Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Askerlik; stajdan önce mi, sonra mı?

Yanıt
Old 16-02-2009, 12:18   #31
cemaydın

Gerçekden "dumur" oldum. Utanarak söylüyorsunuz demek torpil denen şey mevcutmuş sizde, bunu yazdığınız gözümden kaçmış. Utanarak söylüyorsunuz demek !
Old 16-02-2009, 19:02   #32
oguzhand0

Alıntı:
Yazan Av.AAO
Sana neden yardım edildiğini anlamıyorum....Torpil yaptıracağını bu kadar kızarmayan bir yüzle ifade ediyosun, sonra da öyle mi böyle mi diyosun.
Torpiline sor, o sana en iyisini söylesin...
Bizler torpil yaptırmadık, torpillinin(pilli bebeklerin) askerliğini bilemeyiz.
Alıntı:
Gerçekden "dumur" oldum. Utanarak söylüyorsunuz demek torpil denen şey mevcutmuş sizde, bunu yazdığınız gözümden kaçmış. Utanarak söylüyorsunuz demek !
Ne yani; daha rahat bir askerlik geçirmek baz alındığında idealist olmamı mı öneriyorsunuz? Elimde kullanabileceğim bir koz var; işe yarayacağını da biliyorum, söylemeyeyim mi, ya da Allah'ın bildiğini sizden neden saklayayım. Olmasın ister miydim, hayır kesinlikle istemezdim. İcra dairelerinde dahi işlerin bir sarılık ile döndüğü günümüzde minimum 5, maksimum 12 ayımın geçeceği yer konusunda insiyatif kullanma hakkım varsa bunu kullanmamam mantıksız değil mi?

Sayın Av.AAO neden yüzüm kızarsın açıklar mısınız? Yukarıda belirttiğim hususları tekrarlıyorum. Askerliğimi yapacağım yer konusunda bir insiyatif kullanma hakkım mevcutsa, bu insiyatifi kullanmaktan kaçınmalı mıyım? Cevap yazıp yazmamak konusunda tamamen özgür iradeye sahipsiniz. Ben yalnız bir konuda hukukçuların yardımına ihtiyaç duydum ve hukukçulardan yardım istedim. Eğer etmek istemiyorsanız, torpilli bir asker adayının yardımına cevap vermiyorsanız; saygım sonsuzdur, en doğal hakkınız, gölge etmeyin bakşa ihsan istemem.

Son olarak; evet utanarak söylüyorum. Çünkü ülkemde işler torpille yürüyor. Bunu sizler de ben de gayet iyi ve net bir şekilde biliyoruz. Bir haciz için dahi avantaların havada uçuştuğu sistemde; benim torpilim neden bu kadar incitti, yaraladı, dumura uğrattı, kızdırdı sizleri; yanıtlarsanız çok memnun olacağım.

Alıntı:
Yazan cemaydın
Torpiliniz size yardımcı olur, ona utanmadan danışın.
Ve Sayın cemaydın; emin olun, sizi hiç ilgilendirmez ve bağlamaz benim kime nasıl, ne şekilde ve hangi duygularla danışacağım. Sözlerinize lütfen dikkat edin ve haddini, mesnedini aşan sözler kullanmayın.

Saygılarımla
Old 16-02-2009, 22:04   #33
cemaydın

Utanarak söylüyorum diyorsunuz, yani demekki torpilinizin olması sizin için utanç kaynağı ayrıca bunu kullanacağınızı belirtiyorsunuz.

Bunun hem utanç verici birşey olduğunu belirtiyorsunuz hemde kullanacağınızıda belirtiyorsunuz. Gerçekden utanç verici birşey yapacaksınız yani bunu kendiniz söylüyorsunuz. Dolayısı ile haddimi aşmıyorum siz zaten utanılması gereken birşeyi yapacağınızı kendiniz belirtiyorsunuz, normalde utanılacak birşeyi yapacak bir insanın aslında utanmaz bir insan olması lazım. Bende size utanmadan gidip danışabileceğinizi söylüyorum yani vicdanen rahat olabilirsiniz demek istiyorum. Ayrıca sözlerimi gayet dikkatli seçiyorum Sayın Dayar, bu konu beni ve diğer herkesi ilgilendirir. Siz burda illegal bir şeyler yapmakdan bahsediyorsunuz.

Askerliğimi yapacağım yer konusunda insiyatif kullanma "hakkım" varsa diyorsunuz. Size hemen söyleyeyim böyle bir hakkınız yok - malumunuz hak hukuken korunan menfaattir - ama işte o torpilinz vasıtası ile başkasının gideceği yeri gasp edeceksiniz yani haksız bir biçimde. Elinizdeki koz torpil olmamalı bu bir koz evet ama ne kadar ahlaki ! " Olmasın ister miydim, hayır kesinlikle istemezdim." o zaman sizde torpilinizi kullanmayın, nasıl bir çelişki bu.

Bunu bir hukukçu olarak böyle bir sitede ifade etmiş olmanız bence çok düşündürücü.

Bir kaç somut örnek ekliyorum. Mardinde 349 kısa dönem arkdaşım ile 1 aylık acemilik sonunda kura çekdik, usta birliğine katılmak için. Biz 6 hukukçu ayrı kura çekdik, öğretmenler gibi. Ben çekdiğim kura sonucu tugayda yani merkezde kaldım (yapılacak en rahat yerde askerlik yaptım mardin ili içinde) ama diğer iki meslekdaşım şırnak cizreye gittiler, biri kızıltepe çekdi, biride nusaybin, diğerini hatırlamıyorum aramızda birde savcı vardı. Ama benimle tugayda kalan bir diğer arkadaş torpili sayesinde kuraya bile girmedi, yapılacak en rahat yerde yaptı askerliğini benim gibi ve evet haksız bir şekilde başkasının hakkını yiyerek yaptı bunu, belki o gidecekdi cizreye ama onun yerine başkası gitti. Cizrede askerlik yapmakda o kadar kolay değil diğer yerlere nazaran vurgulamak gerek.

Demek istediğim hakkınıza razı olmak önemli birşey. Birilerinin hakkını gasp ederek onları ezip geçerek birşey olamassınız, pardon ülkemizde olursunuz hemde çokda hürmet görürsünüz. Ama şuna emin olun ki Sayın Oğuzhan Dayar bunun gurur duyulacak ve övünecek bir tarafı yok ve ahlaki değil. Demek istediğimi biriside sizi ezip geçdiğinde daha iyi anlarsınız.
Old 17-02-2009, 11:44   #34
Av.AAO

Askerlik seni bu denli korkutuyor, seni açıkça torpilinin ifşası yoluna itiyorsa , bak benden sana bir öneri; çürük al sen çürük..."Askerliğe Elverişsizdir" kararı al. Korkma bu kadar, her Türk genci gibi gururla yap gel, sonra için rahatsız olur bak.
Old 17-02-2009, 11:54   #35
oguzhand0

Sayın Av.AAO ve Sayın cemaydın; cevaplarınız için gerçekten teşekkür ederim ancak bu konuyu tartışmak için doğru yerde değiliz, sanmıyorum ancak dilerseniz özel mesaj yahut kişisel iletişim yollarıyla tartışmamızı gerçekleştirebiliriz ancak burası gerçekten uygun değil. Cevaplarınız için tekrar teşekkürler.

Son olarak Sayın Av.AAO; askerliğe elverişli sayılabilmek için 15 kilo fazlam var. Elverişsiz raporu benim için çok zor birşey değil. Ancak buna rağmen okulum bittikten sonraki ilk celp devresine yetişebilmek için 3 ay içinde kilolarımı vermeyi planlıyorum. Ve evet; askerlik beni korkutuyor. Ancak sebepleri daha çok ideolojik temellere dayandığından, bunları da konuşmanın uygun olmayacağı zannındayım.

Saygılarımla
Old 17-02-2009, 23:15   #38
Emirhan İŞKUR

Staj bittikden sonra askere gitmenin olumlu yanları olumsuz yanlarından daha fazla
Old 18-02-2009, 21:59   #39
Av.Mehmet_Ali

Askerlik yapmayana kiz vermiyorlar sayin mustakbel meslektaşim.Olaya değişik açilardan bakmalisiniz
Old 19-02-2009, 01:31   #40
oguzhand0

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet_Ali
Askerlik yapmayana kiz vermiyorlar sayin mustakbel meslektaşim.Olaya değişik açilardan bakmalisiniz
Bilmez miyim Sayın Av.Mehmet_Ali, hele ki yarinizin babası asker ise işiniz oldukça zor (:
Old 19-02-2009, 12:53   #42
Av.AAO

Alıntı:
Yazan Av.Nurbay
Dikkat et torpil(!) patlamasın...

Çok doğru, torpil yaptırıp İzmir'de kalacağına kesin gözüyle bakan arkadaşım, Mardin Uludere'den çıktı....Allah'tan Suriye'ye düşmedik diye dua etti
Askerde nereye gideceğinden çok, başındaki komutanının mizacının ve askere yaklaşımının ne olduğu daha önemli.
Yoksa, torpili patlatıp örnek olarak Ankara'da evinin dibinde EDOK'ta da yaparsın askerliğini. Ama yine örnek olarak, kısa dönem çavuş'un başına verirler bir tane disiplin delisi Kd.Bçvş., sonra adam her günü her dakikayı saydırtır. Uyarayım....
Sen çürük al çürük (şaka! hayırlısını dilerim senin için)
Ama sayın müstakbel meslektaşım, her ne kadar güzel ülkemizde torpil ve rüşvetin doğru olmadığı bir galat-ı meşhur olsa da, siz de hukukçu kimliğinizle bu ikisine karşısınızdır değil mi? Yoksa değil mi?
Old 19-02-2009, 13:01   #43
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Nurbay
Dikkat et torpil(!) patlamasın...

Oğuzhan tehlikeli ve talihsiz bir beyanda bulunmuş. MSB Askeralma Dairesi Başkanlığı duymasın.
Old 19-02-2009, 14:28   #44
oguzhand0

Öfff ve pöff diyerek son bir beyanattta bulunuyorum ki; gelen baskıları, söylediklerinizi vs. göz önünde bulundurarak varolan torpilimi kullanmayacağıma, yeni torpiller çıkarsa da geri çevireceğime namusum ve şerefim üzerine söz veriyorum.

Not: Normalin çok çok üstünde zor bir askerlik geçirirsem, sizleri bol bol anacağım. Cengiz Bey özellikle sizin sözünüz çok etkili oldu (: Sizi de bol bol anacağım

Bir de Sayın Av.Nurbay forumda 2. mesajınızı benim torpilim üstünde kullandığınız için size çok teşekkür ederim. Memlekette ve hukuk sisteminde başka dert, sorun, tasa, problom kalmamıştı değil mi (:

Saygılarımla

Ayrıca konuyu da kendi açımdan sonlandırayım; askerlik borcumu staja başlamadan önce, hukuk fakültesinden mezun olduktan sonraki ilk celp dönemimde ifa etmeye karar verdim. O da Aralık 09 dönemine denk geliyor. Tabi öncesinde şu 15 kg fazlalıklarımdan kurtulmalıyım (:

Herkese mesajları, fikirleri ve eleştirileri için teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi