Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

adli yardım başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır

Konuyu Kilitleyin
Old 07-02-2010, 00:49   #1
Konuk

Varsayılan adli yardım başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır

Merhabalar,

Annem ve babam yaklaşık 27 yıldır evlililer. Ancak tüm bu 27 yıl içerisinde huzurlu bir aile olamadık. Babam anneme sürekli hakaret ve küfür ediyor. Daha önceleri anneme fiziksel şiddette uyguluyordu. Şimdi de annemi dövmeye yelteniyor ama ablam ve ben araya girdiğimiz için birşey yapamıyor. Sürekli annemi sevmediğini, onunla evli olmaktan pişman olduğunu, hayatındaki herşeyden annemin sorumlu olduğunu söylüyor ve defalarca boşanmak istediğini söylemesine rağmen hiç bir zaman boşanma davasını açmadı. Bir de aldatma olayı var. Kendisi de geçen gün bunu açık açık itiraf etti annemin canını acıtmak için. Annem de malesef arkasında güçlü bir ailesi olmadığı ve maddi olarak güvencesi bulunmadığından babamdan boşanamadı. Annem şu an özel bir şirkette çalışıyor ve 900 lira gibi bir maaş alıyor. Ablam da özel bir şirkette çalışıyor. Ben de şu sıralar işsizim ve iş arıyorum. Artık canımıza tak ettiğinden anneme biz de elimizden geldiğince maddi ve manevi destek olarak yardımcı olmaya çalışıyoruz. Büyük şehirde yaşadığımızdan kira, ulaşım giderlerimiz ve faturalar da eklendiğinde altından kalkmamız oldukça güçleşecek. Ama buna dayanabiliriz. Benim asıl sorum şu olacak;
barodan adli yardım için başvuru yapmayı düşünüyoruz. Annemin üzerinde her hangi bir mülk, araç, banka hesabında para vs. yok. Sadece sigortalı çalıştığı 900 lira maaşı var. Bunlar dikkate alındığında adli yardımdan olumlu sonuç alabilme şansımız nedir? Eğer olumlu sonuç alırsak avukat atanması ne kadar sürede sonuçlanır ve boşanma davası açıldığında tek celsede biter mi?
Diğer bir sorum ise; babamdan yana boşanma gibi bir durum olduğunda çok tedirginiz. Annemin peşini bırakacağını düşünmüyoruz. Zaten babamın psikolojik olarak sağlıklı olduğunu söyleyemem. Emniyete veya cumhuriyet başsavcılığına koruma kararı çıkartılması için başvurduğumuzda kendimizi gerçekten koruma altında hissedebilir miyiz? Ülkemizde çok fazla üzücü örnek var malesef. Çünkü babam evliyken bile o kadar pervasız ki boşandıktan sonra nasıl kinlenecek anneme düşünmek bile istemiyorum.

Bu sorduğum sorular bizim için çok önemli. Annem 46 yaşında ve ben artık onun gün yüzü görmesini istiyorum. Mesajımı cevaplarsanız eğer çok mutlu olacağım. Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.
Old 07-02-2010, 11:32   #2
üye8180

Alıntı:
Yazan Konuk

Annemin üzerinde her hangi bir mülk, araç, banka hesabında para vs. yok. Sadece sigortalı çalıştığı 900 lira maaşı var. Bunlar dikkate alındığında adli yardımdan olumlu sonuç alabilme şansımız nedir? Eğer olumlu sonuç alırsak avukat atanması ne kadar sürede sonuçlanır ve boşanma davası açıldığında tek celsede biter mi?

Sayın Konuk, anneniz baro adli yardım bürosundan randevu alıp görüşmeye gittiğinde, kendisine bir form halinde basılı sorular sorulacaktır. Bu sorular, kimlik bigileri, adres bilgileri, talebe esas olayın özeti, davanın konusu, yargılama masraflarını karşılayıp karşılayamayacağı, üzerine kayıtlı konutu, aracı bulunup bulunmadığı, kirada oturuyorsa kira bedeli, geçimin nasıl sağladığı, sizin durumunuzda aylık maaşı, sosyal güvenliği olup olmadığı, ailede diğer çalışan kişilerin maaş ve gelirleri, değerli menkulü ( altın gibi ) olup olmadığı, bankada mevduat hesabı var olup olmadığı, özel vekilinin bulunup bulunmadığı gibi sorulardır.

Bu soruların doğru cevaplanması şarttır. Baro avukat atayıp, ilerki süreçte ihbar üzerine, sorulara gerçeğe aykırı cevaplar verildiğini tespit ederse, hem atanan avukata ödenen vekalet ücretini başvurucudan geri alır, hem de resmi makamlara yanıltıcı bilgi vermekten , başvurucu hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunur.

Baro yönetimince, annenizin gerçekten adli yardımdan yararlandırılmaya uygun olduğuna karar verilirse, kendisine başvurudan itiben yaklaşık on gün geçtikten sonra avukat atandığı bildirilir.

Alıntı:
Yazan Konuk

Emniyete veya cumhuriyet başsavcılığına koruma kararı çıkartılması için başvurduğumuzda kendimizi gerçekten koruma altında hissedebilir miyiz

Anneniz baro başvurusunda, boşanma ile birlikte, 4320 sayılı Ailenin Korunması Hakkında Kanun'dan yararlanmak istediğini belirtmelidir. Bir meslektaşımız görevlendirilirse, boşanma ve 4320 SK. gereği koruma kararı talep edecektir.Alınan mahkeme kararı ile, kendinizi gerçekten koruma altında hissetmeniz ve bunun gereğinin ifası devletin ödevlerinden biridir.
Old 07-02-2010, 18:41   #3
Konuk

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Sayılarının çok fazla olduğunu düşündüğüm zor durumdaki kadınlar için sitenizin gerçekten önemli bir işlev gördüğünü söylemek istiyorum. Bu hizmetiniz için de ayrıca çok teşekkür ederim. Saygılarımla.
Old 07-02-2010, 20:08   #4
üye8180

Alıntı:
Yazan Konuk
Sayılarının çok fazla olduğunu düşündüğüm zor durumdaki kadınlar için sitenizin gerçekten önemli bir işlev gördüğünü söylemek istiyorum. Bu hizmetiniz için de ayrıca çok teşekkür ederim. Saygılarımla.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için, biz de size teşekkür ederiz.

Türk Hukuk Sitesi ve KAHDEM, daima, mağdur kadınların adalete erişimlerini kolaylaştırmak için yanlarında olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi