruyu yaptığım gün Perşembe'ye denk geldiğinden o gün onaylanmış ve takip eden gün gönderilmiş.

08.10.2010 - Ruhsat dosyaları ilgili baro tarafından TBB'ye gönderildikten sonra yapılan ilk yönetim kurulu toplantısında kabul edilir, ardından Adalet Bakanlığı’na gönderilir. Benim dosyam da bu tarihte TBB onayından geçmiş.

01.11.2010 - Bu kez de Adalet Bakanlığı’nın onayından geçiyor. Yirmi gün boyunca dosyamın üzerinde nasıl bir inceleme yaptılar bilmiyorum ama TBB’ye geri gönderildiği tarih bu...

11.11.2010 - Adalet Bakanlığı’nın da onayı üzerine artık ruhsatnameniz hazırlanır ve TBB Başkanı tarafından imzalanır. TBB’den kargoyla İstanbul Barosu’na geri gönderildiği tarih…

12.11.2010 - Beklediğimiz paket baroya ulaştı. Ruhsatım geldi diye sevinmeyin, ruhsatınızı almanız için ruhsat törenini, yani ilk Perşembe'yi beklemeniz gerekiyor. Benim gibi ruhsatınız Cuma günü baroya ulaşırsa, bir de araya dokuz günlük bayram tatili girerse bu bekleyişiniz 13 günü bulabilir. Tören gününe kadar bari kimliğimi alayım diye de heveslenmeyin çünkü baro yönetim kurulu önünde yemin etmeden avukatlık mesleğini icra edemezsiniz. Törenden önce sicil numaranızı bile öğrenemezsiniz

25.11.2010 - Yakanızda bir rozet, elinizde bir ruhsat, birkaç da hatıra fotoğrafıyla tören alanından avukat olarak ayrılırsınız. Hadi bakalım, şimdi kaldığınız yerden icra dairesine

Not: Bu bilgilere, İstanbul Barosu, Türkiye Barolar Birliği ve Adalet Bakanlığı’na 4982 sayılı bilgi edinme kanunu kapsamında yaptığım başvurular neticesinde ulaştım. Maalesef İstanbul Barosu’nun cevabı hala gelmedi… Ben emekli olmadan gönderirler umarım
Old 06-12-2010, 10:35   #2
Av. Feyza Altun

Adalet Bakanlığı aranarak her gün ruhsatlar ne alemde diye taciz de edilir. SAnırım siz bunu yapmamışsınız. Ben yaptım, oldu.
Old 06-12-2010, 16:50   #3
ncoban

iyi ki küçük şehirdeyim buraya tam 1 ayda ruhsatlarımız geliyor ve en geç 3 gün içinde de tören yapılıyor.Yani bir arkadaşımızın bugün geldi ruhsatı ve yarın yada perşembe günü töreni var
Old 07-12-2010, 22:13   #4
ofaruko

Sn. Av. Peitho Minerva; aslında onu da denedim. İlk denememi telefonla yapmıştım, TBB'yi aradığımda dosyamın bakanlığa gittiğini söylediler, bakanlığı aradığımda dosyanın henüz TBB'den gelmediğini söylediler Bunun üzerine resmi başvuruyu tercih ettim

Sn. ncoban; bizim ruhsatlar "istanbul trafiğine" takılıyor maalesef
Old 08-12-2010, 08:20   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan ofaruko
Stajını tamamlayan her avukat adayının zihnini bu soru kemiriyor: Ruhsatım kaç günde gelir? Meslektaşlarımızı aydınlatması açısından ruhsatınızın elinize ulaşana dek hangi aşamalardan geçtiğini kendi üzerimden anlatacağım. Umarım yol gösterici olacaktır.

23.09.2010 - İstanbul Barosu’na ruhsat için başvurumu yaptığım tarih... Bu tarihten sonraki ilk Perşembe günü baro yönetim kurulu toplantısında başvurunuz imzadan geçer ve ertesi günü kargoyla TBB’ye gönderilir. Benim başvuruyu yaptığım gün Perşembe'ye denk geldiğinden o gün onaylanmış ve takip eden gün gönderilmiş.

08.10.2010 - Ruhsat dosyaları ilgili baro tarafından TBB'ye gönderildikten sonra yapılan ilk yönetim kurulu toplantısında kabul edilir, ardından Adalet Bakanlığı’na gönderilir. Benim dosyam da bu tarihte TBB onayından geçmiş.

01.11.2010 - Bu kez de Adalet Bakanlığı’nın onayından geçiyor. Yirmi gün boyunca dosyamın üzerinde nasıl bir inceleme yaptılar bilmiyorum ama TBB’ye geri gönderildiği tarih bu...

11.11.2010 - Adalet Bakanlığı’nın da onayı üzerine artık ruhsatnameniz hazırlanır ve TBB Başkanı tarafından imzalanır. TBB’den kargoyla İstanbul Barosu’na geri gönderildiği tarih…

12.11.2010 - Beklediğimiz paket baroya ulaştı. Ruhsatım geldi diye sevinmeyin, ruhsatınızı almanız için ruhsat törenini, yani ilk Perşembe'yi beklemeniz gerekiyor. Benim gibi ruhsatınız Cuma günü baroya ulaşırsa, bir de araya dokuz günlük bayram tatili girerse bu bekleyişiniz 13 günü bulabilir. Tören gününe kadar bari kimliğimi alayım diye de heveslenmeyin çünkü baro yönetim kurulu önünde yemin etmeden avukatlık mesleğini icra edemezsiniz. Törenden önce sicil numaranızı bile öğrenemezsiniz

25.11.2010 - Yakanızda bir rozet, elinizde bir ruhsat, birkaç da hatıra fotoğrafıyla tören alanından avukat olarak ayrılırsınız. Hadi bakalım, şimdi kaldığınız yerden icra dairesine

Not: Bu bilgilere, İstanbul Barosu, Türkiye Barolar Birliği ve Adalet Bakanlığı’na 4982 sayılı bilgi edinme kanunu kapsamında yaptığım başvurular neticesinde ulaştım. Maalesef İstanbul Barosu’nun cevabı hala gelmedi… Ben emekli olmadan gönderirler umarım

Avukatlığın çilesini çekmek için bu kadar acele etmeyiniz.
Old 09-12-2010, 23:18   #6
ofaruko

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ

Acılar paylaştıkça azalırmış üstat Bütün çabamız sizlerin omuzlarındaki yükü hafifletmek
Old 15-12-2010, 14:35   #7
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan ofaruko
Acılar paylaştıkça azalırmış üstat Bütün çabamız sizlerin omuzlarındaki yükü hafifletmek

Old 16-12-2010, 01:05   #8
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan ofaruko

Bu, bir iş teklifi mi

Saygılar...
Old 16-12-2010, 08:41   #9
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
Bu, bir iş teklifi mi

Saygılar...

Sayın ofaruko'nun THS'de açtığı konuları dikkate alırsak, gülmekten çalışamayacağımız kesin.
O nedenle, kesinlikle hayır.
Old 26-04-2011, 00:29   #10
oguzhand0

Hmm taciz he mi (:
Yarın unutmadan deneyeyim (:
Old 24-08-2012, 16:27   #11
kirez

peki elden takip edilmesi nasıl olur? süre bakımından çok değişiklik olur mu?
Old 06-11-2012, 00:37   #13
oeroglu

Alıntı:
Yazan ofaruko
.... Törenden önce sicil numaranızı bile öğrenemezsiniz ...

sayın meslektaşım, stajyer kardeşlerimiz artık ubap sisteminden, dosyaları adalet bakanlığından geçip kendilerine TBB ve yerel baro sicil numaraları atandığı an öğrenebiliyorlar, ha kimlikleri yemin etmeden alabiliyorlar mı? tabii ki hayır...

Alıntı:
Yazan ofaruko
25.11.2010 - Yakanızda bir rozet, elinizde bir ruhsat, birkaç da hatıra fotoğrafıyla tören alanından avukat olarak ayrılırsınız.…

bize neden rozet vermediler?? adli tatilde yemin ettik diye üvey evlat mı olduk yani?
Old 04-12-2012, 00:38   #14
Murat Cicek

Bende farklı bir gruba dahilim yemin etmeme rağmen kimliğim teslim edilmedi bunun nedeninin ruhsatımın 26 günde gelmesiymiş. Bu süreç hızlı olduğu için kimlik kartım baskıya yetişmemiş.

Rozet konusunda da tören esnasında küçük karton bir çanta içinde Yeni TTK, Ceza Kanunları ve rozet koyarak hediye edildi. Daha önceki törenlerde İstanbul barosu amblemli mouse ped verildiğini gördüm.
Old 05-01-2013, 02:48   #15
Av.Mert Deveci

Değerli meslektaşlarım ben de birşey sormak istiyorum Adana Barosuna kayıtlıyım şu anda avukatlık stajım devam ediyor 2 ay sonra 10 mart 2013'te bitecek ruhsat başvurusunu yaptıktan sonra 20 25 gün içinde gelme olasılığı var mıdır?Çünkü nisan celbinde askere gitmeyi planlıyorum giderken de ruhsatı alıp gitmemin daha faydalı olacağı söyleniyor uzun dönem tercih edeceğim çünkü.Nisanın ilk haftası gibi askerlik alımı oluyor sanırım.Bu sebeple avukatlık ruhsatımın gelmesini hızlandırma ihtimalim nedir ?Bunu nasıl sağlayabilirim?Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 22-03-2013, 19:29   #16
İsmet Yazıcı

Staj bitip ruhsat için başvurduktan sonra, ruhsat henüz gelmeden önce SGK'ya giriş yapabilir miyiz yoksa bu da mı yasak?
Old 22-03-2013, 21:35   #17
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan İsmet Yazıcı
Staj bitip ruhsat için başvurduktan sonra, ruhsat henüz gelmeden önce SGK'ya giriş yapabilir miyiz yoksa bu da mı yasak?

SGK girişiniz ne olarak yapılacak? Ruhsatınızı bekleme sürecinde avukat da değilsiniz, stajyer de...
Old 22-03-2013, 21:43   #18
İsmet Yazıcı

Merhaba
Staj süresince herhangi bir iş ve SGK ile bağım olmamıştı. Stajım bitti ve Baro'dan staj tamamlama sertifikamı aldım. Şimdi ruhsat için başvurma aşamasındayım. Ben aynı zamanda elektronik Mühendisiyim. Mühendislikle ilgili bir işte, ruhsat çıkana kadar SGK'lı olarak çalışmamda bir sakınca var mı? Yoksa ruhsat çıkana kadar staj hükümleri gereği yine hiç bir iş ve SGK ile bağım olmaması mı gerekiyor?

Ruhsat başvurusunu ne kadar erteleyebilirim? İlginiz ve yanıtlarınız için teşekkür ederim Üstadım. Saygılarımla.

İsmet
Old 24-03-2013, 22:58   #19
Doç. Dr. Özge Yücel

Merhaba,

Bu soruları ben de çok sordum baro yöneticilerine. Stajımı 5 yıl önce tamamlamış biri olarak ruhsat başvurusunda bulunduktan sonra SGK'li olarak çalışıp çalışamayacağımı sordum, baro yöneticilerinden bir avukat buna engel bir şeyin olmadığını söyledi. Stajyerlik süresince çalışmanın olanaklı olmadığını söyledi, önemli olan avukat unvanı almadan avukatların tekelinde olan işlerin yapılmaması diye anladım.
Old 28-08-2013, 09:20   #20
188276

Bugün barolar birliğinden aldığım bilgiyi paylaşıyorum. Adalet Bakanlığının İstanbul Barosuna karşı tavrı devam ediyor. Ruhsat başvuruları ilk aşamada red edilerek Barolar Birliğine iade ediliyor. Yönetim Kurulunun direnme kararı sonrası ruhsatlar hazırlanıyor.
Old 24-12-2015, 16:54   #21
Av.Zafer Baş

Alıntı:
Yazan ofaruko

Sicil numaranızı öğrenemezsiniz kısmına katılmıyorum. Çünkü ben öğrendim Ruhsat başvurusuyla birlikte avukatlık kimlik başvurusu da yapmış oluyorsunuz ya, işte http://www.avukatkart.com/BasvuruOncesi.aspx şu siteyi açıp tc kimlik numaranız ile başvurmaya çalıştığınızda 'başvuru kaydınız var' diye bir bilgi çıkıyor. Oradan başvuru durumuna tıkladığınızda ise hem baro sicil numaranızı hemde tbb sicil numaranızı görebiliyorsunuz.
Old 11-01-2016, 12:14   #22
Adem Gdk

Bence Ruhsat Başvurusunu Ocak ya da Haziran ayında yapmak gerek. Yoksa Sonraki taksit döneminde aidat ödeme durumu ortaya çıkmakta. Örneğin Aralık ayında başvurunca, başvuruken bir aidat ödüyoruz. Fakat yeni yılda ocak ayında tekrar aidat ödememiz durumu ortaya çıkmakta. Daha geliri olmayan yeni avukat için bu ciddi bir rakam. Başvuruyu Ocak ayında yapıldığında sorun kalmıyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi