Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Koruma Kararı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-11-2017, 12:03   #1
Avukat822

Varsayılan Koruma Kararı

Sayın meslektaşlarım merhabalar,

Mesleğe yeni başlamış bir avukat olarak değerli bilgilerinize ihtiyacım var.
Boşanma davasında müvekkilim lehine tedbir nafakasına hükmedilmiş ancak eşi tarafından ödenmediği gibi müvekkilim ve ben sürekli tehdit edilmekteyiz. Bu sebeple müvekkilim adına koruma kararı aldırmak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerektiği ve başka öneriniz var ise belirtmenizi rica ediyorum.

İyi Çalışmalar.
Old 10-11-2017, 15:41   #2
AHMET01

Koruma kararı için boşanma davanızın olduğu mahkemeye durumu anlatan bir dilekçe yazın. Hakim muhtemelen gerekli kararı verecektir. Bazen boşanma davasına bakan mahkeme bunu kabul edip değişik iş adı altında bir koruma kararı verirken bazen bu ayrı bir talep nöbetçi aile mahkemesine hitaben müracaatınızı yapın diyenler de olmaktadır. Aslında bu uygun değil. Hakim her türlü tedbiri almak zorundadır. böyle bir durumda değişik iş numarası ile bu konuda bir karar tesis etmesi gerekir. Ben aynı boşanma mahkemesinden böyle bir karar aldım. Uzatmak için tekrar baş vurduğumda bu sefer tevzi yolu ile tespit edilecek mahkemenin bakması gerekir diye dilekçeyi almadılar. Nöbetçi Aile Mahkemesi en sağlam seçenek. Kimse itiraz edemez.

Koruma kararı dilekçe örnekleri internet ortamında mevcuttur. Kendinize uyarlarsınız. Harca tabi değildir. Tehdit için de Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Hâkimce hükmedilecek koruyucu tedbirler 6284 sayılı yasanın 4'üncü maddesinde; önleyici tedbirler ise 5.inci maddesinde sayılmıştır. Siz sıkıntılarınızı ortaya koyun. Hâkim bu kapsamda ilgili tedbirlere hükmedecektir. Siz de bu tedbirlerden uygun gördüklerinizi açıkça isteyebilirsiniz.

"Tedbir kararı ilk defasında en çok altı ay için verilebilir. Ancak şiddet veya şiddet uygulanma tehlikesinin devam edeceğinin anlaşıldığı hâllerde, resen, korunan kişinin ya da Bakanlık veya kolluk görevlilerinin talebi üzerine tedbirlerin süresinin veya şeklinin değiştirilmesine, bu tedbirlerin kaldırılmasına veya aynen devam etmesine karar verilebilir.( 6284 Sayılı Yasa m.8/2)

“Bu Kanun kapsamındaki başvurular ile verilen kararların icra ve infazı için yapılan işlemlerden yargılama giderleri, harç, posta gideri ve benzeri hiçbir ad altında masraf alınmaz. Bu Kanunun 17 nci maddesi uyarınca yapılan ödemeler gelir vergisi ile veraset ve intikal vergisinden, bu ödemeler için düzenlenen kâğıtlar ise damga vergisinden müstesnadır.” (6284 Sayılı Yasa m. 20)
Kolay gelsin.
Old 10-11-2017, 16:45   #3
ahmet çam

Varsayılan Nöbetçi Aile Mahkemesine müracaat etmelisiniz.

Müvekkiliniz ve müşterek çocukların gerekse aynı binada kendileri ile birlikte yaşayan kimselerin güvenliğinin ve esenliğinin sağlanmasını teminen, 6284 sayılı Ailenin Korunması Ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’ un tanıdığı yetki ve sağladığı olanaklar çerçevesinde, gerekli koruma tedbirlerinin alınarak uygulanmasına karar verilmesini Nöbetçi Aile Mahkemesinden talep edebilirsiniz.

Söz konusu istem esas dava konusu olmadığından ve değişik İş olarak kaydedildiğinden, boşanma davası açtığınız Mahkemeye değil Nöbetçi mahkemeye müracaat etmelisiniz.Buradan aldığınız kararı delil olarak boşanma davası dosyasına sunabilirsiniz.

Sizin tehdit edilmeniz ayrı bir konu.Siz doğrudan Nöbetçi Cumhuriyet Savcılığına şikayette bulunup, gerekir ise koruma talep edeceksiniz. 6284 sayılı yasa ailenin korunmasını sağlamak amacıyla çıkarılmış bir yasa.

Müvekkiliniz lehine tedbir nafakası kararını derhal icra takibi yapın.1 aylık süre geçtikten sonra da İcra Ceza Mahkemesinde ceza davası açın.

saygılarımla.
Old 10-11-2017, 18:47   #4
AHMET01

Sayın Ahmet ÇAM,
Kesinleşmemiş mahkeme kararlarına dayanan tedbir nafakaları da icra ceza mahkemesine taşındığında hakim cezaya hükmetmektemidir? Bunu şunun için soruyorum. Eski yargıtay kararlarında nafaka borçlusunun cezalandırılabilmesi için bir kesinleşmiş mahkeme kararının olması gerektiğinde bahsediyor. Bu şekilde cezaya hükmedilmiş karar gördünüz mü? teşekkürler.
Old 15-11-2017, 12:00   #5
ahmet çam

Varsayılan Tedbir Nafakaları Hakkında Hemen İcra Takibi Yapılabilir.

Mahkemelerin gerek davacı gerek ise müşterek çocuklar ile ilgili tedbir nafakaları derhal icra takibine konulabilir.Adından anlaşılacağı üzere tedbir nafakasının kesinleşmesi beklenmez.

Ödeme emrinin borçluya tebliğ tarihinden itibaren 1 aylık sürenin geçmesinden sonra nafaka hala ödenmemiş ise İcra Ceza Mahkemesinde ceza davası açılabilir.Mahkeme nafakanın ödenmesine kadar 3 aylık tazyik hapsine karar veriyor.Bu şekilde onlarca karar aldım.

Saygılarımla
Old 24-11-2017, 01:01   #6
AHMET01

Sayın Ahmet ÇAM,
Çok teşekkür ederim. Sonradan ben de bir makale okudum. Tedbir nafakaları da kesinleşmiş nafakalar gibi ödenmediğinde ceza müeyyidesine tabi. Eskiden Yargıtay cezalandırma için kesin bir hüküm arıyordu. Yeni mevzuat değişiklikleriyle bu kalkmış gözüküyor. tekrar teşekkür eder, kolaylıklar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi